Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Ερώτηση για transistor και led

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή Ερώτηση για transistor και led

    Θέλω να κάνω μια ερώτηση για κάτι που δεν έχω καταλάβει.
    Πολλές φορές βλέπω σε κυκλώματα να βάζουμε ένα ledάκι στον συλλέκτη σε σειρά με μία αντίσταση.
    Η ερώτηση είναι γιατί βάζουμε μια αντίσταση αφού έτσι κ αλλιώς το ρεύμα που θα περάσει από τον συλλέκτη το καθορίζουμε από την βάση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Γιατι να να καθορισεις το ρευμα απο τη βαση πρεπει να βρισκεσαι στην ενεργο περιοχη του τρανζιστορ. Εκει οι συνηθες τιμες ειναι ,το ρευμα της βασης επι 200 φορες. Ετσι πρεπει να προσεξεις παρα πουλυ την αντισταση στη βαση , να εισαι σιγουρος για το β του τρανζιστορ (μπορει αντι για 200 να ειναι 250 ή 20 ) και φυσικα να μην εχεις θερμοκρασιακες διαφορες και να μην δεχεται ηλεκ/μαγνητικο θορυβο στη βαση και και και
    Αντιθετα με αντισταση στο συλλεκτη το τρανζιστορ δουλευει στο κορο και στην αποκοπη .Ειναι προκαθορισμενα σημεια που οριζονται απλως απο την ταση και την αντισταση του συλεκτη . Οποτε οσο ρευμα θες απλα το υπολογιζεις με την αντισταση (και την πτωση τασης στο τρανζιστορ=0,7 βολτ).Πανευκολος υπολογισμος και κυκλωμα που το φτιαχνεις στο γονατο και δουλευει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Κάνοντας ένα simulation με το PSpice μου δείχνει ότι δεν έχει καμία σημασία ό,τι αντίσταση κ να βάλω στον συλλέκτη. Μου δείχνει να περνάει ακριβώς το ίδιο ρεύμα.
    Αν αλλάξω την αντίσταση στην βάση, τότε μόνο (επειδή μου αλλαζει το ρεύμα της βάσης) αλλάζει κ στον συλλέκτη.
    Το μόνο που αλλάζει είναι η τάση στον συλλέκτη η οποία μειώνεται με την αντίσταση λόγω πτώσης τάσης. Αλλά το ρεύμα είναι ίδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Αυτο γινεται επειδη με την αντισταση βασης που χρησιμοποιεις δεν παει στον κορο το τρανζιστορ αλλα στην ενεργο περιοχη. Πρεπει να βαλεις μικροτερη αντισταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Ναι αλλά δεν είναι καλύτερο αν περνάει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα από την βάση? Για να φτάσει στον κόρο θέλει 100-200mA.
    Δεν υπερθερμαίνεται έτσι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    άμα το θες για διακόπτη, καλό είναι να υπεροδηγείς τη βάση. συντηρητικός σχεδιασμός.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Inferno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να κάνω μια ερώτηση για κάτι που δεν έχω καταλάβει.
    Πολλές φορές βλέπω σε κυκλώματα να βάζουμε ένα ledάκι στον συλλέκτη σε σειρά με μία αντίσταση.
    Η ερώτηση είναι γιατί βάζουμε μια αντίσταση αφού έτσι κ αλλιώς το ρεύμα που θα περάσει από τον συλλέκτη το καθορίζουμε από την βάση.
    γιατί θες να μειώσεις το μέγιστο ρεύμα που πρόκειται να περάσει από τον συλλέκτη. θα υπάρχουν και άλλοι λόγοι, αλλά αυτός μου έρχεται τώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Φυσικός Εμφάνιση μηνυμάτων
    άμα το θες για διακόπτη, καλό είναι να υπεροδηγείς τη βάση. συντηρητικός σχεδιασμός.
    Για διακόπτη το θέλω αλλά γιατί να περνάω μισό αμπέρ όταν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με 20mA?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζεται μισο Α στην βαση υπο συνηθισμενες συνθηκες. Επισης στην τελικη εχεις μακραν μεγαλυτερη καταναλωση στο τρανζιστορ αν το δουλευεις στην ενεργο περιοχη απ οτι στον κορο. (Ιc>>Ib και Vce>Vbe)

    Δες εδω για υπολογισμους κτλ: http://www.kpsec.freeuk.com/trancirc.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Όνομα
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Η κατανάλωση που θα έχει στο transistor αν το δουλέψει στην ενεργό περιοχή για να περάσει πχ 20mA θα είναι ίδια μ αυτή που θα είχε η αντίσταση αν δούλευε το transistor στον κόρο και ρύθμιζε το ρεύμα απο αυτή. Η πρακτική διαφορά είναι οτι μπορεί το transistor να μη αντέχει αυτή τη κατανάλωση θερμότητας πάνω του ενώ η αντίσταση να την αντέχει (εξαρτάτε προφανώς απο τα συγκεκριμένα υλικά).

    Τώρα για αυτό που ρωτάς Inferno η απάντηση είναι όπως είπαν και παραπάνω οτι μεταξύ των transistor εμφανίζετε μεγάλη διακύμανση στην παράμετρο β (μιλάω για διαφορετικά κομμάτια του ίδιου τύπου transistor 2n3904 πχ) και επίσης το β εξαρτάται και απο τη θερμοκρασία κλπ. Έτσι αν για να έχουμε μια σταθερή πηγή ρεύματος πέρα απο ένα transistor με μια αντίσταση στη βάση χρειαζόμαστε και άλλα πράγματα (κάτι σε ανάδραση πχ). Αντίθετα το να ρυθμίσουμε το ρεύμα με μια αντίσταση είναι σημαντικά απλούστερο μιας και όλες οι αντιστάσεις 560Ω πχ θα είναι σχετικά "κοντά" στα 560Ω οπότε θα πέρνουμε σε κάθε περίπτωση με ικανοποιητική ακρίβεια το ρεύμα που θέλουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με Transistor!
    By sokra in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 13:55
  2. Ερώτηση για Led
    By kontos15 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-14, 01:04
  3. Ερώτηση για transistor
    By kostas stathopoulos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 16:41
  4. Ερώτηση για led
    By marcogiannis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-09, 18:30
  5. Ερώτηση για audio-frequency transistor με 32Ω Output?
    By paris7 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-06, 18:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας