Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΟ ΑΜΠΕΡΟΜΕΤΡΟ

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Question ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΟ ΑΜΠΕΡΟΜΕΤΡΟ

    γεια σας , να ρωτήσω κάτι που μπορεί εγω να μν το καταλαβαίνω , στα ρυθμιζόμενα εργαστηριακά τροφοδοτικά συνδέεται το βολτόμετρο παραλληλα και το αμπερόμετρο σε σειρά σωστά ? ολα καλά μέχρι εδω , το αμπερόμετρο ξεκινάει να δείχνει απο την στιγμή που εχουμε συνδέσει ενα φορτίο πάνω στην έξοδο του τροφοδοτικού , στα ρυθμιζόμενα τροφοδοτικα που ρυθμίζουν και τάση και ρεύμα στην έξοδο πως συνδέω το αμπερόμετρο να μου δείχνει απο πριν πόσα αμπερ έχει στην έξοδο ? τα μεταβαλλόμενα αμπερ όπως και τα βολτ , συνδέω κάποια αντίσταση παράλληλα για να δημιουργηθεί κάποιο φορτίο ? γίνετε με κάποιο τρόπο η ένδειξη να είναι μόνιμη όπως και στα βολτ συνδέσω δεν συνδέσω τίποτα επάνω ? ( πχ. ρύθμιση στα 8v και 1,7a να μου δείχνει και στο αμπερόμετρο ) πχ σε αυτό

    http://electronics-lab.com/projects/.../index_gr.html
    η
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55620
    η στο πιο κατω που ειναι με 723
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62526

    πως θα το συνδέσω στα παραπάνω να μου δείχνει κατευθείαν τα ρυθμιζόμενα αμπερ το οργανο ?

    υπάρχει κάποια τέτοια κατασκευή τροφοδοτικού να φτιάξω ?

    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας , να ρωτήσω κάτι που μπορεί εγω να μν το καταλαβαίνω , στα ρυθμιζόμενα εργαστηριακά τροφοδοτικά συνδέεται το βολτόμετρο παραλληλα και το αμπερόμετρο σε σειρά σωστά ?
    Ναι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολα καλά μέχρι εδω , το αμπερόμετρο ξεκινάει να δείχνει απο την στιγμή που εχουμε συνδέσει ενα φορτίο πάνω στην έξοδο του τροφοδοτικού , στα ρυθμιζόμενα τροφοδοτικα που ρυθμίζουν και τάση και ρεύμα στην έξοδο πως συνδέω το αμπερόμετρο να μου δείχνει απο πριν πόσα αμπερ έχει στην έξοδο ?
    Ναι, κανονικά το αμπερόμετρο, ο περοιριστής ρεύματος σταματάει το τροφοδοτικό μετά από ένα όριο που του θέτεις εσύ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα μεταβαλλόμενα αμπερ όπως και τα βολτ , συνδέω κάποια αντίσταση παράλληλα για να δημιουργηθεί κάποιο φορτίο ? γίνετε με κάποιο τρόπο η ένδειξη να είναι μόνιμη όπως και στα βολτ συνδέσω δεν συνδέσω τίποτα επάνω ? ( πχ. ρύθμιση στα 8v και 1,7a να μου δείχνει και στο αμπερόμετρο ) πχ σε αυτό

    http://electronics-lab.com/projects/.../index_gr.html
    η
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55620
    η στο πιο κατω που ειναι με 723
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62526

    πως θα το συνδέσω στα παραπάνω να μου δείχνει κατευθείαν τα ρυθμιζόμενα αμπερ το οργανο ?

    υπάρχει κάποια τέτοια κατασκευή τροφοδοτικού να φτιάξω ?

    ευχαριστώ
    Αντίσταση βάζεις-σε μεγάλα ρεύματα αυτό όμως-και για αισθητήριο ρεύματος(μέτρηση πτώσης τάσης πάνω στην αντίσταση).
    Αυτά ξέρω, ελπίζω να σε βοήθησα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Το βολτομετρο παντα δειχνει ενδειξη της τασης εξοδου που εχουμε ρυθμισει στο τροφοδοτικο μας. Το αμπερομετρο δειχνει ενδειξη μονο οταν υπαρχει καποιο φορτιο συνδεδεμενο στο τροφοδοτικο. Η ρυθμιση του ρευματος στο τροφοδοτικο εχει να κανει με το μεγιστο ρευμα που θελουμε να δωσει. Για να προρυθμισουμε το ρευμα που θελουμε μπορουμε να κανουμε το εξης, βραχυκυκλωνουμε την εξοδο του τροφοδοτικου και παρατηρουμε την ενδειξη του αμπερομετρου ρυθμιζοντας το ποτενσιομετρο του ρευματος μεχρι να δουμε την επιθυμιτη τιμη ρευματος πχ 1Α. Ενοειται οτι η παραπανω διαδικασια πρεπει να γινει σχετικα γρηγορα γιατι με το βραχυκυκλωμα επιβαρυνεται η εξοδος του τροφοδοτικου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... στα ρυθμιζόμενα εργαστηριακά τροφοδοτικά ... να μου δείχνει κατευθείαν τα ρυθμιζόμενα αμπέρ το όργανο ...
    Κάθε "αμπερόμετρο" είναι ένα βολτόμετρο που μετρά και δείχνει την πτώση τάσης επάνω σε μία πολύ μικρή αντίσταση βραχυκύκλωσης (shunt resistor). Αναλύοντας το κύκλωμα περιορισμού ρεύματος θα δεις ότι είναι ένας συγκριτής δύο τάσεων, η μία "ρυθμιζόμενη" (το όριο) και η άλλη μετρούμενη (το ρεύμα εξόδου). Η ένδειξη "ποιά είναι η ρύθμιση για τον περιορισμό ρεύματος" είναι η αντίστοιχη τάση στην "ρυθμιζόμενη" είσοδο του συγκριτή. Συνήθως χρησιμοποιούνται τάσεις ρύθμισης και "shunt resistors" για τη μέτρηση με τιμές υποδεκαπλάσιες των βασικών μονάδων, λ.χ. shunt resistor 0.1Ω για να μετρήσεις πτώση τάσης 2V για ρεύμα 20Α.
    gV

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (11-09-12)

  6. #5
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    καταρχήν σας ευχαριστώ για τ απαντήσεις που μου δώσατε όλοι , πάμε πάλι στο θέμα γιατί καθαρή εικόνα ακόμα μέσα στο μυαλό μου δεν έχω ....
    Αντίσταση βάζεις-σε μεγάλα ρεύματα αυτό όμως-και για αισθητήριο ρεύματος(μέτρηση πτώσης τάσης πάνω στην αντίσταση).
    Αυτά ξέρω, ελπίζω να σε βοήθησα.
    συμπαθαμε αλλά αμα σε πω δεν κατάλαβα τίποτα ...! αντίσταση βάζεις ναι οκ , το "σε μεγάλα ρεύματα αυτο ομως" δεν το έπιασα , δηλαδή αν είναι 0,43ma δεν θα δείξει ? εκτός και αν εννοείς να έχεις το ρεύμα στο φουλ απ τον ρυθμιστή ...
    Για να προρυθμισουμε το ρευμα που θελουμε μπορουμε να κανουμε το εξης, βραχυκυκλωνουμε την εξοδο του τροφοδοτικου και παρατηρουμε την ενδειξη του αμπερομετρου ρυθμιζοντας το ποτενσιομετρο του ρευματος μεχρι να δουμε την επιθυμιτη τιμη ρευματος πχ 1Α.
    φίλε συνονόματε είσαι σίγουρος για αυτο ? έτσι μπαμ και κάτω με ενα κροκοδειλακι χωρίς αντίσταση ? δεν θα τινάξει τίποτα ? το σχετικά γρήγορα το καταλαβαίνω , όπως και το τροφοδοτικό να είναι κάνα 2A άντε πες έχουν κάποια ανοχή τα υλικά σε εκείνο το ρεύμα , τι γίνετε όμως οταν μιλάμε για 10-15A ?
    Κάθε "αμπερόμετρο" είναι ένα βολτόμετρο που μετρά και δείχνει την πτώση τάσης επάνω σε μία πολύ μικρή αντίσταση βραχυκύκλωσης (shunt resistor). Αναλύοντας το κύκλωμα περιορισμού ρεύματος θα δεις ότι είναι ένας συγκριτής δύο τάσεων, η μία "ρυθμιζόμενη" (το όριο) και η άλλη μετρούμενη (το ρεύμα εξόδου). Η ένδειξη "ποιά είναι η ρύθμιση για τον περιορισμό ρεύματος" είναι η αντίστοιχη τάση στην "ρυθμιζόμενη" είσοδο του συγκριτή. Συνήθως χρησιμοποιούνται τάσεις ρύθμισης και "shunt resistors" για τη μέτρηση με τιμές υποδεκαπλάσιες των βασικών μονάδων, λ.χ. shunt resistor 0.1Ω για να μετρήσεις πτώση τάσης 2V για ρεύμα 20Α.
    gV
    σουντ δεν βάζουμε σε σειρά στο αμπερόμετρο για να το προστατέψουμε απο τα διερχόμενα μεγαλα ρεύματα ?


    να πω κατι άλλο , πχ σε ΑΥΤΟ το σχηματικό συνδέω σε σειρά το αμπερόμετρο στο σημείο 3 της εξόδου μαζί με ενα σουντ επίσης σε σειρά , μετά συνδέω το σημείο απ την έξοδο του αμπερομετρου και του σουντ στο σημείο 4 με μια αντίσταση ? αυτο θα μπορούσε να είναι μόνιμο και να έχει ετσι και μόνιμη ένδειξη το αμπερόμετρο χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ? εχω δει σε κάποια εργαστηριακά τροφοδοτικά πατώντας ενα μουτον κανεις ρύθμιση των αμπερ , προφανώς το βραχυκυκλώνει με κάποια αντίσταση δημιουργώντας ενα φορτίο και έτσι εχει στιγμιαία ένδειξη , εχω δει κάποιο άλλο εργαστηριακό τροφοδοτικό το οποίο δεν είχε μπουτον για να ρυθμίσεις τα αμπερ ,με το που το άνοιγες είχες κατευθείαν ένδειξη και ρύθμιση σε βολτ και αμπερ χωρίς να συνδέσεις τίποτα επάνω , ρύθμιζες τα αμπερ που ήθελες και παρέμενε η ένδειξη στο ντισπλει σαν να είχε φορτίο δηλαδή , και εβαζες ύστερα οτι ήταν να συνδέσεις στην έξοδο , υπάρχει η ξέρει κάνεις σχηματικό απο τέτοιο τροφοδοτικό ? αυτά ... αν πέταξα καμιά κοτσάνα μην ντραπητε πείτε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Δεν συνδεεται το αμπερομετρο σε σειρα με την SHUNT, αλλα μονο η αντισταση σε σειρα με το φορτιο.

    το αμπερομετρο μετραει απλα τα ακρα της SHUNT και την πτωση τασης στην δειχνει σε Α.

    Οσο γι'αυτο που λες με το τροφοδοτικο για να ρυθμισεις το ρευμα που θες να εχεις στην εξοδο θα ειναι

    απλα ενδεικτικο πιστευω, γιατι δεν νομιζω να υπαρχει λογος με το που αναβεις το τροφοδοτικο να

    τραβας και 2 Α χωρις να εχεις φορτιο πανω. Το αμπερομετρο πρεπει να σου δειχνει παντα το φορτιο

    που εχεις εκεινη την στιγμη. Δες και ενα προχειρο σχεδιακι που σου εκανα το πως συνδεονται:Χωρίς τίτλο.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    νασε καλά σαββα για το σχεδιακι , ναι απο λάθος μου έγραψα σε σειρά , παράλληλα με το αμπερόμετρο ήθελα να πω ...
    Οσο γι'αυτο που λες με το τροφοδοτικο για να ρυθμισεις το ρευμα που θες να εχεις στην εξοδο θα ειναι

    απλα ενδεικτικο πιστευω, γιατι δεν νομιζω να υπαρχει λογος με το που αναβεις το τροφοδοτικο να

    τραβας και 2 Α χωρις να εχεις φορτιο πανω. Το αμπερομετρο πρεπει να σου δειχνει παντα το φορτιο
    ξέχασα να πω οτι με το που συνδεεις κάτι αυτόματα άλλαζε και σου έδειχνε την έξοδο , με το που το έβγαζες επανερχόταν και έδειχνε την προ ρύθμιση που είχες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχήν σας ευχαριστώ για τ απαντήσεις που μου δώσατε όλοι , πάμε πάλι στο θέμα γιατί καθαρή εικόνα ακόμα μέσα στο μυαλό μου δεν έχω ....
    συμπαθαμε αλλά αμα σε πω δεν κατάλαβα τίποτα ...! αντίσταση βάζεις ναι οκ , το "σε μεγάλα ρεύματα αυτο ομως" δεν το έπιασα , δηλαδή αν είναι 0,43ma δεν θα δείξει ? εκτός και αν εννοείς να έχεις το ρεύμα στο φουλ απ τον ρυθμιστή ... σουντ δεν βάζουμε σε σειρά στο αμπερόμετρο για να το προστατέψουμε απο τα διερχόμενα μεγαλα ρεύματα ?
    Ναι, μάλλον δε το διατύπωσα σωστά-η αντίσταση μπάινει-απότι γνωρίζω τουλάχιστον-όταν έχουμε ν κάνουμε με μεγάλα ρεύματα και τη β'αζουμε παράλληλα με το αμπερόμετρο για να αυξήσουμε την εμβέλεια μέτρησης.
    Για το άλλο που έγραψα,σε απάντησηε καλύτερα ο gV. Τώρα ναι, πιθανόν να μπαίνει και για προστασία του οργάνου, αλλά αυτό δε τογνωρίζω. Το σουντ πάντως μπαίνει παράλληλα στα αμπερόμετρα και σε σειρά στα βολτόμετρα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω κατι άλλο , πχ σε ΑΥΤΟ το σχηματικό συνδέω σε σειρά το αμπερόμετρο στο σημείο 3 της εξόδου μαζί με ενα σουντ επίσης σε σειρά , μετά συνδέω το σημείο απ την έξοδο του αμπερομετρου και του σουντ στο σημείο 4 με μια αντίσταση ? αυτο θα μπορούσε να είναι μόνιμο και να έχει ετσι και μόνιμη ένδειξη το αμπερόμετρο χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ? εχω δει σε κάποια εργαστηριακά τροφοδοτικά πατώντας ενα μουτον κανεις ρύθμιση των αμπερ , προφανώς το βραχυκυκλώνει με κάποια αντίσταση δημιουργώντας ενα φορτίο και έτσι εχει στιγμιαία ένδειξη , εχω δει κάποιο άλλο εργαστηριακό τροφοδοτικό το οποίο δεν είχε μπουτον για να ρυθμίσεις τα αμπερ ,με το που το άνοιγες είχες κατευθείαν ένδειξη και ρύθμιση σε βολτ και αμπερ χωρίς να συνδέσεις τίποτα επάνω , ρύθμιζες τα αμπερ που ήθελες και παρέμενε η ένδειξη στο ντισπλει σαν να είχε φορτίο δηλαδή , και εβαζες ύστερα οτι ήταν να συνδέσεις στην έξοδο , υπάρχει η ξέρει κάνεις σχηματικό απο τέτοιο τροφοδοτικό ? αυτά ... αν πέταξα καμιά κοτσάνα μην ντραπητε πείτε
    Δε μας δίνεις όμως λεπτομέρειες για το σχέδιο-ποιά είναι η σελίδα; για γενικής χρήσης είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 10-09-12 στις 03:51
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, μάλλον δε το διατύπωσα σωστά-η αντίσταση μπάινει-απότι γνωρίζω τουλάχιστον-όταν έχουμε ν κάνουμε με μεγάλα ρεύματα και τη β'αζουμε παράλληλα με το αμπερόμετρο για να αυξήσουμε την εμβέλεια μέτρησης.
    Για το άλλο που έγραψα,σε απάντησηε καλύτερα ο gV. Τώρα ναι, πιθανόν να μπαίνει και για προστασία του οργάνου, αλλά αυτό δε τογνωρίζω. Το σουντ πάντως μπαίνει παράλληλα στα αμπερόμετρα και σε σειρά στα βολτόμετρα.


    να πω κατι άλλο , πχ σε ΑΥΤΟ το σχηματικό συνδέω σε σειρά το αμπερόμετρο στο σημείο 3 της εξόδου μαζί με ενα σουντ επίσης σε σειρά , μετά συνδέω το σημείο απ την έξοδο του αμπερομετρου και του σουντ στο σημείο 4 με μια αντίσταση ? αυτο θα μπορούσε να είναι μόνιμο και να έχει ετσι και μόνιμη ένδειξη το αμπερόμετρο χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ? εχω δει σε κάποια εργαστηριακά τροφοδοτικά πατώντας ενα μουτον κανεις ρύθμιση των αμπερ , προφανώς το βραχυκυκλώνει με κάποια αντίσταση δημιουργώντας ενα φορτίο και έτσι εχει στιγμιαία ένδειξη , εχω δει κάποιο άλλο εργαστηριακό τροφοδοτικό το οποίο δεν είχε μπουτον για να ρυθμίσεις τα αμπερ ,με το που το άνοιγες είχες κατευθείαν ένδειξη και ρύθμιση σε βολτ και αμπερ χωρίς να συνδέσεις τίποτα επάνω , ρύθμιζες τα αμπερ που ήθελες και παρέμενε η ένδειξη στο ντισπλει σαν να είχε φορτίο δηλαδή , και εβαζες ύστερα οτι ήταν να συνδέσεις στην έξοδο , υπάρχει η ξέρει κάνεις σχηματικό απο τέτοιο τροφοδοτικό ? αυτά ... αν πέταξα καμιά κοτσάνα μην ντραπητε πείτε
    Δε μας δίνεις όμως λεπτομέρειες για το σχέδιο-ποιά είναι η σελίδα; για γενικής χρήσης είναι;
    PapasOOuza σβησε κανα μηνυμα απ τα εισερχομενα γιατι προσπαθω να σου στειλω και δεν μπορω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    Δε μας δίνεις όμως λεπτομέρειες για το σχέδιο-ποιά είναι η σελίδα; για γενικής χρήσης είναι;
    στο πρώτο μηνυμα είναι είναι τα δυο πρώτα λινκ , το κλασικό σχέδιο με τα τλ081

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικο και Αμπερομετρο (ερωτηση)
    By Steveo0o182o0o in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-14, 16:59
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-12, 12:51
  3. 3 x ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΕ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑΣΗ
    By mgstanou in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 17:26
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 19:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας