Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Αγορά συναγερμού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα,Πειραιάς
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή Αγορά συναγερμού

    Καλησπέρα σε όλους
    Έχω χτίσει ένα σπίτι και θέλω την βοήθεια σας για την επιλογή συναγερμού ...
    Λοιπόν , το σπίτι έχει 4 παράθυρα και 4 πόρτες
    Θέλω να βρω έναν συναγερμό ο οποίος να πληρεί τις παρακάτω προδιαγραφές :
    Να είναι ένας "κλασσικός" συναγερμός ο οποίος να έχει 2 επαφές σε κάθε πόρτα ή παράθυρο (π.χ μια επαφή σε τζάμι και μια σε κάσα) , εξωτερική σειρήνα καθώς και όταν υπάρχει παραβίαση να υπάρχει ειδοποίηση σε κάποιο κινητό με κλήση ή μήνυμα ...
    Τα βασικά τροφοδοτικά πάνελ και όλα αυτά καθώς το σπίτι είναι νεόκτιστο και έχει αναμονές (ρεύματα κ.τ.λ)...
    Θα ήθελα κάποιος ο οποίος να ξέρει κάποιο κατάστημα και γενικά για έναν μέτριο συναγερμό τέτοιου τύπου πόσο κυμαίνονται οι τιμές
    Ευχαριστώ πολύ
    Θα είναι πολύτιμη η βοήθεια σας
    Καλό βράδυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους
    Έχω χτίσει ένα σπίτι και θέλω την βοήθεια σας για την επιλογή συναγερμού ...
    Λοιπόν , το σπίτι έχει 4 παράθυρα και 4 πόρτες
    Θέλω να βρω έναν συναγερμό ο οποίος να πληρεί τις παρακάτω προδιαγραφές :
    Να είναι ένας "κλασσικός" συναγερμός ο οποίος να έχει 2 επαφές σε κάθε πόρτα ή παράθυρο (π.χ μια επαφή σε τζάμι και μια σε κάσα) , εξωτερική σειρήνα καθώς και όταν υπάρχει παραβίαση να υπάρχει ειδοποίηση σε κάποιο κινητό με κλήση ή μήνυμα ...
    Τα βασικά τροφοδοτικά πάνελ και όλα αυτά καθώς το σπίτι είναι νεόκτιστο και έχει αναμονές (ρεύματα κ.τ.λ)...
    Θα ήθελα κάποιος ο οποίος να ξέρει κάποιο κατάστημα και γενικά για έναν μέτριο συναγερμό τέτοιου τύπου πόσο κυμαίνονται οι τιμές
    Ευχαριστώ πολύ
    Θα είναι πολύτιμη η βοήθεια σας
    Καλό βράδυ
    Καλημερα φιλε μου σου εστειλα Ρ.Μ.
    ως προς αυτα που ζητας υπαρχουν συστηματα ασφαλειας απο 200 ευρω πληρη (κινεζικης προελευσης) και μπορουν να φτασουν τα 500 με 650 ευρω αναλογα την μαρκα και μοντελα (αναφερομαι σε επωνυμα συστηματα οπως CADDX - Paradox κλπ)

    Οι τιμες μπορει να διαφερουν και εξαρτονται οχι μονο απο τον πινακα ελεγχου αλλα και απο τα περιφερειακα οπως
    a) πληκτρολογιο με οθονη ή πληκτρολογιο με LED
    b) ρανταρ εσωτερικα η εξωτερικα
    c) ρανταρ απλα(πυροηλεκτρικα) ή διπλα (πυροηλεκτρικα + μικροκυματικα)
    d) ρανταρ τυπου κουρτινας
    e) Μαγνητικες απλες η μαγνητικες χωνευτες
    f) σειρηνα εξωτερικη απλη ή πιο εξελιγμενη με προστασια αντιαφρου , μεταλικη θωρακιση , σχεδιο κλπ
    g) τηλεφωνητης απλος ή τηλεφωνητης που να σου λεει και τη ζωνη που εδωσε συναγερμο
    h) μοναδα συνδεσης συναγερμου μεσω GSM η μεσω απλου PSTN τηλεφωνικου δικτυου.

    Επισης πρεπει να αναλογιστεις και τις απαιτησεις του χωρου σου δλδ
    a) εχεις κατοικιδια εντος του σπιτιου
    b) τζακι ? θα μενει αναμμενο οταν απουσιαζεις ?
    c) υπαρχει πληρη καλωδιοση του χωρου ? (μαγνητικες για παραθυρα - πατζουρια - ρολλα ? , ρανταρ ?)
    d) Χρειαζεται ο χωρος σου περιμετρικη προστασια ?


    Απο οτι καταλαβαινεις ειναι πολλα αυτα τα οποια πρεπει να προσεξεις και να επιλεξεις.

    Σου προτεινω αν απευθυνθεις σε επαγγελματια (μιας και το κοστος θα ειναι ελαχιστο πιο πολυ απο το να το βαλεις εσυ) το αποτελεσμα θα σε αποζημιωσει οπως και επισης θα μπορεσει αν ειναι σωστος επαγγελματιας να επιλεγει ενα συστημα συναγερμου του χωρου σου το οποιο να σε ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ εσενα και το χωρο σου.Τελος να ζητησεις απο τον τεχνικο την επισημη αδεια εγκαταστατη απο το Υπουργειο προστασιας του πολιτη.

    Δημητρης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα φιλε μου σου εστειλα Ρ.Μ.




    Σου προτεινω αν απευθυνθεις σε επαγγελματια (μιας και το κοστος θα ειναι ελαχιστο πιο πολυ απο το να το βαλεις εσυ) το αποτελεσμα θα σε αποζημιωσει οπως και επισης θα μπορεσει αν ειναι σωστος επαγγελματιας να επιλεγει ενα συστημα συναγερμου του χωρου σου το οποιο να σε ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ εσενα και το χωρο σου.Τελος να ζητησεις απο τον τεχνικο την επισημη αδεια εγκαταστατη απο το Υπουργειο προστασιας του πολιτη.

    Δημητρης.
    το μονο που απομεινε να του πεις ειναι να παρει εσενα να του τα φτιαξεις ολα...
    χωρις παρεξηγηση στο λεω διοτι σε καποια αλλη συζητηση ελεγες πως σε ενδιαφερει μονο η ανταλλαγη αποψεων κτλ κτλ..αν το εβλεπα κι εγω αλλιως θα ελεγα οτι εχοντας βαλει ομως σαν υπογραφη σου το συνδεσμο για το καταστημα σου ειναι σαν να προτρεπεις αυτον που ψαχνει για γνωμες και πληροφοριες να μπει στο μαγαζι σου..υπαρχει κατηγορια ''προσφορες καταστηματων'' αν θελει καποιος να βρει κατι...
    στο ξαναλεω μην με παρεξηγησεις διοτι τα λεγομενα σου σχολιαζω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Χρήστος2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους
    Έχω χτίσει ένα σπίτι και θέλω την βοήθεια σας για την επιλογή συναγερμού ...
    Λοιπόν , το σπίτι έχει 4 παράθυρα και 4 πόρτες
    Θέλω να βρω έναν συναγερμό ο οποίος να πληρεί τις παρακάτω προδιαγραφές :
    Να είναι ένας "κλασσικός" συναγερμός ο οποίος να έχει 2 επαφές σε κάθε πόρτα ή παράθυρο (π.χ μια επαφή σε τζάμι και μια σε κάσα) , εξωτερική σειρήνα καθώς και όταν υπάρχει παραβίαση να υπάρχει ειδοποίηση σε κάποιο κινητό με κλήση ή μήνυμα ...
    Τα βασικά τροφοδοτικά πάνελ και όλα αυτά καθώς το σπίτι είναι νεόκτιστο και έχει αναμονές (ρεύματα κ.τ.λ)...
    Θα ήθελα κάποιος ο οποίος να ξέρει κάποιο κατάστημα και γενικά για έναν μέτριο συναγερμό τέτοιου τύπου πόσο κυμαίνονται οι τιμές
    Ευχαριστώ πολύ
    Θα είναι πολύτιμη η βοήθεια σας
    Καλό βράδυ

    αυτά που αναφέρεις τα κάνουν όλοι οι συναγερμοί, προφανώς μην πάρεις κινέζικο,
    θα σου πρότεινα sigma γιατί είναι ελληνική εταιρεία, τίμια για τα λεφτά της.
    Να προσέξεις τον εγκαταστάτη γιατί οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά, εσύ μπορεί να μην τα δεις ποτέ αλλά το σύστημα συναγερμού θα έχει τεράστιες τρύπες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    με προλαβε ο akis...κι εγω θα σου προτεινα την sigma ειδικα τον apollo 8/16..εχει πολλες δυνατοτητες και εναι σε λογικη τιμη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stinger Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μονο που απομεινε να του πεις ειναι να παρει εσενα να του τα φτιαξεις ολα...
    χωρις παρεξηγηση στο λεω διοτι σε καποια αλλη συζητηση ελεγες πως σε ενδιαφερει μονο η ανταλλαγη αποψεων κτλ κτλ..αν το εβλεπα κι εγω αλλιως θα ελεγα οτι εχοντας βαλει ομως σαν υπογραφη σου το συνδεσμο για το καταστημα σου ειναι σαν να προτρεπεις αυτον που ψαχνει για γνωμες και πληροφοριες να μπει στο μαγαζι σου..υπαρχει κατηγορια ''προσφορες καταστηματων'' αν θελει καποιος να βρει κατι...
    στο ξαναλεω μην με παρεξηγησεις διοτι τα λεγομενα σου σχολιαζω..
    Φιλε μου , με συγχωρεις αλλα θα σε παρεξιγησω , και θα λαβω αυτα τα οποια λες σαν κακεντρεχη σχολια (ελπιζω να μην με παρεξηγησεις και εσυ) , η εταιρια μου δεν εχει καποιες προσφορες μιας και οι τιμες ειναι παντα στα χαμηλοτερα περιθωρια που μπορω και αυτο ειναι διαφημιση. Αν ανατρεξεις στην πορεια μου στο φορουμ εχω ανταλλαξει πολλες φορες αποψεις και εχω δοσει συμβουλες σε μελη στα διαφορα προβληματα τα εχουν και εχε υποψην σου οτι στους επαγγελματιες να δινουν συμβουλες αυτο κοστιζει και εγω το κανω αφιλοκερδος και αυτο διοτι μου αρεσει η ιδεα του φορουμ και θελω να ακουω και να παιρνω αποψεις αλλων.
    Τωρα ως προς το μελος του εστειλα καποιες τιμες με Π.Μ σε περιπτωση που θα ηθελε να ξερει ποσο κοστιζει η εγκατασταση και προμηθεια καποιων συστηματων ασφαλειας και τελος του εγραψα εδω στο φορουμ τι να προσεξει. ΜΕ συγχωρεις αλλα την καλη μου θεληση και βοηθεια την παρεξηγεις. Δεν ψαχνω πελατες και αυτος ειναι ενας αλλος λογος που δεν βαζω νεο θεμα στις προσφορες.

    Με εκτιμηση προς ολα τα μέλη
    Δημητρης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη turist
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Χρήστο το συναγερμό θα τον περάσεις μόνο σου ή θα τον εγκαταστήσει κάποιος άλλος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dmyl Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΕ συγχωρεις αλλα την καλη μου θεληση και βοηθεια την παρεξηγεις. Δεν ψαχνω πελατες και αυτος ειναι ενας αλλος λογος που δεν βαζω νεο θεμα στις προσφορες.

    Με εκτιμηση προς ολα τα μέλη
    Δημητρης
    ok δεν υπαρχει κανενα προβλημα..ειπα την αποψη μου..ειπες την αποψη σου και το θεμα τελειωνει εδω..δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεση..ας βγαλει ο καθενας τα συμερασματα του..δεν σχολιασα τις γνωσεις σου που ειναι σωστες..σχολιασα συγκεκριμενο θεμα..
    ας μην φορτωνουμε αλλο το θεμα του φιλου που ψαχνει συμβουλες για το θεμα του..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα,Πειραιάς
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    To συναγερμό θα τον εγκαταστήσω ο ίδιος
    Μέχρι τώρα δεν είχα μπει στην διαδικασία να ψάξω στην αγορά γιαυτό και ρώτησα
    Από τι κατάλαβα Sigma θα είναι η προτεραιότητα μου και γενικά οτιδήποτε μή Κινέζικο
    Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια
    Καλό μεσημέρι

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Για οποιαδηποτε δυσκολια πιθανον αντιμετοπισεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε. Πολλα μελη εχουν εγκαταστησει τον εν λογω συναγερμο και υπαρχει εμπειρια για αν τυχον χρειαστει τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά συναγερμού paradox vs sigma
    By Alex_G in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-17, 21:30
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-15, 01:08
  3. Βοήθεια στην αγορά ενός απλού σύστημα συναγερμού
    By davidson in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-15, 16:05
  4. Αγορά συναγερμού από Αμερική
    By INTERVAG in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 11:29
  5. Ειδοποίηση συναγερμού
    By Mr.Linatsa69 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 19:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας