Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 62

Θέμα: τι κάνει ένα πολύμετρο;

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτάξτε δεν θέλω να μετρήσω τίποτα σε μπρίζες κλπ. να σας πώς ποιά θέλω να είναι η χρήση του πχ. θέλω να μετρήσω το output ρεύμα από ένα φοτοβολταϊκό ή μια ανεμογεννήτρια DIY που θέλω να φτιάξω κλπ. τέτοιου είδους μετρήσεις θέλω να κάνω, τίποτα xtreme
    Ωραίος o zoran...σου λέει δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολονικά αλλά θα φτιάξω ένα φωτοβολταικό/ανεμογεννήτρια.
    Και από που να ξεκινήσω τις έρευνες?...μα φυσικά από τo output!!!
    Logic lvl: pondiac

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα πας να κανεις δουλεια σε Φ/Β και δεν μπορεις να δωσεις ας πουμε 50-60Ε για πολυμετρο;
    Να φτιάξω ένα δικό μου σύστημα χωρίς τρελές απαιτήσεις πάω να κάνω μη φανταστείς κάτι ιδιαίτερο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zoran : 22-08-12 στις 01:41

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hatzitesla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος o zoran...σου λέει δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολονικά αλλά θα φτιάξω ένα φωτοβολταικό/ανεμογεννήτρια.
    Και από που να ξεκινήσω τις έρευνες?...μα φυσικά από τo output!!!
    Logic lvl: pondiac
    Οτι είμαι άσχετος ε ναι είμαι άσχετος, αλλά καλό είναι που λέω τις βλακείες μου γιατί έτσι μαθαίνω κ διορθώνομαι με τη βοήθειά σας. Τώρα για τα φωτοβολταϊκά/ανεμογεννήτριες που λέω πως θέλω να κάνω φυσικά δεν θα τα αρχίσω από το μηδέν, ψάχνω να βρώ DIY λύσεις κ να τις ακολουθήσω by the book, να πάρω κ το πολύμετρό μου και να νιώθω πως κάτι κάνω .
    Im a dreamer but im not the only one!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον zoran για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hatzitesla (22-08-12)

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι είμαι άσχετος ε ναι είμαι άσχετος, αλλά καλό είναι που λέω τις βλακείες μου γιατί έτσι μαθαίνω κ διορθώνομαι με τη βοήθειά σας. Τώρα για τα φωτοβολταϊκά/ανεμογεννήτριες που λέω πως θέλω να κάνω φυσικά δεν θα τα αρχίσω από το μηδέν, ψάχνω να βρώ DIY λύσεις κ να τις ακολουθήσω by the book, να πάρω κ το πολύμετρό μου και να νιώθω πως κάτι κάνω .
    Im a dreamer but im not the only one!

    Δεν είναι κακό.... Κανένας δεν γεννήθηκε με την γνώση. ΟΛΟΙ μας απο το μηδέν ξεκινήσαμε και μετά εξελίχτηκε ο καθε ένας όπως μπορούσε. Να προσέχεις μόνο, γιατι ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΪ. Και μήν το υποτιμάς. Το ότι τα φωτοβολταικά βγάζουν 20 - 30 βόλτ, δεν σημαίνει οτι δεν είναι επικύνδυνα αν είσαι απρόσεχτος. Οσο για το πολύμετρο, η πείρα μου λέει οτι ΟΛΟΙ οσοι αγόρασαν φτηνιάρικο πολύμετρο μέσα σε ένα - δύο μήνες πήγαν και αγόρασαν ένα "καλό". Δέν λεω να πάρεις fluke, αλλά ένα σοβαρό πολύμετρο που σέβεται τον εαυτό του με με κόστος 100 - 200 (πάνω - κάτω) ευρώ θα το έχεις ΜΙΑ ΖΩΗ και το κυριώτερο, θα μπορείς να το εμπιστευτείς, γιατι το φτηνιάρικο μπορεί να γράφει 15 Βόλτ και να είναι 30 στην πραγματικότητα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    zoran (22-08-12)

  7. #35
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    επειδη πολλης λογος για πολυμετρα ενας συγγενης μου τυχαινει να ειναι ηλεκτρονικος και τυχαινει
    να δουλευει σε μεγαλη εταιρια πριν καποια χρονια επισκευασε τηλεορασης,βιντεο και οτι εχει σχεση με τα ηλεκ.
    με ενα απλο αναλογικο πολυμετρο ουτε καν ψηφιακο.

    οι πειρα και η γνωσεις κανει τον μαστορα και οχι τα εργαλεια, τα εργαλεια ειναι απλα βοηθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #36
    Μέλος
    Όνομα
    zoran
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    815

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη πολλης λογος για πολυμετρα ενας συγγενης μου τυχαινει να ειναι ηλεκτρονικος και τυχαινει
    να δουλευει σε μεγαλη εταιρια πριν καποια χρονια επισκευασε τηλεορασης,βιντεο και οτι εχει σχεση με τα ηλεκ.
    με ενα απλο αναλογικο πολυμετρο ουτε καν ψηφιακο.

    οι πειρα και η γνωσεις κανει τον μαστορα και οχι τα εργαλεια, τα εργαλεια ειναι απλα βοηθος.
    πολύ σωστός, βέβαια τα εργαλεία βοηθούν τον ήδη καλό μάστορα να πλησιάζει την τελειότητα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη πολλης λογος για πολυμετρα ενας συγγενης μου τυχαινει να ειναι ηλεκτρονικος και τυχαινει
    να δουλευει σε μεγαλη εταιρια πριν καποια χρονια επισκευασε τηλεορασης,βιντεο και οτι εχει σχεση με τα ηλεκ.
    με ενα απλο αναλογικο πολυμετρο ουτε καν ψηφιακο.

    οι πειρα και η γνωσεις κανει τον μαστορα και οχι τα εργαλεια, τα εργαλεια ειναι απλα βοηθος.
    Εδώ θα διαφωνήσω. ΟΣΟ καλός "μάστορας" (Γμτ. την σιχαίνομαι αυτή την λέξη) και να είσαι, αν δεν έχεις τα ΣΩΣΤΑ όργανα δεν μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ. Πως θα μετρήσεις σωστά την πόλωση ενός τρανζίστορ στα 0.78V με ένα πολύμετρο της πλάκας ??
    Πώς θα δείς τον θόρυβο σε ένα τροφοδοτικό DC χωρίς παλμογράφο ?? Πώς θα βρείς την πρακτική συχνότητα συντονισμού LC χωρίς πηνιόμετρο ?? και ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ αλλα πράγματα που απλά ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ χωρίς το σωστό όργανο.

    Ο συγγενής σου που δούλεβε επισκευές TV με αναλογικό πολυμετράκι, είναι γιατί στις επισκευές TV οι περισσότερες βλάβες είναι τυφλοσούρτης. Δεν κάνουν καμια σημαντική μέτρηση. Οι περισσότεροι άνοιγαν το βιβλιο βλαβών της αντιπροσωπείας και πηγαίνανε όπου τους έλεγε. (Τώρα πια, ούτε αυτό δεν κάνουν. Αλάζουν ολόκληρη την πλακέτα και τέλος).

    Και τέλος, "ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΚΑΤΣΙΚΑΣ Ο ΚΩΛΟΣ, ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΚΑΤΟ ΜΠΙΛΙΑ", όπως έλεγε και ο παπούς μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  10. #38
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Της κατσικας ο κωλος ειναι μαστορας και κανει βιριβιλιονια!!! μονο που δεν κανει ηλεκτρονικες επισκευες 40 χρονια!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς θα δείς τον θόρυβο σε ένα τροφοδοτικό DC χωρίς παλμογράφο ??
    Tωρα εντελως offtopic αλλα..Αληθεια με παλμογραφο πως τον βλεπουμε;Εχω αυτον:http://www.ebay.com/itm/ATTEN-7-LCD-...#ht_2860wt_952 ,τον πηρα πριν δυο μηνες και ακομη δεν ασχοληθηκα εντατικα.
    Με τα λιγα παντως που εψαξα ακρη δεν εβγαλα,μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις χρειαζονται για να δω θορυβο σε τροφοδοτικο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  12. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tωρα εντελως offtopic αλλα..Αληθεια με παλμογραφο πως τον βλεπουμε;Εχω αυτον:http://www.ebay.com/itm/ATTEN-7-LCD-...#ht_2860wt_952 ,τον πηρα πριν δυο μηνες και ακομη δεν ασχοληθηκα εντατικα.
    Με τα λιγα παντως που εψαξα ακρη δεν εβγαλα,μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις χρειαζονται για να δω θορυβο σε τροφοδοτικο;

    Ελα βρε Γιώργο, είναι πολύ απλό. Βάζεις τον παλμογράφο σε μέτρηση AC και σου δείχνει ΜΟΝΟ ότι θόρυβο υπάρχει στην τάση. Στην ουσία, κόβεις το DC κομμάτι απο την απεικόνηση και ότι απομείνει είναι ο θόρυβος που υπάρχει επάνω στο DC.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τι κάνει αυτή η κεραία
    By PALIARMOTHS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 20:19
  2. Έτσι πρέπει να είναι ένα επαγγελματικό πολύμετρο. ( video)
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-12, 07:48
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 22:39
  4. TDE1747, τι κάνει;
    By acmilangr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-10, 18:55
  5. Το έχετε κάνει... επάγγελμα;
    By Mihos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-09, 16:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας