Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 66

Θέμα: Κατασκευη μικρης ανεμογεννητριας

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Ναι σήμερα το τέλειωσα Φάνη .... (βλέπω η τονωτική ένεση που σου έδωσα έπιασε) ... δεν πιστεύω να μου αρχίσεις μετά από κανα μήνα τα "μικρά" ?

    Για περισσότερες πληροφορίες ....
    Αυτό το φουκαριάρικο μοτέρ (πλυντηρίου) το βρήκα πεταμένο και ορφανούλικο .... το μάζεψα , πέταξα την περιέλιξη και πήρα σύρμα 1,20
    και επειδή δεν ξέρω από περιελίξεις έκανα μια "απομίμηση" της περιέλιξης όπως στο δυναμό αυτοκινήτου με 9 σπείρες ανά 4 κανάλια

    Το μοτέρ είχε 48 κανάλια .... 9,5 cm διάμετρο στάτη και 5cm το πάχος του στάτη .

    Έβαλα 48 μαγνήτες νεοδυμιου κυκλικούς σε 16 σειρές ανά 3 . Όσα είναι και η αντίστοιχη διάταξη με τα πηνία

    Το μοτέρ αυτό "βγήκε" 5 φασικό (αν και το πήγαινα για 6 φασικό) αλλά δεν χώρεσαν τα σύρματα . Μετάνιωσα λιγάκι που δεν το έκανα τριφασικό αλλά με ακόμη πιο χοντρότερο σύρμα ... τέλος πάντων

    Οι μαγνήτες είναι διαστάσεων 1,5 cm X 0,8 CM ... έχουν 1,14 ευρώ ο ένας .... Χ 48 που έβαλα = 54 ευρώ και λίγο χαλκόσυρμα 15 ευρώ ... περίπου 70 ευρώ η ιστορία . Αααααα ξέχασα και τις καημένες λάμπες !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Σταύρος Απο (02-11-12)

  3. #22
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    μπραβο Πετρο

    περισωτερο μου αρεσε το κλοτσημα απο το δυναμοκλειδο του κατσαβιδιου
    και τα +80 βολτ που εβγαλε με σχετικα λιγες στροφες,,,,

    τελικα 12βολτο η 24βολτο σταθεροποιητη θα βαλεις ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Το +80 το εβγαζε στις πολες στροφες ετσι δεν ειναι...

    Πετρο σιγουρα με εδωσες με εδωσε και ο νικος μια πριν λιγες μερες αλλα βλεπω οτι εχω μμεγαλα καινα...
    Θελει να μελετησω και τωρα δεν εχω χρονο...
    Ισως σε κατι πολυ μικροτερο με απλη διαδικασια για αρχη να με βοηθουσε περισσοτερο...
    Ασε που και ολα αυτα που κανεις σιγουρα πρεπει να βρεις εξτρα χρονο...

    Θα κανω δοκιμαστικα μια μακετιτσα για χαβαλε ετσι για να "νιωσω" και βλεπουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο Πετρο

    περισωτερο μου αρεσε το κλοτσημα απο το δυναμοκλειδο του κατσαβιδιου
    και τα +80 βολτ που εβγαλε με σχετικα λιγες στροφες,,,,

    τελικα 12βολτο η 24βολτο σταθεροποιητη θα βαλεις ??
    Σταθεροποιητής ? τι είναι αυτό τρώγεται?
    Φίλε Νίκο , όπως και δήλωσα και άλλοτε ο σκοπός μου είναι καθαρά χόμπυ .
    80 βόλτ έβγαλε στο μάξιμουμ που μπορούσα να το γυρίσω με το τρυπάνι των 500W . Γιατί εκεί δεν είχα πρόβλημα στο πολύμετρο για να μετρήσω την τάση (χωρίς φορτίο).
    Απλά δεν τόλμησα να το γυρίσω στο μάξιμουμ για την μέτρηση των Αμπέρ . Γιατί το πολύμετρο το συγκεκριμένο μετράει μέχρι 20 Α .
    Πιστεύω αν το πήγαινα τέρμα (σύμφωνα με τις δυνατότητες του τρυπανιού) ... υπολογιστικά θα έλεγα ότι θα μπορούσε να βγάλει 60 Α

    Όμως να λέμε και κάποιες αλήθειες , το μοτέρ έχει αρκετή κόντρα στο γύρισμα και δεν μου πολυάρεσε , θα έλεγα ταιριάζει περισσότερο για υδρογεννήτρια .

    Θα μπορούσε να γίνει και ανεμογεννήτρια αλλά μάλλον με μεγάλα 2 μετρα πτερύγια ίσως.

    Οι μαγνήτες που χρησιμοποίησα ήταν πολύ χοντροί και ισχυροί και "ντουμάνιασε " υπερβολικά το μαγνητικό πεδίο μέσα στο μοτέρ και κανονικά αν το ξαναέφτιαχνα θα έβαζα λίγο πιο αδύνατους μαγνήτες για να έρθει πιο νορμάλ

    Οι μαγνήτες που έβαλα ήταν κυλινδρικοί 1,5 cm διάμετρος Χ 0,8 cm πάχος ..... αλλά καλύτερα θα ήταν με 1,5cm X 5cm πάχος
    Μαγνήτες διαστάσ&#949.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το +80 το εβγαζε στις πολες στροφες ετσι δεν ειναι...

    Πετρο σιγουρα με εδωσες με εδωσε και ο νικος μια πριν λιγες μερες αλλα βλεπω οτι εχω μμεγαλα καινα...
    Θελει να μελετησω και τωρα δεν εχω χρονο...
    Ισως σε κατι πολυ μικροτερο με απλη διαδικασια για αρχη να με βοηθουσε περισσοτερο...
    Ασε που και ολα αυτα που κανεις σιγουρα πρεπει να βρεις εξτρα χρονο...

    Θα κανω δοκιμαστικα μια μακετιτσα για χαβαλε ετσι για να "νιωσω" και βλεπουμε...
    Άντε Φάνη ... να μην σου χαλάσω το χατήρι για κάτι "μικρότερο " ..... υπό εξέλιξη ... με δυναμό της Toyota (μίνι) .... όταν το τελειώσω θα σου βάλω σχετικά βίντεο .... προς το παρόν μόνο φωτογραφίες έχω,
    SNC00196.jpgSNC00201.jpgSNC00214.jpgSNC00233.jpgSNC00235.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Αυτο με εψησε....
    Με το καλο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Πετρο ποσο μεγαλα φτερα θα χρειαστει λες για αυτο το μοτερ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο ποσο μεγαλα φτερα θα χρειαστει λες για αυτο το μοτερ?
    Υποθέτω λίγο μεγαλούτσικο φτερό ... σαν αυτό περίπου
    Πυλώνες.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Αξιος...Πετρο ..αυτο εχω να πω καλη η ιδεα σου να τυλιξεις 48 πολους (ματια) στον στατορα...σωστη και η ιδεα για μακροστενους μαγνητες...αλλα οχι και 50 Χ15....25Χ12Χ0.8 με κυκλικη τομη ειναι αρκετη...και με διακενο 2 χιλ πρεπει να ειναι οκ..βοηθαω ενα παιδι με ιδιο μοτερ...αλλα 3 φασεις και 24 μαγνητες 12+12 αλλα δεν χωρανε στα 92 χιλ στο τυμπανο και την κανουμε τωρα με 20 και οχι πλαστικο στον ροτορα αλλα αλουμινιο ...5 φασεις πως τις απλωνεις...για δωσε αν μπορεις την μια πως την μοιραζεις στα 48 διακενα? εμενα βγαινουν 18 πηνια(αφηνω 2 κενα) απο 60 σπειρες με 1 χιλ συρμα στα 48V..

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη , δεν καταλαβαίνω με αυτά τι εννοείς?
    ...αλλα οχι και 50 Χ15....25Χ12Χ0.8 με κυκλικη τομη ειναι αρκετη...και με διακενο 2 χιλ πρεπει να ειναι οκ
    Δεν χρησιμοποίησα
    25Χ12Χ0.8 ... που αυτό αναφέρεται σε παραλληλόγραμμους μαγνήτες


    ..βοηθαω ενα παιδι με ιδιο μοτερ...αλλα 3 φασεις και 24 μαγνητες 12+12 αλλα δεν χωρανε στα 92 χιλ στο τυμπανο


    24? μαγνήτες ? πάνω σε τι? δώσε λεπτομέρειες .. μου φαίνεται περίεργο το 12+12 ... δεν καταλαβαίνω.

    και την κανουμε τωρα με 20 και οχι πλαστικο στον ροτορα αλλα αλουμινιο
    Το αλουμίνιο προσωπικά το αποφεύγω γιατί είχα κάνει ένα τέτοιο πάνω σε ρότορα και επειδή το αλουμίνιο έχει διαστολές συστολές και είναι πιο ευαίσθητο μέταλλο . μου "γλύστρησε " και "ξεκόλλησε" από τον άξονα . Ενώ το πλαστικό μπαίνει και πιο σφικτά στον άξονα

    ...5 φασεις πως τις απλωνεις...για δωσε αν μπορεις την μια πως την μοιραζεις στα 48 διακενα? εμενα βγαινουν 18 πηνια(αφηνω 2 κενα) απο 60 σπειρες με 1 χιλ συρμα στα 48V..
    Κοίτα για το παραπάνω επειδή νωρίτερα ήξερα πως είναι η περιέλιξη σε ένα δυναμό αυτοκινήτου όπου αυτά τα έχουν σε στυλ περιέλιξης (Ζιγκ-Ζαγκ) .. και όχι κυκλικά πηνία και αυτά έχουν συνήθως 36 κανάλια .
    Υπέθεσα ότι μπορεί να γίνει το ίδιο σε μοτέρ πλυντηρίου .... με την διαφορά ότι το τελευταίο έχει 48 κανάλια και πιο "βαθιές αυλακώσεις " σε σχέση με το δυναμό του αυτοκινήτου ....και άρα καλύτερα.
    Επομένως είπα .... αφού θέλω να ακολουθήσω μια "προσομοίωση" του δυν. αυτοκινήτου .... είπα ας το κάνω το ίδιο πάνω και στου πλυντηρίου το μοτέρ.

    Και επειδή δεν είμαι της (σχολής περιελίξεων) ..... είπα ότι αν λογικά στο δυναμό αυτοκινήτου βάζουν το (ζιγκ-ζαγκ) στυλ .... και σπείρες ανά 4 κανάλια και 9 σπείρες με την συγκεκριμένη διάμετρο σύρματος π.χ. 1,20mm.

    Επομένως έκανα το ίδιο στο μοτέρ πλυντηρίου ..... αλλά επειδή του πλυντηρίου τα αυλάκια είναι πιο (βαθιά) ... είπα ότι εφόσον ήδη θα έχω περάσει τις 3 φάσεις ..... θα υπήρχε και επιπλέον κενός χώρος στα κανάλια ..... και για να μην μείνει άδειος αυτός ο χώρος πρόσθεσα και άλλες φάσεις μέχρι που έφτασα στις 5 φάσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη Μικρης ανεμογεννητριας
    By avgenakisg in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-15, 17:03
  2. Βοηθεια με κατασκευη ενισχυτη μικρης ισχυος
    By Nikol@s in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-13, 15:26
  3. Προπελα ανεμογεννητριας
    By sakic in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-11, 08:59
  4. Πτυχιακη με θεμα μελετη και κατασκευη ανεμογεννητριας.
    By Billll in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-10, 16:35
  5. κατασκευη κεραιας μικρης ισχυος
    By mastoras in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-06, 10:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας