Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: βοηθεια για ανακυκλοση υλικων.κατασκευη πομπου am

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη 347
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    φίλοι μου καλοί μου φίλοι ευχάριστο για τις απαντήσεις σας.φιλε μου παναγιώτη είσαι αρχηγός. κατατοπιστικότατος όσο δεν πάει άλλο. καλά στα πηνία εξόδου θα γίνουν πολλές δοκιμες. είναι μια κακή η καλή συνήθεια μου. πάντα το έψαχνα και ας έβγαινε καλά το μηχάνημα. ενώνω στα fm γιατί όπως προανέφερα οι μονες μου κατασκευές στην rf ήταν εκεί.πολύ ωραία η κατασκευή σου συγχαρητήρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη 347
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolaskn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου η καθε λαμπα /λαμπες εξοδου θελουν και αλλον διαμορφωτη..εξαρτατε απο την ταση ανοδου και απο τα μιλιαμπερ που τραβαει η καθε λαμπα/λαμπες.Αν πας στα πολλα βατ δλδ πανω απο 10...20 θελεις διαμορφωση ανοδου.Αυτο σημαιναι μεγαλους ενισχυτες audio, η ισχυς του ενισχυτη χαμηλων πρεπει να ειναι το μισο του πομπου.αν π.χ η εξοδος του πομπου βγαζει 100 βατ, ο χαμηλων πρεπει να ειναι στα 50 βατ.Η λ/2 στους 1000 χιλιοκυκλους ειναι 150 μετρα.Οποτε η κανεις ενα μικρο πομπο με διαμορφωση πλεγματος η εναν μεγαλο και σοβαρο με διαμορφωση ανοδου.Σε καθε περιπτωση να βαλεις αρνητικη ταση στο πλεγμα(εκτος απο αυτοταλαντοτο) για να προσταψεις τις λαμπες εξοδου απο την καταστροφη.Επισης οι αεροφυλοι πυκνωτες εξοδου θα πρεπει να αντεχουν σε τασεις τουλαχιστων 20% περισοτερο απο τις ανοδικες τασεις των λυχνιων εξοσου...δλδ αν η ταση ανοδου ειναι 1.000v ο αεροφιλος θα πρεπει να ειναι στα 1200v τουλαχιστον...για να μην πω στα 1500
    φιλε μου νίκο ευχάριστο για τις πληροφορίες ήταν πολύ χρήσιμες. για τα μετρα τις κεραία γράψε λάθος παρασύρθηκα από κάτι που διάβαζα. έχεις απόλυτο δίκαιο 300/F= μετρα κεραίας σε L ολικό. όσο αφορά για τον διαμορφωτή το είχα στο μυαλό μου για τα w εφόσον το ανοδικό ρεύμα περνα μέσα από αυτόν P=U*Ι σε W.αυτό που δεν ήξερα και ήταν σημαντική η πληροφορία σου ήταν η ισχύς του AF ενισχυτού.ήξερα ότι χρειάζεται ενισχυτής όλα δεν ήξερα ότι πρέπει να είναι το 1/2 περίπου τις ισχύς του μηχανήματος. είχα σκοπό να τO ροτισω. βλέπεις στα fm εγώ προσωπικά καληβομουν και με το παραπάνω στο θέμα διαμορφωση με αν απλό μικτή.τώρα έχω δυο απορίες ακόμη και θα ήθελα την βοήθεια σας. 1 όσο αφορά την κεραία. μου είναι δύσκολο να βάλω τόσα μετρα καλώδιο 94 οριζόντιο. και ναι θα έχει αρκετά σπασίματα τι επιπτώσεις θα υπάρχουν από τα σπασίματα. επίσης μια σκέψη μου ειναι για L4 εκεί τι γίνετε.και 2 μια απορία για τον διαμορφωτή. από τι καθορίζεται η ωμική αντίσταση του δευτερευόντως η είναι περίπου στα 6κ, η εξαρτάται από την λυχνία που θα χρησιμοποίηθει. ευχάριστο και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Η αντίσταση του διαμορφωτή ανόδου είναι το πηλίκο της ανοδικής τάσης της βαθμίδας εξόδου του πομπού δια του ρεύματος και όχι αναγκαστικά 6kΩ. Πχ μια EL/PL504 που λειτουργεί στα 400V με ανοδικό ρεύμα 150 mA παρουσιάζει αντίσταση ανόδου 400/0,15=2666Ω οπότε και το τύλιγμα του μετασχηματιστή διαμορφώσεως πρέπει να είναι υπολογισμένο για αυτή την αντίσταση.
    Η ισχύς διαμόρφωσης για βάθος διαμόρφωσης 100% είναι το 1/2 της ισχύος κατανάλωσης της τελικής βαθμίδας πχ 60/2=30W.
    Η αντοχή του πυκνωτή ανόδου πρέπει να είναι μεγαλύτερη από τη διπλάσια ανοδική τάση, σκεφτείτε ότι όταν το βάθος διαμόρφωσης είναι 100% η ανοδική τάση διπλασιάζεται.
    Και θυμηθείτε: πειράματα εκπομπής πρέπει να γίνονται στις ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες ή αλλιώς σε dummy load.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη 347
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντίσταση του διαμορφωτή ανόδου είναι το πηλίκο της ανοδικής τάσης της βαθμίδας εξόδου του πομπού δια του ρεύματος και όχι αναγκαστικά 6kΩ. Πχ μια EL/PL504 που λειτουργεί στα 400V με ανοδικό ρεύμα 150 mA παρουσιάζει αντίσταση ανόδου 400/0,15=2666Ω οπότε και το τύλιγμα του μετασχηματιστή διαμορφώσεως πρέπει να είναι υπολογισμένο για αυτή την αντίσταση.
    Η ισχύς διαμόρφωσης για βάθος διαμόρφωσης 100% είναι το 1/2 της ισχύος κατανάλωσης της τελικής βαθμίδας πχ 60/2=30W.
    Η αντοχή του πυκνωτή ανόδου πρέπει να είναι μεγαλύτερη από τη διπλάσια ανοδική τάση, σκεφτείτε ότι όταν το βάθος διαμόρφωσης είναι 100% η ανοδική τάση διπλασιάζεται.
    Και θυμηθείτε: πειράματα εκπομπής πρέπει να γίνονται στις ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες ή αλλιώς σε dummy load.
    Δημητρη ευχάριστο πολύ με κάλυψες πλήρως να είσαι καλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Νικολας
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Η λ/2 με 1...1.5 mm συρμα θα εχει αντισταση εισοδου 75 ωμ περιπου η λ/4 το μισο δλδ 37ωμ και η λ/8 19 ωμ περιπου.Σε καθε περιπτωση θα παιξεις με το σημειο τροφοδοσιας και με το μηκος της κεραιας..δλδ η κεραια θα γινει λιγο μεγαλλιτερη και η καθοδος δεν θα παει στην ακρη της κεραιας αλλα λιγο ποιο πανω η κατω για να βρουμε το σημειο συντονισμου.Αν εχεις πολλα στασιμα θα παρεις την λαμπα εξοδου στο χερι.Ο διαμορφωτης οπως ειπε και ο τρελος καθοριζεται και στο πρωτευον και στο δευτερεβον απο τις τασης και απο τα ρευματα.Επομενως αν στο πρωτευον( δλδ αυτο που παει στον ενισχυτη χαμηλων) εχεις 300βολτ στα 100μιλιαμπερ θα εχεις μια αντισταση 3 κιλοωμ και στο δευτερευον (δλδ αυτο που θα παει ανοδο λαμπα εξοδου) αν εχεις 700 βολτ 100μιλιαμπερ θα ειναι 7 κιλοωμ.Τωρα αν υπαρχει ετοιμος ενισχυτης χαμηλων(με μ/τ εξοδου) αλλαζει το πραμα δλδ αλλαζει ο διαμορφωτης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη 347
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolaskn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λ/2 με 1...1.5 mm συρμα θα εχει αντισταση εισοδου 75 ωμ περιπου η λ/4 το μισο δλδ 37ωμ και η λ/8 19 ωμ περιπου.Σε καθε περιπτωση θα παιξεις με το σημειο τροφοδοσιας και με το μηκος της κεραιας..δλδ η κεραια θα γινει λιγο μεγαλλιτερη και η καθοδος δεν θα παει στην ακρη της κεραιας αλλα λιγο ποιο πανω η κατω για να βρουμε το σημειο συντονισμου.Αν εχεις πολλα στασιμα θα παρεις την λαμπα εξοδου στο χερι.Ο διαμορφωτης οπως ειπε και ο τρελος καθοριζεται και στο πρωτευον και στο δευτερεβον απο τις τασης και απο τα ρευματα.Επομενως αν στο πρωτευον( δλδ αυτο που παει στον ενισχυτη χαμηλων) εχεις 300βολτ στα 100μιλιαμπερ θα εχεις μια αντισταση 3 κιλοωμ και στο δευτερευον (δλδ αυτο που θα παει ανοδο λαμπα εξοδου) αν εχεις 700 βολτ 100μιλιαμπερ θα ειναι 7 κιλοωμ.Τωρα αν υπαρχει ετοιμος ενισχυτης χαμηλων(με μ/τ εξοδου) αλλαζει το πραμα δλδ αλλαζει ο διαμορφωτης
    ευχαριστω νικο σημαντικα και κατανοητα τα λεγομενα σου. να εισαι καλα. ευχαριστω ολουσας για την βοηθεια τα λεμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Η αντίσταση ακτινοβολίας της κεραίας δεν είναι γραμμική συνάρτηση του μήκους της (εκφρασμένο σε πολλαπλάσια ή υποπολλαπλάσια του μήκους κύματος). Εξαρτάται από το σημείο τροφοδοσίας (πχ κεραία λ/2 τροφοδοτούμενη στο κέντρο παρουσιάζει αντίσταση περίπου 75Ω ενώ αν τροφοδοτηθεί στο ένα άκρο η αντίσταση είναι πολύ μεγαλύτερη, της τάξης των kΩ.)
    Για να έχεις μια εικόνα της μεταβολής της αντίστασης με το μήκος αλλά και με το ύψος της κεραίας από το έδαφος καθώς και για τον υπολογισμό του βαθμού απόδοσης μιας περίπτωσης στους 1,8ΜΗZ δες εδώ:
    http://www.svgkablo.com.tr/ta1dx/amator/impedance.htm
    και εδώ: http://member.melbpc.org.au/~jadcock...1/160antn3.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 11-09-12 στις 22:16
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (11-09-12)

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Νικολας
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    αναφερομουν σε τροφοδοτηση κεραιας λ/2...λ/4......λ/8...απο το κεντρο της

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-16, 10:45
  2. Επιλογη πομπου FM για κατασκευη
    By chrislour96 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-12, 00:30
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VU METER.
    By κώστας.π in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 20:28
  4. Βοηθεια για κατασκευη τροφοδοτικου
    By white_shark in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-11, 23:36
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-05, 20:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας