Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 62

Θέμα: Ταση στην γειωση...?

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψαξίματος συνέχεια στην εγκατάσταση του σπιτιού το σαββατοκύριακο...Βγήκαν κάποια λαυράκια. Καταρχάς αγόρασα νέο ρελέ διαφυγής, ΑΒΒ, το οποίο και συνέδεσα στον πίνακα, στη θέση του παλιού, που ήταν στον αέρα...Δίνω τάση σον πίνακα του σπιτιού από το ρολόι της ΔΕΗ και, παφ, ο ρελές με τη μία πέφτει. Να λοιπόν γιατί ο φίλος μας ο ηλεκτρολόγος (ο θεός να τον κάνει τέτοιο) που έκανε την εγκατάσταση δεν συνέδεσε τον παλιό ρελέ στον πίνακα και τον άφησε στον αέρα..
    Με το ρελέ στο κύκλωμα κατεβάζω όλες τις ασφάλειες και σηκώνω μια μια για να δω τουλάχιστον σε ποια ή ποιες γραμμές πέφτει ο ρελές. Στον πίνακα του σπιτιού υπάρχουν 2 (διακόπτες όπως αποδείχτηκε) για κουζίνα-θερμοσίφωνο κι άλλες 4 για πρίζες-φωτισμό (το πλυντήριο δεν έχει δική του γραμμή, άλλη μαλακία αυτή).
    Τελικά ο ρελές διαπιστώνω ότι πέφτει μόνο εξαιτίας μιας συγκεκριμένης ασφάλειας η οποία όπως αποδείχτηκε δεν ήταν ασφάλεια, αλλά ραγοδιακόπτης 25Α . Προφανώς ο μπάσταρδος έβαλε απλό διακόπτη γιατί να υποθέσω με μικροαυτόματο στη συγκεκριμένη γραμμή του τον έριχνε συνέχεια . Εν πάσει περιπτώσει, η προβληματική γραμμή περιλαμβάνει, 5 πρίζες σούκο, κατανεμημένες σε 3 δωμάτια και 2 φωτιστικά στα ίδια με πριν δωμάτια, εκ των οποίων το ένα ανάβει με διπλό διακόπτη-κομιτατέρ . Επειδή ήμουν υποψιασμένος για τη γραμμή του πολύφωτου με το διπλό διακόπτη, λύνω το διακόπτη του και μετράω τάσεις τόσο στα καλώδια που συνδέονται με το διπλό διακόπτη όσο και στο ταβάνι στη σύνδεση του πολύφωτου. Προηγουμένως είχα μετρήσει τις 5 πρίζες και όλες οι τάσεις (L-N, L-PE, N-PE) ήταν ΟΚ. Στο κουτί που δίνει στο διπλό διακόπτη κατέληγαν 2 κόκκινα καλώδια κι ένα μαύρο ενώ στο ταβάνι από όπου παίρνει το πολύφωτο, μετά το διπλό διακόπτη, καταλήγει ένα τριπλό πλακέ καλώδιο χωρίς χρωματικούς κωδικούς, ως συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Οι μετρήσεις ήταν αρκετά περίεργες. Έχουμε και λέμε:
    Μέτρηση διακόπτη πολύφωτου υπό τάση:
    Κόκκινο 1 - Μαύρο: 170V, Κόκκινο 2 - Μαύρο 204V, Κόκκινο 1- Κόκκινο 2 2,7V
    Μέτρηση διακόπτη πολύφωτου χωρίς τάση από πίνακα :
    Κόκκινο 1 - Μαύρο: 0,7V, Κόκκινο 2 - Μαύρο 0,7V, Κόκκινο 1- Κόκκινο 2 0,2V
    Μέτρηση παροχής πολύφωτου-διακόπτης1-2 OFF:
    Φάση 1-Ουδέτερος 12,1V, Φάση 2 -Ουδέτερος 15,7V, Φάση 1 - Φάση 2 3,8V
    Μέτρηση παροχής πολύφωτου-διακόπτης1 ON:
    Φάση 1- Ουδέτερος 237V, Φάση 2- Ουδέτερος 43V, Φάση 1-Φάση 2 147V [/b]
    Μέτρηση παροχής πολύφωτου-διακόπτης2 ON:
    Φάση 1- Ουδέτερος 27,8V, Φάση 2- Ουδέτερος 236V, Φάση 1-Φάση 2 201V

    Έχετε κάποια εικόνα του τι μπορεί να σημαίνουν οι παραπάνω μετρήσεις; Πχ κάποιο βραχυκύκλωμα, σύνδεση ουδέτερου-γείωσης σε κάποιο κουτί διακλάδωσης σε τοίχο ή ότι άλλο;
    Α, κι ένα άλλο τρομερό...Ηλεκτρική κουζίνα και θερμοσίφωνο δεν προστατεύονται έναντι υπερέντασης-βραχυκυκλώματος με ξεχωριστές αυτόματες ασφάλειες παρά μόνο έχουν στις γραμμές τους μηχανικούς διπλούς διακόπτες φάσης-ουδετέρου. Η αλητεία σε όλο της το μεγαλείο..
    Οι διπλοι αυτοι διακοπτες μπορει να ειναι L+N.Δες πανω αν εχουν σχεδιαγραμμα εκει που συνδεεται η φαση εχουν θερμικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Φίλε μου οι διπλοί διακόπτες δεν πρέπει να είναι τύπου L+N γιατί είναι ίδια σειρά (5TE1 αν θυμάμαι καλά, ο τελευταίος κωδικός αλλάζει στο ταμπελάκι που έχουν) της Siemens με το γενικό μονοπολικό ραγοδιακόπτη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου οι διπλοί διακόπτες δεν πρέπει να είναι τύπου L+N γιατί είναι ίδια σειρά (5TE1 αν θυμάμαι καλά, ο τελευταίος κωδικός αλλάζει στο ταμπελάκι που έχουν) της Siemens με το γενικό μονοπολικό ραγοδιακόπτη...
    Χρειαζεσαι τοτε αμεσα αδειουχο ηλεκτρολογο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τις αρνητικές συνέπειες της παρούσας κατάστασης (απουσία ΔΔΕ) από το κύκλωμα του σπιτιού, και με δεδομένο ότι η γραμμή που φαίνεται ότι παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα και ρίχνει το ΔΔΕ αφορά 5 πρίζες σούκο στις οποίες δεν συνδέω συσκευές με μεταλλικό σασί, καθώς και 2 γραμμές φωτιστικών, σκέφτηκα σε περίπτωση που φανεί ότι το παραπέρα ψάξιμο και η λύση του προβλήματος αποδειχθεί ότι απαιτεί πολυδάπανα κι επίμονα μερεμέτια (σκαψίματα σε τοίχους ή ταβάνι κλπ), να απομονώσω στον πίνακα τη φάση και τον ουδέτερο αυτής της γραμμής από το υπόλοιπο κύκλωμα και να τροφοδοτήσω μετά την ασφάλεια τήξεως τη γραμμή φάσεων (πλην της φάσης της προβληματικής γραμμής) σαν είσοδο φάσεων στο ρελέ και σαν είσοδο ουδετέρων το τμήμα του ουδέτερου μετρητή ΔΕΗ πλην του ουδετέρου της προβληματικής γραμμής τον οποίο θα πάρω με γέφυρα απο τον ουδέτερο ΔΕΗ πριν αυτός συνδεθεί στην είσοδο ουδετέρου του ρελέ. Αντίστοιχα για τις εξόδους φάσης και ουδετέρου του ρελέ.
    Λογικά, με μια τέτοια υλοποίηση, θα πετύχω τουλάχιστον να έχω προστασία ΔΔΕ στις κρίσιμες γραμμές της εγκατάστασης (ηλ. κουζίνα, θερμοσίφωνας, ηλ. πλυντήριο κι όχι μόνο). Δηλαδή θα έχω ασφαλίσει στοιχειωδώς σε μεγάλο βαθμό την εγκατάσταση έναντι διαρροής ρεύματος.
    Τι λέτε;
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, (του τύπου, μην ασχολείσαι καθόλου, κίνδυνοι κλπ κλπ, προφανώς δεν αμφισβητώ την εμπειρία και τις πρακτικές γνώσεις των φίλων αδειούχων εγκαταστατών) είμαι Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ με μεταπτυχιακό σε παραγωγή-μεταφορά-διανομή-ηλεκτρικής ενέργειας κι έχω πιστοποιηθεί για εργασίες σε ηλεκτροδοτούμενο δίκτυο 25kV

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τις αρνητικές συνέπειες της παρούσας κατάστασης (απουσία ΔΔΕ) από το κύκλωμα του σπιτιού, και με δεδομένο ότι η γραμμή που φαίνεται ότι παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα και ρίχνει το ΔΔΕ αφορά 5 πρίζες σούκο στις οποίες δεν συνδέω συσκευές με μεταλλικό σασί, καθώς και 2 γραμμές φωτιστικών, σκέφτηκα σε περίπτωση που φανεί ότι το παραπέρα ψάξιμο και η λύση του προβλήματος αποδειχθεί ότι απαιτεί πολυδάπανα κι επίμονα μερεμέτια (σκαψίματα σε τοίχους ή ταβάνι κλπ), να απομονώσω στον πίνακα τη φάση και τον ουδέτερο αυτής της γραμμής από το υπόλοιπο κύκλωμα και να τροφοδοτήσω μετά την ασφάλεια τήξεως τη γραμμή φάσεων (πλην της φάσης της προβληματικής γραμμής) σαν είσοδο φάσεων στο ρελέ και σαν είσοδο ουδετέρων το τμήμα του ουδέτερου μετρητή ΔΕΗ πλην του ουδετέρου της προβληματικής γραμμής τον οποίο θα πάρω με γέφυρα απο τον ουδέτερο ΔΕΗ πριν αυτός συνδεθεί στην είσοδο ουδετέρου του ρελέ. Αντίστοιχα για τις εξόδους φάσης και ουδετέρου του ρελέ.
    Λογικά, με μια τέτοια υλοποίηση, θα πετύχω τουλάχιστον να έχω προστασία ΔΔΕ στις κρίσιμες γραμμές της εγκατάστασης (ηλ. κουζίνα, θερμοσίφωνας, ηλ. πλυντήριο κι όχι μόνο). Δηλαδή θα έχω ασφαλίσει στοιχειωδώς σε μεγάλο βαθμό την εγκατάσταση έναντι διαρροής ρεύματος.
    Τι λέτε;
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, (του τύπου, μην ασχολείσαι καθόλου, κίνδυνοι κλπ κλπ, προφανώς δεν αμφισβητώ την εμπειρία και τις πρακτικές γνώσεις των φίλων αδειούχων εγκαταστατών) είμαι Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ με μεταπτυχιακό σε παραγωγή-μεταφορά-διανομή-ηλεκτρικής ενέργειας κι έχω πιστοποιηθεί για εργασίες σε ηλεκτροδοτούμενο δίκτυο 25kV
    Επειδη εισαι Διπλ. μηχανικος νομιζεις οτι ειναι αρκετα ασφαλες να απομονωσεις μια γραμμη απ τον ΔΔΕ??Δηλαδη η εγκατασταση θα ειναι μερικως ασφαλες??Εσυ εχεις γνωσει περι ηλεκτρολογιας οι αλλοι χρηστες της Ε.Η.Ε. εχουν??Εγω στην θεση σου θα προτιμουσα να απομονωσω τελειως την γραμμη ή να διορθωσω το προβλημα...Για ξανασκεψου το.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mixalis1988 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xrhstosmp (16-01-13)

  7. #46
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    λες να ψαρωσει το ρευμα με τα πτυχια και να μη βαρεσει?
    εχεις βρει οτι μια γραμμη ειναι προβληματικη και αντι να την ξηλωσεις προσπαθεις με διαφορες αλχημιες να την κανεις να δουλεψει?
    σε πληροφορω οτι τα πολυδαπανα και επιμονα μερεμετια που οπως λες να χρειαστουν για να επισκευαστει αυτη η γραμμη ,(εγω 70% πιστευω αν και μη πτυχιουχος αλλα με μεγαλη εμπειρια και εξειδικευμενα οργανα οτι ειναι κατι πολυ απλο π.χ σε καποια πριζα εχει πιαστει ουδετερος με γειωση στο νυχι στηριξης) οτι κοστιζουν φτηνοτερα κατα 1 ευρω απο τη ζωη του μικρου Βασιλακη).
    σκεψου αυτο και αποφασισε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τις αρνητικές συνέπειες της παρούσας κατάστασης (απουσία ΔΔΕ) από το κύκλωμα του σπιτιού, και με δεδομένο ότι η γραμμή που φαίνεται ότι παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα και ρίχνει το ΔΔΕ αφορά 5 πρίζες σούκο στις οποίες δεν συνδέω συσκευές με μεταλλικό σασί, καθώς και 2 γραμμές φωτιστικών, σκέφτηκα σε περίπτωση που φανεί ότι το παραπέρα ψάξιμο και η λύση του προβλήματος αποδειχθεί ότι απαιτεί πολυδάπανα κι επίμονα μερεμέτια (σκαψίματα σε τοίχους ή ταβάνι κλπ), να απομονώσω στον πίνακα τη φάση και τον ουδέτερο αυτής της γραμμής από το υπόλοιπο κύκλωμα και να τροφοδοτήσω μετά την ασφάλεια τήξεως τη γραμμή φάσεων (πλην της φάσης της προβληματικής γραμμής) σαν είσοδο φάσεων στο ρελέ και σαν είσοδο ουδετέρων το τμήμα του ουδέτερου μετρητή ΔΕΗ πλην του ουδετέρου της προβληματικής γραμμής τον οποίο θα πάρω με γέφυρα απο τον ουδέτερο ΔΕΗ πριν αυτός συνδεθεί στην είσοδο ουδετέρου του ρελέ. Αντίστοιχα για τις εξόδους φάσης και ουδετέρου του ρελέ.
    Λογικά, με μια τέτοια υλοποίηση, θα πετύχω τουλάχιστον να έχω προστασία ΔΔΕ στις κρίσιμες γραμμές της εγκατάστασης (ηλ. κουζίνα, θερμοσίφωνας, ηλ. πλυντήριο κι όχι μόνο). Δηλαδή θα έχω ασφαλίσει στοιχειωδώς σε μεγάλο βαθμό την εγκατάσταση έναντι διαρροής ρεύματος.
    Τι λέτε;
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, (του τύπου, μην ασχολείσαι καθόλου, κίνδυνοι κλπ κλπ, προφανώς δεν αμφισβητώ την εμπειρία και τις πρακτικές γνώσεις των φίλων αδειούχων εγκαταστατών) είμαι Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ με μεταπτυχιακό σε παραγωγή-μεταφορά-διανομή-ηλεκτρικής ενέργειας κι έχω πιστοποιηθεί για εργασίες σε ηλεκτροδοτούμενο δίκτυο 25kV
    Αφου τις γνωσεις τις εχεις.ποσο δυσκολο ειναι να απομονωσεις αυτες τις 5 πριζες και δυο φωτα και ψαχνωντας ενα-ενα να το βρεις?
    Εχειε ανοιξει ενα κουτι.τι παραπανω μερεμετι θα κανεις αν ανοιξεις αλλα δυο-τρια?

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παιδιά μη βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας. Αγαπητέ xrhstosmp, το ενδεχόμενο το λάθος να έχει γίνει σε κάποιο ή κάποια από τα κουτιά διακλάδωσης που είναι μέσα στην τοιχοποιία το σκέφτηκες; Σε μια τέτοια περίπτωση μιλάμε για 7 κουτιά τα οποία είναι τσιμενταρισμένα και δε φαίνονται καθόλου στους τοίχους. Θα πρέπει να ξηλωθεί ο σουβάς, να ανοιχτούν, να ξανακλείσουν να τσιμεταριστούν-στοκαριστούν εκ νέου και φυσικά μετά για να μη φαίνεται μπάλωμα, να ξαναβαφεί ο αντίστοιχος τοίχος. Επιπρόσθετα, αν κάποιο από τα καλώδια οροφής που τροφοδοτούν τα 2 φωτιστικά έχει σκιστεί-τρυπήσει για το Χ λόγο, δε θα πρέπει να ξηλωθεί-σκαφτεί το ταβάνι για το βάλε-βγάλε; Τα έχεις κοστολογήσει όλα αυτά σαν κόστος+φασαρία;
    Ναι, κι εγώ θέλω κατηγορηματικά να έχω 100% σωστή εγκατάσταση στο ρημαδόσπιτο αλλά, σκέψου, αυτή τη στιγμή 2 γραμμές θερμοσίφωνα & κουυζίνας δεν έχουν μικροαυτόματο (μόνο μηχανικούς διακόπτες φάσης-ουδετέρου) και το σπίτι είναι έτσι 22 και πλέον χρόνια. Επίσης το ρελέ ήταν ασύνδετο πάνω στη ράγα του πίνακα και 1 από τις γραμμές (αυτή με το πρόβλημα) αντί για μικροαυτόματο έχει απλό διακόπτη 25Α (Συγκεκριμένα ένα siemens 5te1 311). Μήπως με τη λογική σου δυιλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλο; Δηλαδή προσπερνάς το ότι βρήκα τα συγκεκριμένα προβλήματα (λες και ο κάθε ένοικος-ενοικιαστής διαμερίσματος είναι υποχρεωμένος αφενός να γνωρίζει ηλεκτρολογία και αφετέρου να αντιλαμβάνεται τις τυχόν καραγκιοζιές των όποιων εγκαταστατών, -αδειούχων ή μη- όταν κι εφόσον υφίστανται), που μπορεί πχ εγώ να έφευγα αύριο από το σπίτι και τίποτε να μην είχε αλλάξει, και σε πειράζει που αν υλοποιήσω αυτό που σκέφτηκα, εφόσον τελικά δεν καταφέρω να απομονώσω την αιτία του προβλήματος, δε θα πρόκειται για total solution αλλά για πασάλειμμα (όπως φαντάζομαι το θεωρείς).
    Επίσης xrhstosmp και mixalis1988, είπα ποτέ εγώ το ότι συνδέεται η επαγγελματική μου υπόσταση και οι σπουδές μου με την ασφάλεια της εγκατάστασης; Μάλλον λάθος κατάλαβες (mixalis 1988 ). Ανέφερα την ιδιότητά μου επειδή πολλοί εδώ μέσα (και καλά κάνετε) δεν εμβαθύνετε σε διάφορα ζητήματα έναντι χρηστών που δεν έχουν ουσιαστικές-θεωρητικές σπουδές-γνώσεις ηλεκτρολογίας, προκειμένου να αποφύγω την ίδια αντιμετώπιση και ως προς το πρόσωπό μου. Ποιο το μεμπτό; Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες περί μερικώς ασφαλούς ΕΗΕ, αλλά θέλω να σκεφτείς και την άλλη πλευρά: Έστω ότι εγώ είμαι παντελώς άσχετος κι ανυποψίαστος-αδιάφορος περί τα ηλεκτρολογικά (όπως φοβάμαι ήταν ο προηγούμενος ένοικος του διαμερίσματος αλλά και ο ιδιοκτήτης του) και δεν παίρνω χαμπάρι ότι το ρελέ είναι διακοσμητικό στον πίνακα...οπότε όλα καλά, μέχρι να γίνει η στραβή...Μεταξύ αυτού του ενδεχομένου και μιας λύσης που καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό του προβλήματος (όχι το 100%, προφανώς) αναφέρθηκα. Nα απομονωθεί τελείως η γραμμή δε γίνεται, τουλάχιστον σε ότι αφορά τα φωτιστικά.
    Εν πάσει περιπτώσει, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Μάλλον το κούρασα το θέμα και κακώς παρερμηνεύονται τα γραφόμενά μου και μετατρέπονται κατά πως φαίνεται (από μέρους κάποιων εξ υμών) σε αντιπαράθεση του στιλ, τι θέλει να μας πει τώρα ο τύπος, ότι τα ξέρει όλα αλλά από την άλλη θέλει τα φώτα μας κλπ. Κρίμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    παίδες μια σπόντα δικιά μου....δεν ειχα πολύμετρο αλλα ενώ στην πρίζα δεν είχα ταση (στο δοκιμαστικο) στη γείωση στο ups και σε πολύμπριζο ασφαλείας έχω στη γείωση τάση.
    ξέρ ότι είναι ηλεκτρολογικό πρόβλημα και το ανακάλυψα τυχαία γιατί μέσα σε 3 μήνες κάηκαν καρτες δικτύου στο ίδιο πισι.απλά σκέφτηκα μήπως το δημιουρφούν τα ασφαλείας που έχουν φίλτρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #50
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Με συγχωρεις Κε λαζαρε μαλλον με παρεξηγησες.
    στο σπιτι που μενω με ενοικιο ολα δουλευουν ρολοι .ρελε νυχτερινα χρονοδιακοπτες θερμοσιφωνα κλπ κλπ,
    αρα το προβλημα που εχεις δε με απασχολει και πολυ ,ουτε σε υποχρεωνω να φτιαξεις τπτ.
    με ρωτας αν μου περναει απο το μυαλο αν ειναι μια ζημια σε ενα χωνεμενο μπουατ
    απανταω ταπεινα οτι η επισκευη μια διαρροης ειναι φτηνοτερη απο μια κηδεια
    στην περιπτωση σου εχεις εντοπισει μια διαρροη και εις γνωσην σου την προσπερνας και θες να ζεις με αυτη. αυτο το γεγονος και μονο ειναι δυσφημιση του εαυτου σου.
    δευτερον η ευρεση μιας διαρροης δε γινεται μονο με σφυροκαλεμα,γκρεμισματα ,υπαρχουν και οργανα για αυτη την δουλεια που αν δεν τα εχεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα....
    αν μη τι αλλο ειναι κριμα για ενα απλο πραγμα μιας πριζας που εχει "μασισει" τα καλωδια ή μιας εξωτερικης πριζας ή φωτιστικου που στο εσωτερικο του λογω υγρασιας εχει αναπτυχθει ....ζωη να ακυρωθει ολη η γραμμη απο το δδε ετσι απλα...
    οπως ξαναειπα στο σπιτι μου δουλευουν ολα μια χαρα οποτε λογος δε μου πεφτει για το δικο σου σπιτι..συγνωμη και παλι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γειωση 72 V ?
    By gkouk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 01:01
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 12:34
  3. Γειωση σε pc
    By Manouvras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 12:26
  4. γειωση
    By marioulinos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-10, 19:55
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 19:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας