Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: ηλεκτρικα πλοιου

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φιλιπποσ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    μου το κανεις πιο λιανα για να το καταλαβω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    θες να τροφοδοτησεις 5 φορτια απο δυο παροχες(εννοειται ποτε συγχρονως).
    Θα παρεις τα καλωδια απο αυτα τα φορτια και θα τα ριξεις σε ενα πινακακι.οπου θα εχει εναν διακοπτη 1-0-2(διακοπτης ο οποιος εχει 1 εισοδο 2 εξοδους-απο δυο η τεσσερις πολους) στην εξοδο θα μπουν τα φορτια .στην εισοδο 1 Απο εκει που παιρνουν ρευμα μεχρι στιγμης.στην εισοδο 2 θα δωσεις ρευμα απο την πριζα του λιμανιου.Οποτε οταν θα βαζεις την πριζα θα γυρνας τον διακοπτη στο 2 και θα δουλευουν τα ''5 φορτια σου'' απο το λιμανι.Οταν θα βαζεις γεννητρια μπροστα θα τον γυρνας στο 1 και θα παιρνουν οπως επαιρναν τωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    θες να τροφοδοτησεις 5 φορτια απο δυο παροχες(εννοειται ποτε συγχρονως).
    Θα παρεις τα καλωδια απο αυτα τα φορτια και θα τα ριξεις σε ενα πινακακι.οπου θα εχει εναν διακοπτη 1-0-2(διακοπτης ο οποιος εχει 1 εισοδο 2 εξοδους-απο δυο η τεσσερις πολους) στην εξοδο θα μπουν τα φορτια .στην εισοδο 1 Απο εκει που παιρνουν ρευμα μεχρι στιγμης.στην εισοδο 2 θα δωσεις ρευμα απο την πριζα του λιμανιου.Οποτε οταν θα βαζεις την πριζα θα γυρνας τον διακοπτη στο 2 και θα δουλευουν τα ''5 φορτια σου'' απο το λιμανι.Οταν θα βαζεις γεννητρια μπροστα θα τον γυρνας στο 1 και θα παιρνουν οπως επαιρναν τωρα.
    φιλε βασιλη με ολο το σεβασμο αλλα....εχεις δει/ρωτησει/ακουσει ποτε τι συστημα προστασιας/γειωσης εχουν τα πλοια?επαναλαμβανω πλοια
    ολα αυτα που αναφερεις λειτουργουν σιγουρα και απροσκοπτα στη στερια αλλα σε πλοιο ,αυτου του ειδους τις αλχημιες (μονοφασικο L-N σε διφασικα L1-L2)τις φοβαμαι αρκετα.συγκεκριμενα φοβαμαι μην κεραυνοβοληθει κανας χριστιανος οταν παταει το ενα του ποδι στο ντοκο και το αλλο στον καταπελτη ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει καποιος αβιαστα να αναφερει "ας γειωσουμε λοιπον το σασι του πλοιου με τη γειωση του υποσταθμου της στεριας" για να μην εχουμε διαφορα δυναμικου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φιλιπποσ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    εχει γειωση το πλοιο αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. οταν παρω ρευμα απο την στερια δεν θα εχω την γειωση κανονικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε βασιλη με ολο το σεβασμο αλλα....εχεις δει/ρωτησει/ακουσει ποτε τι συστημα προστασιας/γειωσης εχουν τα πλοια?επαναλαμβανω πλοια
    ολα αυτα που αναφερεις λειτουργουν σιγουρα και απροσκοπτα στη στερια αλλα σε πλοιο ,αυτου του ειδους τις αλχημιες (μονοφασικο L-N σε διφασικα L1-L2)τις φοβαμαι αρκετα.συγκεκριμενα φοβαμαι μην κεραυνοβοληθει κανας χριστιανος οταν παταει το ενα του ποδι στο ντοκο και το αλλο στον καταπελτη ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει καποιος αβιαστα να αναφερει "ας γειωσουμε λοιπον το σασι του πλοιου με τη γειωση του υποσταθμου της στεριας" για να μην εχουμε διαφορα δυναμικου.
    Χρηστο δεν εχω ασχοληθει καθολου με το κομματι αυτο.Εννοειται αυτο το σκαφος-μιλαμε για μεγεθος σαν τα πλοια που πανε Αιγινα- θα εχει τον ηλεκτρολογο ο οποιος ειναι καταρτημενος σε αυτη την εργασια.Φανταζομαι οτι καννενας δεν θα παει να κανει την εργασια αυτη με manual to hlektronika.
    κανω λαθος???

    Εριξα μια ματια -τελειως πληροφοριακα- για τις γειωσεις πλοιων.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ .Το μεταλικο του πλοιου ειναι η γειωση ( ολο δηλαδη ).Η διαφορα τωρα θα δημιουργηθει αν δεν εχουν κοινη γειωση.σωστα?

    Τα γιωτ που εχουνε παντως δυνατοτητα να παιρνουν ρευμα απο στερια δεν εχουν κατι ιδαιτερο.Σε μαρινα που ειχα παει για κατι εργασιες τα πιλλαρ ειχαν συστημα ουδετερογειωσης .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 24-08-12 στις 23:33

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει γειωση το πλοιο αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. οταν παρω ρευμα απο την στερια δεν θα εχω την γειωση κανονικα.
    τι γειωση εχει...θεμελιακη?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρηστο δεν εχω ασχοληθει καθολου με το κομματι αυτο.Εννοειται αυτο το σκαφος-μιλαμε για μεγεθος σαν τα πλοια που πανε Αιγινα- θα εχει τον ηλεκτρολογο ο οποιος ειναι καταρτημενος σε αυτη την εργασια.Φανταζομαι οτι καννενας δεν θα παει να κανει την εργασια αυτη με manual to hlektronika.
    κανω λαθος???
    τα πλοια που πανε αιγινα ειναι κατω των 8000κοχ οποτε δεν εχουν ηλεκτρολογο .χρεη ηλεκτρολογου κανει ο Α μηχανικος .αλλα σοβαρος ανθρωπος Α μηχανικος δεν κανει off shore connection με πατεντες οτι του πουν σε ενα "Ηλεκτρονικα" ο σοβαρος χριστιανος θα παρει την εταιρια του και θα πει "στειλτε μου ηλεκτρολογο ".
    δεν ειναι λαμπα να την αλλαξει το θεμα...ειναι πιο σοβαρο νομιζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι γειωση εχει...θεμελιακη?

    τα πλοια που πανε αιγινα ειναι κατω των 8000κοχ οποτε δεν εχουν ηλεκτρολογο .χρεη ηλεκτρολογου κανει ο Α μηχανικος .αλλα σοβαρος ανθρωπος Α μηχανικος δεν κανει off shore connection με πατεντες οτι του πουν σε ενα "Ηλεκτρονικα" ο σοβαρος χριστιανος θα παρει την εταιρια του και θα πει "στειλτε μου ηλεκτρολογο ".
    δεν ειναι λαμπα να την αλλαξει το θεμα...ειναι πιο σοβαρο νομιζω.

    σε ευχαριστω παντως για την ΄''παρατηρηση σου''.

    ΥΓ στο ψαξιμο ειδα και μια παλαιοτερη διαμαχη σου γαι τα 4πολικα και διπολικα ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    ολο διαμαχες ειμαι...κακια συναναστροφη σου λεω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολο διαμαχες ειμαι...κακια συναναστροφη σου λεω
    Σε επνιγε το δικιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φιλιπποσ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    λοιπον το πλοιο που μιλαμε δεν εχει καμια σχεση με της αιγηνας ειναι φορτηγο 2500 τονον .αν εξερεσετε της γεννητριες η εγκατασταση ειναι οπος του σπιτιου η μιας βιοτεχνειας βεβαια οι αντλιες και οι υπολιποι κινητηρες εχουν 220 τριφ το υπολοιπο ειναι οπος του σπιτιου,σε καθε ντεκ και ο πινακας του. ηλεκτρολογος δεν δικαιολογη ηλεκτρολογος ημουνα εγω δουλευα και στα λιπασματα δραπετσωνας αλλα εχω να πιασω κατσαβιδι απο το 1983. μεσα στα καθηκοντα μου στο πλοιο ειναι και αυτο.τριφασικο ξηρας δεν μπορω να βαλω γιατι θα καουν οι κινητηρες το μονο που μπορω ειναι 220 μονοφ ρωτησα αν καποιος ηλεκτρολογος ειναι σε ενεργεια θα εχει ποιο πολυ εμπηρια ακομα και στα καραβια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικα από μηχανάκι
    By gourtz in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 09:02
  2. ΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ SOS
    By nananeison in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-13, 15:33
  3. opel astra πρόβλημα μάλλον με ηλεκτρικα
    By αρης1985 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 09:03
  4. Ηλεκτρικα διαγραμματα αυτοκινητων
    By christakosxo in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 11:52
  5. ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΕΛΕΓΚΤΗΣ?
    By giorgos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-06, 22:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας