Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Δέκτες υπερανάδρασης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή Δέκτες υπερανάδρασης



    ............Δέκτες
    υπερανάδρασης............Superregeneration............Super-regenerative




    Eιχα σκοπό να κάνω ένα συμπληρωματικό για τον Nο 19.
    Τα σχεδία που είχα βρει τότε δεν μου έδιναν την δυνατότητα μια αναλυτικής παρουσιασης.
    το πολυ ψαξιμο τελικα αποδιδει και ετσι τωρα μπορουμε να τον συμπληρωσουμε.ομως το βιβλο του δεν μου εδωσε μονο απαντησεις αλλα και πολλά ερωτηματικά πράγμα που μου έδωσε αφορμη να λυσω μερικες αποριες μου και να αναζητησω πραγματα που δεν ειχα σκεφτει.ΕΚΕΙ ΒΡΕΘΗΚΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΔΕΚΤΗ ΥΠΕΡΑΝΑΔΡΑΣΗΣ

    Θα μιλησουμε λοιπον για ενα σημαντικό ξεχασμένο κομμάτι του παζλ των δεκτων


    .................................................. .


    To παραξενο αυτό κυκλωμα Όχι δεν ειναι λαθος, δεν ειναι ταλαντωτης,-δεν ειναι πομπος

    dekthw.jpg


    ...............................................

    θα διαβασουμε την θεωρια και θα προσπαθησουμε να καταλαβουμε αυτον τον υπεροχο τροπο


    eee.jpg



    Mια ανακαλυψη με απιστευτες ιδιοτητες


    "Αυτό το κύκλωμα που χρησιμοποιείται ευρέως σεραδιοφωνικούς δέκτες, μεταξύ 1920 καιτον Δεύτερου Παγκόσμιου Πόλεμου

    .................................................. .

    Και βεβαια θα δειξω ολες τις παραπομπες ωστε ο καθε ενδιαφερομενος να εχει την δικη του αποψη

    το ολο θεμα δεν ισχυει μονον για λυχνιες
    sss.jpg



    1.jpg
    .................................................. .

    Οι ιδιοτητες του, οι διαφορες τους και πολλα περιεργα, θα σας καταπληξουν

    Τετοιους δεκτες να πω οτι δεν τα εχω συναντησει μπροστα μου μεχρι σημερα,μονον ακουστα τους ειχα ,χωρις να εχω δοσει ιδιαιτερη σημασια στο πως λειτουργουν

    Την μονη αναφορα που εχουμε για αυτους εδω, ειναι απο την Δημητρη ( τρελο επιστημονα ) με την κατασκευη του ΔΕΚΤΗΣ VHF, που οφειλω να ομολογησω οτι δεν ειχα δωσει και πολυ σημασια. Ισως ακριβως επειδη δεν γνωριζα την λειτουργεια του


    Οι δέκτες υπεραναδρασης χρησιμοποιούν ένα ανιχνευτή που είναι ένας RF ταλαντωτής ,ο οποίος δεχεται και το σήμα εισόδου

    Ανακαλύφθηκε από τον Edwin Howard Armstrong το 1914 και του επέτρεψε να χτίσει πολύ ευαίσθητους δέκτες σε μια εποχή όπου το κόστος των εξαρτημάτων ήταν πολύ υψηλό καθως και τα επιπεδα των ενισχυτων RF οι επιδόσεις τους ήταν θλιβερες με τα σημερινά πρότυπα.


    Eχω συγκεντωσει αρκετες πληροφοριες και νομιζω οτι πλεον μπορω να ξεκινησω
    ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ....ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ



    ΣΥΝΑΙΧΙΖΕΤΑΙ



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 12-08-12 στις 23:46

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Μπράβο παναγιώτη, ΠΟΛΥ ενδιαφέρον αρθρο, για να θυμηθούμε οι παλιοί και να μάθουν οι νέοι,
    Συνέχισε το. Αξίζει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (13-08-12)

  4. #3
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Μπράβο Παναγιώτη, συνέχισε! και επειδή θα λείπω,σου εύχομαι προκαταβολικά χρόνια πολλά για τη γιοτρή σου!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (13-08-12)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη hlsat
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη για σου.
    Καλη παρουσιαση στο θεμα σου οποια βοηθεια χρειαστης εδω ειμαι.
    Μια φωτογραφια απο το μπλοκ διαγραμμα ενος τετοιου δεκτου ανεβαζω.
    Η μονη διαφορα ειναι οτι στην εξοδο αντι για μεγαφωνο εχει ρελε για οδηγιση ενος σερβομηχανισμου παλαιας εποχης αφου το κυκλωμα ειναι για τηλεχειρισμο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλιας - Hlsat - Ραδιο Santana - Αθηναιος.
    Ηλεκτρονικος - Μοντελιστης.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον hlsat για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (13-08-12)

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο παναγιώτη, ΠΟΛΥ ενδιαφέρον αρθρο, για να θυμηθούμε οι παλιοί και να μάθουν οι νέοι,
    Συνέχισε το. Αξίζει
    Σωτηρη ακομα και εγω ,που θεωρουμαι παλιος δεν τα ηξερα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Παναγιώτη, συνέχισε! και επειδή θα λείπω,σου εύχομαι προκαταβολικά χρόνια πολλά για τη γιοτρή σου!
    Νασαι καλα Δημητρη ,ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlsat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιωτη για σου.
    Καλη παρουσιαση στο θεμα σου οποια βοηθεια χρειαστης εδω ειμαι.
    Μια φωτογραφια απο το μπλοκ διαγραμμα ενος τετοιου δεκτου ανεβαζω.
    Η μονη διαφορα ειναι οτι στην εξοδο αντι για μεγαφωνο εχει ρελε για οδηγιση ενος σερβομηχανισμου παλαιας εποχης αφου το κυκλωμα ειναι για τηλεχειρισμο.
    Ευχαριστω Ηλια . Το θεμα ειναι ανοικτο για σενα και για ολους, να προσθεσουμε ,να ρωτησουμε , να εξηγησουμε οτι μπορουμε

    Να προσθεσω οτι η χρηση τετοιων δεκτων , ενδείκνυται ακομη και σημερα για αυτον τον σκοπο ,κατι που αναφερεται και στην http://en.wikipedia.org/wiki/Regenerative_circuit
    <<<Regenerative receiver circuits are still used in low-cost electronic equipment such as garage door openers.>>>

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 13-08-12 στις 23:28

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    ............Δέκτες υπερανάδρασης............Superregeneration............Super-regenerative... σελιδα 2

    Στοχος μου
    σε αυτο το θεμα ειναι να μπρορεσω να εξηγησω αυτο το παραξενο κυκλωμα που με τα τοσα λιγα εξαρτηματα ,πετυχε να εχει εκπληκτικα αποτελεσματα καθως και τα μειονεκτηματα του

    Να συγκεντρωσουμε εδω ολες τις πληροφοριες ,που θα βοηθησουν καποιον ,οταν ενδιαφερθει να τις εχει

    Να ξεκινησουμε λοιπον το ιστορικο ,γυρνωντας πισω το ρολοι ,πισω στα χρονια εκεινα οπου οι δεκτες ηταν απ ευθειας ενισχυσης του σηματος ληψεως.Ενα δυο ακομη καο τρια σταδια ενισχυσης RF και μετα η φωραση.Οι υπερετεροδυνοι δεκτες δεν ειχαν καμει την εμφανιση τους ακομη.

    .................................................. .........................

    Τι θα διαβασουμε και απο που;

    Απο το βιβλιο ραδιοτεχνια β του Ιδρυματος Ευγενιδου Πατηστε να το κατεβασετε

    5.jpg
    .................................................. .........................

    Aπο το βιβλιο το ws no 19



    11.jpg


    ................................................... .........................

    Απο την http://en.wikipedia.org/wiki/Regenerative_circuit

    555.jpg


    .................................................. .........................

    Και απο τα δικα μας τα αρχεια

    rrrr.jpg


    .................................................. .........................


    Kαι για κατασκευες ,υπαρχουν πολλες

    Μεταφερθητε στο λινκ που εχω αναρτησει

    ee.jpg


    regenerative ham receiver

    πολλες μα πολλες DIY και κατασκευες, αξιολογα λινκ
    eeeee.jpg



    http://www.vk2zay.net/article/40
    .................................................. .........................

    και για να ζεσταινομαστε


    Στην ουσια η διαταξη του δεκτου υπεραναδρασης ειναι ενας ταλλαντωτης.Ο ταλλαντωτης ελεγχεται απο μια ταση τομης (ενα εναλλασομενο υπερυχητικο σημα ,συχνοτητος απο 100-150κηζ)
    Στην εισοδο του ταλλαντωτη ερχεται και το σημα κεραιας, οπου αυτο λογω της θετικης αναδρασης της λειτουργειας του ταλλαντωτη ενισχυεται πολλαπλασια

    μεταφερω μερικα αρθρα

    frequency, producing an audio beat note for CW or the local BFO signal needed for SSB reception. Typical circuit gains in a straight regenerative detector are 1000 times greater than the same detector operating without regeneration. Using modern compo*nents, practical circuit gains of 20,000 (86 dB) and higher are newIn 1922, Armstrong came up with yet another invention based on regeneration, but whose actual mechanism opened up an entirely field of research: super-regeneration.2 This is a modification of the straight regenerative circuit; the detector is set to an oscillating condition and then periodically shut down or quenched by a second oscillator operating at a lower frequency. In its simplest form, the circuit is essentially a modulated oscillator whose input is coupled- to an antenna.Super-regeneration allows the input signal to build up to the oscillation point over and over again, providing single-stage circuit gains of close to one million (120 dB). As long as there is enough gain to begin oscillations, very sensitive receiver circuits can be built at frequencies where would be much too difficult for the average ham to construct other types of receivers, such as the superheterodyne.

    Mιλαμε δηλαδη για μια πολυ μεγαλη ενισχυση που μπορει να φτασει και τα 120 db

    TI ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ; Οτι ενας δεκτης με δυο τρεις λυχνιουλες ,μπορει να εχει ευαισθησια κοντα στο μικροβολτ


    Ομως δεν ειναι μονο αυτο

    Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΕΚΤΩΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΩΝ 50 ΜΗΖ
    .

    Σε συχνοτητες ας πουμε 200 Μηζ ενα κυκλωμα που να περιειχε μονον συντονισμενα κυκλωματα το ευρος διελευσεως οσο αυστηρο και να ηταν θα ηταν τουλαχιστον 5 μηζ .....ετσι λοιπον ο δεκτης με την ιδια ευκολια οτι επιανε στους 200 θα ακουγε και αυτον που ηταν στους 205 σχεδον

    Εδω ομως οι συχνοτητες που διεγειρουν τον δεκτη ειναι μονον οι παρααπλησιες του ταλαντωτου προσδιδοντας στο κυκλωμα ενα πολυ υψηλο Q


    .................................................. .........................

    απο βικυπεδια


    <<<< ]>>>>For AM reception, the gain of the loop is adjusted so it is just below the level required for oscillation (a loop gain of just less than one). The result of this is to increase the gain of the amplifier by a large factor at the bandpass frequency (resonant frequency), while not increasing it at other frequencies. So the incoming radio signal is amplified by a large amount, 103 - 105, increasing the receiver's sensitivity to weak signals. The high gain also has the effect of sharpening the circuit's bandwidth (increasing the Q factor) by an equal factor, increasing theselectivity of the receiver, its ability to reject interfering signals at frequencies near the desired station's frequency.[1]


    μεταφραση
    Για μμ υποδοχής, το κέρδος του κυκλώματος ρυθμίζεται έτσι ώστε να είναι ακριβώς κάτω από το επίπεδο που απαιτείται για την ταλάντωση (κέρδος βρόχου μόλις λιγότερο από ένα). Το αποτέλεσμα αυτού είναι να αυξηθεί το κέρδος του ενισχυτή από έναν μεγάλο παράγοντα στη συχνότητα bandpass (συχνότητα συντονισμού), ενώ δεν θα αυξάνεται σε άλλες συχνότητες.Έτσι, το εισερχόμενο σήμα ραδιόφωνο ενισχύεται από ένα μεγάλο ποσό, 10 3 - 10 5 , αυξάνοντας την ευαισθησία του δέκτη με αδύναμα σήματα. Η υψηλή αύξηση έχει επίσης ως αποτέλεσμα της όξυνσης του κυκλώματος εύρους ζώνης (αύξηση του παράγοντα Q ) από έναν ίσο συντελεστή, την αύξηση της επιλεκτικότητας του δέκτη, την ικανότητά της να απορρίψει σήματα παρεμβολής σε συχνότητες κοντά στη συχνότητα του επιθυμητού σταθμού. [ 1 ]


    ΣΥΝΑΙΧΙΖΕΤΑΙ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 14-08-12 στις 09:29

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hulk (13-08-12)

  11. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Γεια σου Παναγιωτη με τα ωραια σου!!! Αν και τα βλεπω πολυ Κινεζικα τα RF θα προσπαθησω να παρακολουθω τα θεματα σου μηπως και
    καμια μερα μαθω τιποτα.
    Μεχρι τοτε θα διαβαζω με απορια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (13-08-12)

  13. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη , για άλλη μια φορά ξεκινάς ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα ! Από τα πρώτα που έχεις γράψει έχω την εντύπωση πως θα τα καταφέρεις μια χαρά παρά τις μετριοπαθείς σου δηλώσεις : "ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ....ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ" . Να μου επιτρέψεις λοιπόν , να προσθέσω τη φωτογραφία του ανθρώπου στον οποίο ωφείλουμε αυτά και όχι μόνο...του Εντουιν Αρμστρονγκ , έτσι για να υπάρχει ARMSTONG SUPER REGEN RECEIVER.jpgΣυνέχισε λοιπόν την προσπάθειά σου και καλή συνέχεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sv9dri για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (13-08-12)

  15. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Άντε μήπως και καταφέρουμε τελικά και κάνουμε να λειτουργήσει εκείνο το σκουπιδάκι δέκτης υπερανάδρασης της Smart Kit (Smart Kit 1013).

    0 Not allowed! Not allowed!

  16. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Παναγιωτη με τα ωραια σου!!! Αν και τα βλεπω πολυ Κινεζικα τα RF θα προσπαθησω να παρακολουθω τα θεματα σου μηπως και
    καμια μερα μαθω τιποτα.
    Μεχρι τοτε θα διαβαζω με απορια....
    Φιλε Σαββα..δεν χρειαζεται να τα καταλαβαινεις και ολα
    Σκοπος δεν ειναι να ξερεις τα παντα ,να ξερεις ομως οτι υπαρχει , τι περιπου δουλεια κανει, και πως θα το αναζητησεις οταν το χρειαστης

    Μας ελεγε ενας καθηγητης....Σκοπος μου ειναι να σας πω τι υπαρχει , και το σπουδαιοτερο να καταφερω να μαθετε να ψαχνετε , ωστε οταν το χρειαστητε να το εχετε


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv9dri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Παναγιώτη , για άλλη μια φορά ξεκινάς ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα ! Από τα πρώτα που έχεις γράψει έχω την εντύπωση πως θα τα καταφέρεις μια χαρά παρά τις μετριοπαθείς σου δηλώσεις : "ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ....ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ" . Να μου επιτρέψεις λοιπόν , να προσθέσω τη φωτογραφία του ανθρώπου στον οποίο ωφείλουμε αυτά και όχι μόνο...του Εντουιν Αρμστρονγκ , έτσι για να υπάρχει ARMSTONG SUPER REGEN RECEIVER.jpgΣυνέχισε λοιπόν την προσπάθειά σου και καλή συνέχεια
    Ευχαριστω Γιαννη ....Εαν κατι δεν το εχω δουλεψει με τα χερια μου, δεν μπορω να εχω την δικη μου αποψη.Ετσι βασιζομαι στις γνωσεις των αλλων

    Η θεση μου παντα εδω ειναι, οτι θελω να λεω τις δικες μου εμπειριες,ομως παντα συμφωνα με παραπομπες και θεωρια

    Θα το βαλω κατω καμια φορα το συγκεκριμενο ,ααααμα μου την <σφυριξει>


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΟΛΥΜΠΟΣ 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Άντε μήπως και καταφέρουμε τελικά και κάνουμε να λειτουργήσει εκείνο το σκουπιδάκι δέκτης υπερανάδρασης της Smart Kit (Smart Kit 1013).
    Δημητρη οι δεκτες αυτοι δεν ειναι οτι καλλυτερο.Δεν μπορει ενα πραγμα με τρια εξαρτηματα να κανει οτι ενα με δεκα
    Εχουν προβληματα με αυτοταλαντωσεις, μπουκωματα και σφυριγματα
    Γενικα οταν ειναι να καλλυψουν μεγαλη γκαμα συχνοτητων ,εκει ειναι πολυ δυσκολα

    Ομως πιστευω οτι ..εαν (οτιδηποτε και να ειναι αυτο) γνωριζεις πως δουλευει, τοτε μπορεις να το φτειαξεις καλυτερα
    Εκει πιστευω να σε βοηθησουν τα οσα θα γραψουμε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 14-08-12 στις 22:27

  17. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hulk (21-08-12)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κίνηση κατόπτρου από διαφορετικούς δέκτες
    By Elias97 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-17, 22:50
  2. Επιστροφή στον γαληνίτη: 2 δέκτες κρυσταλλικού φωρατή.
    By Γαληνίτης in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 03:23
  3. Δέκτες rf τηλεοράσεων
    By Jimis k in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-12, 01:14
  4. Ερώτιση για ψηφιακούς δέκτες.
    By furtune in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-11, 02:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας