Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: ηλεκτρικα πλοιου

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον το πλοιο που μιλαμε δεν εχει καμια σχεση με της αιγηνας ειναι φορτηγο 2500 τονον .αν εξερεσετε της γεννητριες η εγκατασταση ειναι οπος του σπιτιου η μιας βιοτεχνειας βεβαια οι αντλιες και οι υπολιποι κινητηρες εχουν 220 τριφ το υπολοιπο ειναι οπος του σπιτιου,σε καθε ντεκ και ο πινακας του. ηλεκτρολογος δεν δικαιολογη ηλεκτρολογος ημουνα εγω δουλευα και στα λιπασματα δραπετσωνας αλλα εχω να πιασω κατσαβιδι απο το 1983. μεσα στα καθηκοντα μου στο πλοιο ειναι και αυτο.τριφασικο ξηρας δεν μπορω να βαλω γιατι θα καουν οι κινητηρες το μονο που μπορω ειναι 220 μονοφ ρωτησα αν καποιος ηλεκτρολογος ειναι σε ενεργεια θα εχει ποιο πολυ εμπηρια ακομα και στα καραβια.
    Φιλιπε
    Το αιγινας το ανεφερα εγω για να καταλαβουμε το μεγεθος(κοντα επεσα? ) .
    Ειτε 220 τριφασικο ειχες ειτε 400 ,φανταζομαι η συνδεσμολογια ιδια θα ειναι,(εκτος αν κανεις τριγωνο στην θαλασσα )
    Αλλα μην ξεγελιιομαστε εχει δικιο Ο χρηστος ,η ημιμαθεια σκοτωνει.Τις ιδεες παντως τις πειραμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φιλιπποσ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Λοιπόν είναι λίγο περίπλοκο το θέμα θα πρέπει να το έκανα έτσι ώστε αν ήθελα να δουλέψει γεννήτρια να μην το ανατιναζα να μην ήτανε κάτι το μόνιμο δηλαδή έκανα το εξής πήρα το καλώδιο απο έξω το έβαλα σε ένα πίνακα με ασφαλοδιακοπτες με ένα μετρητή κατανάλωσης και πριζες .και απο τον πίνακα με καλώδιο το έβαζα σε μπριζα σε κάθε πίνακα του πλοίου που ήθελα να έχω ρεύμα δηλ τραπεζαρία,καμπίνες και φωτισμό. Όλα δούλεψαν πολυ καλα ακόμα είχα ρεύμα για το 24 και για τα αλαρμ του πλοίου .όταν πρέπει να δουλέψει η γεννήτρια απλά το κλεινω απο τον γενικό του πίνακα που έβαλα αυτο που θέλω να ρωτήσω κατα πόσο είναι ορθό.αυτο παντός δουλεύει πολυ καλα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν είναι λίγο περίπλοκο το θέμα θα πρέπει να το έκανα έτσι ώστε αν ήθελα να δουλέψει γεννήτρια να μην το ανατιναζα να μην ήτανε κάτι το μόνιμο δηλαδή έκανα το εξής πήρα το καλώδιο απο έξω το έβαλα σε ένα πίνακα με ασφαλοδιακοπτες με ένα μετρητή κατανάλωσης και πριζες .και απο τον πίνακα με καλώδιο το έβαζα σε μπριζα σε κάθε πίνακα του πλοίου που ήθελα να έχω ρεύμα δηλ τραπεζαρία,καμπίνες και φωτισμό. Όλα δούλεψαν πολυ καλα ακόμα είχα ρεύμα για το 24 και για τα αλαρμ του πλοίου .όταν πρέπει να δουλέψει η γεννήτρια απλά το κλεινω απο τον γενικό του πίνακα που έβαλα αυτο που θέλω να ρωτήσω κατα πόσο είναι ορθό.αυτο παντός δουλεύει πολυ καλα .
    δεν μπορω να το καταλαβω,αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει διακοπτης που να κλεινει την επιστροφη ρευματος στην γεννητρια ειναι λαθος.
    ειπα οτι πρεπει να υπαρχει διακοπτης 1-0-2. ωστε να μην υπαρχει περιπτωση λαθος χειρισμου.
    Πες λοιπον οτι αυριο εσυ ξεμπαρκαρεις και ερχεται αρον αρον ο καινουργιος .και 2 μερες μετα βαζει τις γεννητριες μπροστα να τις τσεκαρει.τι γινεται??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φιλιπποσ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ναι σε αυτο έχεις δίκιο όλο αυτο έγινε με την προιποθεση ότι εγω θα είμαι εκει.εξαλου το πλοίο είναι του ξαδελφου μου.απλά το ρεύμα ερχετε ανάποδα μέχρι τους πίνακες του πλοίου απλά οποίος βάλει της γεννήτριες μπροστά χωρίς να βγει όλο αυτο θα γίνει της κακομοίρας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    ειναι απαραδεκτο.
    επισης φανταζομαι οτι επιτρεφει ρευμα απο τους υποπινακες στον γενικο πινακα και στις γεννητριες.
    εννοειται οτι εχεις κλεισει ή τον γενικο του υποπινακα ή τους αυτιματους της γεννητριας αλλα δεν ειναι λυση αυτο, καποιος θα σκοτωθει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    φιλιπποσ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο σε αυτο που λες έχω βγάλει εκτός της μπάρες που πέφτουν οι γεννήτριες ,όλοι οι πίνακες που έχω δώσει ρεύμα οι ρελεδες και οι αυτόματου δουλεύουν κανονικά.αφου χρησιμοπιω το υπάρχον δυκτιο του πλοίου ποιο μπορει να είναι το πρόβλημα που μπορει ναγινει?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικα από μηχανάκι
    By gourtz in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 09:02
  2. ΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ SOS
    By nananeison in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-13, 15:33
  3. opel astra πρόβλημα μάλλον με ηλεκτρικα
    By αρης1985 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 09:03
  4. Ηλεκτρικα διαγραμματα αυτοκινητων
    By christakosxo in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 11:52
  5. ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΕΛΕΓΚΤΗΣ?
    By giorgos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-06, 22:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας