Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 62

Θέμα: Ταση στην γειωση...?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή Ταση στην γειωση...?

    Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Πριν μερικά χρόνια είχα παρατηρήσει ότι είχα μικρή τάση στην γείωση (έβαζα το δοκιμαστικό και άναβε ελάχιστα). Δεν είχα δώσει μεγάλη σημασία τότε γιατί όλες συσκευές του σπιτιού δούλευαν οκ και γενικά δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.
    Χτες όμως όταν ακούμπησα το πλυντήριο ρούχων (όχι απ’εξω αλλά το εσωτερικό, εκεί που βάζουμε τα ρούχα) αισθάνθηκα να με τσιμπαει λίγο. Πήρα το δοκιμαστικό και είδα ότι ανάβει λίγο. Έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα ότι όλα τα πλυντήρια που έχουν ένα φίλτρο σαν και αυτό http://www.stirproz.ru/images/fps.jpg (και άλλες συσκευές) το κάνουν αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την γείωση (π.χ. είναι στον αέρα, έχει κοπεί, δεν παταει καλά).

    Πέρασα από όλες πρίζες του σπιτιού με το δοκιμαστικό και είδα ότι όλες ανάβουν λίγο στην γείωση. Όλες έκτος από 3 που είναι στην κουζίνα και τις είχε περάσει κάποιος χωρίς να ξέρω λεπτομεριες.
    Οπότε δοκίμασα να βγάλω από τις πρίζες όλες της συσκευές και είδα ότι πλέον το δοκιμαστικό δεν ανάβει (αλλά υπάρχει μικρή τάση ακόμα, παρακάτω έχω κάποιες μετρήσεις ). Μετά δοκίμασα και έβαλα το κλιματιστικό(απλά το έβαλα στην πρίζα χωρίς να δουλεύει) και είδα ότι πάλι το δοκιμαστικό άναψε λίγο στην γείωση(σε όλες πρίζες έκτος από τις 3). Το ίδιο έγινε όταν έβαλα και το πλυντήριο. Με την τηλεόραση και κάποιες άλλες συσκευές δεν το έκανε αυτό.

    Μετά πήρα το πολυμετρο και έκανα μερικές μετρήσεις.

    Με όλες συσκευές συνδεδεμένες κανονικά:
    Ουδέτερος – Φάση = 226 V
    Γείωση – Φάση = 45 V
    Γείωση – Ουδέτερος = 31 V

    Χωρίς πλυντήριο και κλιματιστικό πάνω:
    Ουδέτερες – Φάση = 226 V
    Γείωση – Φάση = 53 V
    Γείωση – Ουδέτερος = 20 V

    Στις άλλες 3 πρίζες που είχα αναφέρει πιο πάνω (με και χωρίς πλυντήριο και κλιματιστικό, όχι σε αυτές τις πρίζες αλλά σε άλλες).
    Ουδέτερες – Φάση = 226 V
    Γείωση – Φάση = 226 V
    Γείωση – Ουδέτερος = 0 V

    Κατέβασα τον γενικό και μέτρησα την αντίσταση Γείωση – Ουδέτερος.
    Σε όλες πρίζες έκτος από τις 3 δείχνει να μετραει και μετά δείχνει 1(το πολυμετρο μου είναι μέχρι 2ΜΩ). Οπότε μάλλον είναι μεγαλύτερη από 2ΜΩ .

    Στις άλλες 3 πρίζες δείχνει γύρω στα 2ΚΩ (παίζει από 0,5Κ-2Κ, μήπως αυτός που το έφτιαξε απλά σύνδεσε την γείωση με τον ουδέτερο, νομίζω είναι πολύ λάθος/επικίνδυνο αυτό).

    Τι νομίζετε εσείς. Υπάρχει θέμα την γείωση (π.χ. δεν παταει καλα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Ετσι οπως τα αναφερεις Γιαννη δειχνει να μην εχεις καλη γειωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    εγω νομιζω αν εισαι στη αθηνα οτι μονο αυτες οι 3 πριζες της κουζινας που αναφερεις εχουν συνεχεια με την γειωση του κτηριου (πιθανολογω οτι ειναι γειωση στο δικτυο υδρευσης) κατα τα αλλα δεν αναφερεις τιποτα που να εχει σημασια για αυτους που κατεχουν το αντικειμενο π.χ αν υπαρχει ρελε διαφυγης,αν εχεις μονοφασικη ή τριφασικη παροχη ,τον συστημα γειωσης της περιοχης σου, τον τροπο γειωσης,την αντισταση γειωσης αν την εχεις μετρησει . επισης ο τροπος και τα οργανα (δοκιμαστικο-πολυμετρο) με κανουν να πιστευω πως δεν εισαι και πολυ ειδικος με τα ηλεκτρολογικα.τετοια σοβαρα προβληματα ή ακομα και υπονοια προβληματος με τη γειωση χρειαζονται σοβαρη αντιμετωπιση απο υπευθυνους επαγγελματιες .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Δεν έχεις γείωση φέρε ηλεκτρολόγο να δη και να τη μετρήσει πιθανόν είναι κομμένη μπορεί στο ηλεκτρόδιο η στο κιβώτιο ΔΕΗ Η ΚΑΙ μέσα στον πίνακα σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γείωση – Φάση = 45 V
    Γείωση – Ουδέτερος = 31 V
    Τερμα..Εχεις προβλημα,φωναξε καποιον να στο φτιαξει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 23-08-12 στις 21:56
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (23-08-12), xrhstosmp (25-08-12)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τερμα..Εχεις προβλημα,φωναξε καποιον να στο φτιαξει..
    Θα το κάνω σίγουρα απλά ήθελα να ξέρω που μπορεί περίπου να είναι το πρόβλημα. Επειδή δεν έχω κάποιον δικό μου ηλεκτρολόγο και δεν θέλω να με πιάσουν κότσο (σε όλους τους κλάδους υπάρχουν αντιεπαγγελματίες).

    Τι μετρήσεις έπρεπε να πάρω αν όλα ήταν οκ.
    Ουδέτερος – Φάση = ?
    Γείωση – Φάση = ?
    Γείωση – Ουδέτερος = V και Ω ?

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ipso
    Όνομα
    ipso
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Ουδέτερος – Φάση = 230
    Γείωση – Φάση = 228-230
    Γείωση – Ουδέτερος = 0V και 0-2Ω
    Ηλεκτρολόγο γρήγορα, μπορεί τα ηλεκτρόδια της γείωσης να έχουν καταστραφεί, μπορεί και μια κακή σύνδεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη lakon1981
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Άκου φίλε Γιάννη. Η λογική λέει ότι αν η γείωση του κτιρίου δεν είναι σωστή θα υπάρχει τάση σε όλες τις μπρίζες. Άρα ο αγωγός ΡΕ που περνάει από τις μπρίζες που εσύ βρίσκεις τάση δεν φτάνει σωστά στον αγωγό ΡΕ του πίνακα του σπιτιού. Οι αγωγοί ΡΕ από τις άλλες μπρίζες της κουζίνας είναι σωστά συνδεδεμένοι στον αγωγό γείωσης του πίνακα γι αυτό και δεν έχουν τάση. Άρα το πρόβλημα φαίνεται εσωτερικό.

    Αν όμως κάποιος ηλεκτρολόγος στο παρελθόν παρατήρησε ότι η γείωση του σπιτιού δεν ήταν καλή και για να γειώσει προφανώς την ηλεκτρική κουζίνα τράβηξε δική του γείωση, αν λέγω, διότι μου φαίνεται λίγο απίθανο, τότε δεν έχεις παρά να προτείνεις στον ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη να σου συνδέσει και τους άλλους αγωγούς ΡΕ του σπιτιού σε εκείνον της κουζίνας αφού μεγαλώσει (αν αυτό είναι εφικτό) τη διατομή του υπάρχοντος αγωγού ΡΕ.

    ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ:

    Αφού σου μετρήσει την υπάρχουσα (υποθετική) γείωση της κουζίνας με γειωσόμετρο και σου δώσει πιστοποιητικό. Η γείωση προστασίας είναι το "Α" και το "Ω" μιας ηλεκτρικής εγκατάστασης και δεν πρέπει να παίζουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lakon1981 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Brown Fox (24-08-12)

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουδέτερος – Φάση = 230
    Γείωση – Φάση = 228-230
    Γείωση – Ουδέτερος = 0V και 0-2Ω
    Ηλεκτρολόγο γρήγορα, μπορεί τα ηλεκτρόδια της γείωσης να έχουν καταστραφεί, μπορεί και μια κακή σύνδεση.
    ΟΚ. Ευχαριστω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lakon1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκου φίλε Γιάννη. Η λογική λέει ότι αν η γείωση του κτιρίου δεν είναι σωστή θα υπάρχει τάση σε όλες τις μπρίζες. Άρα ο αγωγός ΡΕ που περνάει από τις μπρίζες που εσύ βρίσκεις τάση δεν φτάνει σωστά στον αγωγό ΡΕ του πίνακα του σπιτιού. Οι αγωγοί ΡΕ από τις άλλες μπρίζες της κουζίνας είναι σωστά συνδεδεμένοι στον αγωγό γείωσης του πίνακα γι αυτό και δεν έχουν τάση. Άρα το πρόβλημα φαίνεται εσωτερικό.

    Αν όμως κάποιος ηλεκτρολόγος στο παρελθόν παρατήρησε ότι η γείωση του σπιτιού δεν ήταν καλή και για να γειώσει προφανώς την ηλεκτρική κουζίνα τράβηξε δική του γείωση, αν λέγω, διότι μου φαίνεται λίγο απίθανο, τότε δεν έχεις παρά να προτείνεις στον ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη να σου συνδέσει και τους άλλους αγωγούς ΡΕ του σπιτιού σε εκείνον της κουζίνας αφού μεγαλώσει (αν αυτό είναι εφικτό) τη διατομή του υπάρχοντος αγωγού ΡΕ.

    ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ:

    Αφού σου μετρήσει την υπάρχουσα (υποθετική) γείωση της κουζίνας με γειωσόμετρο και σου δώσει πιστοποιητικό. Η γείωση προστασίας είναι το "Α" και το "Ω" μιας ηλεκτρικής εγκατάστασης και δεν πρέπει να παίζουμε.
    Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου. Κατάλαβα τι εννοείς. Άπλα για την ιστορία η πρίζα δεν είναι της ηλ.κουζίνας αλλά στην κουζίνα (απλές πρίζες). Επισης υπαρχει το ενδεχομενο να ειναι γείωση στο δίκτυο ύδρευσης όπως το είπε ο Χρήστος (xrhstosmp).

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη lakon1981
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Κι εγώ σ' ευχαριστώ που κοίταξες τη γνώμη μου και απλώς σου έγραψα για να σε γλυτώσω (κατά την πτωχή μου άποψη) από τυχόν εμπλοκές με πολυέξοδες ηλεκτρολογικές εργασίες.

    Έχε απλώς υπ' όψη σου (πιθανον και να το ξέρεις) ότι η γείωση στο δίκτυο ύδρευσης δεν είναι πλέον αποδεκτή από την ΕΥΔΑΠ και όπου βρίσκουν μετρητές νερού με γείωση την κόβουν επι τόπου... Και αυτό γιατί το δίκτυο του νερού αντικαθίσταται σταδιακά από μη αγώγιμους σωλήνες. Άρα...αν διαπιστωθεί πρόβλημα γείωσης στο κτίριο θα υποχρεωθείς (αν αυτό δεν έχει ακάλυπτο χώρο) σε έκδοση αδείας εργασιών πεζοδρομίου από το Δήμο και χρέωση ειδικού μηχανήματος απ' τον ηλεκτρολόγο, αφού θα καρφώσει το ηλεκτρόδιο τουλάχιστον σε βάθος τριών μέτρων, στο χώμα του πεζοδρομίου που δεν είναι ότι καλύτερο.
    Να εξαντλήσεις λοιπόν πρώτα τα περιθώρια μέσα στο σπίτι και τον ηλ. πίνακα.

    Αυτά. Καλή σου μέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lakon1981 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Brown Fox (24-08-12)

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γειωση 72 V ?
    By gkouk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 02:01
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 13:34
  3. Γειωση σε pc
    By Manouvras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 13:26
  4. γειωση
    By marioulinos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-10, 20:55
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 20:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας