Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 59

Θέμα: Κιτ Ηλεκτρικου Ποδηλατου Απορια!!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mixalis xania
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή Κιτ Ηλεκτρικου Ποδηλατου Απορια!!

    Καλησπερα σε ολο το φορουμ.
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την
    μετατροπη ενος κοινου ποδηλατου σε ηλεκτρικο.
    http://ebikekit.blogspot.gr/

    Σκεφτομαι για ενα κιτ στα 250-500w απο το παραπανω site.
    Αλλα εχω ενα προβλημα. Το κιτ μονο του κανει 300 ευρω περιπου
    και η μπαταρια αλλα 300 περιπου παντα.
    Οποτε αν παρω μονο το κιτ και να βαλω πανω προσωρινα μπαταριες
    τυπου ups θα κανω δουλεια?
    Καμια εναλακτικη?
    Οποιος εχει κανει ματατροπη να μας πει την γνωμη του..
    Ευχαριστω!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    300 για μπαταριες πολλα μου φαινονται.τα μισα θα ελεγα.
    τι μπαταριες ειναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω ηλεκτρικό σκούτερ (και τα έχω περάσει) ... 4 μπαταρίες που ζήτησα τελευταία τύπου 6-DW- 20 (20AH) έκαστη . κοστίζουν 240 ευρώ με την Φ.Α.Π.Α μαζί . και στο λέω ενδεικτικά για να μην σε πιάσουν τα ........

    Επίσης θέλω να σε διαφωτίσω και στα εξής .
    1) Επιτρέπεται για χωρίς δίπλωμα και κράνος με κινητήρα μέχρι 250W ... για να θεωρείται ποδήλατο .
    2) Αν πάρεις πάνω από 250W . Στην τροχαία που θα πας για να κάνεις τις σχετικές διαδικασίες ... θα σου πουν κάτι σαν (δεν θυμάμαι ακριβώς πως μου το είπαν τότε ) ..... αλλά κάτι σαν να διαπιστώσουν από πλευράς τροχαίας (την ιδιότητα του προμηθευτή που τα πουλάει ως πιστοποιημένου έμπορα ) ή κάτι τέτοιο. Αλλιώς δεν προχωράει η τροχαία στις σχετικές διαδικασίες για να στο "εγκρίνουν" κτλ . (δεν θυμάμαι περισσότερα ... αλλά μπορείς να πας ο ίδιος στην τροχαία και να ρωτήσεις τις σχετικές λεπτομέρειες).
    3) Θα πρέπει να μου πεις σε τι δρόμους περίπου θα τρέχει αυτό το ποδήλατο ? .... επίπεδο ? .... θα πηγαίνει για ορειβασία? .... και για πόσες αποστάσεις το θέλεις να καλύπτεις καθημερινά? Αν οι προδιαγραφές του εργοστασίου εξηγούν π.χ. για εμβέλεια 40 χιλιόμετρα .... εσύ θα το θεωρήσεις ως τα μισά 20 χιλιόμετρα δηλαδή .
    Όχι ότι δεν μπορεί να καλύψει τα 40 χιλιόμετρα .... αλλά για να στο λέω κάτι ξέρω.

    4) Επειδή γνωρίζω κάπως τον τόπο σου (γενικά την Κρήτη) οι δρόμοι είναι ανηφορικοί.... θα σου πρότεινα (αν φυσικά παραβιάσεις τα 250W) . 2 κινητήρες σε μπροστά και πίσω ρόδα. από 350 - 500 W τον κάθε κινητήρα . μην ξεπερνάς τα 1000 W κινητήρα γιατί θα υπερθερμαίνονται και οι μπαταρίες πολύ και τα καλώδια επίσης. Γιατί όσο κινείται ένα ποδήλατο αβίαστα σε επίπεδο δρόμο ..... τραβάει ελάχιστα αμπέρ και όλα μέλι γάλα ..... αλλά αν διαβεί μεγάλης διάρκειας ανηφόρες θα τραβάει πολλά αμπέρ και θα ψήνονται οι μπαταρίες .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Mixalis xania (04-09-12)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω ηλεκτρικό σκούτερ (και τα έχω περάσει) ... 4 μπαταρίες που ζήτησα τελευταία τύπου 6-DW- 20 (20AH) έκαστη . κοστίζουν 240 ευρώ με την Φ.Α.Π.Α μαζί . και στο λέω ενδεικτικά για να μην σε πιάσουν τα ........

    Επίσης θέλω να σε διαφωτίσω και στα εξής .
    1) Επιτρέπεται για χωρίς δίπλωμα και κράνος με κινητήρα μέχρι 250W ... για να θεωρείται ποδήλατο .
    2) Αν πάρεις πάνω από 250W . Στην τροχαία που θα πας για να κάνεις τις σχετικές διαδικασίες ... θα σου πουν κάτι σαν (δεν θυμάμαι ακριβώς πως μου το είπαν τότε ) ..... αλλά κάτι σαν να διαπιστώσουν από πλευράς τροχαίας (την ιδιότητα του προμηθευτή που τα πουλάει ως πιστοποιημένου έμπορα ) ή κάτι τέτοιο. Αλλιώς δεν προχωράει η τροχαία στις σχετικές διαδικασίες για να στο "εγκρίνουν" κτλ . (δεν θυμάμαι περισσότερα ... αλλά μπορείς να πας ο ίδιος στην τροχαία και να ρωτήσεις τις σχετικές λεπτομέρειες).
    3) Θα πρέπει να μου πεις σε τι δρόμους περίπου θα τρέχει αυτό το ποδήλατο ? .... επίπεδο ? .... θα πηγαίνει για ορειβασία? .... και για πόσες αποστάσεις το θέλεις να καλύπτεις καθημερινά? Αν οι προδιαγραφές του εργοστασίου εξηγούν π.χ. για εμβέλεια 40 χιλιόμετρα .... εσύ θα το θεωρήσεις ως τα μισά 20 χιλιόμετρα δηλαδή .
    Όχι ότι δεν μπορεί να καλύψει τα 40 χιλιόμετρα .... αλλά για να στο λέω κάτι ξέρω.

    4) Επειδή γνωρίζω κάπως τον τόπο σου (γενικά την Κρήτη) οι δρόμοι είναι ανηφορικοί.... θα σου πρότεινα (αν φυσικά παραβιάσεις τα 250W) . 2 κινητήρες σε μπροστά και πίσω ρόδα. από 350 - 500 W τον κάθε κινητήρα . μην ξεπερνάς τα 1000 W κινητήρα γιατί θα υπερθερμαίνονται και οι μπαταρίες πολύ και τα καλώδια επίσης. Γιατί όσο κινείται ένα ποδήλατο αβίαστα σε επίπεδο δρόμο ..... τραβάει ελάχιστα αμπέρ και όλα μέλι γάλα ..... αλλά αν διαβεί μεγάλης διάρκειας ανηφόρες θα τραβάει πολλά αμπέρ και θα ψήνονται οι μπαταρίες .

    εχει τοσο μεγαλες μπαταριες το ποδηλατο???μιλαμε 30 κιλα παραπανω??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Mixalis xania (04-09-12)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    για ποδήλατο οι μπαταρίες είναι μικρότερων διαστάσεων , κανονικά όπως ανέφερε και ο Μιχάλης , αλλά το 6-DW-20 (20AH) που ανέφερα .... το ανέφερα γιατί του είπαν πολλά για (300ευρώ) > για τις μικρότερες προφανώς για Ups .
    Απλά για σύγκριση το έθεσα ... προτιμότερες οι 6-DW-20 ... μόνο που είναι διπλάσιες σε όγκο και είναι πρόβλημα στην εμφάνιση για ποδήλατο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Mixalis xania (04-09-12)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mixalis xania
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω ηλεκτρικό σκούτερ (και τα έχω περάσει) ... 4 μπαταρίες που ζήτησα τελευταία τύπου 6-DW- 20 (20AH) έκαστη . κοστίζουν 240 ευρώ με την Φ.Α.Π.Α μαζί . και στο λέω ενδεικτικά για να μην σε πιάσουν τα ........

    Επίσης θέλω να σε διαφωτίσω και στα εξής .
    1) Επιτρέπεται για χωρίς δίπλωμα και κράνος με κινητήρα μέχρι 250W ... για να θεωρείται ποδήλατο .
    2) Αν πάρεις πάνω από 250W . Στην τροχαία που θα πας για να κάνεις τις σχετικές διαδικασίες ... θα σου πουν κάτι σαν (δεν θυμάμαι ακριβώς πως μου το είπαν τότε ) ..... αλλά κάτι σαν να διαπιστώσουν από πλευράς τροχαίας (την ιδιότητα του προμηθευτή που τα πουλάει ως πιστοποιημένου έμπορα ) ή κάτι τέτοιο. Αλλιώς δεν προχωράει η τροχαία στις σχετικές διαδικασίες για να στο "εγκρίνουν" κτλ . (δεν θυμάμαι περισσότερα ... αλλά μπορείς να πας ο ίδιος στην τροχαία και να ρωτήσεις τις σχετικές λεπτομέρειες).
    3) Θα πρέπει να μου πεις σε τι δρόμους περίπου θα τρέχει αυτό το ποδήλατο ? .... επίπεδο ? .... θα πηγαίνει για ορειβασία? .... και για πόσες αποστάσεις το θέλεις να καλύπτεις καθημερινά? Αν οι προδιαγραφές του εργοστασίου εξηγούν π.χ. για εμβέλεια 40 χιλιόμετρα .... εσύ θα το θεωρήσεις ως τα μισά 20 χιλιόμετρα δηλαδή .
    Όχι ότι δεν μπορεί να καλύψει τα 40 χιλιόμετρα .... αλλά για να στο λέω κάτι ξέρω.

    4) Επειδή γνωρίζω κάπως τον τόπο σου (γενικά την Κρήτη) οι δρόμοι είναι ανηφορικοί.... θα σου πρότεινα (αν φυσικά παραβιάσεις τα 250W) . 2 κινητήρες σε μπροστά και πίσω ρόδα. από 350 - 500 W τον κάθε κινητήρα . μην ξεπερνάς τα 1000 W κινητήρα γιατί θα υπερθερμαίνονται και οι μπαταρίες πολύ και τα καλώδια επίσης. Γιατί όσο κινείται ένα ποδήλατο αβίαστα σε επίπεδο δρόμο ..... τραβάει ελάχιστα αμπέρ και όλα μέλι γάλα ..... αλλά αν διαβεί μεγάλης διάρκειας ανηφόρες θα τραβάει πολλά αμπέρ και θα ψήνονται οι μπαταρίες .
    Μισο παιδια εγινε μπερδεμα...!! Τις μπαταριες τυπου ups τις εχω εγω τζαμπε. Η απορια μου ειναι αν θα δουλεψει και για
    ποση εμβελεια ο κινητηρας.
    300 ευρω κανει η μπαταρια που στο παραπανω site με το κουτι τις τα καλωδια κλπ.
    Οσο για το νομικο θεμα αστυνομιες κλπ μην ανησυχειτε εδω δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που ειπατε.
    Κυκλοφορουν απειρα χωρις αδειες τιποτα... ακομα και μηχανακια.
    Να σε σταματησουν ειναι πολυ σπανια περιπτωση με το ποδηλατο.!!!
    Οσο για τους δρομους μιλαμε για κεντρικους ισιους δρομους ευθειες μαλλον
    και ορισμενες ανηφορες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Ααααα ναι το ξέχασα !!! ότι εσείς οι Κρητικοί δεν σκαμπάζετε από μαγκιές περί τροχαίας !!! και τους έχετε ράψει τα σώβρακα !
    Εντάξει πες μου κάποια στοιχεία ... για να σου πω μπακαλίστικα και τις επιδόσεις του ... στο περίπου

    1) Πόσα κιλά είσαι εσύ.
    2) Τι μπαταρίες και πόσες θα βάλεις (για 24 βολτ 2 δηλαδή ) ή 3 για 36 ... 48 βολτ? και πόσα ΑΗ η έκαστη? και εννοείται σε καλή κατάσταση.
    3) Τι μοτέρ σκέφτεσαι να βάλεις τελικά? 250W? 350? 500?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Mixalis xania (05-09-12)

  12. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δείτε και στο www.batteryspace.com έχει κάτι μπαταρίες πολύ μικρές και ελαφριές με discharge rate 40A νομίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Mixalis xania (05-09-12)

  14. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Να σημειώσω στον Μιχάλη ... ότι στα κιτ που δείχνει παραπάνω δεν περιλαμβάνει τον φορτιστή

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Mixalis xania (05-09-12)

  16. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mixalis xania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολο το φορουμ.
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την
    μετατροπη ενος κοινου ποδηλατου σε ηλεκτρικο.
    http://ebikekit.blogspot.gr/


    Οποτε αν παρω μονο το κιτ και να βαλω πανω προσωρινα μπαταριες
    τυπου ups θα κανω δουλεια?
    Ναι θα κανεις δουλεια , αλλα μονο τον πρωτο χρονο, και εφ οσον δεν ξεχνας να τις βαζεις για φορτιση αμεσως μετα απο καθε χρηση.
    Ολα τα ηλεκτρικα που γνωριζω, εχουν 2 τετοιες μπαταριες. (Λεμε για 24 βολτ, μεχρι το πολυ 280 βατ μοτερ),αρκει να καταφερεις να σου πουλησουν το κιτ χωρις μπαταριες. Προσωπικα προτιμω να αλλαζω μπαταριες καθε χρονο με 35 Ε και ναχω καινουργιες , για 10 χρονια (35Χ10=350Ε),παρα να αγορασω ακριβες με 300, και να με κρατησουν3-4 χρονια, γιατι τοσο θα κρατησουν -και πολυ λεω-

    0 Not allowed! Not allowed!

  17. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον καπιστρι για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Mixalis xania (05-09-12)

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ!!! τι άλλλο θα δούμε....
    By radioamateur in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-15, 12:12
  2. Ηλεκτρικο δυναμο ποδηλατου
    By christakosxo in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 20:58
  3. κορνα ποδηλατου
    By stelios_a in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-12, 22:56
  4. κινητηρας ανεμογενητριας απο ροδα ηλεκτρικου ποδηλατου.
    By -nikos- in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-11, 15:29
  5. LED σε τροχους ποδηλατου
    By pinboy in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-10, 19:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας