Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 55

Θέμα: Τι λετε για θερμανση με υγραεριο.

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει κανείς σόμπα με υγραέριο? έχω μπερδευτεί πολύ τελευταία με το τι πρέπει να κάνω το χειμώνα,
    έχω καταλήξει σε σόμπα πελετ , αλλά και αυτό παίρνει είδη τον ανήφορο, θέλω να καταλαγιάσει λίγο το πράγμα και του χρόνου να καταλήξω κάπου. Οπότε τώρα σκέφτομαι τη σόμπα υγραερίου, με 4kw που είδα μία, πόση κατανάλωση έχει την ώρα? αξίζει? έχει δοκιμάσει κανείς?
    Εγω την εβγαλα με μια τετοια πριν παρω την σομπα...
    Αν και η ζεστη που εβγαζε ηταν ικανοποιητικη το κοστος της φιαλης τοτε 20 ευρω δεν ξερω ποσο κανει τωρα...
    Πρεπει να πληροσεις και το καινο που κανει αλλα τοσα αλλα απο αυτο θα βρεις απο κανενα...

    Το μονο θετικο που εχει ειναι οτι αμεσα βγαζει ζεστα...

    Εγω προσωπικα την παρατησα για τις μυρωδιες απο τις αναθυμιασεις...Οσο και να λενε οτι δεν εχει πιστεψε με οτι θα το μυριζεις και στα ρουχα αν το καψεις ενα χειμωνα...

    Ενα αλλο αρνητικο ηταν με την αλλαγη της φιαλης που αμα δεν ημουν εκει το σπιτι απλα παγωνε μεχρι να σχολασω καθως η αραβωνιαρα φοβοταν να το αλλαξει (καλυτερα βεβαια)
    Οποτε παγωνε και αυτην ειδικα αν εφευγα εκτος για μερουλες...


    Συνολικα Γνωμη μου ειναι ουτε να το σκεφτεσε...
    Ρε ακη αντε πανε παρε μια σομπιτσα πελλετ να καθαριζεις...
    Στην τελικη αν το μετανιωσεις που το κοβω χλωμο πουλα την του χρονου..
    Η ζυτηση ειναι μεγαλη μη μασας...
    Δεν λεω καλα κανεις που το ψαχνεις αλλα ρε φιλε δες τα λιγο δεν υπαρχει κατι πιο οικονομικο και αποδοτικο αυτην την στιγμη...
    του χρονου βλεπουμε..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.445

    Προεπιλογή

    Και κάτι διαβάζω τελευταία για εξίσωση φόρου του υγραερίου .... με του πετρελαίου θέρμανσης .... που ήδη το τελευταίο έχει φτάσει σχεδόν το ίδιο με το κίνησης !

    Είμαι έτοιμος να τρέξω να πάρω και 100.000 τόνους σακιά πέλετ .... γιατί σίγουρα θα βάλουν "χέρι" και κατά κει . Ο σωζων εαυτόν σωθήτω
    Ψάξτε ψάξτε κι άλλο για "οικονομική θέρμανση"

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Καλα θα ηταν ρε γαμωτο αλλα θελεις μια τεραστια αποθηκη...

    Πετρο προχωρησες καθολου με την ροδα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    καλημερα.το σπιτι μου εινια 120 τ.μ.,μονοκατοικια,με 3 δωματια των 17 τ.μ. το καθενα,σαλοτραπεζαρια 20 τ.μ καθηστικο 15 τ.μ.και ενας διαδρομος 5 τ.μ. σκεφτομαστε να χρησιμοποιησουμε για θερμασνη του χωρου σομπα πετραλαιου φορητη(που μετακινηται )η σομπα με φυαλι υγραεριου .
    το ερωτημα ειναι ποια απο τις δυο 8α ζεστανη τους χωρους,τοποθετοντας την στον διαδρομο.
    και αν δημιουργουν υγρασια (του υγραεριου,και του πετρελαιου)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antiprosopos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Γνωρίζει κάνεις αν συμφέρει κάτι τέτοιο και ποσό αξιόπιστο μπορεί να είναι.
    http://gr.news.yahoo.com/-124700231....W9dpVOacQ8#_=_
    -Εχω καταλήξει για θερμανση σε αυτό οσο για τη παντέντα που λέει ας μη το συζητήσουμε όλοι το ίδιο κάνουν και είναι συνηθισμένο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    ΄΄μου είπε ο εγκαταστάτης η πολυκ. έχει φυσ. αέριο αλλά να το ανεβάσω στο διαμέρισμα θέλει περίπου 2000 λόγω απόστασης δυστυχώς το΄οικονομικό (απλήρωτος αρκετούς μήνες και άνεργος για πάνω απο εξαμηνο) δεν μου επέτρεψε τίποτα να κάνω και κατέληξα στη λύση απελπισίας θερμαστρα υγραερίου επώνυμη 'εβαλα και επώνυμη φιάλη αλλά πολύ μυρίζει όλο το σπίτι, μήπως φταίει η φιάλη, μου έφεραν ένα ματάκι μαγειρέματος με τετράλιτρη φιάλη γεμισμένη σε πρατήριο και δεν μυρίζει καθόλου σαν να μην υπάρχει το γκαζάκι του καφέ μυρίζει πολύ παραπάνω λέτε να φταίει η φιάλη να δοκιμάσω να τη γεμίσω ή να αλλάξω μαρκα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι διαβάζω τελευταία για εξίσωση φόρου του υγραερίου .... με του πετρελαίου θέρμανσης .... που ήδη το τελευταίο έχει φτάσει σχεδόν το ίδιο με το κίνησης !

    Είμαι έτοιμος να τρέξω να πάρω και 100.000 τόνους σακιά πέλετ .... γιατί σίγουρα θα βάλουν "χέρι" και κατά κει . Ο σωζων εαυτόν σωθήτω
    Ψάξτε ψάξτε κι άλλο για "οικονομική θέρμανση"
    εσυ πιστευα οτι τα πελλετ τα φτιαχνεις μονος σου με τοσα που κανεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΄΄μου είπε ο εγκαταστάτης η πολυκ. έχει φυσ. αέριο αλλά να το ανεβάσω στο διαμέρισμα θέλει περίπου 2000 λόγω απόστασης δυστυχώς το΄οικονομικό (απλήρωτος αρκετούς μήνες και άνεργος για πάνω απο εξαμηνο) δεν μου επέτρεψε τίποτα να κάνω και κατέληξα στη λύση απελπισίας θερμαστρα υγραερίου επώνυμη 'εβαλα και επώνυμη φιάλη αλλά πολύ μυρίζει όλο το σπίτι, μήπως φταίει η φιάλη, μου έφεραν ένα ματάκι μαγειρέματος με τετράλιτρη φιάλη γεμισμένη σε πρατήριο και δεν μυρίζει καθόλου σαν να μην υπάρχει το γκαζάκι του καφέ μυρίζει πολύ παραπάνω λέτε να φταίει η φιάλη να δοκιμάσω να τη γεμίσω ή να αλλάξω μαρκα.
    ειναι με καταλυτη η σομπα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Οχι Βασ'ιλη δεν είναι με καταλύτη ήθελα να τον αποφύγω μου κάνει εντύπωση γιατί το τετράλιτρο γκαζάκι δεν μυρίζει καθόλου μα καθόλου σαν να μην υπάρχει επίσης η ανηψιά μου έχει μια ελεύθερη κουζίνα υγραερίου και αυτής της μύριζε πάρα πολύ μέχρι που την άλλαξε με ηλεκτρική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Οχι Βασ'ιλη δεν είναι με καταλύτη ήθελα να τον αποφύγω μου κάνει εντύπωση γιατί το τετράλιτρο γκαζάκι δεν μυρίζει καθόλου μα καθόλου σαν να μην υπάρχει επίσης η ανηψιά μου έχει μια ελεύθερη κουζίνα υγραερίου και αυτής της μύριζε πάρα πολύ μέχρι που την άλλαξε με ηλεκτρική.
    γενικα μυριζουν οι σομπες αυτες.ειδικα αυτες με καταλυτη.για το γκαζακι μυριζει πολυ αν το ανοιξεις χωρις φωτια?μην ξεχνας οτι δεν καταναλωνει την ιδια ποσοτητα ανα ωρα και οτι η οσμη στο αεριο ειναι προσμιξεις,μηπως σε αυτη την 4κιλη τις εχουν μειωσει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #50
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    χμ...δεν ηξερα τι είναι καταλύτης σόμπας και με αναζητηση βρηκα αυτο
    http://www.kourlaba.gr/eshop/product...oducts_id=6473

    δηλαδη καταλύτης ειναι ενα φιλτρο (ακριβο 35ε) που περνά το υγραέριο απο εκει πριν παει στην καύση -ετσι κατάλαβα.
    και μετα τι; δεν μυρίζει;; βρομιζει το φιλτρο και θελει αντικατάσταση;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:40
  2. ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ
    By BESTCHRISS in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 10:19
  3. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 22:27
  4. συναντηση για καφε στο ηρακλειο! τι λετε?
    By IOANNIS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-09, 10:32
  5. Λετε να δουλεψει?
    By dal_kos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-06, 21:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας