Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: ηλεκτρικο ποδηλατο

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    14 amper καλα ειναι μονο στις ανηφόρες θα βαζω σε λειτουργία το μοτερ τωρα αν θα παρω μπαταρια με 70 amper θα χρειάζομαι 30 ωρες να την φορτίσω !!!
    Θα μας ξαναβρείς μπροστά σου !...

    1) Μπαταρίες με όσο το δυνατόν με πολλά ΑΗ και αμπέρ εκκίνησης. και τύπου AGM

    2) αν θα παρω μπαταρια με 70 amper θα χρειάζομαι 30 ωρες να την φορτίσω !Και που είναι το πρόβλημα? θα κάνεις και 30 μέρες να τις τελειώσεις !

    3) Όσο πιο "αργό " φορτιστή βρεις σε αμπέρ για την φόρτιση της μπαταρίας τόσο το καλύτερο ! ... Οι περισσότεροι φορτιστές φορτίζουν με μέσο όρο τα 3 - 4 αμπέρ (σε εμένα για Χ4 μπαταρίες) .... εγώ παρακαλάω να βρω κάποιον φορτιστή (αν βρώ) να φορτίζει με 1 αμπέρ . Και να φορτίζει λάσκα για όσες ώρες κοιμάμαι στο 24ωρο .

    4) Μετά από κάποιες βόλτες .... και βλέπεις την μπαταρία σου να είναι "καυτή" ... τον φορτιστή σου να τον βάζεις αφού κρυώσουν καλά οι μπαταρίες, περίπου μετά από 1 - 2 ώρες .

    5) Μην φορτίζεις τις μπαταρίες "έξω" σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα "παγετός" κτλ

    6) Μην εμπιστεύεσαι (στο απόλυτο) τους φορτιστές που δίνουν γενικά σε αυτά τα ηλεκτρικά ποδήλατα . Όπου εγώ άλλαξα ήδη 2 μέσα σε 2 χρόνια !! και αυτούς τους αγόρασα 22 ευρώ τον έναν!! (αυτοί τραβούσαν 4 αμπέρ ενώ στην ετικέτα έγραφαν από τον κατασκευαστή Maximum output charge amper 3 !!) ... ώσπου τελικά έβαλα έναν που τραβάει λιγότερα αμπέρ και όλα λειτουργούν τέλεια χωρίς τα γνωστά προβλήματα με υπερθερμάνσεις στις μπαταρίες κτλ.. Σου συνιστώ καλό και αξιόπιστο φορτιστή .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    σιφης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μας ξαναβρείς μπροστά σου !...

    1) Μπαταρίες με όσο το δυνατόν με πολλά ΑΗ και αμπέρ εκκίνησης. και τύπου AGM

    2) αν θα παρω μπαταρια με 70 amper θα χρειάζομαι 30 ωρες να την φορτίσω !Και που είναι το πρόβλημα? θα κάνεις και 30 μέρες να τις τελειώσεις !

    3) Όσο πιο "αργό " φορτιστή βρεις σε αμπέρ για την φόρτιση της μπαταρίας τόσο το καλύτερο ! ... Οι περισσότεροι φορτιστές φορτίζουν με μέσο όρο τα 3 - 4 αμπέρ (σε εμένα για Χ4 μπαταρίες) .... εγώ παρακαλάω να βρω κάποιον φορτιστή (αν βρώ) να φορτίζει με 1 αμπέρ . Και να φορτίζει λάσκα για όσες ώρες κοιμάμαι στο 24ωρο .

    4) Μετά από κάποιες βόλτες .... και βλέπεις την μπαταρία σου να είναι "καυτή" ... τον φορτιστή σου να τον βάζεις αφού κρυώσουν καλά οι μπαταρίες, περίπου μετά από 1 - 2 ώρες .

    5) Μην φορτίζεις τις μπαταρίες "έξω" σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα "παγετός" κτλ

    6) Μην εμπιστεύεσαι (στο απόλυτο) τους φορτιστές που δίνουν γενικά σε αυτά τα ηλεκτρικά ποδήλατα . Όπου εγώ άλλαξα ήδη 2 μέσα σε 2 χρόνια !! και αυτούς τους αγόρασα 22 ευρώ τον έναν!! (αυτοί τραβούσαν 4 αμπέρ ενώ στην ετικέτα έγραφαν από τον κατασκευαστή Maximum output charge amper 3 !!) ... ώσπου τελικά έβαλα έναν που τραβάει λιγότερα αμπέρ και όλα λειτουργούν τέλεια χωρίς τα γνωστά προβλήματα με υπερθερμάνσεις στις μπαταρίες κτλ.. Σου συνιστώ καλό και αξιόπιστο φορτιστή .

    φιλε μου πρότεινε μου μπαταρια και φορτιστή
    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=336&page=1 εγω λεω να παρω δυο τετοιες δεν συμφωνείς ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Πρότεινα ήδη μια μπαταρία στο μήνυμα #5 . και είναι και AGM ... μην θεωρείς το (AGM) σαν "στοιχεία μπαταρίας κωδικούς κτλ" ψάξε να δεις σε τι διαφέρουν ως προς τις άλλες για να καταλάβεις για τι πρόκειται

    Για τις συγκεκριμένες (AGM) δεν γνωρίζω για τύπο φορτιστή αν χρειάζεται εξίσου κατάλληλος (ας μας πει κάποιος που γνωρίζει)

    Σε αυτές που λες και προτείνεις εσύ, δεν ξέρω από θέμα ποιότητας ... μπορεί να είναι καλές ... αλλά τις καταδικάζω από άποψη στο ότι δεν επαρκούν για να αντέξουν σε διάρκεια .
    όσο για τις Lipo ή αλλιώς λιθίου . είναι καλές αλλά όπως είπε και ο μιχάλης (Καλαράκης) . την πάτησε και εκεί και τις ακριβοπλήρωσε. Οπότε δεν ρισκάρουμε ούτε κατά κει .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Κατά σύμπτωση σήμερα είδα ένα νέο Post πολύ ενδιαφέρον για καλύτερη κατανόηση στο

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65327

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    σιφης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρότεινα ήδη μια μπαταρία στο μήνυμα #5 . και είναι και AGM ... μην θεωρείς το (AGM) σαν "στοιχεία μπαταρίας κωδικούς κτλ" ψάξε να δεις σε τι διαφέρουν ως προς τις άλλες για να καταλάβεις για τι πρόκειται

    Για τις συγκεκριμένες (AGM) δεν γνωρίζω για τύπο φορτιστή αν χρειάζεται εξίσου κατάλληλος (ας μας πει κάποιος που γνωρίζει)

    Σε αυτές που λες και προτείνεις εσύ, δεν ξέρω από θέμα ποιότητας ... μπορεί να είναι καλές ... αλλά τις καταδικάζω από άποψη στο ότι δεν επαρκούν για να αντέξουν σε διάρκεια .
    όσο για τις Lipo ή αλλιώς λιθίου . είναι καλές αλλά όπως είπε και ο μιχάλης (Καλαράκης) . την πάτησε και εκεί και τις ακριβοπλήρωσε. Οπότε δεν ρισκάρουμε ούτε κατά κει .

    φίλε μου η μπαταρίες AGM που προτείνεις και είναι πάνω από 100 amber ζυγίζουν 15-20 κιλά δεδομένου λοιπόν ότι πρέπει να πάρω δυο για να έχω 24v μετά πρέπει να έχω και κάποιον να σπρώχνει το ποδήλατο !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    φίλε μου η μπαταρίες AGM που προτείνεις και είναι πάνω από 100 amber ζυγίζουν 15-20 κιλά δεδομένου λοιπόν ότι πρέπει να πάρω δυο για να έχω 24v μετά πρέπει να έχω και κάποιον να σπρώχνει το ποδήλατο !!
    Μου φαίνεται δεν έριξες καν έστω μια ματιά στο μήνυμα #5.
    Αυτή η μπαταρία είναι μικρών διαστάσεων AGM και 35 ΑΗ και έχει 60 ευρώ

    Μην παραλείψεις το μήνυμα #14 . Όπου δείχνει έναν πολύ καλό πίνακα για σύγκριση της φόρτισης . Και από εκεί θα καταλάβεις για τις 7 ΑΗ μπαταρίες που σκέφτεσαι να βάλεις ... ότι ετοιμάζεσαι για να τις "δολοφονήσεις" .

    Αν σε "ενοχλεί" το βάρος κάποιας μπαταρίας περισσότερο από το να τις δολοφονήσεις ... ε τότε δεν επιμένω ..... με δικά σου χρήματα θα τις πάρεις και λόγος δεν μου πέφτει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρότεινα ήδη μια μπαταρία στο μήνυμα #5 . και είναι και AGM ... μην θεωρείς το (AGM) σαν "στοιχεία μπαταρίας κωδικούς κτλ" ψάξε να δεις σε τι διαφέρουν ως προς τις άλλες για να καταλάβεις για τι πρόκειται
    Ποιά τα πλεονεκτήματα της μπαταρίας Powerstar AGM, έναντι των υπολοίπων μπαταριών, για χρήση τους σε ηλεκτρικό ποδήλατο;
    Και πόσες προτείνεις να τοποθετηθούν πανω στο ποδήλατο;
    Ρωτάω γιατί σκέφτομαι μετατροπή ποδηλάτου σε ηλεκτρικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 13-09-12 στις 10:17
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιά τα πλεονεκτήματα της μπαταρίας Powerstar AGM, έναντι των υπολοίπων μπαταριών, για χρήση τους σε ηλεκτρικό ποδήλατο;
    Και πόσες προτείνεις να τοποθετηθούν πανω στο ποδήλατο;
    Ρωτάω γιατί σκέφτομαι μετατροπή ποδηλάτου σε ηλεκτρικό.
    Το περιληπτικό για τις AGM είναι ότι σε αντίθεση με τις άλλες απλές μπαταρίες . Οι AGM έχουν έναν μανδύα από υαλοίνες μεταξύ των πλακών. για να μην "σκορπούν και διαλύονται μεταξύ τους οι πλάκες.

    Και έχουν καλύτερη ασφάλεια στις κλίσεις και στους κραδασμούς
    και υψηλά ρεύματα εκκίνησης.
    http://www.varta-automotive.gr/?id=381C%04o%3F%3D&L=2

    Σχετικά με το Και πόσες προτείνεις να τοποθετηθούν πανω στο ποδήλατο;
    Αυτό εξαρτάτε από την ισχύ και του μοτέρ και τι προτείνει στις προδιαγραφές (βολτάζ κτλ) . Όσο μεγαλύτερες σε χωρητικότητα (και εννοείται σε όγκο που πρέπει να το παλέψεις ) για να τις τοποθετήσεις είναι το πρόβλημα ..... και περισσότερο πρέπει να σε ενδιαφέρει τι θέλεις τελικά . π.χ μια "μικρούλα και εμφανίσιμη" για τα μάτια του κόσμου μπαταρία ? ... ή μια μπαταρία που θέλεις να σε βγάλει ασπροπρόσωπο εις μακρόν?

    Μην κοιτάτε που οι κατασκευαστές βάζουν ως "έγκυρες μπαταρίες" μικρών διαστάσεων ως δήθεν "ικανές" ....
    Βάζουν μικρές για διάφορους λόγους
    1) Επειδή τους ενδιαφέρει να το παρουσιάσουν όμορφο και κομψό.
    2) Επειδή με μικρότερες και φθηνότερες μπαταρίες θα μπορέσουν να ανταγωνιστούν στις τιμές κάποιους άλλους. Μερικοί άρχισαν τελευταία στα διάφορα κιτ . Να παρουσιάζουν την αξία μόνο του κιτ χωρίς τις μπαταρίες (γιατί ο κόσμος επηρεάζεται από το συνολικό κόστος)

    3) Και αυτός και ένας λόγος που δίνουν για τις μπαταρίες τους 10 μήνες εγγύηση !!! Που λογικά και αυτές οι φθηνές μπαταρίες αν προσεχτούν όπως πρέπει ζουν πολύ περισσότερο .
    Αλλά δυστυχώς με τέτοιες καταναλώσεις είναι πρακτικός αδύνατον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Panoss (13-09-12)

  10. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    σιφης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν σε "ενοχλεί" το βάρος κάποιας μπαταρίας περισσότερο από το να τις δολοφονήσεις ... ε τότε δεν επιμένω ..... με δικά σου χρήματα θα τις πάρεις και λόγος δεν μου πέφτει.

    φυσικά και με ενοχλεί το βάρος για ποδήλατο μιλάμε μέχρι 5-6 κιλά το πολύ όχι 30 !!!! οι
    μπαταρίες που φοράνε τα ηλεκτρικά ποδήλατα του εμπορίου είναι λιθίου με βάρος ένα κιλό και κάπου 10 amber αλλά κοστίζουν 300 +

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    σιφης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    να ρωτήσω κάτι το μοτέρ του ποδηλάτου είναι 24 volt
    και λέω να πάρω μια μπαταρία μολύβδου 70 amber και μια 5 amber θα τις συνδέσω μαζί και θα έχω 24 volt
    θα έχω πρόβλημα επειδή η μια θα είναι μικρή και η άλλη μεγάλη ???

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φτιαχνοντας ηλεκτρικο ποδηλατο
    By nikosrasko in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-15, 21:02
  2. Φορτιση μπαταριων με ποδηλατο!
    By lazos72 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 19:37
  3. δυνατο ηλεκτρικο ποδηλατο με πανω απο 60km/h τελικη ταχυτητα!
    By ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-13, 15:19
  4. ηλεκτρικο ποδηλατο
    By stelios_a in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 16:51
  5. φωτισμος σε ποδηλατο
    By CHRIS THE BUTCHER in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 20:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας