Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 58

Θέμα: βοηθεια για πτυχιακη απο τους πιο εμπειρους!!

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    1) Γιατί κάνετε το λάθος να πιστεύετε ότι όποιος παίρνει ένα πτυχίο (με αυτό τον τρόπο του συγκεκριμένου topic) θα γίνει και Ηλεκτρολόγος, Ηλεκτρονικός, Αρχιτέκτονας ή οτιδήποτε άλλο;

    Φέρτε μου έναν τέτοιον, να τον πετάξω στον χώρο της παραγωγής και σε λιγότερο από μισή ώρα θα φύγει τρέχοντας, μόνος του... Το πολύ-πολύ να πάει σε τίποτα ηλεκτρολόγους να σκάβει και να τραβάει καλώδια!

    2) Δεν έχετε συναντήσει φοιτητές που δεν έδωσαν βάση στις σπουδές τους και μετά από 10 - 20 χρόνια έφτασαν, με κάποιο τρόπο Ελληνικό, στην πτυχιακή τους και έχουν χιλιάδες απορίες; Τι να κάνουμε, αυτό είναι το εκπαιδευτικό μας σύστημα! Κάποια στιγμή ο πιο τεμπέλης και ανίκανος φτάνει στο πτυχίο του! Είτε επειδή κλαίγεται στους καθηγητές, είτε επειδή είναι κομματόσκυλο, είτε επειδή πάει με την γυναίκα του και τα παιδιά του στον καθηγητή στον οποίο χρωστάει το μάθημα, είτε για χίλιους διαφορετικούς λόγους... Δεν τα έχετε δει αυτά; Όλοι σπουδάσαμε και όλοι τα είδαμε!

    Στην Γερμανία νομίζω - πιστεύω - μου φαίνεται, ότι εάν χρωστάς πάνω από μερικές φορές κάποιο μάθημα κόβεσαι;! Δεν ξέρω εάν ισχύει κάτι τέτοιο, όποιος γνωρίζει ας το επιβεβαιώσει!!

    Να εφαρμόσουμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, αυτό λέτε; Να αρχίσουμε να κάνουμε θεωρητικές συζητήσεις και αναλύσεις για το πως θα βελτιωθεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα, για το πως θα αλλάξουν τα πράγματα (με αφορμή την Έφη-Μήτσο);

    3) Τώρα με κάποιο τρόπο ο Μήτσος - Έφη έφτασε στο σημείο να πάρει το πτυχίο και χωρίς ίχνος ντροπής έρχεται και ρωτάει αυτά που ρωτάει! Για πιο λόγο σας κάνει εντύπωση αυτό το πράγμα; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω!

    Μηνύματα σαν του SRF (#5), δεν τα καταλαβαίνω! Γιατί ξαφνιάζεσαι φίλε; Γιατί σου φαίνεται περίεργο; Και γιατί τα ποστάρεις;

    Το πιο πιθανό είναι να είναι κοπέλα και να ρωτάει αυτά που ρωτάει! Συνάντησα και εγώ κοπέλες στο εξάμηνό μου και πήραν και πτυχίο, με καλύτερους βαθμούς από εμένα! Και τι έγινε; Και να σου πω και κάτι, ήταν πιο μελετηρές από κάτι άλλα γαϊδούρια που λογαριάζονται για άντρες!

    4) Εμένα προσωπικά με τρελαίνει το γεγονός ότι κάτι τέτοια topic έχουν δεκάδες απαντήσεις, έστω και αν αποδοκιμάζουν ή κατακρίνουν! Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω! Έχω ξαναποστάρει σε ένα παρόμοιο θέμα και αυτό που λέω είναι: "Αφήστε να απαντήσει όποιος έχει όρεξη!".

    Άντε και με όλη την καλή διάθεση απάντησες ότι δίοδος είναι ένας ημιαγωγός που μπλα-μπλα... Θα σε ρωτήσει μετά η Έφη-Μήτσος τι είναι ημιαγωγός, εσύ θα απαντήσεις και αυτή και θα ξαναρωτήσει και στο τέλος: "Μπίπ και εσύ και ο γρύλος σου"...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον vampiris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    JOUN (18-08-12)

  3. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Καλα τι σας κάνει εντύπωση? Ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα... είναι πως θα ξέρει η κοπέλα πρακτικα πραγματα? Κάποτε ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο μου πε... και δεν βαριέσαι να κολάς την πλακέτα? και του πα και πως θα γίνει... και μου λέει βρες ένα πιστιρικά μαθητή από τα τεχνικά λύκεια να στα κολάει.... Και το αστείο είναι οτι αυτός ήταν στους καθηγητές που έδεινε μεγάλη σημασία στην πράξη... Η μήπως κανένας εδω γεννήθηκε και τα ήξερε... ειτε κάποιος του τα έδειξε είτε έψαχνε χρόνια... όταν πάς σε μαγαζί και αντί δίοδο σου δίνουν γέφυρα... πόσο σε βοηθαει να μάθεις? Από τη μια λες εγώ ξέρω οτι έχει δύο πόδια από την άλλη λες αυτός τα ηλεκτρονικά είναι το επάγγελμα του και θα ξέρει που μου δίνει κάτι με 4 πόδια...
    Να σημειωθεί οτι η κοπέλα είναι ηλεκτρολόγος όχι ηλεκτρονικός...

    Ύστερα Βενιζέλος Σημίτης και η παρέα τους (καθηγητές) μην ακούσουν για ιδιωτικά εκπαιδευτικά ιδρύματα... Γιατί τώρα που λένε για κλείσιμο ΑΕΙ και ΤΕΙ θα λέγανε για αποκρατικοποίηση και θα φενόταν ή διαφορά επιπέδου... όταν το ιδιωτικό θα δούλευε 100% για παραχή υπηρεσιών προς ιδιωτικές επιχειρήσεις και οι φοιτητές θα έρχονταν σε επαφή με την πράξη....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (18-08-12)

  5. #13
    Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    chip , διαβασες το πρωτο μηνυμα ? και γω ηλεκτρολογος ειμαι , αλλα εχω περασει 3-4 μαθηματα που ηταν ηλεκτρονικες κατασκευες , και αμα αυτα ειναι για "ηλεκτρονικους" , τι να πω δηλαδη που 4ο εξαμηνο επρεπε να μαθω Assembly ....
    Επιδη βλεπω την κοπελα και δηλωνει αθηναια , εγω ειμαι Τει πειραια , οποτε η θα ειναι και τουτη εκει , απλα θα εχει παει σε καποιο -ο-θεος-να-βαλει-το-χερι-του ΤΕΕ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Πέτρο πραγματικά δεν ξέρω σε ποιο τμήμα είναι... έγραψε οτι είναι στην Αθήνα? (δεν το έχω προσέξει) μπορεί να μένει Αθήνα και το TEI της να είναι σε άλλη πόλη... (τώρα με την κρίση όσο ποιο γρήγορα μπορούν οι φοιτητές.. μόλις τελειώσουν από εργαστήρια πάνε στο σπίτι τους)... Ύστερα δεν ξέρω το πρόγραμμα σπουδών των ηλεκτρολόγων... έχω μείνει με την εντύπωση οτι δεν κανουν πολλά ηλεκτρονικά (μπορεί να κάνω και λάθος) και σίγουρα σημασία δεν έχει αν κάνει μαθήματα ηλεκτρονικής αλλά αν έκανε και πρακτικά πράγματα... Μπορεί πχ να έκανε ψηφιακά να ξέρει τα παντα στο χαρτί και ποτέ να μην της είπε κάποιος οτι τα τσιπάκια εκτός από εισόδους και εξόδους έχουν και τροφοδοσία.... (πολυ συνηθισμένο...) Πέραν αυτού η κοπέλα είπε οτι έχει ένα σχέδιο (ελπίζω δικό της) και θέλει να το κατασκευάσει πράγμα που δείχνει θεωρητική και όχι πρακτική εμπειρία... (πραγμα συνηθυσμένο στα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Arnoldone
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί νομίζω ο,τι είναι άτοποι , εφόσον πίσω από ένα πληκτρολόγιο μπορεί να βρίσκεται ο καθένας μας ...το γεγονός ο,τι πάει για πτυχιακή και δείχνει να μη γνωρίζει τα βασικά όντως είναι ένα μεγάλο Ερωτηματικό ... (?) Αλλά θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε πρώτα να μάθουμε για πιο λόγο μας ρωτάει τα βασικά και είναι τώρα για να παραδώσει πτυχιακή ... και ύστερα να "κρίνουμε" ,πάντα υπάρχει μια εξήγηση...Το να γράφεις duomax τέτοια προσβλητικά σχόλια για κάποιον που δε γνωρίζεις ,είναι υποτιμητικό για εσένα πρώτα γιατί δεν μπορείς να αποδείξεις τα όσα γράφεις για το άτομο αυτό και πρώτα δεν είναι καλό για εσένα και μετά για τους άλλους ...(να ξέρεις ό,τι ο καλύτερος μαχητής είναι αυτός που έχει ψυχραιμία και ξέρει να σκέφτεται ...)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το πρώτο ψέμα φέρνει το Δεύτερο και γίνεται τρόπος, τα ψέματα οδηγούν στο λάθος,το λάθος δικαιολογείται πάλι με ψέματα,η ανθρώπινη επικοινωνία υποφέρει καθημερινά απο τα ψέματα,Οι μηχανές θα μπορούσαν να συννενοηθούν αν έλεγαν ψέματα μεταξύ τους;Τελικά το Ψέμα είναι η Αλήθεια , ή η Αλήθεια το Ψέμα;

  8. #16
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και απορώ τι "ηλεκτρολόγος"
    θα γίνεις?.
    Δεν θα γίνει Γρηγόρη. Το χειρότερο είναι ότι θα εκπλαγείς με το πόσοι τέτοιοι δουλεύουν σε εταιρίες έργων κλπ. Και μάλιστα όλοι με υφάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Nightkeeper (19-08-12), PanagiotisHlektrlogos (18-08-12)

  10. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    4. Μην δημοσιεύετε μηνύματα με σκοπό την παρενόχληση, την ειρωνεία ή την προσβολή άλλων μελών της κοινότητας. Ας μη γινόμαστε επιθετικοί και ας μη χρησιμοποιούμε ύβρεις στον λόγο μας αλλά ας στηρίζουμε τις απόψεις μας με λογικά επιχειρήματα. Δεν απαιτούμε απάντηση ή λύση στο πρόβλημά μας από τα μέλη της σελίδας. Κάθε απάντηση δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι και η σωστή έστω και αν όλα συνηγορούν σε αυτό. Έχουμε πάντα ανοικτό μυαλό και πιστεύουμε στην ελευθερία του άλλου και στο δικαίωμα του να έχει την δική του άποψη, ασχέτως ηλικίας και γνώσεων.


    Απορω ...πως οι διαχειριστες επιτρεπουν να υβριζουν μελη, χωρις καμια παρατηρηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kentar (18-08-12), teo_GR (20-08-12)

  12. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Μην δημοσιεύετε μηνύματα με σκοπό την παρενόχληση, την ειρωνεία ή την προσβολή άλλων μελών της κοινότητας. Ας μη γινόμαστε επιθετικοί και ας μη χρησιμοποιούμε ύβρεις στον λόγο μας αλλά ας στηρίζουμε τις απόψεις μας με λογικά επιχειρήματα. Δεν απαιτούμε απάντηση ή λύση στο πρόβλημά μας από τα μέλη της σελίδας. Κάθε απάντηση δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι και η σωστή έστω και αν όλα συνηγορούν σε αυτό. Έχουμε πάντα ανοικτό μυαλό και πιστεύουμε στην ελευθερία του άλλου και στο δικαίωμα του να έχει την δική του άποψη, ασχέτως ηλικίας και γνώσεων.


    Απορω ...πως οι διαχειριστες επιτρεπουν να υβριζουν μελη, χωρις καμια παρατηρηση
    Είσαι σίγουρος ότι επιτρέπουν? Ανανέωση έκανες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    Εντάξει απλά εδώ μέσα κάποιοι ψάχνουνε για παρεξηγήσεις. Επίτηδες ποστάρουνε, και καλά, ότι χαλιούνται με τα post για να προκαλούν !!! Εάν χαλιέσαι με κάποιον δώστου αγνόηση και ξεμπέρδευε. Το σωστό είναι βέβαια να κάτσεις και να τον αντιμετωπίσεις...

    0 Not allowed! Not allowed!
    duomax3

    Boobies Rule!!!

  14. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    κε διαχειτηστη τα μηνηματα αυτα ηταν μιση μερα

    Τα σβησες πριν τελειωσω του μηνυμα μου
    Τωρα εσυ μπορουσες να δωσεις μια ευγενεστερη απαντηαη

    Και εαν εγω σου πω αντε και........ θα μου βαλεις βαν και θα το διαγραψεις αμεσως

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 18-08-12 στις 12:44

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    teo_GR (20-08-12)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ
    By makisdimi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-19, 14:33
  2. ΖΗΤΑΩ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ
    By xarisxxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 19:28
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By hadjaki in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-10, 10:31
  4. βοηθεια για πτυχιακη
    By snoua in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-09, 12:21
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΠΤΥΧΙΑΚΗ
    By dkon in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-08, 22:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας