Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Από STK500 σε πλακέτα....

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Από STK500 σε πλακέτα....

    Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα του hlektronika.gr !
    Θα ήθελα " τα φώτα " σας , καθώς η σχέση μου με την επιστήμη των ηλεκτρονικών δεν είναι και η καλύτερη.

    Όπως αναφέρεται και στον τίτλο του θέματος θέλω να κάνω μια πλακέτα που θα περιέχει τον μικροελεγκτή , που έχω προγραμματίσει και χρησιμοποιώ στο starter kit της Αtmel - AVR stk 500.

    http://www.rlocman.ru/i/Image/2010/01/13/1.jpg

    Συγκεκριμένα στα πλαίσια μιας πτυχιακής εργασίας , ο υπεύθυνος καθηγητής μας ζήτησε να αλλάξουμε την πλακέτα του STK που είχαμε εγκαταστήσει στην εργασία μας με μια πλακέτα που θα κάναμε εμείς μεταφέροντας ουσιαστικά το ολοκληρώμενο που προγραμματίσαμε ( ATMEGA 8515 ) σε αυτήν.

    Πρωτού αποφασίσω να απευθυνθώ εδώ , έκανα μια έρευνα αλλά δυστυχώς .. δεν έχω καταφέρει να βρω μια άκρη και τα πλαίσια στενεύουν!
    Ετσι ζητώ την βοήθεια σας προκειμένου να με διαφωτίσετε για να την κατασκευάσω στον χρόνο που μου έχει μείνει.

    * Έχω διαβάσει και προηγούμενο θέμα μέλους για το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κάποιο schematic της πλακέτας.
    ** Ακόμη και στην AVRFreaks δεν έχω βρει κάτι ξεκάθαρο ...



    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Andreou George
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Που ακριβώς είναι το πρόβλημα; Δε ξέρεις να χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα σχεδίασης PCB όπως το KiCad ή το Eagle πχ;

    Βάζεις το atmega στη μέση και γύρω γύρω απλώνεις τα περιφερειακά που χρησιμοποιεί το project σου, και επιπλέον βάζεις και ένα voltage regulator κτλ

    Δε σε καταλαβαίνω ακριβώς τι ψάχνεις... να κάνεις αντιγραφή του avr stk 500? Γιατί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ναι πρέπει να κάνω τον STK ιδιοκατασκευή για να παρουσιάσω την εργασία καθώς έτσι όπως είναι ο καθηγητής δεν το δέχεται.
    Δλδ σε μια δίατρητη πλακέτα πρέπει να μεταφέρω τον μικροεπεξεργαστή που έχω προγραμματίσει και να προσθέσω όλες τις pinοσειρές - τάση - βάση για τον ATMEGA8515 κτλ.
    Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα που μπορώ να αντιγράψω ?

    Απλά φοβάμαι να ακολουθήσω κάτι χωρίς την γνώμη κάποιων που ξέρουν γιατί θα μου στοιχίσει στην λειτουργία της κατασκευής και είναι κρίμα.
    Όπως προανέφερα οι γνώσεις μου σε ηλεκτρονικά είναι περιορισμένη εως και ανύπαρκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DemianF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....
    οι γνώσεις μου σε ηλεκτρονικά είναι περιορισμένη εως και ανύπαρκτη.
    Δημήτρη σε τι σχολή είσαι και έχεις τέτοια πτυχιακή εργασία? Μου φαίνεται λίγο περίεργη έτσι όπως την περιγράφεις. Μήπως δεν κατάλαβες καλά? Δεν νομίζω να πρέπει να αντιγράψεις όλη την πλακέτα, αλλά να συμπεριλάβεις μόνο τα στοιχεία - εξαρτήματα που είναι απαραίτητα για τη λειτουργία της κατασκευής σου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή

    ετοιμος......................http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=49776&page=2

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Κύριε Θανάση είμαι στο Τει Καβάλας στο τμήμα Βιομηχανικής πληροφορικής. Όχι δεν ήθελα να αντιγράψω όλη την πλακέτα ! το κομμάτι εκείνο που συνδέει μικροεπεξεργαστή με pinoσειρές ,τάση κτλ...
    εξάλλου δεν χρείαζομαι ακριβώς τον STK , μιας και το μεγαλύτερο του μέρος είναι θέσεις και για άλλους μικροεπεξεργαστές πέραν του 8515.
    O κύριος Χρυσόστομος κατάλαβε τι ακριβώς θέλω να κατασκευάσω . Φοβερή δουλειά και τέλειο αποτέλεσμα πάντως!
    *το button για reset που ακριβώς συνδέεται ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DemianF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κύριε Θανάση είμαι στο Τει Καβάλας στο τμήμα Βιομηχανικής πληροφορικής. Όχι δεν ήθελα να αντιγράψω όλη την πλακέτα ! το κομμάτι εκείνο που συνδέει μικροεπεξεργαστή με pinoσειρές ,τάση κτλ...
    εξάλλου δεν χρείαζομαι ακριβώς τον STK , μιας και το μεγαλύτερο του μέρος είναι θέσεις και για άλλους μικροεπεξεργαστές πέραν του 8515.
    O κύριος Χρυσόστομος κατάλαβε τι ακριβώς θέλω να κατασκευάσω . Φοβερή δουλειά και τέλειο αποτέλεσμα πάντως!
    *το button για reset που ακριβώς συνδέεται ?
    το ρεσετ πάει gnd->button->reset ποδαράκι
    οι συνδεσεις στους μικροελενκτες είναι στάνταρ, η τάση πάει στο ποδαράκι vcc το 0 στο ποδαράκι gnd. Εάν θες να φτιάξεις και isp connector το mosi πάει στο ποδαράκι mosi κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Α ρε πογαρίδη ο καημός για τη ρωξάνη θα σε φάει....
    Δημήτρη θα πάρεις μια διάτρητη πλακέτα,βάση 40 πιν,4 υποδοχές για τις πόρτες του μΕ,κρύσταλο 4 Μhz,2 πυκνωτες 22pF για τον κρύσταλλο,ενα 7805 και τους πυκνωτες που χρειάζεται για την τροφοδοσία των 5V και θα αρχίσεις τις κολήσεις...απλά πράγματα!!
    που κολλάς?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ρε πογαρίδη
    Ακομα εκει ειναι αυτος;;Τον ειχα πριν 20 χρονια(μπορει και παραπανω.. )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 13:03
  2. Πλακέτα από Arduino
    By hackertom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 00:56
  3. Πλακέτα από Ελέκτορ
    By Stratocaster in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-15, 21:33
  4. Πως ξεκολλάμε στοιχείο από πλακέτα..?
    By nikolasr200 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-11, 00:14
  5. Πώς προστατεύουμε μια πλακέτα από οξείδωση?
    By Stergios_[.gr] in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-11, 18:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας