Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ρευμα για εργαστηριο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    ναυπακτος
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή ρευμα για εργαστηριο

    καλησπερα παιδες... εχω αρχισει και τελειωσει με την κατασκευη ενος μεταλικου εργαστηριου που ειναι στον κηπο του σπιτιου μου.εχω ομως μερικες αποριες σχετικα με το ρευμα.θα τραβηξω ρευμα απο τον γενικο πινακα και θα χρησιμοποιω και ηλεκτροκολησεις.

    στον πινακα θελω να βγαλω μια ξεχωριστη ασφαλεια.απο ποια καλωδια να παρω ρευμα??τι ασφαλεια να παρω(Αμπερ). να παρω απο την γραμμη του κλιματιστικου?ειναι εφικτο να χρησιμοποιησω αυτη την ασφαλεια??το κλιματιστικο αναβει ελαχιστα ως καθολου και ειναι μονο του.η ασφαλεια.ειναι siemens και γραφει 230--400 volt και c20. δεν αναφερει αμπερ.

    τι διαμετρο να εχουν τα καλωδια??

    εχει νοημα να βγαλω και δευτερη ασφαλεια στο εργαστηριο ωστε αν πεσει να μην πηγαινοερχομαι μεσα εξω??
    μιας και η ολη κατασκευη ειναι μεταλικη μηπως πρεπει να την γειωσω? πως θα το κανω??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Φιλε Μιχαλη αν δεν εχεις καθολου σχεση με της ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις θα σου προτεινα να φερεις ενα ηλεκτρολογο.
    Μπορουν παρα πολλοι να σου πουν πως και που να παρεις ρευμα απο τον πινακα, αλλα απο την ερωτηση σου καταλαβα οτι
    δεν εχεις σχεση με το ρευμα. Δεν ειναι απλα ενα κυκλωματακι που λειτουργει με 12 βολτ και αν κανεις λαθος το πολυ πολυ
    να κανει ενα μπαμ!
    ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!!!

    φιλικα Σαββας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Arnoldone
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Κάτι παρόμοιο που έχω φτιάξει...,για παροχή πήρα απο γραμμή θερμοσιφώνου( αφού τον ξήλωσα ) και μετά έβαλα ξεχωριστό πίνακα στο σπιτάκι , με κάθε πρίζα να τερματίζει σε δικιά της ασφάλεια ...το ξέρω λίγο υπερβολικό αλλά μερικές φορές χρειάζεται ...DSC03460.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το πρώτο ψέμα φέρνει το Δεύτερο και γίνεται τρόπος, τα ψέματα οδηγούν στο λάθος,το λάθος δικαιολογείται πάλι με ψέματα,η ανθρώπινη επικοινωνία υποφέρει καθημερινά απο τα ψέματα,Οι μηχανές θα μπορούσαν να συννενοηθούν αν έλεγαν ψέματα μεταξύ τους;Τελικά το Ψέμα είναι η Αλήθεια , ή η Αλήθεια το Ψέμα;

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arnoldone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι παρόμοιο που έχω φτιάξει...,για παροχή πήρα απο γραμμή θερμοσιφώνου( αφού τον ξήλωσα ) και μετά έβαλα ξεχωριστό πίνακα στο σπιτάκι , με κάθε πρίζα να τερματίζει σε δικιά της ασφάλεια ...το ξέρω λίγο υπερβολικό αλλά μερικές φορές χρειάζεται ...DSC03460.jpg
    Ναι αλλα αν πεσει το ρελε διαρροης στον υποπινακα θα πεσει και στον κυριως πινακα.Επρεπε να παρεις απ την γενικη ασφαλεια απ τον γενικο πινακα στον οποιο η σειρα των ασφαλιστικων διαταξεων θα ειναι η εξης:Γενικος διακοπτης , Γενικη ασφαλεια , ΔΔΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Εγω εκεινο που εχω να σου πω ειναι κατι σαν και αυτο.....


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (22-08-12), Hulk (17-08-12)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    ρε παλικάρι πήγαινε πάρε απο το praktiker μια καλή μπαλαντέζα (...αυτή που έχει και ασφάλειες, τη γερμανική λέω ) και άσε τώρα τα πειράματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    duomax3

    Boobies Rule!!!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Arnoldone
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα αν πεσει το ρελε διαρροης στον υποπινακα θα πεσει και στον κυριως πινακα.Επρεπε να παρεις απ την γενικη ασφαλεια απ τον γενικο πινακα στον οποιο η σειρα των ασφαλιστικων διαταξεων θα ειναι η εξης:Γενικος διακοπτης , Γενικη ασφαλεια , ΔΔΕ.
    Αυτό το λες για να μη τρέχω στον κεντρικό πίνακα όταν πέσει ο διαρροής , επειδή πάει καιρός που το έχω φτιάξει και δε θυμάμαι καλά ...?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το πρώτο ψέμα φέρνει το Δεύτερο και γίνεται τρόπος, τα ψέματα οδηγούν στο λάθος,το λάθος δικαιολογείται πάλι με ψέματα,η ανθρώπινη επικοινωνία υποφέρει καθημερινά απο τα ψέματα,Οι μηχανές θα μπορούσαν να συννενοηθούν αν έλεγαν ψέματα μεταξύ τους;Τελικά το Ψέμα είναι η Αλήθεια , ή η Αλήθεια το Ψέμα;

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Αυτο που λεει ο Μιχαλης εννοει οτι δεν βαζεις ποτε μετα απο ρελε διαφυγης και δευτερο, μπορει να πεφτει χωρις λογο ή το χειροτερο
    να μην πεσει και καθολου οταν χρειαστει. Πρεπει να παρεις απο τον κυριο πινακα πριν το ΔΔΕ για τον υποπινακα στο σπιτακι αφου θα
    εχει το δικο του ρελε πλεον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Arnoldone
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες , μάλλον δεν το είχα λάβει εξ' αρχής υπόψιν μου, θα κοιτάξω να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις ... αλλά υπάρχει κάποια λογική εξήγηση σχετικά με τα 2 διαρροής σε ξεχωριστούς πίνακες και τη δυσλειτουργία τους ... ? Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το πρώτο ψέμα φέρνει το Δεύτερο και γίνεται τρόπος, τα ψέματα οδηγούν στο λάθος,το λάθος δικαιολογείται πάλι με ψέματα,η ανθρώπινη επικοινωνία υποφέρει καθημερινά απο τα ψέματα,Οι μηχανές θα μπορούσαν να συννενοηθούν αν έλεγαν ψέματα μεταξύ τους;Τελικά το Ψέμα είναι η Αλήθεια , ή η Αλήθεια το Ψέμα;

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    ναυπακτος
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. απο εβδομαδα θα εχουμε εξελιξεις. σημερα ανοιξα τον πινακα και ειδα οτι ειναι ευκολη η ολη διαδικασια χωρις ωστοο να σημενει οτι δεν ειναι και επικινδυνη.τηρω ολα τα μετρα ασφαλειας. απο αυριο θα σας ενημερωσω..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλμογράφος/πολυμετρο για εργαστηριο
    By fon302 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-16, 21:52
  2. εργαστηριο για υπολογιστες
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 03:26
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 18:29
  4. ρευμα στ εργαστηριο
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 10:25
  5. Εργαστηριο για service κινητων.
    By Automatoss in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας