Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Πριν μερικά χρόνια είχα παρατηρήσει ότι είχα μικρή τάση στην γείωση (έβαζα το δοκιμαστικό και άναβε ελάχιστα). Δεν είχα δώσει μεγάλη σημασία τότε γιατί όλες συσκευές του σπιτιού δούλευαν οκ και γενικά δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.
Χτες όμως όταν ακούμπησα το πλυντήριο ρούχων (όχι απ’εξω αλλά το εσωτερικό, εκεί που βάζουμε τα ρούχα) αισθάνθηκα να με τσιμπαει λίγο. Πήρα το δοκιμαστικό και είδα ότι ανάβει λίγο. Έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα ότι όλα τα πλυντήρια που έχουν ένα φίλτρο σαν και αυτό http://www.stirproz.ru/images/fps.jpg (και άλλες συσκευές) το κάνουν αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την γείωση (π.χ. είναι στον αέρα, έχει κοπεί, δεν παταει καλά).

Πέρασα από όλες πρίζες του σπιτιού με το δοκιμαστικό και είδα ότι όλες ανάβουν λίγο στην γείωση. Όλες έκτος από 3 που είναι στην κουζίνα και τις είχε περάσει κάποιος χωρίς να ξέρω λεπτομεριες.
Οπότε δοκίμασα να βγάλω από τις πρίζες όλες της συσκευές και είδα ότι πλέον το δοκιμαστικό δεν ανάβει (αλλά υπάρχει μικρή τάση ακόμα, παρακάτω έχω κάποιες μετρήσεις ). Μετά δοκίμασα και έβαλα το κλιματιστικό(απλά το έβαλα στην πρίζα χωρίς να δουλεύει) και είδα ότι πάλι το δοκιμαστικό άναψε λίγο στην γείωση(σε όλες πρίζες έκτος από τις 3). Το ίδιο έγινε όταν έβαλα και το πλυντήριο. Με την τηλεόραση και κάποιες άλλες συσκευές δεν το έκανε αυτό.

Μετά πήρα το πολυμετρο και έκανα μερικές μετρήσεις.

Με όλες συσκευές συνδεδεμένες κανονικά:
Ουδέτερος – Φάση = 226 V
Γείωση – Φάση = 45 V
Γείωση – Ουδέτερος = 31 V

Χωρίς πλυντήριο και κλιματιστικό πάνω:
Ουδέτερες – Φάση = 226 V
Γείωση – Φάση = 53 V
Γείωση – Ουδέτερος = 20 V

Στις άλλες 3 πρίζες που είχα αναφέρει πιο πάνω (με και χωρίς πλυντήριο και κλιματιστικό, όχι σε αυτές τις πρίζες αλλά σε άλλες).
Ουδέτερες – Φάση = 226 V
Γείωση – Φάση = 226 V
Γείωση – Ουδέτερος = 0 V

Κατέβασα τον γενικό και μέτρησα την αντίσταση Γείωση – Ουδέτερος.
Σε όλες πρίζες έκτος από τις 3 δείχνει να μετραει και μετά δείχνει 1(το πολυμετρο μου είναι μέχρι 2ΜΩ). Οπότε μάλλον είναι μεγαλύτερη από 2ΜΩ .

Στις άλλες 3 πρίζες δείχνει γύρω στα 2ΚΩ (παίζει από 0,5Κ-2Κ, μήπως αυτός που το έφτιαξε απλά σύνδεσε την γείωση με τον ουδέτερο, νομίζω είναι πολύ λάθος/επικίνδυνο αυτό).

Τι νομίζετε εσείς. Υπάρχει θέμα την γείωση (π.χ. δεν παταει καλα)