Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Θερμοστάτες σε λέβητα φυσικού αερίου

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή Θερμοστάτες σε λέβητα φυσικού αερίου

    Γειά σας, θέλω να κάνω αυτόνομους τους 3 ορόφους σε ένα σπίτι. Τώρα όλο το σπίτι έχει έναν θερμοστάτη και για τους 3 ορόφους, ο οποίος δίνει εντολή στο λέβητα αερίου κατευθείαν (χωρίς ηλεκτροβάνα).
    Αφού περάσει ο υδραυλικός...θα έχω 3 ηλεκτροβάνες (μία για κάθε όροφο).
    Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που έχει γνώσεις και έχει βάλει τέτοιο σύστημα, γιατί για μένα θα είναι η πρώτη φορά!!!
    Ψάχνοντας στο internet έβγαλα το εξής συμπέρασμα...
    1) Ο κάθε θερμοστάτης δίνει σήμα σε μία ηλεκτροβάνα.
    2) Τα 3 σήματα αυτά πηγαίνουν σε ένα πίνακα αυτονομίας, ο οποίος όταν έχουν φτάσει σε κατάλληλη θερμοκρασία και οι 3 όροφοι, τότε δίνει σήμα στον λέβητα για να σταματήσει.
    3)Οι αναλογικοί θερμοστάτες έχουν 3 καλώδια (L,N,Σήμα). Οι ψηφιακοί έχουν 2 (L,Σήμα, επίσης έχουν και μπαταρίες)
    4) Οι ηλεκτροβάνες έχουν 5 καλώδια (L,N,GND,Σήμα από θερμοστάτη,Σήμα προς λέβητα)
    5)Η συνδεσμολογία μπορεί να γίνει με 2 τρόπους....Να σταματάει ο λέβητας όταν φτάσουν όλοι οι όροφοι στην επιθυμητή θερμοκρασία ή η τελευταία ηλεκτροβάνα να παραμένει ανοιχτή και να κυκλοφορούν τα ζεστά νερά.

    Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν είμαι σε καλό δρόμο ή θα κάνει ΜΠΑΜ κανένας λέβητας
    Επίσης θα ήθελα κάποιο παρόμοιο σχέδιο για την όλη εγκατάσταση και λεπτομέρειες για τον τρόπο σύνδεσης....

    Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα σχόλια όπως "φώναξε κανέναν ηλεκτρολόγο" ή "το ρεύμα σκοτώνει τους ανίδεους"
    Θα το φτιάξω ΜΟΝΟ όταν είμαι σίγουρος πως έχω τις κατάλληλες γνώσεις!!!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από high frequency Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας, θέλω να κάνω αυτόνομους τους 3 ορόφους σε ένα σπίτι. Τώρα όλο το σπίτι έχει έναν θερμοστάτη και για τους 3 ορόφους, ο οποίος δίνει εντολή στο λέβητα αερίου κατευθείαν (χωρίς ηλεκτροβάνα).
    Αφού περάσει ο υδραυλικός...θα έχω 3 ηλεκτροβάνες (μία για κάθε όροφο).
    Θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος που έχει γνώσεις και έχει βάλει τέτοιο σύστημα, γιατί για μένα θα είναι η πρώτη φορά!!!
    Ψάχνοντας στο internet έβγαλα το εξής συμπέρασμα...
    1) Ο κάθε θερμοστάτης δίνει σήμα σε μία ηλεκτροβάνα.
    2) Τα 3 σήματα αυτά πηγαίνουν σε ένα πίνακα αυτονομίας, ο οποίος όταν έχουν φτάσει σε κατάλληλη θερμοκρασία και οι 3 όροφοι, τότε δίνει σήμα στον λέβητα για να σταματήσει.
    3)Οι αναλογικοί θερμοστάτες έχουν 3 καλώδια (L,N,Σήμα). Οι ψηφιακοί έχουν 2 (L,Σήμα, επίσης έχουν και μπαταρίες)
    4) Οι ηλεκτροβάνες έχουν 5 καλώδια (L,N,GND,Σήμα από θερμοστάτη,Σήμα προς λέβητα)
    5)Η συνδεσμολογία μπορεί να γίνει με 2 τρόπους....Να σταματάει ο λέβητας όταν φτάσουν όλοι οι όροφοι στην επιθυμητή θερμοκρασία ή η τελευταία ηλεκτροβάνα να παραμένει ανοιχτή και να κυκλοφορούν τα ζεστά νερά.

    Θα ήθελα αρχικά να μου πείτε αν είμαι σε καλό δρόμο ή θα κάνει ΜΠΑΜ κανένας λέβητας
    Επίσης θα ήθελα κάποιο παρόμοιο σχέδιο για την όλη εγκατάσταση και λεπτομέρειες για τον τρόπο σύνδεσης....

    Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα σχόλια όπως "φώναξε κανέναν ηλεκτρολόγο" ή "το ρεύμα σκοτώνει τους ανίδεους"
    Θα το φτιάξω ΜΟΝΟ όταν είμαι σίγουρος πως έχω τις κατάλληλες γνώσεις!!!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Αν βαλεις πινακακι αυτονομιας θα ειναι πιο ευκολη η εγκατασταση.σε γενικες γραμμες παντως οπως τα λες ειναι.
    1.στην ηλεκτροβανα που θες να ανοιξει ,και φαση σε ολες τις αλλες ωστε να κλεισουν,στο ωρομετρο και στον καυστηρα.
    2.σωστα
    3.σωστα
    4οχι ολες,οι περισοτερες
    5.ενοειται οταν κλεισουν οι θερμοστατες κλεινει ο καυστηρας.καλο ειναι η τελευταια βανα να μεινει ανοιχτη μαζι με τον κυκλοφορητη ωστε να πεφτει ομαλα η θερμοκρασια του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.στην ηλεκτροβανα που θες να ανοιξει ,και φαση σε ολες τις αλλες ωστε να κλεισουν,στο ωρομετρο και στον καυστηρα.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν κατάλαβα γιατί να δώσω φάση σε όλες τις άλλες ηλεκτροβάνες για να κλείσουν, αφού η κάθε μία παίρνει από τον δικό της θερμοστάτη. Επίσης θα πρέπει να παραμείνουν οι άλλες ηλεκτροβάνες ανοιχτές αν δεν έχουν ζεσταθεί τα διαμερίσματα που συνδέονται με αυτές.

    Ο Καυστήρας δεν παίρνει την εντολή μόνο από το πινακάκι αυτονομίας??? Γιατί πρέπει να πάρει και από τον θερμοστάτη???

    Επειδή νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει τη λειτουργία του συστήματος...είναι εύκολο να ανεβάσετε κάποιο σχεδιάγραμμα ή να μου πείτε πως λειτουργεί ο λέβητας αερίου???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από high frequency Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν κατάλαβα γιατί να δώσω φάση σε όλες τις άλλες ηλεκτροβάνες για να κλείσουν, αφού η κάθε μία παίρνει από τον δικό της θερμοστάτη. Επίσης θα πρέπει να παραμείνουν οι άλλες ηλεκτροβάνες ανοιχτές αν δεν έχουν ζεσταθεί τα διαμερίσματα που συνδέονται με αυτές.

    Ο Καυστήρας δεν παίρνει την εντολή μόνο από το πινακάκι αυτονομίας??? Γιατί πρέπει να πάρει και από τον θερμοστάτη???

    Επειδή νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει τη λειτουργία του συστήματος...είναι εύκολο να ανεβάσετε κάποιο σχεδιάγραμμα ή να μου πείτε πως λειτουργεί ο λέβητας αερίου???
    Αν θα βαλεις πινακακι ειναι πιο απλο και θα παιρνει απο το πινακακι.
    Αν δωσεις ταση στην ηλεκτροβανα στην L-N και δεν εχει ταση η εντολη τοτε η ηλεκ/βανα κλεινει(ετσι δουλευει το πινακακι τουλαχιστον)αρα ο θερμοστατης δινει ταση σε ολες τις βανες και εντολη σε οποια ανοιγει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Αν ο λέβητάς αερίου είναι ΒΑΧΙ τότε υπάρχει έτοιμο σύστημα για σύνδεση με ηλεκτροβάνες. Δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά ομως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Δεν είναι baxi, είναι Vaillant. Υπάρχει καμία εικόνα με συνδεσμολογία ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    οτι μαρκα και να ειναι 99% πινακας αυτονομιας θα υπαρχει απο την ιδια εταιρια.
    δεν θυμαμαι μαρκα σε φυσικου αεριου λεβητα που συνδεσα δυο θερμοστατες και 2 ηλεκτροβανες (θερμοστατες με bus και ηλεκτροβανες με οδηγιες να συνδεθουν πανω κομπλε,ωρομετρητες κλπ) και ειχε 800€ μονο ο πινακας.

    ειναι πολυ ακριβα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι μαρκα και να ειναι 99% πινακας αυτονομιας θα υπαρχει απο την ιδια εταιρια.
    δεν θυμαμαι μαρκα σε φυσικου αεριου λεβητα που συνδεσα δυο θερμοστατες και 2 ηλεκτροβανες (θερμοστατες με bus και ηλεκτροβανες με οδηγιες να συνδεθουν πανω κομπλε,ωρομετρητες κλπ) και ειχε 800€ μονο ο πινακας.

    ειναι πολυ ακριβα.
    Έψαξα για πίνακες και βρήκα με 100 ευρώ για 4 ηλεκτροβάνες !!! Τα 800 που γράφεις,μόνο για τον πίνακα αυτονομίας, μου φαίνονται πολλά!
    Επίσης δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να είναι της ίδιας εταιρίας ο πίνακας, ο λέβητας και οι ηλεκτροβάνες. Διορθώστε με εάν κάνω λάθος!
    Αν θέλεις εξήγησε μου με λίγα λόγια, τι είναι το bus ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    ειναι πολλα, αλλα ειναι της εταιριας που κατασκευαζει τους καυστηρες.
    ειναι σαν να βαλεις σε ενα αυτοκινητο το ημιτασιον, που με λιγο χτυπημα-τρυπημα θα μπει (και μπορει να ειναι super) και το γνησιο που θα εχει 5πλα χρηματα.δεν θα χρειαστει να τραβηξεις καλωδιακι και θα ειναι για την συγκεκριμενη δουλεια.αυτο με τα 100 ειναι του εμποριου.
    bus ειναι ενα πρωτοκολο επικοινωνιας -συνδεσμολογιας οπου με 2καλωδια συνδεεται ο θερμοστατης ο ψηφιακος παιρνει ταση κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    χαλκιδικη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Τελικα εκανες κατι με ολο το συστημα που εχεις περιγραψει ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φιάλη αερίου
    By info@kalarakis.com in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-15, 09:17
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-12, 09:58
  3. Επίτοιχος λέβητας αερίου
    By Edison in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-10, 17:26
  4. Βοήθεια για επιλογή λέβητα αερίου
    By ksekourastos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-10, 20:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας