Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: κατασκευη γενητριας με μονιμους μαγνιτες.

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Κυριακίδη μετά από καιρό θέλω να σε ρωτήσω κάτι ακόμα: τι γίνεται όταν οι μαγνήτες στην ανεμογεννήτρια είναι κυκλικοί αντί για παραλληλόγραμμοι? σε ρωτώ γιατί νομίζω ότι το χες δοκιμασει. υπάρχει μεγάλη απόκλιση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.449

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από b1ank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριακίδη μετά από καιρό θέλω να σε ρωτήσω κάτι ακόμα: τι γίνεται όταν οι μαγνήτες στην ανεμογεννήτρια είναι κυκλικοί αντί για παραλληλόγραμμοι? σε ρωτώ γιατί νομίζω ότι το χες δοκιμασει. υπάρχει μεγάλη απόκλιση?
    Κατά φωνή ! .... Τέτοιο φτιάχνω τώρα (με κυκλικούς μαγνήτες ) ... αλλά πάνω σε μοτέρ πλυντηρίου 5 φασικό αυτήν την φορά . (δική μου περιέλιξη)
    Το έχω σχεδόν έτοιμο ... την περιέλιξη στον στάτη και τον άξονα από τεφλόν και κατά φωνή , σήμερα το πήγα σε συνεργείο που έχει κάθετο τρυπάνι να μου ανοίξει τις τρύπες ... και μένει να τοποθετήσω τους μαγνήτες στην θέση τους κτλ
    Από Δευτέρα αν ευκαιρήσω θα βάλω δείγματα φωτογραφίες της κατασκευής για "μικρή γεύση" ... και όταν δω τα τελικά αποτελέσματα θα επισυνάψω και βίντεο με τις αποδόσεις του .... εκτός και κάτι πάει στραβά .
    Αν ξέρει κανείς πως να ενώσω τις 5 φάσεις για την δοκιμή θα ήμουν ευγνώμων .... δηλαδή τις 5 φάσεις τις έχω γεφυρώσει ήδη .... αλλά οι 5 φάσεις που εξέχουν να βάλω 5 ανορθώσεις ξεχωριστά? και ένωση όλα αυτά μαζί κατόπιν σε παράλληλα? Τέλος πάντων θα δούμε .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    b1ank
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    φιλε εγω εχω βαλει 12 μαγνητες (25μμ χ 0.5μμ) 9 πηνια 100 σπειρες (νο24) 3φασικη και μεχρι στιγμης οι αποδοσεις ειναι απογοητευτικες,κατι κανω λαθος,θα δω τι πρεπει να αλλαξω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.449

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από b1ank Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε εγω εχω βαλει 12 μαγνητες (25μμ χ 0.5μμ) 9 πηνια 100 σπειρες (νο24) 3φασικη και μεχρι στιγμης οι αποδοσεις ειναι απογοητευτικες,κατι κανω λαθος,θα δω τι πρεπει να αλλαξω...
    Πάνω σε τι? σε δυναμό αυτοκινήτου? δώσε λεπτομέρειες να σου πω τι έκανες λάθος (με φωτογραφίες ακόμα καλύτερα) .
    Πάντως είναι γελοίο πράγμα να φτιάξεις δυναμό από αυτοκίνητο είτε από παραλληλόγραμους μαγνήτες είτε από στρόγγυλους .

    Δεν καταλαβαίνω αυτό (9 πηνία? 100 σπείρες?) .... δεν είναι δυναμό? άλλο μοτέρ? Πες 2 λόγια τι έκανες και θα την βρούμε την "τρύπα".

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Μπορειτε να δοκιμασετε κατι τετοιο για γεννητρια http://www.youtube.com/watch?v=mqZWo...feature=relmfu γιατι μπερδευεστε με κυκλικους ή τετραγωνους μαγνητες ?? απλα βαλτε σε συστοιχια πολλους μικροτερους μαγνητες.. αν εχετε ορεξη να φτιαχνετε μοτερ για τετοια χρηση εχω μερικα σχεδια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μποζονιο : 16-09-12 στις 01:12

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.449

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από μποζονιο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορειτε να δοκιμασετε κατι τετοιο για γεννητρια http://www.youtube.com/watch?v=mqZWo...feature=relmfu γιατι μπερδευεστε με κυκλικους ή τετραγωνους μαγνητες ?? απλα βαλτε σε συστοιχια πολλους μικροτερους μαγνητες.. αν εχετε ορεξη να φτιαχνετε μοτερ για τετοια χρηση εχω μερικα σχεδια.
    Γιώργο γιατί τα κρατάς αυτά τα σχέδια ? δώσε τα να τα δούμε , να δούμε αν αξίζουν.

    Και κάτι άλλο που θεωρώ ότι πρέπει να συζητηθεί , για να μην ανοίξω άλλο θέμα αλλού. Που έχει να κάνει με το αν τα συστήματα γνωστά ως V.A.W.T όπως π.χ. το παρακάτω
    http://www.youtube.com/watch?v=AQnBjH1DIL4

    Που έχει γίνει και πολύ ντόρος τελευταία .... από κάτι στραπατσάδες και υπερόπτες Αγγλοσάξωνες .... στο αν αυτά θεωρούνται ως "προχωρημένα επιτεύγματα " όσον αφορά την κατασκευή ανεμογεννητριών.

    Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τον πραγματικό λόγο που τα συστήματα VAWT .. έχουν κάνει τέτοιο "ντόρο".. που για μένα θυμίζει περισσότερο φιάσκο - παραπλάνηση - και κερδοσκοπικά παιχνίδια. (για τις μαζικές αγορές από τους "παραπλανημένους" στους μαγνήτες νεοδυμίου κτλ) και στις διάφορες σχετικές ιστοσελίδες που ξεφυτρώνουν σαν τέλεια οργάνωση με κερδοσκοπικά παιχνίδια προς αυτήν την κατεύθυνση.

    Και αυτό το λέω , γιατί το σύστημα VAWT μπορεί να φαίνεται μερικώς πετυχημένο και εφαρμόσιμο . αλλά αγνοούνται σκόπιμα και άλλες σημαντικές παράμετροι για την καλύτερη απόδοση .

    1) Οι υποστηρικτές των συστημάτων VAWT ... εικάζουν ότι πρόκειται για ευκολότερη κατασκευή καθώς , όπως λένε οι διάφοροι , ότι δεν χρειάζεται μεταλλικό στάτη .... και ότι δήθεν επειδή δεν έχει τον μεταλλικό στάτη ... γυρίζουν πιο εύκολα κτλ. (οικτρός πλανώμεθα !!). . Όπου και τα διάφορα άλλα μοτέρ που έχουν φτιαχτεί με μεταλλικό στάτη αποδίδουν το ίδιο καλά και μάλιστα με μικρότερου μεγέθους μαγνήτες ... και με μικρότερη "αντίσταση" δηλαδή και αυτά γυρίζουν επίσης εύκολα όπως π.χ. παρακάτω.
    http://www.youtube.com/watch?v=CrWg_...eature=related


    2) Σε κάποιες κατασκευές (από κάποιες ιστοσελίδες) ... παροτρύνουν κιόλας διπλούς δίσκους με διπλό αριθμό μαγνητών (για τα VAWT) ..για "καλύτερη απόδοση" . Πάντως από όσο έχω αναζητήσει , δεν είδα πουθενά κάποια αναφορά .... ότι οι διπλοί (απέναντι μαγνήτες και στην μέση τα πηνία ) .... ότι κάνουν την "τεράστια" διαφορά (και κατά πόσο?) . σε σύγκριση π.χ. με το σύστημα .... (διπλά απέναντι πηνία και στην μέση οι μαγνήτες). Και με αυτήν την ασάφεια ... κατά κάποιον τρόπο ίσως "χαραμίζονται " περιττοί μαγνήτες χωρίς λόγο και παραπλανούν κόσμο.

    3) Και δεν είναι μόνο αυτά ... στο μεγαλύτερο κόστος μαγνητών για τα VAWT .... σε σχέση και με την απόδοση τους ... αλλά και στις μεγάλες ποσότητες σύρματος πηνίων συγκριτικά με ένα απλό μοτέρ με μεταλλικό στάτη.

    Αυτές είναι οι απόψεις μου σχετικά με τα συστήματα VAWT . θα παρακαλούσα αν κάποιος από τους συμφορουμίτες έχει κάποια "ένσταση" σε αυτό το θέμα της σύγκρισης να μας το πει .... αλλά και να μας το εξηγήσει κιόλας ..... αν έχει αντίθετη γνώμη . Ευχαρίστως να τον ακούσω. για κάτι που ίσως και να μην το γνωρίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από μποζονιο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορειτε να δοκιμασετε κατι τετοιο για γεννητρια http://www.youtube.com/watch?v=mqZWo...feature=relmfu γιατι μπερδευεστε με κυκλικους ή τετραγωνους μαγνητες ?? απλα βαλτε σε συστοιχια πολλους μικροτερους μαγνητες.. αν εχετε ορεξη να φτιαχνετε μοτερ για τετοια χρηση εχω μερικα σχεδια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο γιατί τα κρατάς αυτά τα σχέδια ? δώσε τα να τα δούμε , να δούμε αν αξίζουν.
    Επί του υπογραμμισμένου θέματος θα αναφέρω 2 βασικές πληροφορίες απο την στιγμή που ερώτησε ο συμφορουμίτης Κυριακίδης και για όσους ψάχνουν προς σε αυτήν την κατεύθυνση.

    α) Η λειτουργία των δυναμικών ηλεκτρικών μοτέρ (Δυναμό) που παρουσιάσε ο Νικόλα Τέσλα το έτος 1887 είναι βασισμένη στην συμμετρική συνεχόμενη περιέλιξη πηνίων Βορρά - Νότο σε ένα ζεύγος ανά συλλέκτη (άνω και κάτω αντίστοιχα) και η θέση των μόνιμων μαγνητών με τα καρβουνάκια μοτέρ/γεννήτριας είναι σε ασσυμετρική διάταξη.

    β)Ιερή Γεωμετρία. Αν κοιτάξουμε προσεκτικά και αποσυμβολίσουμε το σχέδιο του Νικόλα Τέσλα για τα δυναμικά ηλεκτρικά μοτέρ, μας λέει πολλά περισσότερα απο όσα μας δίνει μια φαινομενική ματιά.

    00359748-3.jpg

    Καλή ενσυνείδητη πορεία εύχομαι και μην αγνοούμε ότι Ο Θεός αεί γεωμετρεί..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    αν ηταν ετοιμα θα στα δινα, ειναι ακομα υπο εξελιξη.. τα σχεδια εννοω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Το σχεδιο ειναι φτιαγμενο σε photoshop οπως καταλαβαινετε προχειρα γιατι δε μπορω να υπολογισω τις διαμετρους, τις μαζες και τις δυναμεις των ελατηριων για να βρω τη φυγοκεντρικη δυναμη και τελος τη σταθερη ταχυτητα του ροτορα αφου δε ξερω ποση δυναμη ασκουν οι μαγνητες στα πηνια, ο μηχανισμος λειτουργιας του ειναι ομοιος με αυτον εδω http://jnaudin.free.fr/steorn/html/orboeffecten.htm , η μαγνητικη ελξη μεταξυ των περιμετρικων τοροειδων πηνιων με τους αντιστοιχους μαγνητες πρεπει να υπολογιστει να ειναι ιδια με την αντισταση του αντιστοιχου ελατηριου και να δινεται μονο τοση ενεργεια χρειαζεται για να "απομαγνητιστει" το καθε τοροειδες πηνιο (που ειναι τυλιγμενο σε πυρηνα απο σιδερο ή αλλο παρομοιο υλικο) απο τους μαγνητες (ο "μαγνητισμος" των ελατηριων υποθετουμε οτι ειναι αμελητεος) , σε συγκεκριμενο χρονο φυσικα για να υπαρξει μια περιοδικη ταλαντωση απο τα ελατηρια και να διατηρειται με ελαχιστη ενεργεια.. το αν δουλευει δηλαδη παραγει περισσεια ενεργεια απο τα ελατηρια ή οχι θα εξαρτηθει απο το ποση ενεργεια πρεπει να δωσεις για να απομαγνητιστει το τοροειδες πηνιο με την ενεργεια που παιρνεις απο τα ελατηρια.. στη μεση υπαρχει ενας ροτορας ασσυμετρικης διαταξης οπως βλεπετε με δυο ροτορες κολλημενους και περιελιγμενους σαν ενας δηλαδη ξεκινας απο πανω και τελιωνεις στο αντιστοιχο τμημα κατω.. επισης περιστρεφεται ο ροτορας με συνθετη κινηση γυρω απο τον κεντρικο αξονα (εκει που βλεπετε τα γραναζια*) και σε κυκλικη κινηση σε σχεση με τους μαγνητες. Δεν εχω ξεχασει τη βαρυτικη ελξη του σωματος απλα εφοσον μπορεις και διατηρεις μια περιοδικη κινηση στα ελατηρια και σταθερη ταχυτητα του ροτορα εννοειται οτι η βαρυτικη ελξη ειναι μικροτερη των δυναμεων που ασκουνται πανω στο σωμα.

    *Μπορειτε να βαλετε λαστιχο ή οποιοδηποτε υλικο με μεγαλο συντελεστη στατικης τριβης

    HULA HOOP GENERATOR.jpgHULA HOOP GEN SIDE VIEW COMPLETE.jpgHULA HOOP GEN SIDE VIEW MID.jpgHULA HOOP GEN SIDE VIEW MID SECTION.jpgHULA HOOP GEN SIDE VIEW MID WO MAGNETS.jpgHULA-HOOP-GEN-SIDE-VIEW-ROTOR-ONLY.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. κατασκευη crossover
    By tasarasch in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-15, 19:36
  2. γειωση γενητριας
    By artanian in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 14:44
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-11, 16:18
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 16:23
  5. 2η κατασκευη
    By athalex in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-06, 18:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας