Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ψηφ. δέκτης SCART-stick vs classic...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Ψηφ. δέκτης SCART-stick vs classic...

    Καλησπέρα,

    υπάρχει κανένα ντισού (εκτός της έλλειψης του display) στην επιλογή δέκτη τύπου SCART-stick vs table- ή side-top τον οποίο θα προτιμούσα λόγω έλλειψης χώρου στην μαουνοτηλεόρασή μου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Iδιαιτερο θεμα δεν νομιζω να υπαρχει,απλα μερικοι δεν εχουν λειτουργια εγγραφης (PVR) και ισως μερικοι να μην εχουν τοσο καλη ευαισθησια στην ληψη .Ενας δεκτης που πηρα για την αδελφη μου απο τον Μπουριωτη μεχρι στιγμης λειτουργει κανονικα-με εξωτερικη κεραια (και ειναι HD γιατι μερικοι τετοιοι δεκτες ειναι μονο SD).Το "ματακι" επισης για το IR μπορεις να το κολλησεις οπου θες και να πιανει καλυτερα το τελεχειρηστηριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    792

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω και εγώ ορισμένες λεπτομέρειες σχετικά με τους δέκτες τύπου Scart που είναι ουσιαστικά ένας μικροσκοπικός δέκτης. Εχω δεί τέτοια τοποθέτηση σε οθόνη plasma 42'' μου έκανε τρομερή εντύπωση η σαφήνεια που έβγαζε η εικόνα και μόνο μια λογική εξήγηση πρέπει να υπάρχει που υπερτερεί αυτού του είδους ο δέκτης σε σχέση με τον επιτραπέζιο. Η απευθείας σύνδεσή του στο Scart της τηλεόρασης δείχνει να μειώνει τις απώλειες των καλωδίων των κοινών scart που είναι τουλάχιστον 1,5 μέτρο μήκος (ταπεινή μου άποψη πάντα).
    Ένα μειονέκτημα τους είναι το μικροσκοπικό τηλεχειριστήριο που έχουν, μεγέθους πιστωτικής καρτας, που δε διευκολύνει τη χρήση τους απο άτομα τρίτης ηλικίας (σαν και εμάς ).
    Απο πλευράς υποστήριξης αρχείων υποστηρίζονται τα πάντα και αρχεία υψηλής ευκρινειας mpeg4 - mkv εκεί που μπορεί να κολώσει είναι ίσως σε αρχεία με πολυκάναλο ήχο αλλα λογικά θα λυθέι το πρόβλημα στο μέλλον με μια αναβάθμιση του λογισμικού.
    Απο θέμα υποτίτλων υποστηρίζονται πλέον οι ελληνικοί υπότιτλοι και δεν είσαι υποχρεωμένος πλέον να ανοίγεις το αρχειο με το σημειωματάριο των windows και να το κάνεις αποθήκευση ως αρχείο UTF8(επίτηδες το λέω για να δώσω τη λύση όσων θέλουν να παρακολουθούν ταινίες με υπότιτλους).0
    Τώρα αν θέλεις κάτι σε επιτραπέζιο και φθηνό και καλό νομίζω η πρόταση μου είναι για Edition HD mini triton με έξοδο scart, hdmi (δεν διαμορφώνει όμως σε κανάλι να δουλέψει ο ίδιος για δύο τηλεοράσεις σε αντίθεση με τον ίδιο δέκτη σε SD). Απλά παίζει τα πάντα και με λογισμικό πλέον που συναντάμε σε Xoro δέκτη που οι ηλικιωμένοι αν πατήσουν λάθος αριθμό καναλιού δεν χρειάζεται να πατάνε πλέον το πλήκτρο ΟΚ(άντε να το βρούνε) για να "ξεμπλοκάρει" (και όποιος κατάλαβε τι θέλω να πω κατάλαβε...)
    Tους δέκτες τύπου Stick δεν τους έχω δοκιμάσει για να πώ κάτι (μα καλά Γιώργο Ανώνυμε θα περιμένεις να εκκινήσουν τα Windows για να δεις TV; )

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_panopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tους δέκτες τύπου Stick δεν τους έχω δοκιμάσει για να πώ κάτι (μα καλά Γιώργο Ανώνυμε θα περιμένεις να εκκινήσουν τα Windows για να δεις TV; )
    Ευχαριστώ Γρηγόρη και Πάνο για τις χρήσιμες πληροφορίες.

    Πάνo όταν ανέφερα SCART stick δεν εννοούσα usb stick. Νομίζω ότι αυτός ο τύπος δεκτών που καρφώνονται πάνω στην είσοδο scart λέγονται έτσι. Ατυχώς βέβαια γιατί παραπέμπουν σε usb stick! Θα συμφωνήσω για τα TV usb sticks τα οποία εκτός από τα windows θέλουν τη μάνα και τον πατέρα τους σε απαιτήσεις συστήματος για να δουλέψουν, συνήθως θέλουν καλή κατεβασιά σήματος και σίγουρα επιβαρύνουν το multitasking... Τα SCART sticks τα είχα δει στο ενοικιαζόμενο το καλοκαίρι, όπου εκεί οι TV είναι οι γνωστές επιτοίχιας τοποθέτησης 19", όπου δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για εξωτερικό box-άκι. Από την άλλη τα SCART sticks δεν υστερούν σε δυνατοτηες όπως HD/HDMI, PVR και usb media player. Το έχω καθυστερήσει επειδή υπήρχε έλλειψη στο συγκεκριμένο τύπο.

    Καλό ΠΣΚ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    792

    Προεπιλογή

    Δεν κάνεις τότε καμία βόλτα σε γνωστή εταιρεία πώλησης ψυγειο/κουζινών να κουτσο_βολευτείς; το έπιασες το υποννούμενο έτσι δε το λέω έμμεσα

    καλό τριήμερο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Και με 500 άτοκες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Τελικά τον αγόρασα αλλά...

    1. δεν μου άρεσε το τηλεκοντρόλ (μικρό και με σκληρά πλήκτα - κακή αίσθηση)
    2. χαμηλή ευαισθησία του IR ματιού για το τηλεκοντρολ
    3. υπάρχει το γεγονός ότι ακόμα και όταν αλλάζεις τη σειρά των καναλιών κατά την προτίμησή τους, στην αρίθμηση των καναλιών παραμένει η σειρά του αρχικού τους συντονισμού. Π.χ. ενώ η ΕΡΤ1 στον αρχικό συντονισμό είναι η θέση 18 και την πηγαίνεις στη θέση 1, όταν ξεκινάς το zapping από τη θέση 1 σου εμφανίζει το 018!
    4. σχετικά απλοϊκό menu που μάλλον σε αποτρέπει να ασχοληθείς.

    Συμπέρασμα (η γενίκευση οφείλεται και σε άλλο δέκτη που είχα πειραματιστεί): οι εν λόγω δέκτες μάλλον αποτελούν κακά υποκατάστατα του ενσωματωμένου σε σύγχρονες TV και ίσως θα πρέπει κανένας να το ζυγίζει περισσότερο σε ότι αφορά την αγορά νέας τηλεόρασης και τοη διάθεση στην ανακύκλωση της παλιάς!

    Καλημερίζω!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    792

    Προεπιλογή

    Γιώργο στο είπα για το τηλεκοντρόλ πως είναι κάπως μη βολικό, νομιζα οτι συμβιβάστηκες με αυτό.
    Το μάτι ΙR έχει πίσω του ενα αυτοκόλλητο και καλο είναι να κολληθεί κάπου ψηλά στην τηλεόραση για να πιάνει το τηλεκοντρόλ, όσο καλύτερη οπτική επαφή έχει με το τηλεκοντρόλ τοσο καλύτερα θα πιάνει.
    Οτι αφορά στο να κρατάει τη σειρά των καναλιών χωρις να χάνει τους αριθμούς πας:
    Προγράμματα
    Ταξινόμηση μέσω LCN
    και στο σημείο που λέει LCN αυτόματη αρίθμηση πας και διαλέγεις α π ε ν ε ρ γ ο π ο ί η σ η , απο εδώ και μπρος δε θα σε ξαναενοχλήσει με λάθος σειρά καναλιών παρα μόνο αν γίνει ξανα συντονισμός του δέκτη.
    Επίσης για να ταξινομήσεις τα κανάλια στη σωστή σειρά αριθμών (αυτή που επιθυμείς) πας στο μενού προγράμματα---> επεξεργασία προγράμματος--> 000000 (κωδικός) και αλλάζεις τη σειρά ταξινόμησης των καναλιών.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Πάνο κατάλαβα από το mail σου ότι το μέγεθος ήταν μόνο το πρόβλημα και επειδή έκανες ένα σχόλιο περί τρίτης ηλικίας δεν το έλαβα υπόψη γιατί δεν με αφορά... Θα έλεγαώστόσο ότι είναι μία τυπική κινεζιά δηλ. κάνει τη δουλεία, μπορεί να είναι αξιόπιστο αλλά...

    Νομίζω αντί του LCN υπάρχουν άλλες δύο επιλογές και όχι η (απ)ενεργοποίηση. θα το καρατσεκάρω.

    Καλημερίζω με ευχαριστίες!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 21:39
  2. CB COBRA 29 LTD CLASSIC
    By crown in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-13, 22:01
  3. Classic tv pong game
    By spirosta in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 00:16
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-09, 21:07
  5. ψηφ. φωτογρ. on-off
    By jakektm in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-09, 01:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας