Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: 1) roiscok rp208cn init...error και comm error, 2) σειρήνα δουλεύει με βίδα έξω

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή 1) roiscok rp208cn init...error και comm error, 2) σειρήνα δουλεύει με βίδα έξω

    Καλησπέρα σας, χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας σε 2 θέματα:
    1) Έχω roiscok rp208cn με σειρήνα mars 250, παγίδες κλπ.. Αποσύνδεσα το πληκτρολόγιο για να το βάλω σε άλλο σύστημα (το νο2) (μη με ρωτάτε γιατί, οι μ... πληρώνονται), όταν πήγα να το ξαναβάλω, λαμβάνω μήνυμα στην έναρξη Init.... Error και μετά comm error. Έχω βγάλει και ξαναβάλει τα καλώδια, έχω συνδέσει απευθείας το μηχανάκι στον πίνακα (με τα μικρά καλωδιάκια που είχε εξαρχής) έχω βάλει το jumperaki στο Default στον πίνακα με κλειστό το ρεύμα και το έβγαλα με ανοικτό (όπως λένε οι οδηγίες), έχω βάλει το jumperaki στο Default στον πίνακα με κλειστό το ρεύμα και το έβαλα στο ένα δοντάκι με ανοικτό (όπως μου το είχαν ρυθμίσει όταν το πρωτοπήρα) και συνεχίζει να εμφανίζεται το ίδιο μήνυμα και φυσικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Any ideas? Μήπως να τα ξεσυνδέσω όλα από τον πίνακα και να ξαναβάλω μόνο πληκτρολόγιο και πίνακα να δουλέψουν;;; έχω κολλήσει.

    2) Έχω 2ο roiscok rp 208 cn με σειρήνα mars 250. Η ζώνη ανοίγει όταν η βίδα δεν ακουμπά το διακόπτη και κλείνει όταν τον ακουμπά, μάλλον είναι λάθος η εργοστασιακή ρύθμιση, υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;;;;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    όσο αφορα το 2 θα δεις οτι μεσα στη σειρηνα ο διακοπτης εχει 3 ακροδεκτες πρεπει να αλλαξεις τη θεση των ακροδεκτων.

    οσο αφορα το πρωτο αν και δεν τους ξερω, η τα βαζεις λαθος .. η τα παιξε... αλλα στατιστικα κατι συνδέεις λαθος και δεν το εχεις παρατηρησει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    οταν κοβεις την ταση φανταζομαι πως βγαζεις και μπαταρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν κοβεις την ταση φανταζομαι πως βγαζεις και μπαταρια.
    Ναι, φυσικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο αφορα το 2 θα δεις οτι μεσα στη σειρηνα ο διακοπτης εχει 3 ακροδεκτες πρεπει να αλλαξεις τη θεση των ακροδεκτων.

    οσο αφορα το πρωτο αν και δεν τους ξερω, η τα βαζεις λαθος .. η τα παιξε... αλλα στατιστικα κατι συνδέεις λαθος και δεν το εχεις παρατηρησει..
    ώς προς το 2, μπορείς να είσαι πιο συγκεκριμένος;;;

    ως προς το 1ο πίστεψε με το έχω δεί πολλάκις, είναι ακριβώς η ίδια σύνδεση όπως και στο νο2 και δεν παίζει. Ξέρεις μήπως πόσο χρόνο εγγύηση έχει η πλακέτα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahahuha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας σε 2 θέματα:
    1) Έχω roiscok rp208cn με σειρήνα mars 250, παγίδες κλπ.. Αποσύνδεσα το πληκτρολόγιο για να το βάλω σε άλλο σύστημα (το νο2) (μη με ρωτάτε γιατί, οι μ... πληρώνονται), όταν πήγα να το ξαναβάλω, λαμβάνω μήνυμα στην έναρξη Init.... Error και μετά comm error. Έχω βγάλει και ξαναβάλει τα καλώδια, έχω συνδέσει απευθείας το μηχανάκι στον πίνακα (με τα μικρά καλωδιάκια που είχε εξαρχής) έχω βάλει το jumperaki στο Default στον πίνακα με κλειστό το ρεύμα και το έβγαλα με ανοικτό (όπως λένε οι οδηγίες), έχω βάλει το jumperaki στο Default στον πίνακα με κλειστό το ρεύμα και το έβαλα στο ένα δοντάκι με ανοικτό (όπως μου το είχαν ρυθμίσει όταν το πρωτοπήρα) και συνεχίζει να εμφανίζεται το ίδιο μήνυμα και φυσικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Any ideas? Μήπως να τα ξεσυνδέσω όλα από τον πίνακα και να ξαναβάλω μόνο πληκτρολόγιο και πίνακα να δουλέψουν;;; έχω κολλήσει.

    2) Έχω 2ο roiscok rp 208 cn με σειρήνα mars 250. Η ζώνη ανοίγει όταν η βίδα δεν ακουμπά το διακόπτη και κλείνει όταν τον ακουμπά, μάλλον είναι λάθος η εργοστασιακή ρύθμιση, υπάρχει τρόπος να το διορθώσω;;;;

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος.
    γεια σου φιλεμου και καλως ηρθες στον κοσμο των προβλημαατων των roiscok..τους ξερω πολυ καλα τους συγκεκριμενους συναγερμους.
    οσον αφορα το πρωτο σου ερωτημα ...την πατησες κοινως...εχει γινει μη αναστρεψιμη βλαβη και δυστηχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα εσυ για να το διορθωσεις...η βλαβη ειναι στον διαυλο επικοινωνιας του πληκτρολογιου με την πλακετα ...ισως να σου εχει ανοιξει και το κοκκινο λαμπακι στην πλακετα...η λυση
    θα βγαλεις πλακετα και πληκτρολογιο και θα τα στειλεις απο εκει που τον πηρες για να παει για ελεγχο και το πιο πιθανο για αντικατασταση..εχει 1 χρονο εγγυηση

    το δευτερο ερωτημα σου..
    το κακο με αυτες τις MARS-250 ειναι πως απο το εργοστασιο φευγουν με αναποδα τα καλωδια στον μηχανικο διακοπτη που υπαρχει μεσα στην σειρηνα..θα αλλαξεις την συνδεση που υπαρχει στον μηχανκο διακοτη και λυθηκε το θεμα σου...οτι αλλη ερωτηση εχεις πες μας...διαβασε και τα υπολοιπα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ διοτι εχουν απαντηθει πολλα προβληματα roiscok

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 25-08-12 στις 23:58

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έβγαλα πλακέτα και keypad και φεύγουν για έλεγχο.

    Άλλαξα και τη σύνδεση στο διακόπτη της MARS 250 του νο2 roiscok και φαίνεται ok.

    Έχω ένα ερώτημα ακόμα αν γίνεται: σύνδεσα Ζ1 σε μαγνητική παγίδα που έχει κολληθεί σε παλιά σιδερένια πόρτα. όταν προκαλώ παραβίαση ενώ εμφανίζεται στο πληκτρολόγιο η παραβίαση, η σειρήνα δεν χτυπάει. Μήπως φταίει η σιδερένια πόρτα;;;; Γενικότερα, όταν σύνδεσα τη ζώνη αυτή, άργησε να την αναγνωρίσει ο πίνακας (i.e άργησε περίπου 1 ημέρα να εμφανιστεί στο πληκτρολόγιο). Η σειρήνα στις άλλες ζώνες χτυπάει κανονικά. Μήπως να παρεμβάλλω κάνα πλαστικό μεταξύ παγίδας και πόρτας ή σκέφτεστε κάτι άλλο;;;;


    Ευχαριστώ και πάλι!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ahahuha : 29-08-12 στις 09:05

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη-κιλκις
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    βαλε.αλλη μαγνητικη παγιδα για δοκιμη μηπως κατα την τοποθετιση την χαλασες.δεν νομιζω να φταιει το υλικο τις πορτας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη-κιλκις
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    βαλε σε αλλη ζωνη για δοκιμη το μαγνητακι οπως εινε τωρα να δεις τι θα γινει

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahahuha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έβγαλα πλακέτα και keypad και φεύγουν για έλεγχο.

    Άλλαξα και τη σύνδεση στο διακόπτη της MARS 250 του νο2 roiscok και φαίνεται ok.

    Έχω ένα ερώτημα ακόμα αν γίνεται: σύνδεσα Ζ1 σε μαγνητική παγίδα που έχει κολληθεί σε παλιά σιδερένια πόρτα. όταν προκαλώ παραβίαση ενώ εμφανίζεται στο πληκτρολόγιο η παραβίαση, η σειρήνα δεν χτυπάει. Μήπως φταίει η σιδερένια πόρτα;;;; Γενικότερα, όταν σύνδεσα τη ζώνη αυτή, άργησε να την αναγνωρίσει ο πίνακας (i.e άργησε περίπου 1 ημέρα να εμφανιστεί στο πληκτρολόγιο). Η σειρήνα στις άλλες ζώνες χτυπάει κανονικά. Μήπως να παρεμβάλλω κάνα πλαστικό μεταξύ παγίδας και πόρτας ή σκέφτεστε κάτι άλλο;;;;


    Ευχαριστώ και πάλι!
    συναγερμος με μια μερα καθυστερηση!!!!! θηριο.

    βγαλε τα καλωδιακια απο το κεντρο και δοκιμασε με πολυμετρο να αποκλεισεις βλαβη?-παρεμβολες? πορτας.κανε μια γεφυρα.και δοκιμασε παραβιαση να δεις αν χτυπαει.Ισως καποια ρυθμιση? η ζωνη 1 να μην χτυπαει?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. keyboard error
    By pas2007 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-18, 00:48
  2. ROISCOK RP208CN - Σύνδεσα νέα ζώνη but σειρήνα γιοκ
    By ahahuha in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 16:55
  3. EPICWIN ERROR
    By d_nikolaos in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 10:19
  4. Συνδεσμολογία roiscok rp208cn με σειρήνα anga ag-bs2
    By ssstauros in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-13, 23:17
  5. Honeywell Vista 48 - comm error
    By jomor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 20:24

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας