Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: ρευμα για εργαστηριο

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα αν πεσει το ρελε διαρροης στον υποπινακα θα πεσει και στον κυριως πινακα.Επρεπε να παρεις απ την γενικη ασφαλεια απ τον γενικο πινακα στον οποιο η σειρα των ασφαλιστικων διαταξεων θα ειναι η εξης:Γενικος διακοπτης , Γενικη ασφαλεια , ΔΔΕ.
    Ναι αλλά οι ρελέδες πέφτουν αν είναι σε σειρά-τουλάχιστον εγώ έτσι ξερω-το έχω δει. Εσύ τι λες Μιχάλη;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά οι ρελέδες πέφτουν αν είναι σε σειρά-τουλάχιστον εγώ έτσι ξερω-το έχω δει. Εσύ τι λες Μιχάλη;
    Κοιαταξε να δεις δεν μου εχει τυχει το ενδεχομενο εαν δυο ΔΔΕ ειναι σε σειρα να μην λειτουργησουν καθολου.Αντιθετως σε πολλες εγκαταστασεις οπου οι ηλεκτρολογοι ειναι "τσοπανηδες" και ασφαλιζουν τους υποπινακες και με 3πλη ασφαλεια κιολας στον γενικο πινακα και οι ΔΔΕ ειναι σε σειρα, σε περιπτωση διαρροης πεφτουν και οι 2 ΔΔΕ με αποτελεσμα να πρεπει να κατεβεις και στον κατω οροφο που ειναι ο γενικος πινακας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Arnoldone
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Συνεπώς δεν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ? για το πως 2 ή περισσότεροι διαρροής μπορεί "μπλοκάρουν" όταν είναι τοποθετημένοι σε σειρά ή σε ξεχωριστούς πίνακες , υποπίνακες ? πέρα του σπαστικού τρέξιμου στο κεντρικό πίνακα ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το πρώτο ψέμα φέρνει το Δεύτερο και γίνεται τρόπος, τα ψέματα οδηγούν στο λάθος,το λάθος δικαιολογείται πάλι με ψέματα,η ανθρώπινη επικοινωνία υποφέρει καθημερινά απο τα ψέματα,Οι μηχανές θα μπορούσαν να συννενοηθούν αν έλεγαν ψέματα μεταξύ τους;Τελικά το Ψέμα είναι η Αλήθεια , ή η Αλήθεια το Ψέμα;

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    υπαρχει.
    εχει βγει ''αυτοματο ρελε διαφυγης'' που οπλιζει συτοματα οταν πεσει.Οποτε αν πεσει ο εργαστηριου και ο γενικος σε λιγα δευτ. θα σηκωθει ο γενικος μονος του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Arnoldone
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο αυτό ευχαριστώ, δε το γνώριζα , αλλά αυτό που θέλω να μάθω είναι πώς , εξηγείται λογικά να μπλοκάρουν οι "διαφυγής" ή να μη δουλέψουν καθόλου (ο ένας από τους 2 ή και οι 2 ) , όταν διαταχθούν σε σειρά σε 2 ή περισσότερους πίνακες .(τι ακριβώς μπορεί να συμβεί και θα έχουμε fail ... ? ) ευχαριστώ πολύ !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το πρώτο ψέμα φέρνει το Δεύτερο και γίνεται τρόπος, τα ψέματα οδηγούν στο λάθος,το λάθος δικαιολογείται πάλι με ψέματα,η ανθρώπινη επικοινωνία υποφέρει καθημερινά απο τα ψέματα,Οι μηχανές θα μπορούσαν να συννενοηθούν αν έλεγαν ψέματα μεταξύ τους;Τελικά το Ψέμα είναι η Αλήθεια , ή η Αλήθεια το Ψέμα;

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arnoldone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραίο αυτό ευχαριστώ, δε το γνώριζα , αλλά αυτό που θέλω να μάθω είναι πώς , εξηγείται λογικά να μπλοκάρουν οι "διαφυγής" ή να μη δουλέψουν καθόλου (ο ένας από τους 2 ή και οι 2 ) , όταν διαταχθούν σε σειρά σε 2 ή περισσότερους πίνακες .(τι ακριβώς μπορεί να συμβεί και θα έχουμε fail ... ? ) ευχαριστώ πολύ !
    δεν το εχω υποψη μου αυτο.εμενα παντως αρκετες φορες πεφτουν και τα δυο ή και μονο το ενα.
    απιθανο μου φαινεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    δεν έχουν κανένα πρόβλημα αν είναι σωστά οι εγκαταστάσεις. απλά δεν έχει νόημα. άμα είναι να βάλεις όσα ρελε θέλεις ας είναι αυτόνομα αλλιώς θα πέφτουν όλα από εκεί που δημιουργήθηκε το πρόβλημα και προς τα πίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλμογράφος/πολυμετρο για εργαστηριο
    By fon302 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-16, 21:52
  2. εργαστηριο για υπολογιστες
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 03:26
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 18:29
  4. ρευμα στ εργαστηριο
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 10:25
  5. Εργαστηριο για service κινητων.
    By Automatoss in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας