Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Μίνι ενισχυτής με λυχνίες 2xECL82 SE

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Μίνι ενισχυτής με λυχνίες 2xECL82 SE

    ...και καθώς είχα ξεκινήσει τον ενισχυτή 2Χ8W με EL84 του Βαγγέλη (ikaros1978 ευχαριστώ), ΝΑΤΟ ένα σχέδιο στο νετ που το είδα και λέω
    "ΚΑΙ αυτό πρέπει να γίνει!" διότι έχω ένα μικρό κόλλημα με τις ... μικρές κατασκευές.

    Έτσι λοιπόν βρήκα δύο μεταχειρισμένες λάμπες στο ebay, ενώ τα υπόλοιπα τα είχα ή τα αγόρασα από εδώ. Δεν είχα σκοπό να χρησιμοποίησω τίποτα εξωτικό και ακριβό. Λόγο καθυστέρησης σε υλικά που περιμένω για τον άλλο ενισχυτή τελικά αυτός τελείωσε πρώτος!

    Σκέφτηκα και ξανασκέφτηκα για το κουτί του "έγραφα", "έσβηνα" να γίνει το δυνατόν μικρό και τελικά κατέληξα κάπου.

    Τα δύο κομμάτια που το ένα εδράζει τις λυχνίες κτλ, και το άλλο περιλαμβάνει τους μετασχηματιστές είναι από γαλβανιζέ λαμαρίνα 0.5mm.
    Τα κάθετα μαύρα είναι από μαύρη λαμαρίνα 3mm (δεν ήξερα που να βρώ κομμάτια αλουμίνιο... αν κανείς γνωρίζει ας μου πει και εμένα να μην φτιάχνω τανκς άλλη φορά...-οκ, συνολικό βάρος με α΄πόλα 4kg). Όλα γίνονται σάντουιτς με ντίζες Μ5 και οι αποστάτες πάνω από τις λυχνίες είναι από αλουμίνιο Φ8.

    Διαστάσεις 13Χ20 (χωρίς τα παξημάδια που προεξέχουν) και ύψος 14cm.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3833.jpg Εμφανίσεις:  463 Μέγεθος:  146,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3835.jpg Εμφανίσεις:  454 Μέγεθος:  142,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3839.jpg Εμφανίσεις:  716 Μέγεθος:  140,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3840.jpg Εμφανίσεις:  549 Μέγεθος:  143,7 KB

    Η επένδυση τους έγεινε με τα "γνωστά" υλικά από προηγούμενη κατασκευή (ταπετσαρίες-ουρανοί αυτοκινήτου). Το μαύρο όμως δεν ξέρω αν αργά ή γρήγορα θα αρχίσει το ξεφλούδισμα μια και είναι πολύ λεπτό και από την πίεση στις γωνίες νομίζω πως ήδη τα έχει δει λίγο μαύρα...
    Το μπεζάκι παρά την ζέστη γύρω από τις λυχνίες και μετά από τόσες ώρες φένεται να τα πάει πολύ καλά. Θα δούμε.

    Όπως είπα τίποτα το ακριβό. Οι λυχνίες κόστισαν 15Ε και οι μετασχηματιστές 30Ε από Αντωνιάδη. Τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα άλλα μπορείτε να υπολογίσετε.
    Ο τροφοδοσίας είναι 230-200V 130mA, 2x3.15 2A.
    Οι εξόδου 5.6k - 8Ω, και νομίζω του είπα του ανθρώπου 5W που είναι πολύ στο όριο όπως καταλαβαίνω...


    συνεχείζεται...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3841.jpg Εμφανίσεις:  674 Μέγεθος:  147,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3843.jpg Εμφανίσεις:  471 Μέγεθος:  149,3 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 21-09-12 στις 23:57

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (16-09-12)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    φανταζόμουν πως έτσι που θα έβαζα τους μετασχηματιστές ίσως είχα θέμα με βόμβο που τελικά προέκυψε ευτηχώς σε μικρό βαθμό. Έκανα μερικές αλλαγές στην τροφοδοσία, όμως δεν μπορούσα να βάλω και μεγάλες αντιστάσεις μια και ήδη η τάση δεν ήταν μεγάλη (καλύτερα να ζητούσα 220 στο δευτερέον και όχι 200).
    Τέλος καλό, υπάρχει ένας πολύ ανεπαίσθητος βόμβος και πάλι ανάλογα με τα ηχεία. Όταν ο τροφοδοσίας δούλεψε δοκιμαστικά έξω από το κουτί δεν ακουγόταν τίποτα, και ουσιαστικά ούτε και φύσημα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3844.jpg Εμφανίσεις:  348 Μέγεθος:  142,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3845.jpg Εμφανίσεις:  288 Μέγεθος:  137,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3846.jpg Εμφανίσεις:  323 Μέγεθος:  148,3 KB

    στην άνοδο έχω αντί 270 όπως λέει ο "κατασκευαστής" 225V και χωρίς καμία αλλαγή στο υπάρχον σχέδιο (μια που δεν το κατέχω κίολας) στο screen πάντα έχω περι τα 10V υψηλότερα. Ρώτησα τα παιδία στο FIXIT, έκανα και μερικές δοκιμές αλλά τελικά τα άφησα όλα ως έχουν. Εμένα μου ακούγεται θαύμα και με πολύ μπάσσο θα έλεγα (ίσως συνήθισα από τον πολυκάναλο τόσα χρόνια την έλειψη στον τομέα, δεν ξέρω).
    Έκανα δοκιμή 5 συνεχόμενες ώρες και όλα οκ με (σχέδον) κάθε είδους μουσική, και από εχθές σχεδόν δεν σταμάτησε.

    Και το παράδοξο της ιστορίας:
    Μόλις τελείωσε και ΑΚΡΙΒΩΣ! τη στιγμή που θα τον έκλεινα, έκανα την σκέψη πως θα πάψω να ακούω μουσική από τον πολυκάναλο ενώ ταυτόχρονα πατούσα το κουμπί (του πολυκάναλου) να ανοίξει. Ε ρε παιδιά, σταμάτησε να δουλεύει η οθόνη του!!!
    Το στοιχειό της λάμπας ειναί αυτό? Δεν ξέρω...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3854.jpg Εμφανίσεις:  299 Μέγεθος:  163,0 KB


    Καλή συνέχεια και ευχαριστώ τα παιδία για κάθε βοήθεια.

    ...άντε και για τον σουπερμινι τώρα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 16-09-12 στις 04:18

  4. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (16-09-12), Hulk (16-09-12), marfa (16-09-12), Neuraxia (16-09-12)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Καλά μιλάμε για πολύ vintage design.... μας έφτιαξες πρωί πρωί.
    Πάρα πολύ όμορφη κατασκευή , συγχαρητήρια .
    Όσο για αλουμίνιο θα βρείς σε Practiker/Leroy Merlin σε φύλλα - γωνιές - ράβδους κλπ.
    Ωραία ταίριαξες του Μ/Σ μέσα στο κουτί , αν τους θωρακίσεις προσεκτικά με κάνα φύλλο
    χαλκού ίσως γλυτώσεις και τον βόμβο.
    Άντε και καλές ακροάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv6hmn
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Μηνύματα
    216

    Προεπιλογή

    καλημερα. δεν υπαρχει ποιο ωραιο πραγμα να ανοιγεις το pc πρωι και να βλεπεις τετοιες κατασκευές, φιλε μου συγχαρητήρια ειναι πανέμορφος μπράβο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Πολυ μερακι ΜΠΡΑΒΟ ΧΡΗΣΤΟ
    Αυτη ειναι η διαφορα με τις λυχνιοκατασκευες .
    Η καθε μια ειναι μοναδικη και φερει ολα τα χαρακτηριστηκα του κατασκευαστη
    ΜΕΡΑΚΙ ,ΤΕΧΝΗ,ΠΕΙΣΜΑ,ΚΑΛΑΙΣΘΗΣΙΑ,ΓΝΩΣΗ ολα αποτυπωνονται επανω του

    Για τα υπολοιπα θα επανελθω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη MOGOLOS
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Πολλα μπραβο και απο εμενα.Οταν αγαπας αυτο που κανεις το αποτελεσμα ειναι αυτο..Καλη συνεχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Χρήστο πολύ καλή η κατασκευή σου.Πρωί πρωί με έκανες να κοιτάξω εναν ενισχυτή που έχω ξεκινήσει και τον παράτησα εδω και ένα εξάμηνο.Με ευχιαξες που λένε.Οι ενισχυτές με λάμπες έχουν το κάτι άλλο στον ήχο.Παλαιός κατασκευαστής ενισχυτών πρίν απο πολλά χρόνια βέβαια.Και ο λόγος που ξεκίνησα να κατασκευάσω και τον εν λόγο ενισχυτή με δυο EL 34 πούς πούλ είναι αυτός ο γλυκός ήχος της λάμπας.Καλές ακροάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Το κουτί είναι φανταστικό ο συνδυασμός χρωμάτων υλικών και η αρχιτεκτονική του μοναδική ένα μεγάλο μπράβο. Αν μπορέσεις και βάλεις ανάμεσα στους μετασχηματιστές ένα κομμάτι λαμαρίνα θα ήταν μια καλή θωράκιση για την μύωση των θορύβων. Επίσης μου άρεσε το ταμπελάκι πως το έκανε αυτό ή ήταν κάτι έτοιμο και το έβαλες. Η μόνη παρατήρηση που θα έκανα είναι η τοποθέτηση των υλικών από κάτω με φοβίζουν για κανένα βραχυκύκλωμα ίσως ένα μακαρόνι να ήταν μια καλή προστασία. Όπως και να έχει η κατασκευή είναι σουπερ…. καλές ακροάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    μπράβο φίλε, πολύ όμορφο
    επειδή εχω δει διάφορα link κατα καιρούς να εξαφανίζονται πήρα την πρωτοβουλία να βάλω το σχέδιο απο το link που έδωσες εδώ




    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια ! Αριστη δουλεια ! Αν μπωρεις βαλε και το σχεδιο του,εχω αρκετες καινουργιες PCL82,θα το προσπαθησω ετσι για να θυμηθω τα παλια ''λαμπατα'' χρονια .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μίνι ενισχυτής
    By sofaki in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-20, 23:50
  2. Μίνι ενισχυτής κιθάρας 2W με λυχνίες.
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-12, 16:00
  3. Μονοφωνικός ενισχυτής με λυχνίες 35W
    By atatas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-11, 19:12
  4. Ενισχυτής ήχου με λυχνίες- θόρυβος
    By απολλων85 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-11, 22:07
  5. Ενισχυτής με λυχνίες 2Χ20W
    By lazarost in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-09, 10:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας