Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 62

Θέμα: Ταση στην γειωση...?

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    παίδες μια σπόντα δικιά μου....δεν ειχα πολύμετρο αλλα ενώ στην πρίζα δεν είχα ταση (στο δοκιμαστικο) στη γείωση στο ups και σε πολύμπριζο ασφαλείας έχω στη γείωση τάση.
    ξέρ ότι είναι ηλεκτρολογικό πρόβλημα και το ανακάλυψα τυχαία γιατί μέσα σε 3 μήνες κάηκαν καρτες δικτύου στο ίδιο πισι.απλά σκέφτηκα μήπως το δημιουρφούν τα ασφαλείας που έχουν φίλτρα.
    απο αυτα τα λιγα που αναφερεις μαλλον εχεις κακη γειωση στο διαμερισμα σου και ταυτοχρονα το "πολυπριζο ασφαλειας" τα εχει παιξει λιγακι...δοκιμασε χωρις το "πολπριζο" αυτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο αυτα τα λιγα που αναφερεις μαλλον εχεις κακη γειωση στο διαμερισμα σου και ταυτοχρονα το "πολυπριζο ασφαλειας" τα εχει παιξει λιγακι...δοκιμασε χωρις το "πολπριζο" αυτο
    ευχαριστv xρηστο αλλα και χωωρις πολυμπριζο μου το μκεταφερει στο ups και στο pc

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    εισαι εκτος αθηνων?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με συγχωρεις Κε λαζαρε μαλλον με παρεξηγησες.
    στο σπιτι που μενω με ενοικιο ολα δουλευουν ρολοι .ρελε νυχτερινα χρονοδιακοπτες θερμοσιφωνα κλπ κλπ,
    αρα το προβλημα που εχεις δε με απασχολει και πολυ ,ουτε σε υποχρεωνω να φτιαξεις τπτ.
    με ρωτας αν μου περναει απο το μυαλο αν ειναι μια ζημια σε ενα χωνεμενο μπουατ
    απανταω ταπεινα οτι η επισκευη μια διαρροης ειναι φτηνοτερη απο μια κηδεια
    στην περιπτωση σου εχεις εντοπισει μια διαρροη και εις γνωσην σου την προσπερνας και θες να ζεις με αυτη. αυτο το γεγονος και μονο ειναι δυσφημιση του εαυτου σου.
    δευτερον η ευρεση μιας διαρροης δε γινεται μονο με σφυροκαλεμα,γκρεμισματα ,υπαρχουν και οργανα για αυτη την δουλεια που αν δεν τα εχεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα....
    αν μη τι αλλο ειναι κριμα για ενα απλο πραγμα μιας πριζας που εχει "μασισει" τα καλωδια ή μιας εξωτερικης πριζας ή φωτιστικου που στο εσωτερικο του λογω υγρασιας εχει αναπτυχθει ....ζωη να ακυρωθει ολη η γραμμη απο το δδε ετσι απλα...
    οπως ξαναειπα στο σπιτι μου δουλευουν ολα μια χαρα οποτε λογος δε μου πεφτει για το δικο σου σπιτι..συγνωμη και παλι
    Φίλε μου καλέ γνωρίζω για τα πολυόργανα ελέγχου ΕΗΕ κατά ΕΛΟΤ HD384 πλην όμως, ακόμα κι έτσι, αν το πρόβλημα τελικά εστιάζεται σε κάποιο ή κάποια μπουάτ (λάθος συνδέσεις, υγρασίες κλπ) τα σφυροκάλεμα θα παίξουν αναγκαστικά, οπότε σε αυτή την περίπτωση ερχόμαστε στα ίδια. Προφανώς και τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα όλα αυτά μιας που εγώ δεν κάνω εγκαταστάσεις αλλά εμμένεις να προσπερνάς κάποια από τα λεγόμενά μου.
    7 περίπου χρόνια μένω σε αυτό το διαμέρισμα και από σπόντα δεν έπαθα τίποτα εγώ και η γυναίκα μου από τις πατεντιές κάποιου που έκανε ότι έκανε.
    Προσπερνάς το γεγονός ότι άτομο μη ηλεκτρολόγος και μη εγκαταστάτης ανακάλυψε αυτά τα αίσχη (δεν το λέω για να περιαυτολογήσω, κάθε άλλο, απλά για να αναλογιστείς πόσο πιθανό θα ήταν ένας τυπικός ένοικος νοικάρικου διαμερίσματος, πχ σαν την κοπελίτσα που πριν 1 μήνα νοίκιασε το διπλανό μου διαμέρισμα, του ιδίου ιδιοκτήτη, να ψιλιαστεί για τυχόν πρόβλημα στην εγκατάστασή του προτού πάθει κάτι) και αντ αυτού απλά προτείνεις να πάψω να ασχολούμαι περαιτέρω γιατί πχ δεν έχω το Fluke 1653B ή το Metrel Eurotest XA.
    Επίσης προσπερνάς και δε σχολιάζεις τις εξυπνάδες που ανακάλυψα στον πίνακα και αυτόν που τις έκανε (είναι συνήθεις με βάση την εμπειρία σου; )
    ΟΚ, όπως και να έχει σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Κατάλαβα τι θέλεις να μου πεις, νομίζω πως κι εσύ καταλαβαίνεις τι σου λέω, οπότε, μένουμε στα του αδειούχου εγκαταστάτη.. (αλήθεια, πως θα σου φαινόταν αν μάθαινες ότι στην προηγούμενη δουλειά μου, με την ιδιότητα του προισταμένου των αντίστοιχων τεχνιτών, έδωσα νόμιμα ο ίδιος με την επαγγελματική μου σφραγίδα βεβαιώσεις επαγγελματικής προυπηρεσίας σε καμιά 10ριά τεχνίτες ηλεκτρολόγους μου προκειμένου να ανανενώσουν-επεκτείνουν τις άδειές τους στις διευθύνσεις βιομηχανίας της πρώην Νομαρχίας -νυν περιφέρειας; )
    Καλό βράδυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    με ενα απλο μεγγερ κανεις τη δουλεια σου
    οσον αφορα τις χοντραδες παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν εφοσον δεν υπαρχουν σοβαρες κυρωσεις.
    το οτι "συναδελφοι" μου κανουν τετοια εγκληματα δε σημαινει οτι ειμαι συνενοχος..
    και φυσικα δεν προκειτε να γινω ηθικος αυτουργος σε ενα ελευθερο φορουμ -που το διαβαζει απο τον μηχανικο ΜΙΤ μεχρι την κυρα χρυσουλα- βγαλτε τις γραμμες απτον π$%#τη το ρελε να μην πεφτει.
    εξαλλου ποτε δε σου ειπα να παψεις να ασχολεισαι.απεναντιας σου προτεινα καποιες κλασικες περιπτωσεις που μπορεις να ψαξεις (αν το θες) με συμμαχο σου μονο ενα κατσαβιδι.
    το αν τζιφραρεις η οχι για να επεκταθουν αδειες καποιον δεν νομιζω να εχει σχεση με τα προβληματα της εγκαταστασης σου...προφανως για να το κανεις επεσε το αναλογο ψιλικο οξυ .αλλα τι σχεση εχει αυτο με μενα?
    τελικα το παραπονο μου ειναι το εξης. αν για δυο χρονια πας με διαλυμενο ακρομπαρο και δεν παθεις τπτ..
    και καποια στιγμη το ανακαλυψεις θα συνεχισεις να κυκλοφορεις το αυτοκινητο σου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Κύριε Χρήστο, λυπάμαι αλλά με την αναφορά σου περί ψιλικού οξέος με προσβάλεις και με συκοφαντείς και θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις, γιατί εκτός των άλλων, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Πολύ απλά αγαπητέ, όταν επί 9 χρόνια προίστασαι 280 ατόμων εκ των οποίων καμιά 50αριά ηλεκτρολόγοι και είσαι υπεύθυνος για τη δουλειά τους ως προιστάμενος τους έναντι παντός τρίτου, είναι ηθική σου υποχρέωση ως εργοδότη (κατά την έννοια του νόμου) να τους χορηγήσεις τη βεβαίωση που προανέφερα, εφόσον θεωρείς από τη συνεργασία σου με αυτούς ότι την αξίζουν. Τα υπονοούμενα περί χρηματισμού παρακαλώ και απαιτώ να λείπουν, και θα παρακαλούσα τους διαχειριστές του τόσο χρήσιμου και φιλόξενου φόρουμ, να σε συμβουλέψουν (για να το πω ευγενικά) να είσαι πιο προσεκτικός απέναντι τρίτων που δε γνωρίζεις και δε σε προσέβαλλαν ούτε σε συκοφάντησαν από εδώ μέσα ούτε κατά διάνοια. Όποιος παρακολούθησε τη στιχομυθία μας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
    Τέλος από μένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    ε συγνωμη κε προισταμενε... εγω αλλα καταλαβα.
    και οι τριτοι ομως θα πρεπει να ειναι προσεκτικοι σε αυτα που λενε γιατι ο γραπτος λογος παρερμηνευεται πολυ ευκολα.
    στο κατω κατω της γραφης και οι δικες σου αναφορες προς εναν ολοκληρο κλαδο (ηλεκτρολογοι εγκαταστατες) ισως να θεωρηθουν και απο μενα προσβλητικες.πειραζει δλδ που δεν εχω προισταμενο??????

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Εξακολουθείς να ειρωνεύεσαι. Ώστε άλλα κατάλαβες; Από που αλήθεια; Υπονόησα κάπου ότι λαδώνομαι για να παρέχω στον κάθε πικραμμένο βεβαιώσεις; Κύριοι διαχειριστές, παρακαλώ για την προστασία σας απέναντι σε ένα μέλος που δημόσια με συκοφάντησε και αντί να ανακαλέσει με ευθύτητα, τυρβάζει ειρωνείες περί προισταμένων κλπ. Δε φανταζόμουν ποτέ ότι ένα τεχνικό φόρουμ θα λειτουργούσε τόσο εύκολα από κάποιους ως πεδίο συκοφάντησης και ειρωνείας ατόμων που δε γνωρίζουν και δεν τους έχουν προκαλέσει-προσβάλει-υβρίσει-θίξει. Τα υπόλοιπα ας κρίνουν οι φίλοι συμφορουμίτες.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    στα καθηκοντα σου ως προισταμενος ηταν να ανανεωνεις και τις αδειες των ηλεκτρολογων .για τις υπηρεσιες σου αυτες δεν πληρωνοσουνα?εκτος αν ησουν προισταμενος ανευ αποδοχων.που υπονοησα εγω οτι λαδωνοσουνα?
    βρηκαμε και μπελα βραδυατικα.

    προτεινω να βγαλεις εκτος ολο το ρελε.θα εχει σιγουρα καλυτερα αποτελεσματα. καλο μας βραδυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #60
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    σαν παιδια κανεται,Ελεος.........
    τι εχουμε ρε παιδια να χωρισουμε και τσακωνεστε ετσι?????

    Λαζαρε το οτι ησουν προισταμενος και ειχες 500 υφισταμενους απο κατω μαλλον δεν ειναι της παρουσης και κακως το αναφερεις,ιδιως σε συναρτηση με το να βγαλεις αυτη την γραμμη που εχει προβλημα εκτος ρελε.ΔΕν συναδουν φιλε μου και κακος το αναφερεις για να μην σου πω και πολυ κακος το σκεφτηκες για το σπιτι σου.
    Φαντασου εναν ηλεκτρολογο που πληρωνες να σου φτιαξει τετοια ζημια απλα να σου εβγαζε την γραμμη απο το ρελε.

    Χρηστο ,δεν ειναι ευγενικο οσο και αν καποιος προσπαθει δια της πλαγια οδου να μην κανει αυτο που πρεπει αλλα αυτο που τον βολευει να τον ειρωνευεσαι ΑΚΟΜΑ και αν αυτα τα συναντας καθημερινα και σου εχουν πεσει ολα τα μαλλια( αν δεν εχεις μαλλια ζηταω συγγνωμη).
    φιλικη συμβουλη σε αναλογες περιπτωσεις,μην ασχολεισαι με το θεμα..

    Φιλικα παιδια.

    2 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xrhstosmp (17-01-13)

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γειωση 72 V ?
    By gkouk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 01:01
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 12:34
  3. Γειωση σε pc
    By Manouvras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 12:26
  4. γειωση
    By marioulinos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-10, 19:55
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 19:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας