Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 82

Θέμα: Αγορά Ηλεκτροσυγκόλλησης

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavros_97s
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    292

    Προεπιλογή

    Οκ θα το δοκιμάσω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    ερωτηση με tig μπορω να κολλησω inox και αλουμινιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερωτηση με tig μπορω να κολλησω inox και αλουμινιο ?
    εχω γραψει αρκετα πιο πριν για tig .. δεν ξερω αν μπηκες στον κοπο να τα διαβασεις..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κι απο μενα,
    ψάχνωντας πληροφορίες για αγορα ηλεκτροκόλησης mig /mma επεσα στο παρών θέμα του ωραίου σας φόρουμ
    Να ρωτήσω λοιπόν 2-3 πραγματάκια....
    Καταρχήν το μηχάνημα προορίζεται για ημιεπαγγελματική χρήση ,δλδ και για ψιλοπραματα όπως κόληση σε σπασμενο κάγκελο,στη βαση του ηλιακού (1-1,5 mm) αλλά λόγω δουλειάς θα χρειαστεί να κολήσω και 20 -30 σωλήνες (γαλβανιζέ 2 mm φ 48/60 σε βάση 4-5 mm) συνεχόμενα μια στο τόσο.Γενικά επειδή μαρεσουν τα μαστορέματα πιστέυω πως αν την έχω όλο και κάτι θα κάνω,δε νομίζω πως θα είναι για 5-10 κολησεις το χρόνο μόνο.
    Τώρα από ότι έχω διαβάσει νομίζω πως είμαι για τύπου mig αλλά με αέριο,και μάλλον το μιξαριστό με τα 3 είδη ,το κοργκόν νομιζω λέγεται.
    Από λεφτά διαθέτω γύρω στα 500 ευρο ,οπότε μιλάμε για ΜΗ inverter .Εκτός κι αν πειστώ πως εκτός από το βάρος αξίζει πραγματικά τα εξτρα χρήματα.
    Ειμαι της άποψης να δώσω λεφτά για κάτι ποιοτικό (ειδικα για εργαλεια και ειδικα σαν την ηλεκτροκόληση που δε την αλλαζεις καθε τοσο οπως τα δράπανα ας πούμε)παρα λιγα λεφτά και να μην γίνει η δουλειά σωστά.
    Προσανατολίζομαι λοιπόν στις εταιρειες telwin awelco cemont kai imperia.(και για ποιο λόγο τα αντιστοιχα μοντελα της imperia εχουν σχεδον διπλασια τιμη ?)Κάτι einhell budget και άλλες παρόμοιες λογικά αποκλείονται εκτός κι αν εχει καποιο μελος να προτέινει συγκεκριμένο μοντέλο εκ πείρας.
    Θέλω λοιπόν τα φώτα σας για το ποια εταιρεία είναι ''καλύτερη'' σε αυτήν την κατηγορία.(mma/mig OXI inverter,κι όχι gasless).
    Να αναφέρω πως έχω μικ΄ρη εμπειρία με μια ηλεκτροδιου inverter του πατέρα μου,δε γνωρίζω τι μαρκα ειναι.
    Ειμαι κάπου εδώ νομίζω...:
    1. http://www.e-toolsmarket.com/index.p...f=bestprice.gr
    2. http://www.e-toolsmarket.com/index.p...f=bestprice.gr
    3. http://www.e-toolsmarket.com/index.p...f=bestprice.gr
    4. http://www.stereotiki.gr/store/index...f=bestprice.gr
    A κι επίσης πρέπρι να προσέξω κάποια άλλα χαρακτηριστικα?π.χ. θέσεισ ρύθμισης?και τι σημαίνει Κύκλος εργασίας 15% στα 145Α??
    Αυτά κι ελπίζω να μη σας κούρασα.: )
    edit: ακυρη η awelco ..ειναι gasless

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrismu : 24-05-13 στις 00:54

  5. #65
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrismu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κι απο μενα,
    ψάχνωντας πληροφορίες για αγορα ηλεκτροκόλησης mig /mma επεσα στο παρών θέμα του ωραίου σας φόρουμ
    Να ρωτήσω λοιπόν 2-3 πραγματάκια....
    Καταρχήν το μηχάνημα προορίζεται για ημιεπαγγελματική χρήση ,δλδ και για ψιλοπραματα όπως κόληση σε σπασμενο κάγκελο,στη βαση του ηλιακού (1-1,5 mm) αλλά λόγω δουλειάς θα χρειαστεί να κολήσω και 20 -30 σωλήνες (γαλβανιζέ 2 mm φ 48/60 σε βάση 4-5 mm) συνεχόμενα μια στο τόσο.Γενικά επειδή μαρεσουν τα μαστορέματα πιστέυω πως αν την έχω όλο και κάτι θα κάνω,δε νομίζω πως θα είναι για 5-10 κολησεις το χρόνο μόνο.
    Τώρα από ότι έχω διαβάσει νομίζω πως είμαι για τύπου mig αλλά με αέριο,και μάλλον το μιξαριστό με τα 3 είδη ,το κοργκόν νομιζω λέγεται.
    Από λεφτά διαθέτω γύρω στα 500 ευρο ,οπότε μιλάμε για ΜΗ inverter .Εκτός κι αν πειστώ πως εκτός από το βάρος αξίζει πραγματικά τα εξτρα χρήματα.
    Ειμαι της άποψης να δώσω λεφτά για κάτι ποιοτικό (ειδικα για εργαλεια και ειδικα σαν την ηλεκτροκόληση που δε την αλλαζεις καθε τοσο οπως τα δράπανα ας πούμε)παρα λιγα λεφτά και να μην γίνει η δουλειά σωστά.
    Προσανατολίζομαι λοιπόν στις εταιρειες telwin awelco cemont kai imperia.(και για ποιο λόγο τα αντιστοιχα μοντελα της imperia εχουν σχεδον διπλασια τιμη ?)Κάτι einhell budget και άλλες παρόμοιες λογικά αποκλείονται εκτός κι αν εχει καποιο μελος να προτέινει συγκεκριμένο μοντέλο εκ πείρας.
    Θέλω λοιπόν τα φώτα σας για το ποια εταιρεία είναι ''καλύτερη'' σε αυτήν την κατηγορία.(mma/mig OXI inverter,κι όχι gasless).
    Να αναφέρω πως έχω μικ΄ρη εμπειρία με μια ηλεκτροδιου inverter του πατέρα μου,δε γνωρίζω τι μαρκα ειναι.
    Ειμαι κάπου εδώ νομίζω...:
    1. http://www.e-toolsmarket.com/index.p...f=bestprice.gr
    2. http://www.e-toolsmarket.com/index.p...f=bestprice.gr
    3. http://www.e-toolsmarket.com/index.p...f=bestprice.gr
    4. http://www.stereotiki.gr/store/index...f=bestprice.gr
    A κι επίσης πρέπρι να προσέξω κάποια άλλα χαρακτηριστικα?π.χ. θέσεισ ρύθμισης?και τι σημαίνει Κύκλος εργασίας 15% στα 145Α??
    Αυτά κι ελπίζω να μη σας κούρασα.: )
    edit: ακυρη η awelco ..ειναι gasless
    Οι πιο πολλες στην χρηματικη κατηγορια που αναφερεις εχουν και gasless αλλα και με αεριο λειουργια 2 σε 1 .. Υπαρχει και μια αλλη awelco αλλα με αεριο σε αυτα τα χρηματα.. Απο imperia δεν ξερω... Οι stanley κατασκευαζοντε απο την awelco στην ιταλια.. Ο κυκλος 15% σημαινει (αν εχουν κανει δοκιμη στα ευρωπαικα στνταρ,και οχι στου εργοστασιου) .. οτι αν μια μερα η θερμοκρασια απο το περιβαλλον ειναι ανω των 40 βαθμων κελσιου τοτε αμα βαλεις στο μεγιστο το ρευμα μετα απο 2 λεπτα θα σταματησει απο μονη της η μηχανη να κρυωσει και θα ξεκινησει παλι... αλλα να ξερεις σπανιοτατα να γινει κατι τετοιο, εγω κολλαω συνεχομενα και δεν επιασε ποτε θερμικο μονο μια φορα με 4 αρια και αρκετη ζεστη,μην το φοβασαι αυτο, εκτός και αν κολλας σε εξωτερικο χωρο με 45 βαθμους και το ρευμα στο πιο δυνατο σημειο. Και σιγα μην παρεις και την mig σε εργοταξιο να κολλησεις οπότε μην το φοβασαι αυτο τοσο πολυ,αν σου φτανουν τα αμπερ της μηχανης. Απλα να ξερεις οτι ο κυκλος εργασιας ειναι που αλλαζει πολυ , δηλαδη μια με 500 ευρω μπορει να εχει 20% , μια επαγγελματικη ομως και ακριβη με 5000 χιλιαδες μπορει να εχει 70 η και 80 τα εκατο κυκλο εργασιας και βεβαια αλλα αμπερ, 250 αμπερ ας πουμε Να προσεξεις την εγγυηση!!! Το αεριο λεγεται corgon (argon + co2 ) .. Θες και μια μπουκαλα , για την πρωτη φορα , οποτε καθε επομενη μονο την γεμιζεις.. Θα ριξω καμια ματια αυριο στο ιντερνετ να δω τι εχει ..

    *** Για τις inverter ... Εχουμε απλη mma inverter αλλα και tig inverter. Οι ηλεκτροκολλησεις tig που βλεπεις ειναι inverter απλα εχουν τον ελεγχο του αεριο ενσωματωμενο στη μηχανη αλλα και εκκινηση με υψηλη συχνοτητα, μετα υπαρχουν και μηχανες tig με χιλιες δυο ρυθμισεις για την συχνοτητα,περιπλοκα μηχανηματα.. Και η απλη inverter κολλαει με tig .. Οι tig ειναι πιο ακριβες απο τις mig, και ειναι πιο ακριβη σαν κολληση αλλα για πιο σοβαρες δουλειες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Για τις inverter που λες ,υπαρχουν και mig inverter σωστα?Αξιζουν ομως τα 300-400 ευρω εξτρα απο τις απλες mig?εκτος απο το μικροτερο βαρος δλδ αξιζει?οι tig δε με ενδιαφερουν καθολου νομιζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    μολις διαπιστωσα πως η telwin ειναι μονο για χρηση με αεριο..η awelco μονο χωρις αεριο..η πρωτη stanley μαλλον ειναι λιγα τα αμπερ ..αρα μας εμεινε μονο η μεγαλη stanley:
    http://www.stereotiki.gr/store/index...f=bestprice.gr

    εχει κανεις αποψη για αυτην?φτανουν τα αμπερ της?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitrismu Εμφάνιση μηνυμάτων
    μολις διαπιστωσα πως η telwin ειναι μονο για χρηση με αεριο..η awelco μονο χωρις αεριο..η πρωτη stanley μαλλον ειναι λιγα τα αμπερ ..αρα μας εμεινε μονο η μεγαλη stanley:
    http://www.stereotiki.gr/store/index...f=bestprice.gr

    εχει κανεις αποψη για αυτην?φτανουν τα αμπερ της?
    ασε τις tig ειναι για επαγγελματικη κυριως χρηση, η καλυτερη κολληση... η απλη mig ειναι οπως η παλιες ηλεκτροκολλησεις δεν χαλαει ευκολα, οι inverter mig εχουν οτι καλουδια εχουν και οι απλες inverter αλλα δεν εχουν την αντοχη.. πες μου τι παχους μεταλλα κολλας κυριως να σου πω για τα αμπερ... ειναι σημαντικο αυτο που σε ρωταω και το παχος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Ενα μαγαζί με εργαλεία απο Black& Decker και πολλά άλλα κλεινει εδω στα πατήσια.....πουλάει μέχρι 70% κατω..διάφορα...δίνει 2 κομμάτια
    Miα μπλε ιnverter Awεlco μικρή από 120 στα 65 ευρώ και μια κιτρινη (δεν θυμάμαι μάρκα) ινβερτερ πάλι στα 80 ευρώ αλλά είναι μεγάλη. Η μπλε είναι μικρή.....



    Αν θέλετε...προς Θεού παιδιά δεν κανω διαγήμιση εγώ μενω στη γειρτονιά το μαγαζί το ξέρω καμιά 30 χρόνια και τώρα κλεινει για σύνταξη και κανει διάλυση.

    Αν μου επιτραπεί απο τη προεδρία θα πω τη διευθυνση

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  10. #70
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Αγη σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά ειναι και οι 2 ηλεκτροδιου αν κρινω απο τιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Ηλεκτροσυγκόλλησης
    By imarkou in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 00:40
  2. Αγορά Inverter Ηλεκτροσυγκόλλησης
    By diamadiss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 22:06
  3. Αγορά Καταγραφικού
    By agis68 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 13:44
  4. Αγορά ηλεκροκολλησης
    By paulos2610 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-16, 23:23
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-13, 21:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας