Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 58

Θέμα: βοηθεια για πτυχιακη απο τους πιο εμπειρους!!

  1. #31
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρησατε οτι με τα γραφομενα σας η κοπελια δεν τολμησε να ξαναποσταρει??
    Αυτο το forum φτιαχτηκε για να βοηθαμε καποιον και οχι να τον ''κραζουμε''...
    Είσαι σίγουρος ... ?.
    Η Έφη είναι η κλασική περίπτωση φοιτητή που θα γραφτεί στο Forum να ρωτήσει μόνο για την πτυχιακή
    του/της. Μέχρι και αυτή την στιγμή (2 μέρες μετά), ισχύουν τα εξής:

    Γράφτηκε Αύγουστο ...
    Εγγραφή 03-08-12
    Τελευταία Δραστηριότητα 17-08-12 19:42


    ... και έκανε ένα πόστ, αυτό που ζητά την μασημένη τροφή. Πέρα απο αυτό
    η πρώτη απάντηση δόθηκε απο τον Πέτρο (ποστ 2) στις 17-08-12, 19:44
    Δηλαδή όλα αυτά που έχουμε γράψει δεν τα έχει δεί, γιατί δεν ξαναμπήκε.

    Το γιατί φτιάχτηκε αυτό το Forum δεν νομίζω να ενδιαφέρει τους συγκεκριμένους "φοιτητές" και πολύ καλά
    θα κάνουμε να τους "κράζουμε", γιατί μόλις πάρουν την πτυχιακή ...

    Δεν μπορεί να είσαι τόσο χρόνια φοιτητής, και να θυμηθείς το Forum την "παραμονή της πτυχιακή σου".
    Προκαλείς ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alfadex (20-08-12), JOUN (19-08-12), leosedf (19-08-12), Nightkeeper (19-08-12), SRF (19-08-12)

  3. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία Δραστηριότητα 17-08-12 19:42[...]
    Δηλαδή όλα αυτά που έχουμε γράψει δεν τα έχει δεί, γιατί δεν ξαναμπήκε.
    Μπορεί να έχει μπει και να τα έχει δει όλα, απλά χωρίς να έχει κάνει login. (Λέω γω τώρα...)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    472

    Προεπιλογή

    Ας καθαρίσουν η διαχειριστές το θέμα και τελειώνει εκεί εγώ πιστεύω Δεν υπάρχει λόγος να δίνουμε συνέχιση πάντα φιλικά

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

  5. #34
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Έφη
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    καταρχην, να σας ευχαριστησω ολους! διαβασα οτι δε σβηστηκε, κ πραγματικα ολες οι απαντησεις σας ηταν πολυτιμες!
    Aς απαντησω σε ολους, γιατι πραγματικα δεν τα περιμενα ολα αυτα. κ χωρις να θελω να κανω συγκρισεις, σε αλλα forums με βοηθησαν
    1. ειμαι κοπελα κ με λενε εφη. δε θα χρησιμοποιουσα ποτε ονομα αλλου φυλου κ για κανενα σκοπο. οποιος θελησει να το διαπιστωσει, πολυ ευχαριστως
    2. πού ειναι το προβλημα στο οτι γραφτηκα τωρα για να ρωτησω? κανεις δε ξερει με τι ασχολουμαι, αν ειμαι γραμμενη σε αλλο forum ή γενικα τι κανω στη ζωη μου. εσεις ρωτουσατε πριν αποκτησετε αποριες?
    3. ειμαι 28. αυτο σημαινει οτι μπηκα στο τει πριν απο μια 10ετια. χωρις να θελω να απολογηθω, θα πω οτι προβληματα υγειας δικα μου κ τις μητερας μου, (οποιος θελει μπορει να με γνωρισει απο κοντα κ θα καταλαβει) με κρατησαν πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα εκτος τει, με αποτελεσμα να εχω ξεχασει αρκετα πραγματα
    4. μπορει στο τει ηλεκτρολογων της αθηνας να εχουν στα πρωτα 6μηνα αρκετα μαθηματα με πλακετες, στο τει της χαλκιδας ειναι αρκετα διαφορετικα τα πραγματα. ειχα ενα μονο μαθημα κατασκευων, κ αυτο ηταν με τυπωμενη πλακετα. σε διατρυτη δεν δουλεψαμε ποτε.
    5. οσο για το φυλο μου, αναρωτηθηκατε ποτε μηπως δε μου εδωσε κανεις σημασια, επειδη ειμαι γυναικα? απο το πρωτο 6μηνο στο τει, μου ελεγαν, ασε να κανουμε εμεις την ηλεκτροκολληση μη χτυπησεις (κ ας πηρα το μοναδικο 10αρι μιας κ ο πατερας μου ειναι σιδερας κ το κανω απο μικρη), ασε να κανουμε εμεις το κυκλωμα μη το χαλασεις κλπ.
    6. στο μαθημα των ηλεκτρονικων, εκτος απο οτι τα περισσοτερα ηταν χαλασμενα, ο καθηγητης νομιζε οτι κανει ισχυος κ μας ταλαιπωρουσε με ολοκληρωματα
    7. λιγη βοηθεια ζητησα μονο. αναλωθηκατε, οι περισσοτεροι τουλαχιστον, στο κραξιμο. κ δεν καταλαβαινω γιατι. πολυ ντροπη που εχω μεινει τοσο πισω. στα ηλεκτρονικα ομως μονο. στα υπολοιπα καλα τα καταφερα. οσο για τις "κομμενες διακοπες" μαθε οτι εδω κ πολλα χρονια πηγαινω διακοπες με τη μητερα μου, μιας κ ειναι ατομο με ειδικες αναγκες απο οταν ημουν 5 κ τη φροντιζω απο τοτε. αν ηταν αλλιως τα πραγματα, θα ειχα τελειωσει πολυ νωριτερα. κ δε τα λεω αυτα για να με λυπηθει καποιος. δεν το εχω αναγκη αυτο. μια χαρα τα εχω καταφερει μεχρι τωρα στη ζωη μου. απο κατι αλλους που κανουν διακοπες ολο το χρονο, κ τρωνε τα λεφτα του μπαμπα κ δεν εχουν παρει πτυχιο ακομα, σιγουρα καλυτερα. γιατι εγω χρειαστηκε κ να δουλεψω σα φοιτητρια.

    σας ευχαριστω ολους. μου δωσατε να καταλαβω οτι κανεις δεν προκειται να με βοηθησει. μπορει να μη προλαβω την προθεσμια, μιας κ εχω πολλες ελλειψεις, τουλαχιστον με το διαβασμα που με περιμενει, θα μαθω κατι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mackee για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PanagiotisHlektrlogos (23-08-12)

  7. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mackee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!!!
    είμαι φοιτήτρια ηλεκτρολογίας κ ανέλαβα ως πτυχιακή άσκηση μια κατασκευή για το εργαστήριο των ψηφιακών κυκλωμάτων.
    Αγόρασα τα υλικά και μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες!!!
    1) Πώς στήνουμε ένα κύκλωμα πάνω σε διάτρητη πλακέτα???
    2) Τι είναι ένα εξάρτημα "100n KL 63V BC 0804 370"??? Είναι μικρό (0,4 * 0,4cm περίπου), τετράγωνο και γκρι.
    3) Ένα "KBL10" μπορεί να αντικαταστήσει ένα "1N5402" ?? Το KBL δε χωράει στην πλακέτα... αλλά αυτό μου έδωσαν στο μαγαζί...
    4) Πώς γινεται ο σχεδιασμός απο το κύκλωμα σε χαρτί?

    Ίσως οι απορίες να είναι χαζές, αλλά είμαι πρωτάρα κ κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
    Γενικά όταν θες να δεις τι κάνει ένα εξάρτημα γράφεις ότι λέει πάνω του στο google και κολάς δίπλα τη λέξη datasheet. Έτσι θα σου εμφανιστεί το τεχνικό φύλο(pdf αρχείο) του κατασκευαστή που σου λέει τα πάντα για το εξάρτημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #36
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mackee Εμφάνιση μηνυμάτων
    7. λιγη βοηθεια ζητησα μονο. αναλωθηκατε, οι περισσοτεροι τουλαχιστον, στο κραξιμο. κ δεν καταλαβαινω γιατι. πολυ ντροπη που εχω μεινει τοσο πισω. στα ηλεκτρονικα ομως μονο. στα υπολοιπα καλα τα καταφερα. οσο για τις "κομμενες διακοπες" μαθε οτι εδω κ πολλα χρονια πηγαινω διακοπες με τη μητερα μου, μιας κ ειναι ατομο με ειδικες αναγκες απο οταν ημουν 5 κ τη φροντιζω απο τοτε. αν ηταν αλλιως τα πραγματα, θα ειχα τελειωσει πολυ νωριτερα. κ δε τα λεω αυτα για να με λυπηθει καποιος. δεν το εχω αναγκη αυτο. μια χαρα τα εχω καταφερει μεχρι τωρα στη ζωη μου. απο κατι αλλους που κανουν διακοπες ολο το χρονο, κ τρωνε τα λεφτα του μπαμπα κ δεν εχουν παρει πτυχιο ακομα, σιγουρα καλυτερα. γιατι εγω χρειαστηκε κ να δουλεψω σα φοιτητρια.
    Σιγά χαλάρωσε ξανθόπουλος. Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος αν νομίζεις ότι εδώ μέσα τρώνε τα λεφτά του μπαμπά. Εσύ δούλευες σαν φοιτήτρια άλλοι δουλεύουν απ το γυμνάσιο. Και άλλοι είχαν άρρωστες μάνες κλπ αλλά μπορούσαν να ανοίξουν ένα βιβλίο, να ψάξουν στο νετ, δεν μιλάμε για διδακτορικό αλλά για 4-5 εξαρτήματα. Ναι κανείς δεν πρόκειται να σε βοηθήσει ιδίως όταν πάρεις το πτυχίο σου και βγεις στην αγορά εργασίας.
    Εφ' όσον δεν προλάβεις, κάτσε εδώ μέσα και ψάξε, ψάξε και ρώτα και θα δεις τη διαφορά, όλοι είναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν αρκεί να έχεις όρεξη. Καταλαβαίνεις πως φάνηκε αρχικά η ερώτηση σου. Κάτσε εδώ και ρώτα και διάβασε τα βασικά και μετά σου εγγυώμαι ότι σίγουρα την επόμενη φορά δε θα χρειαστεί καν να ρωτάς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #37
    Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    wow , χαλκιδα, φαινετε πως πρεπει να ειμαι ευγνωμον που πηρα μεταγραφη
    αν και εγραψες πολλα παραπανισια , δεν νομιζω να ενδιαφερει/αφορα κανεναν απο εδω τη κανεις , και κυριος δεν πρεπει να τα λες αυτα γιατι προκιτε για την προσωπικη σου ζωη .
    Απαντησεις πηρες , αμα τα κοιταξεις αλλη μια φορα , ολα τα ερωτιματα σου λυθικαν .
    Σε ενα φορουμ , θα σου πουν οντως τι ειναι το καθε εξαρτημα , αλλα το προβλημα σου ειναι πως πας στα τυφλα για μια τετοια πτυχιακη . Και γιατι επελεξες αυτο βασικα ? αν δεν κανω λαθος υπαρχουν αρκετα θεματα για πτυχιακες .......

    Παρολαυτα , μετα το ποστ σου , και αν οντως υσχιουν αυτα που εγραψες , καλο θα ηταν να αρχισεις να απαντας γρηγορα και να κανεις σωστες ερωτισεις πανω στο τοπικ σου , μπας και το τελιωσεις καποια στιγμη

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Επειδή οι πιο πολοί αετονύχηδες-ηλεκτρονικοί εδώ στο φόρουμ έχουν εργαστήρια δεν καταλαβαίνουν το πόσο δύσκολο είναι να δουλεύεις στα εργαστήρια του πανεπιστημίου.
    Πρέπει να καταργηθεί αυτό το ''ομαδικό εργαστήριο''.Στο τέλος ο καλός γίνετε καλύτερος και ο αρχάριος παραμένει αρχάριος.Και μένα με πιάνει το παράπονο πολλές φορες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hatzitesla για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Arnoldone (19-08-12)

  12. #39
    Μέλος
    Όνομα
    πετρος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hatzitesla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή οι πιο πολοί αετονύχηδες-ηλεκτρονικοί εδώ στο φόρουμ έχουν εργαστήρια δεν καταλαβαίνουν το πόσο δύσκολο είναι να δουλεύεις στα εργαστήρια του πανεπιστημίου.
    Πρέπει να καταργηθεί αυτό το ''ομαδικό εργαστήριο''.Στο τέλος ο καλός γίνετε καλύτερος και ο αρχάριος παραμένει αρχάριος.Και μένα με πιάνει το παράπονο πολλές φορες.
    Hλεκτρικες μηχανες
    30+ ατομα σε καθε τμημα
    2 μοτερ με γεννητρια για να κανεις την ασκηση .............
    χειροτερα και απο σκατα
    (στα υπολιπα ειναι καλυτερα , 30 ατομα / 5 παγκοι )
    για να "μαθεις" πρεπει να εισαι αυτος που πιανει τα οργανα

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mackee Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....................λιγη βοηθεια ζητησα μονο. αναλωθηκατε, οι περισσοτεροι τουλαχιστον, στο κραξιμο. κ δεν καταλαβαινω γιατι..................
    όπως ακριβώς δεν ξέρουμε όπως λες (πολύ σωστά) για την ζωή σου, ομοίως κι εσύ δεν ξέρεις για την ζωή των υπολοίπων εδώ. ενδεχομένως να κοιμόμαστε όλοι στα πούπουλα και να μας ταϊζουν οι μπαμπάδες μας. αλλά ίσως και όχι. δεν θα μπω στην διαδικασία να μετρήσω την ευτυχία ή δυστυχία μου με των άλλων εδώ για να δω ποιος την έχει μεγαλύτερη.
    άσχετα όπως από την προσωπική ζωή του καθενός μας εξακολουθώ να θεωρώ τρομακτικό το γεγονός ότι σε ένα αντικείμενο σαν το δικό σου, φοιτητές (δεν είσαι η μόνη) θα πάρουν το πτυχίο τους και θα έρθουν μετά στο σπίτι μου με τόσο βασικές ελλείψεις. αυτό, όσο περναει από το χέρι μου, δεν θα το βοηθήσω. καλώς ή κακώς το αντικείμενό σου έχει ευθύνες και συνέπεις. αν ήθελες να γίνεις πωλήτρια, κομμώτρια, μπογιατζής, κλπ τότε ναι θα μπορούσες να αντιμετωπίσεις τα πράγματα πιο χαλαρά. κανείς δεν πέθανε από ένα κακοβαμμένο δωμάτιο. αλλά τομέας ηλεκτρολογίας; χμμμ
    αν μπεις στη διαδικασία να μάθεις (και όχι να ξεπετάξεις μια πτυχιακή) τότε σε ότι μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω. και οι περισσότεροι εδώ μέσα. ένα πράγμα που μου έκανε πάντα εντύπωση σε αυτό το φόρουμ (το έχω αναφέρει πέραν της μίας φοράς) είναι το πόσο έτοιμοι να βοηθήσουν είναι τα μέλη εδώ. ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι χάνουν ίσως και μεροκάμματα αφού πολλοί είναι επαγγελματίες του χώρου και καθοδηγώντας κάποιον πχ σε μια επισκευή είναι χρήματα που θα κέρδιζε ο ίδιος ή κάποιος συνάδελφός τους. το μόνο "κόλλημα" που έχουν εδώ τα μέλη είναι να μην καταλάβουν ότι τους χρησιμοποιείς χωρίς να προσπαθήσεις. απολύτως σωστό, κατά τη γνώμη μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη haris_216 : 20-08-12 στις 09:03

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ
    By makisdimi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-19, 14:33
  2. ΖΗΤΑΩ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ
    By xarisxxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 19:28
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
    By hadjaki in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-10, 10:31
  4. βοηθεια για πτυχιακη
    By snoua in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-09, 12:21
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΠΤΥΧΙΑΚΗ
    By dkon in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-08, 22:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας