Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Καλά το υποψιαστήκαμε για τα φωτοβολταικά !

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.445

    Προεπιλογή Καλά το υποψιαστήκαμε για τα φωτοβολταικά !

    Να΄μαστεεεε , τώρα επιβεβαιώνονται οι υποψίες μας για τον Βαθύ λάκκο που σκάβανε για τους κατόχους φωτοβολταικών

    http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231211739

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    τα φωτοβολταικά είναι φούσκα επειδή είναι επιδοτούμενα, για το φόρο ΑΠΕ που αυξήθηκε 100% και τον πληρώνουν οσοι δεν έχουν φωτοβολταϊκά δεν έχεις να πεις κάτι?
    Η δεη απλά μπαίνει μέσα με τα φωτοβολταϊκά και μέχρις στιγμής τη πληρώνουν όσοι δεν έχουν βάλει!
    Δηλαδή οι "έξυπνοι" πάλι στην Ελλάδα τη βγάζουν λάδι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.445

    Προεπιλογή

    Ναι αλλά .... μέσα στα κείμενα της είδησης ... λέει και το εξής.

    Θα εξαιρούνται μόνο οι αγροτικές εκτάσεις οι οποίες ανήκουν και καλλιεργούνται από κατά κύριο επάγγελμα αγρότες.

    Που λογικά αυτό τι σημαίνει ? ..... έτσι όπως το βλέπω αυτοί που δεν είναι αγρότες, θα φορολογηθούν και για την αντικειμενική αξία της περιουσίας τους (εκτός σαν αξία αγροτεμαχίου) ......

    δηλαδή και της αξίας του φωτοβολταικού πάρκου? ... Ωΐμεεεεε έλεεεεεος !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να΄μαστεεεε , τώρα επιβεβαιώνονται οι υποψίες μας για τον Βαθύ λάκκο που σκάβανε για τους κατόχους φωτοβολταικών

    http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231211739
    Το άρθρο που δείχνεις είναι καθαρά οικονομικό/φοροτεχνικό και ΔΕΝ έχει σχέση με την "Ενέργεια".
    Η φωτογραφία που βάλανε με τη λεζάντα "Ο φόρος θα επιβληθεί και στα αγροτεμάχια που υπάρχουν φωτοβολταϊκές εγκαταστάσεις" είναι παραπλανητική και πρέπει να σε βάλει σε περισσότερες σκέψεις για τις πηγές πληροφόρησής σου.

    Η ουσία του θέματος είναι "...στη θέση του «χαρατσιού» που εισπράττεται μέσω της ΔΕΗ και του ΦΑΠ, καθώς για τον υπολογισμό του φόρου θα υπολογίζονται όχι μόνο τα ηλεκτροδοτούμενα κτήρια, αλλά το σύνολο των ακινήτων, ακόμα και τα αγροτεμάχια, ενώ θα έχει και χαμηλό αφορολόγητο όριο.", δηλαδή σκέφτονται "να φορολογηθεί ΟΛΗ η ακίνητη περιουσία".

    Οταν γράφει "ακόμη και τα αγροτεμάχια", η πιθανή ένσταση θα ήταν "έ όχι και τα χέρσα!".
    gV

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    λογικό δεν είναι .... εδώ δίνει αφορολόγητο εισόδημα δεν θα φορολογήσει ούτε την περιουσία την ώρα που έχει σκήσει τα ξενοδοχεία με το ΕΕΤΗΔΕ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα φωτοβολταικά είναι φούσκα επειδή είναι επιδοτούμενα, για το φόρο ΑΠΕ που αυξήθηκε 100% και τον πληρώνουν οσοι δεν έχουν φωτοβολταϊκά δεν έχεις να πεις κάτι?
    Η δεη απλά μπαίνει μέσα με τα φωτοβολταϊκά και μέχρις στιγμής τη πληρώνουν όσοι δεν έχουν βάλει!
    Δηλαδή οι "έξυπνοι" πάλι στην Ελλάδα τη βγάζουν λάδι.
    Πράγματι, μου κάνει εντύπωση, η ΔΕΗ χρεώνει τον μέσο καταναλωτή περίπου 0,08e/kW και πληρώνει, αν έχω ακούσει καλά, 0,30e-0,50e /kW για τα φωτοβοταϊκά. Αν είναι δυνατόν!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ερινγκεν Γερμανιας
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, μου κάνει εντύπωση, η ΔΕΗ χρεώνει τον μέσο καταναλωτή περίπου 0,08e/kW και πληρώνει, αν έχω ακούσει καλά, 0,30e-0,50e /kW για τα φωτοβοταϊκά. Αν είναι δυνατόν!!
    Χερετω, οπως παντα καποιο λακο ετειμαζουν, τωρα τα δινουν και μετα τριπλα τα περνουν ( θα το δουμε συντομα οπως πανε τα πραγματα.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Το ίδιο κόλπο είναι με τις επιδοτήσεις όταν πρωτομπήκαμε στην ΕΕ.Ένας όρος για να μπούμε ήτανε να ξεπατώσουμε 1.000.000 ελαιόδεντρα. Τα ξεπατώσαμε όλα για το χρήμα. Προσπαθούν να τσιμεντωπιοίσουν την Ελλάδα, να μην παράγει τίποτα. Δυστυχώς τα καταφέρανε. Μάθαμε στο εύκολο χρήμα.
    Δεν γίνετε να αγοράζω κάτι πιο ακριβά από ότι το πουλάω.Εγώ όσα χρόνια έχω μαγαζί, δεν το κάνω. Και δεν νομίζω ότι εγώ είμαι πιο μεγάλος επιχειρηματίας από την ΔΕΗ. Όσο χαζός και να είσαι πρέπει να καταλάβεις ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    δεν είναι οργανωμένο σχέδιο να μας πτωχεύσουν... απλά κοιτάζουν τα συμφέροντα τους χωρίς να ενδιαφέρονται για μας (και δεν κάνουμε και εμείς τιποτα γι αυτό).
    Το παιχνίδι είναι απλό... η Γερμανία και οι φίλοι της 20-30 χρόνια ανέπτυσαν τεχνολογίες ΑΠΕ και τώρα θέλουν να μας υποχρέωσουν να τις αγοράσουμε...

    Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον Κινέζο... που είπε ξεκάθαρα... δεν υπογράφω κανένα χαρτί για το περιβάλλον που θα υπονομεύει την ευημερία (και οικονομική) του λαού μου....
    Εμείς όμως μαθαίνουμε σε στερεότυπα πουλάει το "πρασινη ανάπτυξη"? πουλάει μέσα κι εμείς άσχετα για τις συνέπειες....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (08-09-12)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Αν αφαιρέσεις την επιδότηση το κέρδος τον φωτοβολταϊκών είναι ελάχιστο σε σχέση με το κόστος απόκτησης!
    Όταν η απόδοση τους είναι της τάξης του 15-18% δεν μπορεί να είναι επικερδής επένδυση!
    Το μόνο κέρδος βρίσκεται σε αυτούς που τα κατασκευάζουν και τα πουλάνε.
    Αντί να στραφούμε στις ανεμογεννήτριες που έχουν απόδοση πάνω από 50% ασχολούμαστε
    με ότι μας πασάρουν οι Γερμανοί!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tmav για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aeonios (07-09-12), klik (08-09-12)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι κάνει έναν συναγερμό καλό, μέτριο ή κακό;
    By john_b in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-15, 19:57
  2. μετατροπέας (inverter) για φωτοβολταικά
    By Δημήτρηςκα in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 09:11
  3. Βοήθεια για μικρό φωτοβολταικό
    By chrgeodk in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 00:27
  4. ρυθμιστές φόρτισης για φωτοβολταικά
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-11, 14:40
  5. Πληροφορίες για φωτοβολταικά σε στέγες
    By Drakopoulos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-10, 09:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας