Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Θερμοκρασια επεξεργαστη

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή Θερμοκρασια επεξεργαστη

    Καλησπερα σε ολους. Κατεβασα καποια προγραμματα που δειχνουν την θερμοκρασια του επεξεργαστη, και μου εμφανιζουν υπερβολικα μεγαλες τιμες (core1 102 C , core 2 93 C) Εχω βεβαια καποιο προβλημα με τον υπολογιστη, οταν ζεσταινεται πολυ, ειδικα αυτες τις μερες που κανει και ζεστη, μου κλεινει ξαφνικα, γι αυτο κατεβασα και τα παραπανω προγραμματα για να δω τι γινεται. Ο επεξεργαστης μου ειναι AMD athlon 64 4400 και απ οτι γνωριζω η μεγιστη θερμοκρασια ειναι περιπου 70 C . Ειναι λοιπον λαθος οι ενδειξεις που παιρνω? αν ηταν τοσο μεγαλες οι θερμοκρασιες δεν θα ειχε καταστραφει ο επεξεργαστης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    478

    Προεπιλογή

    πάρε την μέγιστη αναφορά θερμοκρασία με ένα όργανο και βάλε 10 βαθμούς μικρότερο ΝΟ θερμική επαφή και ένα μπλουερ και καθάρισες

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη 347
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    οι πρωτες ενεργειες που πρεπει να κανεις ειναι να αφαιρεσεις καλα την σκονη με αερα και μετα βαλε καινουργεια παστα στην ψυκτρα του επεξεργαστη και ξανακανε τισ μετρησεις. ισως και το προγραμμα να μην σου μετραει καλα. θα δεις αν θα σου σβενει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 347 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (11-08-12)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους. Κατεβασα καποια προγραμματα που δειχνουν την θερμοκρασια του επεξεργαστη, και μου εμφανιζουν υπερβολικα μεγαλες τιμες (core1 102 C , core 2 93 C) Εχω βεβαια καποιο προβλημα με τον υπολογιστη, οταν ζεσταινεται πολυ, ειδικα αυτες τις μερες που κανει και ζεστη, μου κλεινει ξαφνικα, γι αυτο κατεβασα και τα παραπανω προγραμματα για να δω τι γινεται. Ο επεξεργαστης μου ειναι AMD athlon 64 4400 και απ οτι γνωριζω η μεγιστη θερμοκρασια ειναι περιπου 70 C . Ειναι λοιπον λαθος οι ενδειξεις που παιρνω? αν ηταν τοσο μεγαλες οι θερμοκρασιες δεν θα ειχε καταστραφει ο επεξεργαστης?
    και εμενα κοντα στους 100 επαιζε (τουλαχιστον τοσο εγραφε) και δεν επαθε τιποτα.καθαρισα ψυκτρα ανεμιστηρα και τα σχετικα.τωρα ειναι στους 50-55.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    καθαρισε τη ψυκτρα απο τη σκονη και αλλαξε τη παστα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    επίσης, από το bios ενεργοποίησε το cool'n'quiet και στα power settings των windows (αν έχεις τα 7) ελάχιστη ισχύ 1% (αν έχεις XP) "minimum power settings" ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι ακριβώς...

    μετά, πάμε σε άλλη ψύκτρα...



    \m/

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    για τους amd πρέπει να βάλεις το cool n quit για να έχεις σωστή ένδειξη και να κρατά τη θερμοκρασία του επεξεργαστή γύρω στους 55

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    σημείωση: το cool'n'quiet δεν έχει να κάνει με σωστή ένδειξη της θερμοκρασίας. Είτε το έχεις ανοιχτό είτε κλειστό, το ίδιο θα λέει. Είναι μέθοδος ελέγχου ταχύτητας και εξοικονόμησης ενέργειας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,η πρωτη μου ενεργεια θα ειναι η αλλαγη παστας, καθως εχω κανει ηδη καθαρισμα απο σκονη. Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι το προγραμμα που κατεβασα (speccy) δειχνει χαμηλη ταση στην γραμμη των -12V. Εννοειται οτι θα μετρησω την ταση και με πολυμετρο για να την επαληθευσω, απλα σκεφτομαι μηπως και αυτος ειναι ο λογος (τροφοδοτικο) που μου σβηνει ο υπολογιστης.

    Untitled.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη 347
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    γιωργο παιζει και αυτο. δεν ξερω για τα -12 αλλα γενικος μπορει να κοβει και το τροφωδοτικο. ααααααααααααα!!!!!!!!!! και αυτο καλο θα ηταν να το φησηξεις και να βαλεισ γρασο στο μποουερ αν γινετε

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. θερμοκρασια λειτουργειας θερμικης ασφαλειας
    By nick1974 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-23, 12:07
  2. Preheater, ποση θερμοκρασια βαζω ?
    By teolan in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-13, 22:32
  3. υψιλη θερμοκρασια laptop
    By yianni99 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-12, 12:17
  4. Θερμοκρασια CPU
    By dj_mike in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-12, 18:17
  5. φιλτρο σε επεξεργαστη
    By kwstakis in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-08, 23:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας