Σελίδα 2 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 171

Θέμα: Μια φορά και ενα καιρό οι ωραίοι ονειροπόλοι των Ερτζιανών...

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Εμπλουτισμός λίστας...

    Nice πρωτοβουλία Άκη για έναν 'φόρο τιμής' στους πρώτους διδάξαντες των ερτζιανών. Καλό θα ήταν να υπήρχε ένα Excel και με άλλα πεδία (όπως συχνότητα εκπομπής) το οποίο να ενημέρωναν οι φίλοι συμφορουμίτες και φυσικά ένα ανοιχτό πεδίο με παρατηρήσεις (που ίσως αποτελεί το αλατοπίπερο). Π.χ. Α16, περιοζή Γκύζη, φύλλο: Θήλυ! (γυναίκα ραδιοπειρατίνα εποχής!) κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Arrow

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ανώνυμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nice πρωτοβουλία Άκη για έναν 'φόρο τιμής' στους πρώτους διδάξαντες των ερτζιανών. Καλό θα ήταν να υπήρχε ένα Excel και με άλλα πεδία (όπως συχνότητα εκπομπής) το οποίο να ενημέρωναν οι φίλοι συμφορουμίτες και φυσικά ένα ανοιχτό πεδίο με παρατηρήσεις (που ίσως αποτελεί το αλατοπίπερο). Π.χ. Α16, περιοζή Γκύζη, φύλλο: Θήλυ! (γυναίκα ραδιοπειρατίνα εποχής!) κλπ.
    Ναι φίλε η Α16 αργότερα μετά το 84 ήταν στα χαρτιά αλλά όπως είπα πολλοί έχουν μείνει απ¨έξω επειδή η λίστα ήταν στα χέρια ενός φίλου όταν τα ψιλοπαράτησα εγώ το 84 και σε ενα ντού που του έγινε έσκιζε και πέταγε τις σελίδες που είχαν τηλέφωνα και διευθύνσεις πολλών φίλων οπότε τουλάχιστον τους γλίτωσε όλους και έφαγε 1 χρόνο με αναστολή για ενα αυτοταλάντωτο EL84...
    Το σκέφτηκα φίλε Γιώργο αλλά δεν μου βγήκε αν οι admin μπορούν πολύ ευχαρίστως να μπεί και να γράψω απο την αρχή τις λίστες και ας φάω ενα βράδυ... γράφοντας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Τα ίδια εχω και εγώ μέσα μου φίλοι μου και γι¨αυτό το ξεκίνησα, είμαστε σαν τους zztop που είχαν βγεί με αναπηρικά καροτσάκια στη σκηνή πρίν πολλά χρόνια για να δείξουν πως το τέλος είναι κοντά.

    Φίλε SRF έβγαινα απο Ανω Ιλίσια απο ένα μέρος που έβλεπα πιάτο τα πάντα εκτός κέντρου λυκαβητός ' τουρκοβούνια και εκτός όπως καταλαβαίνεις όλων των νοτίων π.χ.χ αργυρούπολη, γλυφάδα, κλπ.
    Ναι όντως αναφερόμουν στον Πέτρο απο ΅Παγκράτι¨που εχω γνωρίσει προσωπικά μετά απο μια διαφωνία ανταρσία μου να μην ακολουθήαω την σκέψη του και όντως με απειλούσε αλλά μετά το στρώσαμε το θέμα...
    Ή συγκέντρωση εεεεε χμμμμ καλά δεν θα σχολιάσω είναι κάπως....
    Να θυμηθώ τον Κώστα Β53 που έμενε κάπου στα Ανω Ιλίσια και αυτός και που χάθηκε πολύ νωρίς απο την μάστιγα ο μοναδικός που ξέρω πως χάθηκε, τον Νίκο 558 πρώην Μαρκόνι που επίσης χάθηκε άδοξα θύμα του χρηματιστηρίου...που το 81 με είχε καλέσει σπίτι του και είδα το φαράκι του (4CX250) με γραμμή L/4 αντιγρφή απο παλαιό βιβλίο της RCA ή Philips δεν θυμάμαι και θα ήθελα πολύ να το βρώ, και απο εκεί και πέρα άναψα αρκετούς φάρους στην ζωή μου...
    Keep Writing να μεγαλώσει η λίστα φίλοι μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    με την αριθμοδότηση τί γινόταν? υπήρχε σύλλογος που σου έδινε αριθμό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    με την αριθμοδότηση τί γινόταν? υπήρχε σύλλογος που σου έδινε αριθμό?
    Σύλλογος κάτι πήγε να γίνει αλλά έμπλεξαν οι (Χ)μπατζίδες....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dovegroup για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (31-08-12)

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ακη συγχαρητηρια για το θεμα σου
    Σημαντικα τα ντοκουμεντα σου και σιγουρα θα εμπλουτιστει

    Οι διαχειριστες μπορουν, οποιο ωρα ετοιμαστεις να σου αλλαξουν οποιον πινακα τους πεις
    Εμενα επιτρεψτε μου ακομα, την ανωνυμια
    Γιατι οπως εχω πει, ο σκοπος μου τοτε ,ηταν μονο εκπαιδευτικος,Αλλοι ομως (αδερφος,φιλογειτονες) οταν ελλειπα εγω (που ελλειπα σχεδον ολη μερα μεχρι τις 10 το βραδυ) το ξεκατινιαζαν

    Ημουν ντροπαλος με τα μικροφωνα ,τα τηλεφωνα και τα χαλβαδιασματα
    Ημουν και ο μονος ,που ειχε φτειαξει μηχανημα με την 833Α με εξοδο 50 ωμ

    Σου ευχομαι να συγκροτησεις μια ιστορικη λιστα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 31-08-12 στις 21:16

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dovegroup (31-08-12)

  9. #17
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    SWEDEN
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΞΕΝΙΤΙΑ ΖΗΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ.ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΘΥΜΗΘΙΚΑ ΤΟ ΤΙ ΓΗΝΩΤΑΝ
    ΣΤΗΝ ΓΗΤΟΝΕΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ Ο 211 ΛΑΚΗΣ ΗΤΑΝ ΓΗΤΩΝΑΣ ΜΟΥ Ο 1411 ΑΚΗΣ ΓΗΤΩΝΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΕΤΟΝ ΛΑΚΗ ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΤΑΚΗΣ Ο 19.Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΑΘΗΝΑΙΚΑ ΕΦ ΕΜ ΑΛΛΑ..ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΡΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 1980 ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ Ο 64
    ΠΗΝΑΜΑΙ ΦΡΑΠΕΔΑΚΙ ΣΕ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΤΟΥ ΨΗΧΙΚΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΗΛΟΥΣΑΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΤΑΛΑΝΤΩΤΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΡΕΣ ΜΕΤΑΞΗ ΛΙΧΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΡΑΝΣΙΣΤΟΡ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΙ ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΠΟΛΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΗΔΩΣΕΙ ΜΕ ΚΛΕΜΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙΡΕΑΣ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΜΑΤΕΑ ΗΤΑΝ ΣΚΩΤΑΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΤΙΡΗΞΕ ΣΤΟΝ ΤΕΙΧΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΗΣΑΜΑΙ ΤΙΣ ΔΟΚΗΜΕΣ.ΕΙΧΑ ΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΑΛΑΝΤΩΤΗ ΕΛΕΝΧΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΙΣΧΗΤΗ ΓΡΑΜΜΗΣ ΣΥΝΟΛΟ ΕΝΑ ΒΑΤΑΚΙ.Ο ΚΩΣΤΑΣ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΙ ΕΣΚΑΣΕ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΠΡΩΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣΩ ΝΑ ΠΕΞΟΥΜΑΙ ΛΙΓΟ ΜΟΥΣΗΚΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΦΩΒΟΤΑΝ ΤΙΣ ΑΡΜΟΝΙΚΕΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΝΔΕΣΕ ΕΝΑ ΠΥΚΝΩΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΗΣΑΜΑΙ ΤΑ ΦΟΥ ΦΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΑ ΔΥΟ.ΑΣΤΕΡΙ ΕΙΠΕ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ.ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ .ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΓΡΙΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΠΗΓΑ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΚΟΥΟ ΤΟΝ 211 ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΛΗΣΗ ,Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΔΗΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ 211 ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΤΗΣ ΩΡΑΣ ΑΚΟΥΟ ΤΟΝ 211 ΝΑ ΡΩΤΑΕΙ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑΚΗ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙMΑ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΨΗΛΟΥ.Ο ΨΗΛΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑΤΣΟΥΚΛΙ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 80.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΕΦΗΓΕ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΑΙ ΤΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΣΤΟΥ ΛΑΚΗ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΒΡΗΣΚΟΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΛΑΚΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΠΗΝΟΥΜΑΙ ΦΡΑΠΕΔΙΑ ΚΑΙ ΘΥΜΟΜΑΣΤΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΑ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TAKHS : 01-09-12 στις 09:30

  10. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον TAKHS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (10-09-12), dovegroup (31-08-12), moutoulos (02-09-12)

  11. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακη συγχαρητηρια για το θεμα σου
    Σημαντικα τα ντοκουμεντα σου και σιγουρα θα εμπλουτιστει

    Οι διαχειριστες μπορουν, οποιο ωρα ετοιμαστεις να σου αλλαξουν οποιον πινακα τους πεις
    Εμενα επιτρεψτε μου ακομα, την ανωνυμια
    Γιατι οπως εχω πει, ο σκοπος μου τοτε ,ηταν μονο εκπαιδευτικος,Αλλοι ομως (αδερφος,φιλογειτονες) οταν ελλειπα εγω (που ελλειπα σχεδον ολη μερα μεχρι τις 10 το βραδυ) το ξεκατινιαζαν

    Ημουν ντροπαλος με τα μικροφωνα ,τα τηλεφωνα και τα χαλβαδιασματα
    Ημουν και ο μονος ,που ειχε φτειαξει μηχανημα με την 833Α με εξοδο 50 ωμ

    Σου ευχομαι να συγκροτησεις μια ιστορικη λιστα
    Ευχαριστώ ελπίζω να έχει συμμετοχή και να προκείψει και κανένα reunion που ξέρεις...να συμπληρώσω πως εκπαιδευτικό ήταν καθαρά και το ενδιαφέρον των περισσοτέρων μας που γνωρίζαμε εκ πρώτης όψεως αντιστάσεις, πυκνωτές και λοιπά εξαρτήματα τότε...οι υπόλοιποι απλά ακολουθούσαν με αγορασμένα μηχανήματα ή φτιαχτά απο κολλητούς...αργότερα στη συζήτηση θα βάλω και λίγο απο τα άλλα και θα εκπλαγούμε ευχάριστα υπομονή, πρός το παρόν ας δώσουμε το παρών και ας παρουσιαστούμε και συμπληρώνοντας λίστα.
    Περιμένω μερικά ακόμη απο ενα φίλο που γράφαμε τότε σε τεφτέρια θα δούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Ωραίο θέμα βρε παιδιά άλλες εποχές άλλα ήθη, πρέπει να τονίσουμε ιδιαίτερα στους νέους τη τεράστια κοινωνική προσφορά αυτών των ανθρώπων τότε δεν υπήρχαν ιδιωτικοί ραδιοφωνικοί παρά μόνο οι κρατικοί με πάρα πολύ φτωχό πρόγραμμα ιδιαίτερα για νέους αυτό ακριβώς το κενό κάλυπταν οι ραδιοερασιτέχνες δεν υπήρχαν τότε κινητά MP3, MP4, κ.λ.π. κ.λ.π και η μόνη πηγή διασκέδασης ήταν το ραδιοφωνάκι με τα τραγούδια του ερασιτέχνη (ιδιαίτερα στην επαρχία που εκεί τα πράγματα ήταν πιο άγρια) άντε και κανά μαγνητόφωνο πλακέ με καμιά κασσέτα.
    Για την ιστορία πολύ λίγο βγήκα απο Πειραιά με μια 6v6 ταλάντωση και μια 6L6 έξοδο μηχανηματάρα ε! και χωρίς διακριτικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (10-09-12), dovegroup (02-09-12)

  14. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Πολλά χρόνια πίσω μας γύρισες φίλε Ακη……Την πρώτη φορά που είδα σταθμό θα ήταν γύρω στο 1975 με 1976 . Τότε μέναμε στην Ανω Ηλιούπολη . Ο πομπός ήταν του Αλέκου black magic με την 6146 στην έξοδο ο ενισχυτής (dubl-ex φυσικά) ήταν του Νάσου και όλα αυτά στο σπίτι του Σταμάτη . Η κεραία από το σπίτι του Σταμάτη μέχρι του Νάσου , πάνω από το “γηπεδάκι “ που παίζαμε μπάλα . Εμείς οι άλλοι βέβαια είμαστε ….της προσκολήσεως….και δεν γινόταν να πηγαίνουμε και τόσο συχνά .
    Λίγο μετά λοιπόν έφτιαξα και εγώ τον πρώτο μου πομπό (λέμε τώρα) . Το σχέδιο από το περιοδικό Φυσικός Κόσμος , με ένα BC108C . Πήγα στο Βενιέρη στη Βερανζέρου και με εξυπηρετούσε ένας κύριος με τα γυαλιά χαμηλά στη μύτη . Με ρώτησε τι τάση να είναι ένας πυκνωτής και ντράπηκα γιατί δεν ήξερα την τύφλα μου . Πρόλαβα και είπα “χαμηλή τάση θα είναι “ . Το αποκορύφωμα είναι όταν πήγα να κάνω και συνομιλία . Απαντώ σε μια κλήση (με ανεβασμένους τους παλμούς) και αμέσως μετά ακούω ΄΄ ελήφθη ο φίλος΄΄ πάνε οι παλμοί στο κόκκινο , λέω έχει γούστο…αλλά φυσικά δεν με είχε ακούσει (δεν ήταν δυνατόν βέβαια) και ξαναπήγε η καρδιά μου στη θέση της .

    Μετά βέβαια με άλλα μηχανήματα τα πράγματα άλλαξαν . Πομποί με λυχνίες στα μεσαία και με τρανζίστορ στα FM .Αλλά αυτές οι πρώτες εμπειρίες θα μου μείνουν αξέχαστες .Scan_Pic0001.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sv9dri για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dovegroup (02-09-12)

Σελίδα 2 από 18 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 18:31
  2. Δεκτης για την μπαντα των μεσαιων κυματων με μια λυχνια στα 12 Volt!!!
    By 1kostasa50 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-11, 18:57
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 02:16
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-08, 03:01
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-08, 11:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας