Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Λάμπα LED

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή Λάμπα LED

    Διάβαζα το "308 κυκλώματα" και κόλλησα σε ένα κυκλωματάκι προσπαθώντας να καταλάβω...

    Λέει λοιπόν ότι επειδή ένας μετασχηματιστής θα ήταν αντιοικονομικός για την εταιρεία κατασκευής χρησιμοποιούμε αυτή την αντίσταση κ τον πυκνωτή.
    Στα 50Hz ο πυκνωτής έχει αντίσταση 14.5 kΩ. Αντίσταση κ πυκνωτής παράλληλα βγάζουν 14.5 kΩ πρακτικά (κάτι λιγότερο στην πραγματικότητα).

    Βάζει τον πυκνωτή κ την αντίσταση για να έχει μια πτώση τάσης. 175V περίπου και ρεύμα 12mA.

    Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: Γιατί βάζει παράλληλα αντίσταση κ πυκνωτή κ δεν βάζει απλά μια αντίσταση 14.5 kΩ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Ναι αλλά επειδή δεν πρόκειται να σου απαντήσει κανείς εκεί που το έβαλες μεταφέρθηκε αλλού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Αυτά τα κυκλώματα αφορούν ΜΟΝΟ κατασκευαστές ηλεκτρικών εξαρτημάτων (λάμπες, μικροσυσκευές, κλπ) που εγγυώνται για ένα πλήρως μονωμένο κέλυφος (δεν βάζουν ούτε βίδες). ΔΕΝ είναι χρήσιμο για ερασιτέχνες! Αν θέλεις απλά να κατανοήσεις ότι με τον πυκνωτή αυξάνει ο βαθμός απόδοσης (σε σχέση με την απλή αντίσταση) διάβασε το:
    Microchip, Transformerless Power Supplies, Resistive and Capacitive

    Σε οποιαδήποτε άλλη ερασιτεχνική κατασκευή, η ασφαλής μέθοδος είναι ένας μετασχηματιστής απομόνωσης. Παλιά είχα φτιάξει και έναν "υπολογισμό φωτιστικού με LEDs".
    gV

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ο πυκνωτής είναι αντίσταση στο εναλλασσόμενο(χωρητική αντίσταση ) αλλά δεν αυξάνεται η θερμοκρασία του , αν είχαμε αντίσταση θα ζεμάταγε, η αντίσταση παράλληλα υπάρχει για να ξεφορτίζεται ο πυκνωτής όταν το βγάζεις απο τη μπρίζα, αλλιώς λες το έχω βγάλει απο τη μπρίζα , το πιάνεις και σε χτυπαει το ρεύμα .
    Σαν κύκλωμα δεν μου γεμίζει το μάτι γιατί η τάση του δικτύου δεν είναι σταθερή , επίσης δεν ξέρω πόση τάση παραπάνω θα μπορούσαν να αντέξουν τα λεντ,
    ενα βαρίστορ θα βοηθούσε αλλά αυτό δεν είναι λύση, αν κάει ένα λεντ πάει και όλο το φωτιστικό.
    Δεν ξέρω αν τα λέω σωστά , αν θέλει GV ας με διορθώσει, εχω και εγώ απορία αν υπάρχουν τέτοια φωτιστικά στο εμπόριο, φυσικά δεν μιλάω για κινέζικα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 09-09-12 στις 16:35

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    To pdf που δινεις gV είναι ακριβώς αυτό που ήθελα
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    το κυκλωμα ειναι σωστο. δουλευει και δουλευει σωστα. για παραδειγμα να αναφερω τις λαμπες με led που κυκλοφορουν και το εσωτερικο τους κυκλωμα ειναι ιδιο η παρομοιο με αυτο. ο πυκνωτης δημιουργει την απαραιτητη πτωση τασης αφου στο εναλλασσόμενο λειτουργει σαν αντισταση. η αντισταση παραλληλα στον πυκνωτη αρχικα φαινεται οτι δεν εχει καποια χρησιμοτητα αφου ειναι 1ΜΩ και στα 220v εχει 220μΑ ρευμα αν δεν υπολογισουμε την αντισταση των led. αν υπολογισουμε την αντισταση των led τοτε γινεται αρκετα μικροτερο. σιγουρα με αυτο το ρευμα δεν αναβει κανενα led. η χρησιμοτητα της ειναι απλα και μονο στην εκφορτιση του πυκνωτη οταν το κυκλωμα αποσυνδεθει απο την ταση δικτυου. ειναι εκει δηλαδη μονο για λογους ασφαλειας και οχι για λειτουργικο ρολο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Λάμπα Philips led
    By picdev in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-16, 14:40
  2. Πρόβλημα Λάμπα Led αναβοσβήνει!
    By sat3x1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-16, 15:55
  3. Λάμπα Led RGB
    By Tsakman21 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 00:38
  4. Κατασκευή Dimmer για Led Λάμπα Βοήθεια
    By thodoris1975 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-15, 11:07
  5. LED Λάμπα - Επεξήγηση Χαρακτηριστικών
    By diamadiss in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-15, 21:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας