Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Επιλογή Συναγερμού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή Επιλογή Συναγερμού

    Αγαπητοί Φίλοι καλημέρα

    Σκέφτομαι να βάλω συναγερμο στο σπίτι μου , προκειτε για διοροφή κατοικία (αποτελείτε απο υμιυπογειο-κατοικία,ισόγειο-ημιτελες οροφος κατοικοία) σε οικοπεδο περιφραγμενο 500τμ ελευθερο απο παντού σε αραιοκατικοιμένη περιοχή και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματα.

    Καταρχήν επειδή δεν εχει προβλέψη για καλωδιώση και δεν θελω να περαστού εξωτερικά ,αν περαστούν τα καλωδια συναγερμού στις σωληνώσεις που περνανε τα καλώδια του ρευματος θα υπαρχει καποιο προβλημα παρεμβολής; χρειάζεται μηπως ειδικό καλώδιο;
    Αν αυτό δεν γίνεται σκεφτομαι ασύρματη σύνδεση
    Πέρα απο την ασφάλιση των παραθύρων πορτών με μαγνητικές και στου χωρους με ανιχνευτές κινησης, Θα ηθελα να ασφαλισω το περιμετρικό χωρο του σπιτιου πριν φτασει στο σπίτι ώστε αν καποιος πηδήσει την μαντρα και βρεθει στο οικόπεδο να χτυπήσει ο συναγερμος . Τι αισθητήρια πρέπει να χρησιμοποιήσω για αυτό ( αισθητήρια κινησης για εξωτερικό χώρο)

    Επίσης θα ηθελα πέραν της κλασικής ειδοποιησης με τηλεφωνο να έχει και ειδοποιηση με SMS μέσω GSM και προεραιτικά ελέχγος μεσω ιντερνετ

    Υπάρχει κάποια μάρκα μοντέλο που θα μου προτείνατε

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    πρέπει να ξέρεις οτι για να βάλεις ένα ασύρματο αξιόπιστο σύστημα συναγερμού σε τόσο μεγάλο σπίτι θα πληρώσεις πολλές χιλιάδες ευρώ, τα καλώδια δεν χωράνε να περάσουν μέσα απο την ηλεκτρολογική εγκατάσταση.
    εγώ λέω να το ψάξεις λίγο παραπάνω μήπως βρεις κάποια λύση

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Σε αυτο που περιγραφεις καλο θα ηταν να πας σε επωνυμο συστημα συναγερμου μιας και οι πιθανοτητες για ψευδοσυναγερμους ειναι πολλες και μπορουν να εκμηδενιστουν μονο με επωνυμα συστηματα συναγερμου (να αντεχουν απο παρεμβολες , να αναγνοριζουν πραγματικη κινηση , να αντεχουν σε καταστασεις ηλιακου φωτος , βροχης κλπ κλπ) Επισης η εγκατασταση πρεπει να απευθυνθεις σε σωστο επαγγελματια ωστε να χρησιμοποιησει τεχνικες ωστε να μην αντιμετοπιζεις στο μελλον προβληματα. Η προταση μου ειναι να τοποθετηθει ενα υβριδικο συστημα συναγερμου με ενσυρματα και ασυρματα περιφερειακα.
    Εταιριες υπαρχουν πολλες και ενδεικτικα μπορω να σου πω να κοιταξεις τα PARADOX μιας και εχουν και αρκετα αξιοπιστα ασυρματα περιφερειακα. Δεν ειναι μονοδρομος αλλα η εμπειρια εχει δειξει οτι ειναι αξιοπιστα και αν επιλεχθουν σωστα περιφερειακα και τοποθετηθουν σωστα θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antykaps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί Φίλοι καλημέρα

    Σκέφτομαι να βάλω συναγερμο στο σπίτι μου , προκειτε για διοροφή κατοικία (αποτελείτε απο υμιυπογειο-κατοικία,ισόγειο-ημιτελες οροφος κατοικοία) σε οικοπεδο περιφραγμενο 500τμ ελευθερο απο παντού σε αραιοκατικοιμένη περιοχή και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματα.

    Καταρχήν επειδή δεν εχει προβλέψη για καλωδιώση και δεν θελω να περαστού εξωτερικά ,αν περαστούν τα καλωδια συναγερμού στις σωληνώσεις που περνανε τα καλώδια του ρευματος θα υπαρχει καποιο προβλημα παρεμβολής; χρειάζεται μηπως ειδικό καλώδιο;
    Αν αυτό δεν γίνεται σκεφτομαι ασύρματη σύνδεση
    Πέρα απο την ασφάλιση των παραθύρων πορτών με μαγνητικές και στου χωρους με ανιχνευτές κινησης, Θα ηθελα να ασφαλισω το περιμετρικό χωρο του σπιτιου πριν φτασει στο σπίτι ώστε αν καποιος πηδήσει την μαντρα και βρεθει στο οικόπεδο να χτυπήσει ο συναγερμος . Τι αισθητήρια πρέπει να χρησιμοποιήσω για αυτό ( αισθητήρια κινησης για εξωτερικό χώρο)

    Επίσης θα ηθελα πέραν της κλασικής ειδοποιησης με τηλεφωνο να έχει και ειδοποιηση με SMS μέσω GSM και προεραιτικά ελέχγος μεσω ιντερνετ

    Υπάρχει κάποια μάρκα μοντέλο που θα μου προτείνατε

    Ευχαριστώ
    το υβριδικο που προτεινανε ειναι το ιδανικο.ενσυρματα οπου επιτρεπεται και ασυρματα οπου δεν μπορει να καλωδιωθει.
    Για τον εξω χωρο εξ.ρανταρ η beams ή και τα δυο.
    Απο θεμα gsm το κανουν ολοι με εξτρα πλακετα για το internet οι περισοτεροι(διατηρω μια επιφυλαξη) ,αλλα για πιο λογω θες το ιντερνετ??
    θελω να πω αν ειναι ο ελεγχος προτιμοτερο θα ηταν μεσω ιντερνετ να ελεγχεις 4 καμερες.
    δεν ξερω αν συμφωνειται.

    ΥΓ Οποια μαρκα και να επιλεξεις (εννοειται απο τις γνωστες-αξιοπιστες) το αποτελεσμα κατα 90% εξαρταται απο την μελετη-τοποθετηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

    Σιγουρα θα απευθυνθω σε ειδικό και θα πάρω προσφορές

    Ανοιξα το θέμα για να πάρω μια ιδέα για το γίνεται στην αγορά , ποια συστήματα παιζουν , ποιες τεχνολογίες κλπ ωστε να μην πιαστώ κοροιδο απο κάποιον "ειδικό" που περιμένει να με γδύσει πριν τους κλεφτες ποντάροντας στην αγνοια μου.

    Τι κατα την γνωμη σας πρεπει να έχει το συστημα ; υπάρχουν ελέχιστες προδιαγραφς ;Θα πρέπει να προσέξω κάτι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antykaps Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τι κατα την γνωμη σας πρεπει να έχει το συστημα ; υπάρχουν ελέχιστες προδιαγραφς ;Θα πρέπει να προσέξω κάτι;
    ναι να προσεξεις...αν σου πει οτι εχω ενα φοβερο ασυρματο συναγερμο με 300-400 ευρω σιγουρα κινεζικος και κατα πασα πιθανοτητα προβληματικος θα ειναι..
    αφου εχεις αποφασισει να βαλεις αξιοπιστο ασυρματο θα ξερεις οτι θα βαλεις και το χερι βαθια στην τσεπη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antykaps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

    Σιγουρα θα απευθυνθω σε ειδικό και θα πάρω προσφορές

    Ανοιξα το θέμα για να πάρω μια ιδέα για το γίνεται στην αγορά , ποια συστήματα παιζουν , ποιες τεχνολογίες κλπ ωστε να μην πιαστώ κοροιδο απο κάποιον "ειδικό" που περιμένει να με γδύσει πριν τους κλεφτες ποντάροντας στην αγνοια μου.

    Τι κατα την γνωμη σας πρεπει να έχει το συστημα ; υπάρχουν ελέχιστες προδιαγραφς ;Θα πρέπει να προσέξω κάτι;
    Μια αναλυτικη προσφορα ειναι το καλυτερο.Να ξερεις τι περιεχει η τιμη που προσφερει.
    Επισης να σου εξηγησει ο αλλος γιατι θα σου βαλει πχ. 10 ρανταρ ή γιατι εδω δεν θα βαλει.Πιστεψε με.Ο σωστος θα σε πεισει,εστω και αν ειναι ακριβος εστω και αν δεν τον επιλεξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dmyl
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Επελεξε ενα συστημα σναγερμου με αρκετες ζωνες (16) , ρανταρ εξωτερικα ή δεμσες για περιμετρικη προστασια , και προσπαθησε ο συναγερμος να συνδεθει με περιμετρικο συστημα φωτισμου ετσι ωστε κατα τις βραδυνες ωρες που θα χτυπησει ο συναγερμος να ενεργοποιηθει μια βαθμιδα εξοδου και να φωτιστει ο χωρος περιμετρικα. (αυτο ειναι ενα δειγμα επαγγελματισμου οπου εκτος απο το ηχιτικο σημα της σειρηνα θα φωτισθει το σπιτι περιμετρικα και προφανως ο-οι διαρρηκτης - διαρρηκτες δεν θελουν να γινουν αντιλληπτοι και τρεπονται σε φυγη) αυτα και αλλες πολλες μεθοδους διδασκονται στα σεμιναρια που κανουμε καπιοι επαγγελματιες της ασφαλειας χωρων με συστηματα συναγερμου και καλο να μην περογραφονται εδω. Απλα στα λεω για να εχεις υποψην σου το τι να περιμενεις να ακουσεις περα απο καποια ηλεκτρολογικα κολπα της αγορας που ολα γινονται και μην σε νοιαζει δεν χρειαζονται ρανταρ εδω εκει κλπ κλπ ζητα επαγγελματια για να εχεις επαγγελματικη λυση και λυση ασφαλειας στο χωρο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Συστήματα Προηγμένης Τεχνολογίας http://www.dmsystems.gr
    Το blog των συστηματων ασφαλειας

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antykaps Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί Φίλοι καλημέρα

    Σκέφτομαι να βάλω συναγερμο στο σπίτι μου , προκειτε για διοροφή κατοικία (αποτελείτε απο υμιυπογειο-κατοικία,ισόγειο-ημιτελες οροφος κατοικοία) σε οικοπεδο περιφραγμενο 500τμ ελευθερο απο παντού σε αραιοκατικοιμένη περιοχή και θέλω να ρωτήσω μερικά πραγματα.

    Καταρχήν επειδή δεν εχει προβλέψη για καλωδιώση και δεν θελω να περαστού εξωτερικά ,αν περαστούν τα καλωδια συναγερμού στις σωληνώσεις που περνανε τα καλώδια του ρευματος θα υπαρχει καποιο προβλημα παρεμβολής; χρειάζεται μηπως ειδικό καλώδιο;
    Αν αυτό δεν γίνεται σκεφτομαι ασύρματη σύνδεση
    Πέρα απο την ασφάλιση των παραθύρων πορτών με μαγνητικές και στου χωρους με ανιχνευτές κινησης, Θα ηθελα να ασφαλισω το περιμετρικό χωρο του σπιτιου πριν φτασει στο σπίτι ώστε αν καποιος πηδήσει την μαντρα και βρεθει στο οικόπεδο να χτυπήσει ο συναγερμος . Τι αισθητήρια πρέπει να χρησιμοποιήσω για αυτό ( αισθητήρια κινησης για εξωτερικό χώρο)

    Επίσης θα ηθελα πέραν της κλασικής ειδοποιησης με τηλεφωνο να έχει και ειδοποιηση με SMS μέσω GSM και προεραιτικά ελέχγος μεσω ιντερνετ

    Υπάρχει κάποια μάρκα μοντέλο που θα μου προτείνατε

    Ευχαριστώ
    Πρόκειται για μια από τις εγκαταστάσεις που θεωρούνται "δύσκολες" διότι δεν υπάρχουν καλώδια και ο μάστορας θα πρέπει που θα σου κάνει τι δουλειά θα πρέπει να είναι "τσάκαλος" στην καθομιλουμένη. Ο χώρος που περιγράφεις δεν ενδύκνειται για σκέτο ασύρματο σύστημα επειδή είναι τριώροφο με πλάκες από τον ένα όροφο στον άλλο συν την περιμετρική προστασία. Από την εμπειρία μου σε τέτοιες εγκαταστάσεις θα μπορούσα να σου πω ότι δε μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί 100% επιτυχία με ένα ασύρματο σύστημα. Με ένα υβριδικό σύστημα θα κάνεις τι δουλειά σου πιο σωστά.
    Από εκεί και πέρα, για τις προδιαγραφές που ζήτησες, θα πρέπει να διαλέξεις ένα σύστημα που να υποστηρίζει τα εξής:
    Συνολικά καμιά 40αριά ζώνες. Μέτρησε τις πόρτες, τα παράθυρα, τα δωμάτια και τις 24ωρες που θα χρειαστείς (button προσωπικής απειλής, καπάκια περιμετρικών κτλ). Για ένα τέτοιο σπίτι υπολογίζω τουλάχιστον 32 ζώνες).
    Επεκτάσιμο σύστημα με ξεχωριστά modules (χωριστό ασύρματο, χωριστό ενσύρματο, αρκετά πληκτρολόγια, module για internet κτλ)
    Τουλάχιστον τέσσερις προγραμματιζόμενες εξόδους (ή επεκτάσεις με ρελέ)
    Τα πλήρως επεκτάσιμα συστήματα βγαίνουν λίγο πιο ακριβά από ένα που "τα κάνει όλα" αλλά είναι πιο ευέλικτα και μπορείς πιο εύκολα στο μέλλον να αντικαταστήσεις κάτι στο μέλλον.
    Προσοχή στα "εφετζίδικα" κινέζικα συστήματα (πχ με ομιλία ή με ωραία πληκτρολόγια).
    Προσοχή στα περιφερειακά (κυρίως ραντάρ και υπέρυθρες δέσμες) να είναι επώνυμα για αποφυγή ψευδοσυναγερμών.
    Οπωσδήποτε χρήση GSM (αν είναι δυνατόν μόνο GSM χωρίς σταθερή γραμμή)
    Παραμετροποιήσιμο σύστημα (εμπειρικά όσο πιο χοντρό installation manual έχει, τόσο το καλύτερο)

    Το κόστος μιας τέτοιας εγκατάστασης θα βγεί μερικές χιλιάδες ευρώ (ίσως 3 με 4 χιλιάδες). Καλά θα ήταν να ζητήσεις τουλάχιστον τρεις προσφορές από εταιρίες που δουλεύουν με επώνυμα συστήματα (honeywell, bosch, siemens, sigma, paradox, texecom). Η προσφορά να γίνει με μελέτη του χώρου και με όσο το δυνατόν ακριβέστερη περιγραφή από τον τεχνικό της εταιρίας (κι όχι από τον πωλητή). Για παράδειγμα, να σου εξηγήσει την ώρα που θα βλέπει το χώρο (ή αργότερα αφού το σκεφτεί) ότι από εδώ θα τραβήξουμε ένα καλώδιο 10ζευγών προς την περίμετρο κι ότι το καλώδιο θα προστατεύεται από κόψιμο-βραχυκύκλωμα σε ξεχωριστή ζώνη του πίνακα. Η όδευση του καλωδίου θα γίνει με αυτόν τον τρόπο κτλ κτλ...
    Αν είναι δυνατόν, ζήτησε πρώτα να δοκιμαστεί η λήψη των ασύρματων σημείων στο σημείο που πρόκειται να τοποθετηθεί ο πίνακας γιατί όπως ανέφερα και πιο πάνω οι πλάκες κάνουν μεγάλη ζημιά στην εκπομπή των ασύρματων.
    Κατά τη γνώμη μου, όταν θα έρθουν να δούνε το σπίτι για την προσφορά καλό θα ήταν να είναι εκεί κι ο ηλεκτρολόγος της εγκατάστασης του σπιτιού γιατί γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα τα "μυστικά" (πολλοί σωστοί ηλεκτρολόγοι αφήνουν αρκετές φορές παραπανίσια UTP ή έστω σωλήνες άδειες προς διάφορα σημεία του σπιτιού) και μπορεί πολλές φορές να λύσει τα χέρια του εγκαταστάτη του συναγερμού αν του πει κάποια "μυστικά". Επίσης μπορεί να χρειαστεί συνεργασία και για το θέμα του περιμετρικού φωτισμού που σου ανέφεραν και σε προηγούμενα posts.
    Τέλος, για μοντέλο και μάρκα, αυτό που δουλεύει ο καθένας, αυτό θεωρεί πως είναι και το καλύτερο και το πιο αξιόπιστο. Οι μεγάλες εταιρείες συνήθως ασχολούνται μόνο με μία καλή μάρκα (σαν αυτές που σου ανέφερα πιο πάνω) ή στη χειρότερη με δύο το πολύ για να μπορούν να προτείνουν και κάτι οικονομικότερο όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες (όχι για την περίπτωση σου όμως λόγω μεγέθους της εγκατάστασης!). Στα Ιωάννινα δε γνωρίζω ποιες εταιρίες υπάρχουν αλλά σίγουρα θα έχουν κάποιες που τοποθετούνε συστήματα σε τράπεζες και άλλους οργανισμούς, θα σου πρότεινα να διαλέξεις κάποια από αυτές τις εταιρείες. Η προσφορά τους μπορεί να είναι διπλάσια από άλλες αλλά δεν ηταν λίγες οι φορές που έχω ξυλώσει από το μηδέν μεγάλες εγκαταστάσεις με μη επώνυμα συστήματα απλά επειδή δούλεψαν για ένα ή δύο χρόνια και ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα... Και είναι σχεδόν κανόνας ότι κανείς δε θέλει να αναλάβει το συναγερμό που έβαλε κάποιος άλλος όχι μόνο επειδή δεν τον συμφέρει οικονομικά αλλά και από θέμα αξιοπιστίας και ασφάλειας. Ο καθένας ξέρει καλά το σύστημα που δουλεύει αυτός κι αυτό μόνο εμπιστεύεται! Επίσης, επειδή ο συαγερμός είναι κάτι διαχρονικό καλά θα είναι να επιλέξεις εταιρεία που φαίνεται και είναι σοβαρή (με ειδικευμένο προσωπικό, τεχνικό τμήμα, τμήμα πωλήσεων κτλ). Θα συναντήσεις πολλούς που τα κάνουν όλα μόνοι τους και αυτοί είναι το πιο πιθανό μετά από πέντε χρόνια να αλλάξουν δουλειά και να μην μπορείς να τους βρείς για να σου κάνουν μια απλή ρύθμιση...

    Καλή τύχη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Προσφάτος έβαλε ο Πατέρας μου ένα συναγερμό Paradox σε ένα διαμέρισμα το οποίο διαθέτει .Εγώ ηλεκτρονικός στο επάγγελμα (δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμμένο τομέα των συναγερμών) αλλά ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο, δεν ασχολήθηκα με το θέμα δίοτι έλειπα στο εξωτερικό. όταν επέστρεψα είδα εγκαταστημένο το σύστημα και άνοιξα το κουτί του συναγερμού που έχει το κεντρικό control . Γινότανε μέσα της πουτ@@ας χάλι μαύρο . Πήρα τηλέφωνο τον εγκαταστάτη και του ζήτησα σχέδιο εγκατάστασης τι πάει που και πως τα έχει καλωδιώσει και αυτό που μου απάντησε είναι: "πλάκα μας κάνεις ρε φίλε τι σχέδιο δεν υπάρχει σχέδιο στους συναγερμούς". Τέλως πάντων τσακώθηκα και ο συγκεκριμμένος τύπος μετά από ένα χρόνο έκανε άλλη δουλειά.
    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι επειδή το παληκάρι σκοπεύει να δώσει χρήμα και καλά θα κάνει γνώμη μου είναι να μην απευθυνθεί σε ένα μεμωνομένο ιδιώτη που αύριο μπορεί να κάνει άλλη δουελιά να απευθυνθεί σε εταιρεία που κάνει αυτή τη δουλειά για να μπορεί να τους βρει ανα πάσα στιγμή. Και εκτός απο τις προσφορές ζήτα και κανα σχέδιο μπορεί να σου χρειαστεί δε ξέρεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. επιλογή συστήματος συναγερμού
    By elektronio in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-17, 20:38
  2. Βοήθεια για επιλογή συναγερμού
    By kyriakos84 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 09:25
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-12, 19:20
  4. Επιλογή συστήματος συναγερμού
    By stefan77 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-12, 11:50
  5. επιλογή συναγερμού για σπίτι
    By αλαρμ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-10, 22:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας