Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: ερωτηση για κυκλωμε τηλεχειρισμου πυροτεχνηματων

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή ερωτηση για κυκλωμε τηλεχειρισμου πυροτεχνηματων

    Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα να ρωτησω κατι μιας και αρχαριος και στραβαδι...σχετικα με τα "firing systems" τα οποια ειναι ουσιαστικα κυκλωματα τα οποια δινουν μια αναφλεξη για να μπορεσεις να αναψεις καποιο πυροτεχνημα εχω μια απορια.

    Καταρχην επειδη η δευτερη δουλεια μου ειναι να τοποθετω πυροτεχνηματα και συντριβανια σε εκδηλωσεις γαμων και βαφτισια σκεφτηκα να φτιαξω ενα πομπο και ενα δεκτη που στην ουσια μπορεις και να βρεις ετοιμα στο εμποριο.Οι συσκευες αυτες ειναι απλα ενας δεκτης ο οποιος ομως δεκτης δεχεται 4 μπαταριες των 1,5 βολτ και εχει επανω του δυο εξοδους απο τις οποιες οταν ο μεταδοτης δωσει το σημα οι δυο εξοδοι δινουν ρευμα 5 βολτ για 2 δευτερολεπτα με αποτελεσμα να πυρωνουν μια μικρη αντισταση συνδεμενη στις ακρες του καλωδιου απο τις εξοδους του δεκτη..το θεμα ειναι πως αυτη αντισταση ειναι τοσο λεπτο συρματακι σαν ανθρωπινη τριχα με αποτελεσμα να μην ειναι σταθερη και να υπαρχει κινδυνος αποκολλησης.τωρα οι αποριες μου

    1)μπορει να μου συστησει καποιος εμπειρος ενα απλο σχηματικο ενος πομπου-δεκτη που να μπορω να κανω το αντιστοιχο (η χαρα της δημιουργιας)

    2)πως ειναι δυνατον ο δεκτης με μονο 4 μπαταριες των 1,5 βολτ να πυρωνει στιγμιαια την αντισταση (που στη ουσια για να γινει αυτο χρειαζομαστε αμπερ και οχι βολτ)

    3)αν τωρα εχουμε 10 τετοιους συγκεκριμενους δεκτες μπορουμε μονο με τον ενα μεταδοτη να δωσουμε ταυτοχρονο σημα σε ολους τουε δεκτες?

    ευχαριστω και σορρυ αν οι ερωτησεις ειναι λιγο ηλιθιες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Kαι ενα πολυ μεγαλο ταξιδι....με ενα βημα αρχιζει...

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Οι κοινοί τηλεχειρισμοί στο εμπόριο ΔΕΝ σου κάνουν γιατί εκτός από κωδικοποίηση χρειάζεσαι solid state relays και κάτι που να εξασφαλίζει ότι δεν θα έχεις τυχαία πυροδότηση (ιδίως μια που έχει να κάνει και με κόσμο).
    Το συρματάκι που λες είναι nichrome wire και είναι πολύ κοινό στα ηλεκτρικά σπίρτα πυροτεχνημάτων. Κάτι δεν πάει καλά με αυτά όμως τα συρματάκια που έχεις γιατί κανονικά είναι κομματάκι πλακέτας διπλής όψεως με το συρματάκι κολλημένο από τη μια όψη στην άλλη και βουτηγμένο σε μείγμα χλωρικού καλλίου με θειούχο αντιμόνιο και νιτροκυτταρίνη, αν δεν είναι έτσι σημαίνει ότι, έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα στην ανάφλεξη σου και πρέπει να λύσεις πρώτα αυτό.

    Ο έλεγχος σύνδεσης πριν ρίξεις γίνεται από το μηχάνημα και στέλνει χαμηλή τάση και πολύ χαμηλό ρεύμα ώστε να δει αν υπάρχει συνέχεια στη σύνδεση. Η τάση που χρησιμοποιείς είναι λίγο λάθος που ίσως σημαίνει ότι χρησιμοποιείς λεπτό σύρμα.

    Αυτό π.χ. είναι δικό μου αλλά δεν είναι και τόσο ασφαλές (100% δηλαδή) όχι ότι έχει πρόβλημα αλλά χρησιμοποιεί κανονικά μηχανικά ρελέ τα οποία μπορεί με ένα χτύπημα να ενεργοποιηθούν. Βέβαια το χρησιμοποιώ σε μεγάλη απόσταση και μόνος μου χωρίς κοινό.



    Το να ενεργοποιείς πολλούς δέκτες γίνεται φυσικά με addressing σε κάθε δέκτη. Δεν γλιτώνεις μικροελεγκτή όμως ώστε να κωδικοποιήσεις σήμα κλπ.

    Μιας και το κάνεις επαγγελματικά θα σου συνιστούσα να αγοράσεις ένα έτοιμο καλών προδιαγραφών για λόγους ασφαλείας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 17:12
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 16:20
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 15:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας