Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 55

Θέμα: Τι λετε για θερμανση με υγραεριο.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    γιαννιτσα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή Τι λετε για θερμανση με υγραεριο.

    Καλησπέρα
    Γνωρίζει κάνεις αν συμφέρει κάτι τέτοιο και ποσό αξιόπιστο μπορεί να είναι.
    http://gr.news.yahoo.com/-124700231....W9dpVOacQ8#_=_

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    στην Ελλάδα όλα να τα περιμένεις, δηλαδή μπορεί να μπει και εκεί φόρος αλλά σκέψου πόσες μπουκάλες χρειάζεσαι και κάθε πότε πρέπει να τις αλλάζεις ή που θα πρέπει να τις ανεβάζεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    δν ειναι πατεντα οπως λεει.υπαρχει ατομικος λεβητας που καιει υγραεριο.
    ειχα κανει ενα υπολογισμο και θες περιπου 1 μπουκαλα την εβδομαδα.
    αν την γεμιζεις και σε βενζιναδικο(δεν ξερω αν γινεται ακομα) ειναι και πιο φτηνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    μα αν κατάλαβα καλά αυτό που έκανε ο εγκαταστάτης στο βίντεο είναι ότι τοποθέτησε ένα "κλασσικό" σύστημα θέρμανσης με ατομικό λεβητάκι αερίου. η όλη του "εφεύρεση" βρίσκεται στο γεγονός ότι δεν έκανε σύνδεση με το δίκτυο αερίου αλλά έβαλε μπουκάλες.
    σε πολυκατοικία όμως με συμβατικό σύστημα θέρμανσης δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να γίνει. ακόμα και αν από τεχνική άποψη αυτό καταστεί δυνατό, πρέπει να ζητηθεί η σύμφωνη γνώμη των άλλων ενοίκων για να επιτραπεί αυτή η εφαρμογή και ουσιαστικά να πάψει αυτό το διαμέρισμα να πληρώνει έστω και τα πάγια θερμανσης τα οποία είναι υποχρεωμένος να πληρώνει κάψει/δεν κάψει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εγώ μάλλον πάω για αερόθερμη σόμπα πέλετ με ηλεκτρονικο θερμοστατη, δεν βλέπω να υπάρχει πιο συμφέρουσα λύση
    και απο θέμα απόδοσης έχω διαβάσει οτι σκίζει

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antiprosopos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Γνωρίζει κάνεις αν συμφέρει κάτι τέτοιο και ποσό αξιόπιστο μπορεί να είναι.
    http://gr.news.yahoo.com/-124700231....W9dpVOacQ8#_=_

    με τα χρηματα που κοστισε η εγκατασταση βαζεις πελετ επισης κουβαλα συνεχεια τις φιαλες για γεμισμα δεν ειναι οτι καλυτερο(πας στους γιατρους για την μεση)
    το υγραεριο κινησης δεν εχει φορο ενω το υγραεριο θερμανσης εχει κανονικα και ειναι ακριβο επισης δεν ειναι το ιδιο εχουν αλλες προσμιξεις το καθενα
    και η καταναλωση ειναι περισσοτερη εναντι του πετρελαιου οπως και το πελετ(στο πελετ 2 προς 1 εναντι του πετρελαιου)
    οπως και στα αυτοκινητα το υγραεριο εναντι της βενζινης η καταναλωση ειναι περισσοτερη
    επισης θα πρεπει να πηγαινεις να τις γεμιζεις κρυφα στο πρατηριο κατοπιν συνενοησης με τον πωλητη γιατι απαγορευεται ειναι μονο για αυτοκινητα
    φιλικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Εγώ θα σας πρότεινα αυτό.
    http://www.kalarakis.com/html/Hlektrikos.html
    Καταναλώνει ρεύμα και μπορείς να κάνεις και δική σου εγκατάσταση στο διαμέρισμα.
    Δεν έχει καμιά σχέση με τα ιόντα και δεν έχει αντιστάσεις.

    Έτσι και αλλιώς στις πολυκατοικίες δεν συμφωνούν να βάλουν πετρέλαιο Αν συμφωνήσουν όλοι ας μη συμφωνήσει ο φίλος μας,και ξέρετε ένας να μη συμφωνεί, κρυώνουν όλοι.
    Αν σου στείλουν πάγια θέρμανσης μη τα πληρώσεις Τι θα κάνουν δηλαδή Εδώ το νομικό σύστημα έχει κόλλημα. για να σου κάνουν μήνυση πρέπει να βάλουν 500ε το λιγότερο (δικηγόρο, παράβολα κτλ) θα πάρει και καμιά δεκαριά χρόνια η υπόθεση ΔΗΛΑΔΗ δεν θα γίνει τίποτα.
    Αν επιμείνουν θα τους πεις ότι εγώ δεν έχω λεφτά για πετρέλαιο Βάλτε εσείς και άμα βρω θα σας δώσω. Εδώ τελειώνει και το θέμα.
    Αυτό γίνεται άμα είσαι ιδιοκτήτης Αν είσαι ενοικιαστής απλώς δηλώνεις ΔΕΝ έχω.

    Ο κανονισμός της πολυκατοικίας λέει ότι δεν μπορείς να κάνεις τα δικά σου χχχχχ γιατί το θερμικό της πολυκατοικίας έχει βγει με το σκεπτικό ότι οι θερμίδες κάθε διαμερίσματος έχουν υπολογιστεί με βάσει και τα διπλανά διαμερίσματα, Άρα σου απαγορεύουν να μη ζεσταίνεις το διαμέρισμα. Εσύ όμως με την εναλλακτική σου θέρμανση δεν χαλάς το θερμικό υπολογισμό της πολυκατοικίας.
    Ο δεύτερος ισχυρισμός είναι ότι υπάρχει το πάγιο της θερμότητας που καταναλώνεται στις σωλήνες μεταφοράς. Να έρθει ο διαχειριστής να κόψει τις σωλήνες που μπαίνουν στο διαμέρισμα Παρουσία άλλου ενοίκου.
    Όπως βλέπετε υπάρχουν απαντήσεις για όλα του κανονισμού.
    Στα παραπάνω θα υπάρχουν και αντιρίσεις σε αυτά που γράφω ΔΕΝ διαφωνώ

    Και ερωτώ αν οι λοιποί δεν έχουν λεφτά για πετρέλαιο θα πρέπει να κρυώνω και εγώ?

    Αυτός που βάζει τη σόμπα του πελετ ή τη ΧΧΧ συσκευή σε τι διαφέρει από αυτόν που θα βάλει τον ατομικό λέβητα ρεύματος, υγραερίου κτλ? εεεεεε?????????
    το ένα το λέμε σόμπα και το άλλο καυστήρα 'έχει διαφορά ?
    Αν τα πάρομε κατά γράμμα και οι σόμπες πρέπει να απαγορεύονται και το μόνο επιτρεπτό το κοινό πετρέλαιο.

    Είναι μια συζήτηση που δεν βγάζει πουθενά Εγώ θα έλεγα ότι πρέπει να επικρατήσει η κοινή λογική
    Έχω δει σε πολυκατοικία 35 διαμερίσματα με 4 κακόβουλους ιδιοκτήτες που δεν θέλουν να πληρώσουν ούτε το νερό που καταναλώνουν.
    Με αυτούς τι κάνεις? Πάντως το δικαστικό μέρος έχει μέχρι τώρα μετρήσει 4 χρόνια και βλέπομε

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    478

    Προεπιλογή

    ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΊΟΥ ΤΕΛΕΊΩΣΕ το Υγραέριο είναι ασύμφορο για δύο λόγους ο πρώτος είναι μέχρι να κάνεις απόσβεση την εγκατάσταση υγραερίου η τιμή του υγραερίου θα είναι στα ύψη άρα τίποτα
    Και ο δεύτερος τρέχα κάθε λίγο και λιγάκι να γεμίσεις μπουκάλες η βενζίνα που θα καις πάλι μία η άλλη

    Μια από της καλές λύσεις είναι τα ηλιακά πάνελ ηλεκτρική θέρμανση νερού και εκμεταλλεύσιμη ποσότητα του ηλιακού νερού και αν υπάρχει τζάκι

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIKLKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟ ΣΎΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΊΟΥ ΤΕΛΕΊΩΣΕ το Υγραέριο είναι ασύμφορο για δύο λόγους ο πρώτος είναι μέχρι να κάνεις απόσβεση την εγκατάσταση υγραερίου η τιμή του υγραερίου θα είναι στα ύψη άρα τίποτα
    Και ο δεύτερος τρέχα κάθε λίγο και λιγάκι να γεμίσεις μπουκάλες η βενζίνα που θα καις πάλι μία η άλλη

    Μια από της καλές λύσεις είναι τα ηλιακά πάνελ ηλεκτρική θέρμανση νερού και εκμεταλλεύσιμη ποσότητα του ηλιακού νερού και αν υπάρχει τζάκι
    Είσαι λάθος για 2 λόγους
    Αφου μπορείς να ζεστάνεις νερό απο τον ήλιο με πολύ υψηλή απόδοση, είναι χαζό να πάρεις ρεύμα με απόδοση μολις 18% και να το μετατρέψεις πάλι σε θερμότητα για να πάρεις ζεστό νερό

    Τέλος υπάρχουν μέρες που δεν έχει ήλιο, μονο συμπληρωματικά μπορεί να λειτουργήσει

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη teo_GR
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    619

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο για αρχή να πούμε ότι δεν είναι πατέντα αλλά κανονική εφαρμογή.
    Δηλαδή αν αγοράσεις έναν ατομικό λέβητα αερίου θα δεις ότι στις προδιαγραφές δίνει στοιχεία για αυτού του είδους το αέριο καθώς και ειδικά μπεκακια.
    Τώρα από πλευράς κατανάλωσης επειδή το χειμώνα έκανε ένας φίλος το ίδιο έχω να σου πω ότι δεν σε συμφέρει για ένα και μόνο λόγο. το υγραέριο στις μπουκάλες πωλείτε πολύ ακριβά. Εγώ έχω φυσικό αέριο και με βάση το λογαριασμό της δεπα και την κατανάλωση που έκανα υπολογίζω από τον πίνακα που έχει στο εγχηριδιο ο κατασκευαστης ότι αν ειχα μπουκαλες θα πληρωνα 50% περισοτερα χρειματα. Αν όμως μπορεις να γεμηζεις από καπου φθηνοτερα τοτε αλλαζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:40
  2. ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ
    By BESTCHRISS in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 10:19
  3. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 22:27
  4. συναντηση για καφε στο ηρακλειο! τι λετε?
    By IOANNIS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-09, 10:32
  5. Λετε να δουλεψει?
    By dal_kos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-06, 21:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας