Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: πού μπορώ να βρω πυκνωτές και τεχνικό για εγκατάσταση?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή πού μπορώ να βρω πυκνωτές και τεχνικό για εγκατάσταση?

    γεια σας και πολλά συγχαρητήρια για το forum σας (δεν λέω περισσότερα για να μην φλυαρήσω)

    θα θέσω δύο ερωτήματα χωρίς να περιγράψω το θέμα μου, επειδή δεν γνωρίζω πολλά από ηλεκτρονικά και δεν θέλω να μπερδευτώ σε συζήτηση σε πολλαπλά επίπεδα

    1) υπάρχει πιθανότητα να βρω ή να τουλάχιστον να κάνω ειδική παραγγελία τέτοιους πυκνωτές στην ελλάδα και αν ναι πού θα πρέπει να ψάξω?
    (Sanyo) Os-Con (oscon) Sep 330uF 16v
    περισσότερα εδώ (είναι pdf): http://www.edc.sanyo.com/pdf/e058.pdf
    edit: επίσης το Case no. που γράφει στο pdf, δλδ ο πρώτος αριθμός πρέπει να είναι ίδιος σε αντικατάσταση?

    2) η αντι/εγκα-τάσταση τέτοιων πυκνωτών σε μια μητρική πλακέτα server είναι μια απλή υπόθεση που μπορεί να περατωθεί χωρίς προβλήματα σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών εν αθήναι, από ένα τεχνικό με ένα κολλητήρι ή μήπως είναι κάτι λίγο πιο περίπλοκο και αν ναι πού να ψάξω για τεχνικό?

    ευχαριστώ για το χρόνο σας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teoepi2 : 05-08-12 στις 20:06

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    η αντικατασταση πυκνωτων και γενικα εξαρτηματων θεωρειται απλη σε σχεση με το κομματι της ερευνας μιας βλαβης.
    εαν απλα φαινονται καμμενοι αυτοι οι πυκνωτες, απαιτειται και μια ερευνα στα υπολοιπα μερη των κυκλωματων, τοσο προς επισκευη, οσο και αποφυγη μιας μετεπειτα ''καταστροφης'' εξαρτηματων

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Δες εδω: http://www.badcaps.net/store/product...products_id=78
    Ελλαδα δεν ειναι αλλα ο τυπος που τα πουλαει ειναι εγγυηση..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 05-08-12 στις 20:54
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Σε τι διαφέρουν οι πυκνωτές oscon από τους άλλους (κεραμικούς, ηλεκτρολυτικούς κλπ). Είναι κάποιου ειδικού τύπου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, άργησα λίγο γιατί προσπαθούσα να συμπτύξω το κείμενο αλλά δεν τα κατάφερα

    jakektm:"εαν απλα φαινονται καμμενοι αυτοι οι πυκνωτες, ..."
    όχι, οι πυκνωτές έχουν υποστεί ελαφρύ χτύπημα με πλαστικό εξάρτημα κατά την συντήρηση του server και έγηραν λίγο, με αποτέλεσμα να μην έχω χρησιμοποιήσει το μηχάνημα από τότε
    μπορεί να μην έχουν πάθει απολύτως τπτ αλλά μπορεί και να έχουν πάθει και από όσο έχω διαβάσει το αν μπορεί να διαπιστωθεί αυτό είναι θεωρητική συζήτηση

    jakektm:"η αντικατασταση πυκνωτων και γενικα εξαρτηματων θεωρειται απλη σε σχεση με το κομματι της ερευνας μιας βλαβης"
    ρωτάω γιατί το μηχάνημα κάνει αρκετές χιλιάδες ευρώ και αλλού διαβάζω ότι είναι μια απλή κόλληση (αλλά υποθέτω πως αναφέρεται σε περιπτώσεις όπου το κόστος είναι αμελητέο) ενώ αλλού διαβάζω ότι μια 'απλή κόλληση' από ένα χομπίστα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον σε κρίσιμα μηχανήματα, πρόβλημα που μπορεί να μην έχω καν τώρα

    υγ: δεν ξέρω αν σου ήρθε η απάντηση στο πμ, γιατί δεν εμφανίζεται στα απεσταλμένα για κάποιο λόγο

    JOUN:"Δες εδω: http://www.badcaps.net/store/product...products_id=78"
    ευχαριστώ πολύ, νόμιζα πως το site ήταν πληφοριακό δεν ήξερα πως εμπορεύεται κιόλας και ότι μάλιστα έχει και τους συγκεκριμένους
    μάλλον θα τους παραγγείλω από εβδομάδα, ελπίζω να είναι οι ίδιοι και να μην υπάρχει κάτι που δεν έχω ελέγξει

    patent61:"Είναι κάποιου ειδικού τύπου;"
    δεν γνωρίζω από ηλεκτρονικά αλλά μιας και δεν απήντησε κάποιος άλλος, θα ρισκάρω να σου πω πως μάλλον είναι στερεού τύπου (δηλαδή δεν έχουν υγρό μέσα), έχουν καλύτερες επιδόσεις και επομένως προδιαγραφες δλδ έχουν χαμηλότερη εσωτερική αντίσταση και επομένως δεν αναπτύσσουν αντίστοιχες θερμοκρασίες πράγμα που μάλλον αυξάνει και τη διάρκεια ζωής τους σε αντίστοιχη χρήση σε σχέση με τους πιο απλούς (που ούτε που ξέρω πως λέγονται)
    τώρα συγκεκριμένα για τον τίτλο (os-con) δεν έχω καταλάβει αν απλώς είναι σειρά (πως λέμε golf (vw)) ή αν είναι τύπος πυκνωτών ή αν κληρονόμησε το όνομα (πως λέμε jeep) και αν φτιάχνουν και άλλες εταιρείες
    -
    μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος και στο άλλο ερώτημα που έθεσα?
    το Case no. που γράφει στο pdf, δλδ ο πρώτος αριθμός τι είναι και πρέπει να είναι ίδιος σε αντικατάσταση με καινούριους?
    γιατί όσους έχω βρει μέχρι στιγμής σε ebay κτλ ο πρώτος αριθμός είναι διαφορετικός

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teoepi2 : 07-08-12 στις 01:43

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Μπορει να διαπιστωθει κατα ποσο εχουν παθει κατι αλλα για να ειναι σιγουρο πρεπει να αφαιρεθουν απο την πλακετα και να μετρηθουν με esr meter το οποιο προφανως θα κοστισει περισσοτερο απο την αλλαγη τους.

    Η αντικατασταση ειναι αρκετα απλη διαδικασια για καποιον με σχετικες γνωσεις και εργαλεια. Αν ηταν καποια απλουστερη πλακετα οπως πχ καποιο τροφοδοτικο ή καποιος ενισχυτης θα ηταν ακομα ευκολοτερο αλλα στις μητρικες υπαρχουν καποια "δαχτυλιδια" γυρω απο τα πινς του καθε εξαρτηματος τα οποια το συνδεουν με αντιστοιχα layers της πλακετας και χρησιμοποιουνται μεγαλα ground planes τα οποια δυσκολευουν περαιτερω την αφαιρεση εξαρτηματων.

    Δεν υπαρχει λογος να παραγγειλεις απο το badcaps, μπορεις καλλιστα να βρεις οτι χρειαζεσαι απο ευρωπη απο farnell, mouser ή RS.
    Βγαζουν κι αλλες εταιριες αντιστοιχες σειρες, δεν ειναι αποκλειστικοτητα της sanyo.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ, χρήσιμα site που δεν τα είχα βρει, αν και με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα τους συγκεκριμένους (είμαι και άυπνος όπως βλέπεις)
    καταλαβαίνω πως κι άλλοι μπορεί να βγάζουν αντίστοιχες σειρές αλλά δεν έχω επάρκεια ούτε να τις αναγνωρίσω, ούτε να κρίνω ποιες είναι αξιόπιστες
    το λέω γιατί για παράδειγμα, αρχικά ένα σωρό άνθρωποι και ειδικοί μου είχαν πει πως αρκούσε να βάλω κλασσικούς πυκνωτές ίδιων mf και v
    αλλά με λίγα λεπτά διάβασμα μέχρι κι εγώ ο άσχετος κατάλαβα ότι αυτό θα ήταν μεγάλο λάθος κι άρα ότι ναι μεν αυτοί ξέρουν τα βασικά αλλά δεν έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα
    οπότε επειδή δεν μπορώ να κάτσω να γίνω ηλεκτρονικός για να κρίνω κάθε φορά τι κάνει και τι όχι, σκέφτομαι αν βρω τους ίδιους να τους παραγγείλω όταν ανέβω αθήνα
    μοιάζει μεγάλη φασαρία για μια αλλαγή πυκνωτών, αλλά ένα τόσο ακριβό μηχάνημα είναι μεγάλη υπόθεση για μένα
    όχι τπτ άλλο, αλλά φοβάμαι πως αρχίζω να νιώθω σαν τους ραλλάκιδες που κάθε φορά που πάνε το 'φτιαγμένο' που-ποτέ-δε-δουλεύει σαραβαλάκι τους σε συνεργείο, τους λένε για τις κοτσάνες των προηγούμενων και οι ίδιοι δεν μπορούν να κρίνουν ποιος το κατέχει και ποιος όχι

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Φίλε teo μπράβο σου, μόνο αυτό έχω να σου πω. Έχεις ξεχωρίσει από το τρίτο κι' όλας μήνυμα σου. Να είσαι πάντα καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Παρακολουθω το νημα οπου οι διαφοροι που συμμετεχουν δεν εχουν θεσει τα θεμελιωδη ερωτηματα

    ---εφοσον δηλωνεις οτι δεν γνωριζεις απο ηλεκτρονικα πως ξερεις οτι οι πυκνωτες σου εχουν προβλημα ??? ( να υποθεσω μετα απο οπτικη επιθεωρηση ?? ) αν ναι τοτε αυτο σαφως ειναι πολυ ανεπαρκες .
    ---Και το κυριοτερο αν ειδες 5 φουσκωμενους πυκνωτες τι σε κανει να πιστευεις οτι η ζημια εχει σταματησει μεχρι εκει
    ---Ακομα επισης σημαντικο αν πραγματι εχεις 5 φουσκωμενους πυκνωτες .... και αν πραγματι η ζημια εχει σταματησει μεχρι εκει ( πραγμα απιθανο ) δεν θα ηταν καλο να γνωριζεις τι την εχει προξενησει και πως θα προφυλαχτεις στο μελλον απο αυτο ???

    προφανως εδω κατι δεν παει καλα ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον sakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jakektm (07-08-12), mariosm (07-08-12)

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Αφου εχει πει ηδη γιατι θελει να τους αλλαξει:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teoepi2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    jakektm:"εαν απλα φαινονται καμμενοι αυτοι οι πυκνωτες, ..."
    όχι, οι πυκνωτές έχουν υποστεί ελαφρύ χτύπημα με πλαστικό εξάρτημα κατά την συντήρηση του server και έγηραν λίγο, με αποτέλεσμα να μην έχω χρησιμοποιήσει το μηχάνημα από τότε
    μπορεί να μην έχουν πάθει απολύτως τπτ αλλά μπορεί και να έχουν πάθει και από όσο έχω διαβάσει το αν μπορεί να διαπιστωθεί αυτό είναι θεωρητική συζήτηση

    Αν εχουν χτυπηθει μονο οι πυκνωτες και δεν εχει μπει σε λειτουργια η μητρικη τι αλλο να εχει χαλασει? Το πολυ πολυ να εχουν μισοξηλωθει τα ηλεκτροδια σε μερικους πυκνωτες και για τα υπολοιπα εξαρτηματα το πολυ κατι στο σημειο του χτυπηματος να εχει προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasosmos : 07-08-12 στις 17:12

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πού θα βρω μπαταρία για κινέζικο iphone???!!!
    By Hatzitesla in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 20:00
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-12, 10:52
  3. FFC extension, πού μπορώ να βρω; [info inside]
    By Gilgames in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-06, 20:31
  4. Που μπορώ να βρω το φιλμ αυτό για τα τυπωμένα
    By jordan t-610 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-05, 17:39
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-05, 19:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας