Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Τηλεχειρισμός <250m μέσα απο δέντρα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή Τηλεχειρισμός <250m μέσα απο δέντρα

    Καλησπέρα,

    θέλω να μου προτείνετε μια λύση τηλεχειρισμού (ουσιαστικά θέλω να κλείνει μια επαφή για να εκκινεί ένα αρδευτικό μοτέρ). Πιο συγκεκριμένα:

    map.jpg


    Το σημείο που βρίσκεται η αντλία είναι το Β. Θέλω να το τηλεχειρίζομαι απο οποιοδήποτε σημείο στο 'χωράφι' Α, με κάποιο φορητό σύστημα - τηλεχειριστήριο. Όπως βλέπετε η απόσταση απο σχεδόν την άκρη του χωραφιού μέχρι το σημείο Β, είναι κάτω απο 250m, όμως παρεμβάλλονται πυκνά δέντρα ύψους max 5m.

    Θέλω μια λύση αξιόπιστη, γιατί αν ξεκινήσει ακούσια μοτέρ το μοτέρ αυτό των 15hp θα γίνει το χωράφι πισίνα μιας και μπορεί να μην πατήσει ψυχή και στα 2 σημεία για μέρες... Δεν έχω πρόβλημα να πάρω τα υλικά και να συναρμολογήσω κάτι... θέλω να είναι φθηνό. Οι εμπορικές λύσεις πόσο κοστίζουν; Φαντάζομαι τηλεχειρισμός μέσω κινητού είναι overkill για αυτή την απόσταση.... Να πώ πως και στα 2 σημεία υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα...

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι δεν χρειαζεσαι απλο τηλεχειρισμο.
    Θελεις κατι με feedback. Πρεπει να ξερεις ποτε ειναι ανοικτο ή σβηστο το μοτερ.
    Τηλεχειρισμοι εκατονταδων μετρων υπαρχουν-αυτο ειναι το ευκολο κομματι-πρωτα ομως, ας δουμε τι χρειαζεσαι.
    Ο πομπος θα ειναι τηλεκοντρολ που θα χειριζεσαι εσυ ή θα δινει την εντολη καποιο αυτοματο συστημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Δεν έχω πρόβλημα με το feedback, δεν μου χρειάζεται αλλά ούτε με χαλάει... Και ακόμα να μην είναι στο ίδιο χειριστήριο αλλά σε κάποιο σταθερό πινακακι στο σημείο Α. Κανένα πρόβλημα...

    Την εντολή θα την δίνω εγώ, και για αυτό θέλω κάτι φορητό να το κουβαλάω μαζί μου όπου χρειάζεται, σε όλο το χωράφι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Έχω χρησιμοποιήσει τα xbee modules με πολύ καλά αποτελέσματα. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε ταχύτητες, συχνότητες λειτουργίας & tx rf output power και μάλιστα στο ίδιο pinout. Βέβαια από τιμή δεν είναι και τα ποιο φθηνά.
    Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:
    http://www.digi.com/pdf/chart_xbee_rf_features.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    http://www.telcomel.gr/proionta/tile...i-dekths-ard2/

    εχει και απαντηση.
    Πες μας και ποσα χρηματα διαθετεις.Εναλλακτικα παντως ενα χρονικο θα βοηθαγε σανα ασφαλιστικο μετα απο 5-10-20 λεπτα λειτουργιας να βγει η αντλια off.
    Οικονομικα ειναι μεσω τηλεφωνιας ,πιο ακριβα μεσω κινητης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.telcomel.gr/proionta/tile...i-dekths-ard2/

    εχει και απαντηση.
    Πες μας και ποσα χρηματα διαθετεις.Εναλλακτικα παντως ενα χρονικο θα βοηθαγε σανα ασφαλιστικο μετα απο 5-10-20 λεπτα λειτουργιας να βγει η αντλια off.
    Οικονομικα ειναι μεσω τηλεφωνιας ,πιο ακριβα μεσω κινητης.
    Πάρα πολύ ωραίο αυτό... θα κάνω ένα τηλέφωνο να δώ πόσο κοστίζει...


    Για τα χρήματα, δεν ξέρω ποσο "θα έπρεπε" να διαθέσω ώστε να οριοθετήσω. Απλά αν τα εμπορικά κάνουν κανα 200€ και γίνεται να φτιάξω κάτι με τα μισά λευτά, το προτιμώ, αν μιλάμε για μικρή διαφορά δεν αξίζει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RyDeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    θέλω να μου προτείνετε μια λύση τηλεχειρισμού (ουσιαστικά θέλω να κλείνει μια επαφή για να εκκινεί ένα αρδευτικό μοτέρ). Πιο συγκεκριμένα:

    map.jpg


    Το σημείο που βρίσκεται η αντλία είναι το Β. Θέλω να το τηλεχειρίζομαι απο οποιοδήποτε σημείο στο 'χωράφι' Α, με κάποιο φορητό σύστημα - τηλεχειριστήριο. Όπως βλέπετε η απόσταση απο σχεδόν την άκρη του χωραφιού μέχρι το σημείο Β, είναι κάτω απο 250m, όμως παρεμβάλλονται πυκνά δέντρα ύψους max 5m.

    Θέλω μια λύση αξιόπιστη, γιατί αν ξεκινήσει ακούσια μοτέρ το μοτέρ αυτό των 15hp θα γίνει το χωράφι πισίνα μιας και μπορεί να μην πατήσει ψυχή και στα 2 σημεία για μέρες... Δεν έχω πρόβλημα να πάρω τα υλικά και να συναρμολογήσω κάτι... θέλω να είναι φθηνό. Οι εμπορικές λύσεις πόσο κοστίζουν; Φαντάζομαι τηλεχειρισμός μέσω κινητού είναι overkill για αυτή την απόσταση.... Να πώ πως και στα 2 σημεία υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα...

    Ευχαριστώ.
    http://www.autotech.gr/main/index.ph...d=26&Itemid=50

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  8. #8
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    μιας και πέσαν σιτε , να σου πω και εγω φίλε μου δημητρη , http://www.neropoulos.gr/ είναι και θεσσαλονικιος , μπορείς να του κάνεις ενα τηλεφωνακι , απ οσω ξέρω εξειδικεύεται στα συστήματα τηλεχειρισμού άρδευσης , τα προϊόντα του τα κατασκευάζει αποκλειστικά ο ίδιος στην βιοτεχνία του .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Μπορεις να δεις κι εδω

    http://www.acomelectronics.com/MHNYMA/M3i.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Ρώτησα για αυτά χωρίς κινητό, και μου είπαν όλοι γύρω στο 300€ χωρίς ΦΠΑ.... βέβαια είναι όλα για 2 km τουλάχιστον...

    Υπάρχει κάτι να φτιάξω μόνος μου ώστε να γλυτώσω σε χρήματα; Μπορώ να σηκώσω κεραία στο σημείο Β, απλά στο Α αφού θα είναι στο χέρι θα είναι χαμηλά όπως καταλαβαίνετε.... Υπάρχει κάτι σχετικό;

    Θα ρίξω μια ματιά και τα xBee..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεχειρισμός αυλόπορτας somfy απο κινητό;;
    By sga in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 15:27
  2. Τηλεχειρισμός H/Y
    By triharas in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-11, 00:05
  3. Τηλεχειρισμός
    By karmagos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-11, 12:52
  4. Τηλεχειρισμός λαμπτήρα
    By patridas595 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-09, 01:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας