Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Πρόβλημα με θυροτηλέφωνο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    msp
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Πρόβλημα με θυροτηλέφωνο

    Παιδιά καλησπέρα,
    Όταν μετράω την τάση στο καλώδιο που έρχεται από την μπουτονιέρα στο διαμέρισμά μου βρίσκω 17V AC, στην περίπτωση που ο διακόπτης είναι ανοιχτός (το πλήκτρο του διαμερίσματος στην μπουτονιερα δεν πατιέται) και περίπου 0V όταν πατηθεί. Μόλις όμως συνδεθεί πάνω στο κύκλωμα του θυροτηλεφώνου δείχνει περίπου 0V, είτε είναι πατημένο το κουμπί της μπουτονιερας είτε όχι. Το πρόβλημα είναι ότι δεν χτυπάει το θυροτηλέφωνο του διαμερίσματος από κάτω.
    Θα έπρεπε με το που συνδέω το καλώδιο του κουμπιού (το οποίο είναι σιγουρα αυτό γιατί είναι μόνο του) πάνω στο θυροτηλέφωνο να αλλάζει η τιμή της τάσης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μήπως πρέπει να πεις και μάρκα, μοντέλο και πόσα διαμερίσματα είναι για να καταλάβουνε και τα παιδιά για πιο μιλάς?

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    msp
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    το θυροτηλεφωνο ειναι elvox 870, οο μετασχηματιστής elvox 831 και η μπουτονιερα elvox . Ενώνω κανονικά το καλώδιο που έρχεται από τη μπουτονιερα στην κλέμα 6 του θυροτηλεφώνου (http://www.leedan.com/IN-931.pdf). Μόνο το δικό μου κουμπί από την μπουτονιερα έχει πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    το 6 είναι η επιστροφή .
    το 4-5-3 είναι το κοινό (γη).
    όταν δεν πατάμε κανένα πλήκτρο στην μπουτονιέρα ΔΕΝ έχουμε καμιά τάση 0V. Τάση έχουμε μόνον όταν πατάμε το πλήκτρο του διαμερίσματος που στην δική σου περίπτωση ( εχεις παλιό βομβητή και όχι μελωδικό ήχο) πρέπει να είναι 12 VAC στις επαφές 6 και 3.
    τώρα εσύ μας λες ότι εχεις τάση χωρίς να πίεσης το μπουτον και μάλιστα 17 V.
    εχεις μπερδεμένα καλώδια πιθανών αλλαγές χρωμάτων σ'αυτα.
    καλό ψάξιμο και καλά ξεμπερδέματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    msp
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις ευχές!!! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο τις έχω ανάγκη. Έχω τρελαθεί.
    Αν μετράω 12V AC όταν τα καλώδια δεν είναι συνδεδεμένα στο θυροτηλέφωνο του διαμερίσματος (μετράω έξω από την εξώπορτα του διαμερίσματος, στο μπουάτ) γίνεται μόλις τα συνδέσω στο θυροτηλέφωνο να δείχνουν 0V ή κάτι πάει λάθος? Έχω δύο καλώδια στο μπουάτ που μετράω περίπου 12V AC όταν δεν είναι συνδεδεμένα πάνω στο θυροτηλέφωνο και δεν πατιέται το κουμπί της μπουτονιερας. Μόλις πατηθεί το κουμπί (δεν εχω συνδέσει ακόμη τα καλώδια στο θυροτηλεφωνο) η τάση μηδενιζεται. Οπότε υπέθεσα ότι αυτό είναι η επιστροφή. Μόλις όμως τα συνδεω πάνω στο θυροτηλέφωνο η τάση που μου δίνουν είναι μηδέν, είτε πατιέται το κουμπί της μπουτονιερας είτε όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Μισο λεπτο για να καταλαβω:Το θυροτηλεφωνο δουλευε παλια;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    εχεις μπερδέψει τα χρώματα των καλωδίων .
    υποθέτω ότι το ένα καλώδιο από αυτά που δοκιμάζεις είναι το καλώδιο της κλειδαριάς γιατί μόνον αυτό ανεβάζει τάση πάνω στο διαμέρισμα. Το άλλο ...τρέχα γύρευε.
    αν μπορείς πάνε σε άλλο διαμέρισμα και δες τα χρώματα με τις επαφές του θυροτηλεφώνου.
    Αν όχι θέλει ψάξιμο.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον briko για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (18-12-14)

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    msp
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Το θυροτηλεφωνο δούλευε παλιά. Κάποια στιγμή όμως γκρεμιστηκε ενας εσωτερικος τοιχος που ειχε τα καλώδια του θυροτηλεφώνου, οπότε ξανατραβαω γραμμη από έξω από το μπουάτ. Στο ενδιάμεσο, πριν να δω τις συνδέσεις, ήρθε και ο ηλεκτρολόγος γιατί κάτι είχε το ηχείο της μπουτονιερας και το άλλαξε και ξεσύνδεσε όλα τα δικά μου καλώδια. Γιάυτο δεν ξέρω τι γινεται. Τώρα για να ξαναερθει μου ζηταει 100 ευρώ,

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    msp
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Πραγματικά με βοηθήσατε πολυ. Κάποιο καλώδιο εκανε βραχυκύκλωμα με αυτό της κλειδαριάς και εδινε τάση και σε ένα ακόμη με αποτέλεσμα να μη λειτουργεί το θυροτηλεφωνο. Μόλις ολα τα καλώδια ήταν χωρίς τάση, εκτός από της κλειδαριάς όπως με πληροφόρησε ο briko, ολα δούλεψαν ρολόι.
    Και πάλι ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Στην πολυκατοικια μου αλλαχτηκαν προσφατα ολα τα παλιου τυπου θυροτηλεφωνα με συγχρονα υποτιθεται με καμερα. Παρουσιαζει λοιπον τα εξης προβληματα: μολις σου χτυπανε το κουδουνι αναβει η οθονη βλεπεις κανονικα αν ομως πας να ανοιξεις την πορτα η αν σου ξαναχτυπησει κλεινει ο οθονη αιφνιδια οχι οπως οταν παρελθει ο χρονος.
    Το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι οτι αν καποιος πατησει 2-3 κουδουνια ταυτοχρονα (σσ διανομεις φυλλαδιων η ταχυδρομος) δεν μπορω να ανοιξω την οθονη για αρκετα δευτερολεπτα κατ' εκτιμιση μου δεν αρκει το ρευμα για να δουλεψουν ολες οι οθονες η τα κουδουνια ταυτοχρονα.
    Η καλωδιωση (κακως) εχει παρασει απο τα καναλια που υπαρχουν μερικα τηλεφωνικα καλωδια των κατω οροφων παλιου τυπου και αυτα χαλκινα δισυρματα. Εγω ειχα ηδη προβλημα με αυτα και τα αλλαξα με UTP οι υπολοιποι ομως οχι, υπαρχει περιπτωση η καλωδιωση των θηροτηλεφωνων να επηρεαζει τους υπολοιπους;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με Θυροτηλέφωνο Fermax
    By 744 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 10:38
  2. IP θυροτηλέφωνο
    By setes in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-15, 12:08
  3. Πρόβλημα σε θυροτηλέφωνο Bticino
    By geo_ef in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 15:05
  4. Θυροτηλέφωνο - σχέδιο
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-08, 10:10
  5. Πρόβλημα με το θυροτηλέφωνο..
    By robotakias in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-07, 23:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας