Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ενισχυτής 1W

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή Ενισχυτής 1W

    Θέλω έναν ακουστικό ενισχυτή μικρής ισχύος 0,5-2W. Κατά προτίμηση απλό κύκλωμα ή κιτ, ακόμα και με ένα τρανζίστορ. Όμως αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση χωρίς σήμα (θα δουλεύει με μπαταρία 9V συνεχώς ανοιχτός 24h), ακόμα κι αν η ποιότητα δεν είναι καλή (νομίζω τάξης C είναι αυτοί με χαμηλή κατανάλωση αλλά με μεγάλη παραμόρφωση?). Το σήμα εισόδου δεν το έχω μετρήσει αλλά πρέπει να είναι της τάξης των 500mV. Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο κύκλωμα?

    Κάτι σαν αυτό (αλλά αυτό είναι τάξης Α). classa1.gif

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dhmhtrhs Oikonomou
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    πουθενα
    Μηνύματα
    200

    Προεπιλογή

    αυτο το κυκλωμα δεν εχει μετασχηματιστη εξοδου και θα περασει η ταση dc στο μεγαφωνο και μπορει να σου το καψει, αν ξερει καποιος κατι παραπανω,παρακαλω να το πει και ας με διορθωσει αν κανω λαθος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    Δες αυτο με το LM390 με 10mA ρευμα ηρεμιας νομιζω οτι σου κανει . http://www.sharpmz.org/download/lm390.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.286


    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση την αισθανομαστε σαν προσβολή στην ''ανθρωπιά'' μας

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www2.microsemi.com/datasheets...4_Eval_Kit.pdf
    85% efficiency ...
    ...
    Γενικα κοιτα σε ταξη D
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris AR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες αυτο με το LM390 με 10mA ρευμα ηρεμιας νομιζω οτι σου κανει . http://www.sharpmz.org/download/lm390.pdf
    Δεν ήξερα ότι υπήρχαν ενισχυτές τάξης D.

    Να πω τι θα ήθελα. Έχω γνώσεις ηλεκτρονικών, αλλά δεν έχω πια την όρεξη ούτε και τα εργαλεία/εξαρτήματα για να ασχοληθώ πολύ. Θα έφτιαχνα ένα κύκλωμα που αποτελείται μόνο από ένα τρανζίστορ και 4-5 αντιστάσεις και 1-2 πυκνωτές μέγιστο...!!! Ή θα επέλεγα ένα κιτ. Θέλω να είναι ενισχυτής κουδουνιού με τροφοδοσία 9V μπαταρία, συνεπώς η κατανάλωση θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλή, π.χ. 1mA. Δεν με νοιάζει αν θα έχει παραμόρφωση 10 ή 30%. Και θα δουλεύει μόνο όταν χτυπάει το κουδούνι δηλαδή το πολύ 1 λεπτό κάθε μέρα.

    Να εξηγήσω και γιατί το θέλω, ίσως κάποιος να έχει καλύτερη λύση.

    Υπάρχει ένα θυροτηλέφωνο και όταν έχω ανοιχτό ένα εργαλείο δεν το ακούω (επίσης αν είναι κλειστές κάποιες πόρτες). Δεν χτυπάει και δυνατά. Θέλω λοιπόν να βρω μια λύση που να έχω το κουδούνι κοντά μου ή να ενισχύσω την ένταση κουδουνίσματος. Το θυροτηλέφωνο είναι 5 καλωδίων, δηλαδή φτάνουν 5 καλώδια (και κάθε "κύκλωμα" είναι ανεξάρτητο):
    Μικροφώνου
    Μεγαφώνου
    Κοινό, γείωση
    Κουδουνίσματος (ηλεκτρονικός ήχος όπως των τηλεφώνων, όχι dc buzzer)
    Ανοίγματος της εξώπορτας

    Αν συνδέσω απ' ευθείας τα καλώδια κουδουνίσματος και γείωσης σε ένα μεγάφωνο ακούω το κουδούνισμα με την ίδια ένταση που ακούγεται από το μεγάφωνο του θυροτηλεφώνου. Έτσι στην ουσία το κουδούνισμα είναι ένα ανεξάρτητο κύκλωμα και ο ήχος έρχεται από το κεντρικό σύστημα.
    Έτσι σκέφτηκα να υπάρχει ένας μόνιμος ενισχυτής απ' ευθείας συνδεδεμένος στα καλώδια κουδουνίσματος για να ακούγεται πιο δυνατά. Μου φαίνεται η ευκολότερη λύση και μπορεί να τροφοδοτείται από μπαταρία (δεν θέλω πολλά καλώδια στην περιοχή). Ένας υποτυπώδης ενισχυτής ενός τρανζίστορ, κακής ποιότητας αρκεί. Το σήμα κουδουνίσματος οδηγεί άνετα ένα μεγαφωνάκι 8Ω, έτσι είναι ισχυρό (αν είναι 125mW τότε το σήμα είναι 1V rms, ενώ αν είναι 35mW το σήμα είναι 0,5V rms).

    Μπορεί κάποιος να μου σχεδιάσει έναν υποτυπώδη ενισχυτή 1W, με τροφοδοσία 9V, κατανάλωση ηρεμίας 1-2mA, με μόνο ένα τρανζίστορ, και για τάση οδήγησης 0,5V rms, και παραμόρφωση οσοδήποτε?

    Υπάρχουν και άλλες λύσεις. Π.χ. από τα καλώδια κουδουνίσματος να οδηγηθεί ένα ρελέ που θα ενεργοποιεί ένα ασύρματο κουδούνι (και έτσι θα έχω ένα κουδούνι κοντά μου σε οποιαδήποτε θέση). Η κατασκευή ενός τέτοιου κυκλώματος μου φαίνεται πιο δύσκολη. Πάλι η κατανάλωσή του θα μπορούσε να είναι χαμηλή (το ρελέ να καταναλώνει ρεύμα μόνο κατά τη διάρκεια κουδουνίσματος). Και να χρησιμοποιήσω ένα ασύρματο κουδούνι σαν αυτό http://www.tatsis-electronics.gr/2009/12/19/al-7100/ που θα τροφοδοτείται με την ίδια μπαταρία του κυκλώματος ενεργοποίησης.
    Αλλά η λύση του ενισχυτή χαμηλής κατανάλωσης μου φαίνεται πιο εύκολη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Βλέποντας τώρα προσκετικά το πρώτο κύκλωμα (MAX98300) είναι μέσα στα δεδομένα. Το ολοκληρωμένο όμως πρέπει να είναι δυσεύρετο και πανάκριβο. Σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.286

    Προεπιλογή

    Πιστευω το πιο σωστο για την εφαρμογη που θες ειναι να οδηγησεις ενα ρελε που με τη σειρα του θα οδηγει ενα μπαζερ/συρηνα
    Κατσε να πεσουν μερικες ακομα γνωμες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση την αισθανομαστε σαν προσβολή στην ''ανθρωπιά'' μας

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.971

    Προεπιλογή

    TDA7052
    εύκολο, φθηνό που το βρίσκεις εύκολα

    http://kitsrus.com/projects/tda7052.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.971

    Προεπιλογή

    άκυρο... μάλλον δεν θα σου κάνει το TDA7052 αφού θες πολύ μικρό ρεύμα ηρεμίας..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Με το LM386 κανεις ευκολα την δουλεια σου με λιγα εξαρτηματα , και επιπλεον μικρο ρευμα ηρεμιας 4 mA

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  2. ενισχυτής
    By loukianos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-10, 21:24
  3. Ενισχυτής
    By stratobastard in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-10, 16:16
  4. Ενισχυτής 16W/8ohm με χρήση OpAmp (Τελεστικού Ενισχυτή)
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 15:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας