Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 39 από 39

Θέμα: Ασημοκόλληση

  1. #31
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Τώρα μόλις είδα το θέμα σας, είναι αρκετά παλιό και θέλω να προσθέσω κάτι σε όσα γράφει ο Παναγιώτης στις αρχικές δημοσιεύσεις του. Λοιπόν, κάποτε πριν από δεκαετίες για τους ίδιους λόγους γάνωνα τις άκρες των καλωδίων τροφοδοσίας πριν τις στερεώσω στους ακροδέκτες της πρίζας ή του φις με τις βίδες. Το αποτέλεσμα ήταν ότι, κάτω από την πίεση της βίδας, η κόλληση παραμορφωνόταν και εκτοπιζόταν (60/40 χρησιμοποιούσα) και η επαφή δεν ήταν τόσο καλή όσο στην αρχή. Είχε χρειαστεί ναι ξανασφίξω τις βίδες. Κάποια στιγμή άρχισα να χρησιμοποιώ την σκληρότερη 40/60 για τις ηλεκτρολογικές συνδέσεις αλλά στο τέλος επέστρεψα στην παλιά συνταγή. Αν το καλώδιο είναι σχετικά ψιλό, απογυμνώνω μεγαλύτερο μήκος, το γυρίζω πίσω και το τοποθετώ διπλό μέσα στον ακροδέκτη του φις. Έπειτα σφίγγω τη βίδα κανονικά επάνω στα χάλκινα σύρματα. Από τότε δεν έχω διαπιστώσει κανένα πρόβλημα χαλάρωσης.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (10-10-18)

  3. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις μηχανικές ιδιότητες μιλάω. Επειδή θέλω να φτιάξω κεραίες με σχετικά μεγάλο μήκος, έως 10 μέτρα.
    Συνήθως τις χαράσουμε στην άκρη και στο σημείο σφίγγουμε με σφιγκτήρες αλλά δημιουργείται corrosion στο σημείο που μπαίνει η μία στην άλλη.
    Επίσης ενίοτε δεν εφαρμόζουν τόσο καλά η μία με την άλλη.
    αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι η ηλεκτρολληση που λές ενώ συνθηθως ειναι ασθενες φαινόμενο σε ομμοια υλικά ( μην σου πώ καθόλου) για τις μηχανικές σου επα αν δεν το παραχέσεις δεν τις χαλας αλλα εινιια δυσκολο αυτο που πάτε να κάνετε ( δεν ξέρω το πάχος της σωλήνας αλλα φανταζομαι κατω απο 1.5χιλ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Σάς ευχαριστώ συνάδελφοι γιά τίς απαντήσεις.

    Παναγιώτη όντως χαθήκαμε
    Αν κατάλαβα σωστά βουτάμε τήν βέργα ασημοκόλλησης στόν βόρακα,εγώ νόμιζα ότι μέ ένα πινελάκι βάζουμε βόρακα στά πρός συγκόλληση υλικά καί μετά εφαρμόζουμε μέ τό φλόγιστρο καί τήν βέργα τήν κόλληση.

    Κάτι δηλαδή σάν τήν αλοιφή χαλκού (είχα παρομοιάσει τόν βόρακα) πού βάζουμε στήν πρός συγκόλληση χαλκοσωλήνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα μόλις είδα το θέμα σας, είναι αρκετά παλιό και θέλω να προσθέσω κάτι σε όσα γράφει ο Παναγιώτης στις αρχικές δημοσιεύσεις του. Λοιπόν, κάποτε πριν από δεκαετίες για τους ίδιους λόγους γάνωνα τις άκρες των καλωδίων τροφοδοσίας πριν τις στερεώσω στους ακροδέκτες της πρίζας ή του φις με τις βίδες. Το αποτέλεσμα ήταν ότι, κάτω από την πίεση της βίδας, η κόλληση παραμορφωνόταν και εκτοπιζόταν (60/40 χρησιμοποιούσα) και η επαφή δεν ήταν τόσο καλή όσο στην αρχή. Είχε χρειαστεί ναι ξανασφίξω τις βίδες. Κάποια στιγμή άρχισα να χρησιμοποιώ την σκληρότερη 40/60 για τις ηλεκτρολογικές συνδέσεις αλλά στο τέλος επέστρεψα στην παλιά συνταγή. Αν το καλώδιο είναι σχετικά ψιλό, απογυμνώνω μεγαλύτερο μήκος, το γυρίζω πίσω και το τοποθετώ διπλό μέσα στον ακροδέκτη του φις. Έπειτα σφίγγω τη βίδα κανονικά επάνω στα χάλκινα σύρματα. Από τότε δεν έχω διαπιστώσει κανένα πρόβλημα χαλάρωσης.
    Τρελλέ Ε., είναι όπως το γράφεις, εννοείται για πολύκλωνο καλώδιο. Το φαινόμενο λέγεται "ερπυσμός".

    Συνημμένο Αρχείο 75647

    Εναλλακτικά χρησιμοποιείς τον κατάλληλο πρεσαριστό ή κολλητό ακροδέκτη.

    1 Not allowed! Not allowed!


  6. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Σωληνακια-μυτες χρησιμοποιώ και εγώ αλλά σαν την περασμένη άκρη με καλάι δεν υπαρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι η ηλεκτρολληση που λές ενώ συνθηθως ειναι ασθενες φαινόμενο σε ομμοια υλικά ( μην σου πώ καθόλου) για τις μηχανικές σου επα αν δεν το παραχέσεις δεν τις χαλας αλλα εινιια δυσκολο αυτο που πάτε να κάνετε ( δεν ξέρω το πάχος της σωλήνας αλλα φανταζομαι κατω απο 1.5χιλ)
    Έτσι θέλω να κολλήσω:


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη QED
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    145


    0 Not allowed! Not allowed!
    Physics is like sex; sure, you can get some interesting results, but that's not why we do it. -- Richard P. Feynman ( 1918 - 1988 )

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον QED για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    weather1967 (10-10-18)

  10. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι θέλω να κολλήσω:
    Πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις ράβδους που χρησιμοποιεί κι αυτός.
    Ή αυτές.
    Ή κάποια από αυτές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonis_p (10-10-18)

  12. #39
    Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΦΘΗΝΑ ΑΣΗΜΟΚΟΛΛΗΣΗ

    ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣΗΜΟΚΟΛΛΗΣΗ

    https://youtu.be/4jPiOWU1OyI

    Η ασημοκόλληση είναι μία σκληρή κόλληση τύπου Brazing όπου τα υλικά προς συγκόλληση θερμαίνονται με φλόγιστρο προπανίου ή οξυγόνου -προπανίου μέχρι να κοκκινίσουν αφού πρώτα γίνει επάλειψη των επιφανειών προς συγκόλληση με αντιοξειδωτικό υλικό όπως ο βόρακας σε σκόνη ή αλοιφή. Το συγκολλητικό υλικό είναι κράμα αργύρου ( σε μεγάλη περιεκτικότητα) , χαλκού και ψευδαργύρου και υπάρχει στο εμπόριο σε μορφή πλακέ ελασμάτων μήκους περίπου 40-50 εκατοστών.Αφού κοκκινίσουν οι δύο επιφάνειες θερμαίνουμε ταυτόχρονα το συγκολλητικό υλικό (σε θερμοκρασία τήξης) και το πλησιάζουμε στις πυρωμένες επιφάνειες .Αυτό τότε ρέει και γεμίζει ομοιόμορφα την περιοχή συγκόλλησης. Κατόπιν βουτούμε τα κολλημένα υλικά σε ένα διάλυμα 10 % θειϊκού οξέως που λέγεται " άσπριση " (για να καθαρίσουν) και κατόπιν τα ξεπλένουμε σε καθαρό νερό. (το ξέπλυμα αν και το ανέφερα στην αρχή στο τέλος το παρέλειψα). Καλό επίσης είναι να φοράμε και γάντια αν και το οξύ είναι πολύ αραιό και δεν μας καίει τα χέρια.Στο τέλος αναλόγως με τις ανάγκες της συγκόλλησης με διαδοχικό τρίψιμο και γυάλισμα δίνουμε ένα τελικό φινίρισμα στην κόλληση.

    Η ασημοκόλληση είναι πολύ δυνατή κόλληση και συγκαταλέγεται στις σκληρές κολλήσεις. Έχει μεγάλη μηχανική αντοχή και μεγάλη αντοχή σε θερμοκρασία .(πολύ μεγαλύτερη από το απλό καλάι των ηλεκτρονικών κολλήσεων). Κολλάει

    χαλκό ,ασήμι , μπρούντζο , γαλβανιζέ σίδερο ,ψευδάργυρο (τσίγκο) , μείγματα και συνδυασμούς αυτών των μετάλλων ακόμη και σε πάχος πάνω από 5 χιλ. Είναι χρήσιμη για δυνατές κολλήσεις στο κάθε ερασιτεχνικό και επαγγελματικό

    εργαστήριο εκεί όπου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ηλεκτροκόλληση ή ηλεκτροπόντα. Επίσης και για επισκευές και κατασκευές κοσμημάτων σε συνεργασία βέβαια με άλλα εργαλεία ακριβείας για να έχουμε και καλό αισθητικό αποτέλεσμα πέραν της στατικής αντοχής.

    Για το ξεκίνημα ο εξοπλισμός είναι πολύ φθηνός. Αν ασχοληθούμε παραπέρα και με κατασκευές αργυροχρυσοχοϊας υπάρχουν ειδικές σελίδες που μας δίνουν τις ανάλογες οδηγίες για περαιτέρω οργάνωση εξοπλισμό και γνώση πάνω απ' όλα. Στο βίντεο αυτό τα πρώτα 6 λεπτά αναφέρονται σε απλή θεωρία για τις κολλήσεις και στη συνέχεια ακολουθεί στην πράξη η διαδικασία της ασημοκόλλησης.

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΔΩ.

    https://youtu.be/4jPiOWU1OyI
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 2.jpg (120,0 KB, 99 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (72,5 KB, 99 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 3.jpg (115,5 KB, 87 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 4.jpg (78,7 KB, 85 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 5.jpg (99,9 KB, 82 εμφανίσεις)

    3 Not allowed! Not allowed!

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον mariost για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (07-12-18), Panoss (07-12-18)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας