Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 50

Θέμα: Εκπομπή στα Μεσαία για σπιτική αναμετάδοση

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Καλη χρονια στους εκλεκτούς φίλους λατρεις της ραδιοαπασχολησης , αλλα και σε οολα τα παιδια.
    Μπορει να εχουμε αποσσυρθει απο τα πολλα λογια αλλα ο νους μας ειναι παντα εδώ.

    Πολλα 73
    IMG_20201229_193836.jpg

    5 Not allowed! Not allowed!

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (06-01-21), argizel (07-01-21)

  3. #32
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Μάλιστα! Ένα paraset! Εξαιρετική δουλειά Παναγιώτη! Αν κάνεις και το μεταβλητό πυκνωτή του δέκτη πολύ μικρό ώστε να έχει bandspread στους 7, ακόμη καλύτερα!
    https://www.youtube.com/watch?v=sUMjFnXXkPU

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα! Ένα paraset! Εξαιρετική δουλειά Παναγιώτη! Αν κάνεις και το μεταβλητό πυκνωτή του δέκτη πολύ μικρό ώστε να έχει bandspread στους 7, ακόμη καλύτερα!
    https://www.youtube.com/watch?v=sUMjFnXXkPU
    Εισαι γατος Δημήτρη , αν και ηξερα ότι θα το εύρισκες .
    Θα το ανεβασω δεν ειναι τελείως έτοιμο , τα ηλεκτρονικα ειναι τελειωμενα όμως.
    Κατασκευστηκε ώστε να ειναι ακριβες αντιγραφο και εσωτερικα , ο σκοπος ηταν να ειναι ακριβως ιδιο χωρίς αλλαγες , ηταν ευκολά να παρραληλισω ενα τριμμερακι 7-15pf για μικρομεταβολες . Tα υλικα ειναι ολα της εποχης αλλα και ανακατασκευασμενα και ιδιοκατασκευες ακομα και καλωδια πανιννα . Θα γίνει όμως ξύλινο πλαισιο που το είχε αρχισει η βαλιτσα με δυσκολεύει .
    Το βιντεο σου αν και το ειχα δει τωρα μου ελυσε μια αμφιβολια που όμως ήμουν σίγουρος ότι έτσι ηταν . στο 6 περιπου λεπτο αλλαζει τον τονo λήψης με το regen , το ειχα παρατηρησει αυτο και φυσικα ειναι απολυτως λογικο εκτός των αλλων να αλλαζει η συχνοτητα.

    Το πρωτο μέρος της κατασκευης με ολη την διαδικασια
    https://www.youtube.com/watch?v=Wd6mrOp08C8

    Αυτα καλή χρονια και παλι .

    IMG_20201228_195819.jpg
    IMG_20201228_195936.jpg
    IMG_20201221_180033.jpg
    IMG_20210101_123307.jpg

    IMG_20201218_105750.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 07-01-21 στις 20:34

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  6. #34
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Πολύ παλιά είχα φτιάξει ένα δέκτη για 3,5/7 με ανάδραση τύπου 1V2 (6SH7/tuned RF amp, 6SK7/regen, 6SL7/Af). Η 6SK7 ήταν μακράν η καλύτερη αποδιαμορφώτρια με ανάδραση (επειδή είναι μεταβλητής διαγωγιμότητας και έχει ομαλό έλεγχο από το σκριν) και δεν ολίσθαινε η συχνότητα όταν μεταβαλλόταν η τάση προστατευτικού πλέγματος. Την τάση ρύθμιζα με δεκάστροφο ποτενσιόμετρο. Ο μεταβλητός ήταν 30pF για καλή ανάλυση συχνότητας. Είχε ένα μικρό θεματάκι σταθερότητας στους 7 αλλά, τι να γίνει, απλός δέκτης ήταν... Είχα κάνει με αυτό αρκετά QSO με CW. Στη θέση του μετασχηματιστή ακουστικών είχα βάλει ένα μετασχηματιστή μικροφώνου από πομπό BC1306. Υπήρχε και ακουστικό φίλτρο με τελεστικό ενισχυτή για καλύτερα αποτελέσματα. Έχω να το χρησιμοποιήσω πάρα πολλά χρόνια.

    Εδώ ένα Paraset με... κατσίκα! Αφιερώνεται σε όσος αγαπούν τη βουκολική ζωή!
    https://www.youtube.com/watch?v=kGBy0euU1JU

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (08-01-21)

  8. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papline Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφτιαξα το παραπάνω κύκλωμα για τον ίδιο σκοπό, το πηνίο που χρησιμοποίησα είναι όμως σε τούμπο 5cm αλλά δεν μπόρεσα να αυξήσω την εμβέλεια πάνω από 3 μέτρα με κεραία 30cm . Δοκίμασα διάφορα τρανζίστορ π.χ. bc547, bc338, bd139, 2n2219 αλλά τίποτα, ανέβασα την τροφοδοσία στα 13V αλλά 3 μέτρα παραπάνω δε θέλει να πάει με τίποτα.
    Προσπάθησα να κάνω την ταλάντωση με το bd547 και να προσθέσω άλλο ένα στάδιο με το 2n2219 και ανέβηκε η εμβέλεια εκπληκτικά στα 4 μέτρα(πάντα χωρίς εμπόδια).
    Έχετε καμία ιδέα πως μπορώ ν' αυξήσω την εμβέλεια καμιά δεκαριά μέτρα με μικρή κεραία; ή κάποιο άλλο κύκλωμα;
    Ευχαριστώ!!!
    Παλιά η ερώτηση αλλά δεν την είχα δει, και επειδή να εχει κάποιος την ίδια ερώτηση:
    - Με κεραία 30εκ τα 3 μέτρα και πολλά είναι.
    - Με το BC109 και 1.5V τροφοδοσία, και 30 εκ κεραία και χωρίς γείωση, δεν έχω πάνω από μισό μέτρο "εμβέλεια" στους 850 KHz - το οποιο δεν είναι τραγικό αν θέλω να στείλω σήμα σε παλιό ραδιόφωνο που απλά μπορώ να έχω δίπλα. Αλλά αν θέλει κανείς μεγαλύτερη εμβέλεια για να καλύψει όλο το δωμάτιο, ή όλο το σπίτι, μπορεί να κάνει τα πιο κάτω:
    1. Αυξηση volt τροφοδοσίας, 2. Επιμήκυνση της κεραίας, 3. Γείωση, 4. Μήκος κύματος (συχνότητα,) 5. Το ραδιόφωνο που κάνει την ακρόαση.
    Η αύξηση των volt στο πιο πάνω παράδειγμα αυξάνει λίγο την εμβέλεια, στα 8-9V άντε τα 30εκ να γίνουν 1 μέτρο και στα 12V άντε να γίνουν 3 μέτρα. Είναι όμως μια καλύ αρχή για επέκταση της εμβέλειας.
    2. Το επόμενο βήμα είναι η αύξηση του μήκους της κεραίας. Με 30εκατοστά κεραία δεν γίνεται ουσιαστική αύξηση. Αν η κεραία αυξυθεί σε 1 με 2 μέτρα η εμβέλεια πάει σε 4-5 μέτρα το λιγότερο. Αλλά εκείνο που μπορεί να "απογειώσει" την εμβέλεια είναι
    3. να την... "προσ-γειώσει!" Η Γείωση! Καλά γειωμένος πομπός μεσαίων ακούγεται μαρκύτερα, πάει και στα 10 μέτρα.
    4. H συχνότητα παίζει ρόλο επίσης σε συνάρτηση με το μήκος της κεραίας: Για τα μικρά μήκη κεραίας που μιλάμε όσο ποιο ψηλά στα μεσαία είσαι τόσο αυξάνεται η εμβέλεια. Με την ίδια κεραία που δίνει 3 μέτρα στους 850KHz στους 1500 θα έχεις 4-5 μέτρα.
    Με το BC109 και 7.5V τροφοδοσία, και 1,5 μέτρο κεραία, γειωμένο πάνω σε μεταλικό σωλήνα παλίας σύνδεσης γκαζιού (δεν είναι πια στο δίκτυο αλλά πάει μες τη γη) η εμβέλεια - στους 1395 KHz - είναι 10-12 μέτρα μέσα σε σπίτι μέσα από τοίχους και ορόφους, ενώ χωρίς εμπόδια και παρεμβολές από κομπιούτερ και τηλεοράσεις ξεπερνά τα 12 μέτρα.
    Τέλος όταν κάποιες παράμετροι είναι πια σταθερές, πχ τα volt τροφοδοσίας στα 9-12V, η γείωση ικανοποιητικά καλή και η συχνότητα ορισμένη το μόνο μπορεί να γίνει για εμβέλεια είναι η αύξηση της κεραίας: όσο πιο μεγάλη γίνεται. Στο συνηθισμένο set-up που έχω (BC109/9V/γείωση) 6 μέτρα κεραία δίνει πάνω από 100 μέτρα εμβέλεια, ενώ φουλ λ/4 κεραία, με πηνίο προσαρμογής κεραίας (50 μέτρα) στέλνει το σήμα 3 χιλόμερα (ακρόαση με ραδιόφωνο αυτοκινήτου, γιατί και το ραδιόφωνο που ακόυμε παίζει ρόλο...)
    5. Το ραδιόφωνο. Την εμβέλεια όταν είναι εντός του σπιτιού την υπολογίζω με με διάφορα ραδιόφωνα. Στα μικρά τρανζιστοράκια χειρός το σήμα ακούγεται χειρότερα από καλά επιτραπέζια ραδιόφωνα. Εκτός σπιτιού με ραδιόφωνο αυτοκινήτου.

    Οπότε - ανάλογα με τις ανάγκες κάποιου και τη δυνατότητα μήκους κεραίας - δεν υπάρχει ανάγκη για άλλο κύκλωμα, αρκεί ναι καλύπτει τις ανάγκες.
    Στις μέρες μας η "σπιτική αναμετάδωση" καλύπτει την ανάγκη (ή την επιθυμία) να ακούσει κανείς ψηφιακό περιεχόμενο (mp3, YouTube κτλ) σε παλιό καλό αναλογικό ραδιόφωνο. Αυτό το κύκλωμα το καλύπτει. Αν θέλει να ακούσει κανείς το σήμα σε μοντέρνο ραδιόφωνο με ψηφιακή ένδεικη συχνότητας (PLL) το πράγμα δεν είναι το ίδιο εύκολο γιατί τα PLL ραδιόφωνα δεν "κλειδώνουν" εύκολα και ολιγον ασταθές σήμα μικοπομπού με κυκλωμα σαν αυτό. Γίνεται αλλά με λίγο παίδεμα, γιατί τα PLL έχουν κανάλια εύρους 9 KHz και αν δεν είναι συντονισμένος ο πομπός ακριβώς πάνω στη συχνότητα δεν θα κλειδώσει καλά. Έχω κόλπα γι'αυτό αλλά είναι άλλο θέμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον outis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (06-02-24), Τρελός Επιστήμονας (06-02-24)

  10. #36
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρον! Αυτούς τους πειραματισμούς οι ραδιοερασιτέχνες τους ονομάζουν QRPp (εκπομπή με πολύ μικρή ισχύ της τάξης των mW). Έχω κάνει δοκιμή στους 7 MHz με διαμόρφωση CW με κρυσταλλικό ταλαντωτή ισχύος 18 mW μετρημένα σε φορτίο 50Ω (ένα τρανζίστορ 2Ν3904 στα 9 βολτ) με κεραία συντονισμένο δίπολο λ/2 και ακούστηκε σε απόσταση περίπου 7-8 χιλιομέτρων με σήμα S9 (RST 569 fully readable). Όπως καταλαβαίνετε, το τελικό αποτέλεσμα είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων (πομπός, κεραία, διάδοση, δέκτης, θόρυβος, χειριστής κλπ).

    Για ακρόαση σε ραδιόφωνο το καλύτερο αποτέλεσμα είναι με πομπό με ψηφιακή σύνθεση συχνότητας για σταθερότητα και σωστό διαμορφωτή ΑΜ. Τα αυτοταλάντωτα έχουν μια τάση να κάνουν παράλληλα και διαμόρφωση συχνότητας κατά ένα ποσοστό και αυτό μπορεί να εμφανιστεί στο δέκτη ως εξασθένιση της μιας από τις δύο πλευρικές ή ως παραμόρφωση. Σημασία έχει ότι δουλεύει, έστω και με αυτό το απλοϊκό κύκλωμα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (06-02-24)

  12. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον! Αυτούς τους πειραματισμούς οι ραδιοερασιτέχνες τους ονομάζουν QRPp (εκπομπή με πολύ μικρή ισχύ της τάξης των mW). Έχω κάνει δοκιμή στους 7 MHz με διαμόρφωση CW με κρυσταλλικό ταλαντωτή ισχύος 18 mW μετρημένα σε φορτίο 50Ω (ένα τρανζίστορ 2Ν3904 στα 9 βολτ) με κεραία συντονισμένο δίπολο λ/2 και ακούστηκε σε απόσταση περίπου 7-8 χιλιομέτρων με σήμα S9 (RST 569 fully readable). Όπως καταλαβαίνετε, το τελικό αποτέλεσμα είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων (πομπός, κεραία, διάδοση, δέκτης, θόρυβος, χειριστής κλπ).

    Για ακρόαση σε ραδιόφωνο το καλύτερο αποτέλεσμα είναι με πομπό με ψηφιακή σύνθεση συχνότητας για σταθερότητα και σωστό διαμορφωτή ΑΜ. Τα αυτοταλάντωτα έχουν μια τάση να κάνουν παράλληλα και διαμόρφωση συχνότητας κατά ένα ποσοστό και αυτό μπορεί να εμφανιστεί στο δέκτη ως εξασθένιση της μιας από τις δύο πλευρικές ή ως παραμόρφωση. Σημασία έχει ότι δουλεύει, έστω και με αυτό το απλοϊκό κύκλωμα.
    Έχω ένα PLL MW, ένα 0-20W από το Radio741 (πριν καμιά 20αριά χρόνια το απέκτησα) αλλά είναι υπερβολή για το ζητούμενο (βλέπε: σπιτική αναμετάδοση) να χρησιμοποιήσω τέτοιο. Ειδικά όταν θέλω η αναμετάδοση να είναι προς παλιά καλά (vintage) ραδιόφωνα που έτσι κι αλιώς πιο αναλογικά δεν γίνονται κι έχουν και AFC (αυτόματη ρύθμιση συχνότητας) οπότε μικροδιακυμάνσεις στη συχνότητα δεν γίνονται αντιληπτές! Άσε που θα το παιδεύω το PLL ακόμα και στη πιο μικρή ρύθμιση με τα στάσιμα (γιατί κρατώ την κεραία στο 1,5 μέτρο.) Να μη μιλώ για το μηχανημα με την 807 που δεν έχω πια ενισχυτή αρκετά ισχυρό για διαμόρφωση, ούτε όρεξη για κεραία, ούτε θέλω να ακουστώ 100 χλμ μακριά...
    Ένα ζήτημα που έχω - και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι με τόσο απλοικό πομπουδάκι - είναι η παράλληλη διαμόρφωση FM που "απλώνει" το σήμα καμιά 20 χ/κ. Αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια.
    Εν τω μεταξύ φυσικά οι αρμονικές το πανε έτσι κι αλλιώς στα βραχέα. Δεν βγήκα έξω από το σπίτι να δω αλλά μες στο σπίτι όπου ακούτεται στους 1395, ακούγεται και στους 2790 κοκ 6975 κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Αν αναφέρεσαι στο pll 0-20W για το "άπλωμα" του σήματος +/-20kHz, μπορεί να ευθύνεται για αυτό το ακουστικό σήμα που δίνεις προς διαμόρφωση και να λύνεται με επεξεργασία του.
    Ίσως αν φιλτράρεις το προς διαμόρφωση audio σήμα και "κόψεις" οτιδήποτε πάνω από 6kHz να εξαλειφθεί το πρόβλημα, π.χ. με ένα equalizer που μπορεί να επέμβει +/-20db τουλάχιστον.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    outis (18-02-24)

  15. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αναφέρεσαι στο pll 0-20W για το "άπλωμα" του σήματος +/-20kHz, μπορεί να ευθύνεται για αυτό το ακουστικό σήμα που δίνεις προς διαμόρφωση και να λύνεται με επεξεργασία του.
    Ίσως αν φιλτράρεις το προς διαμόρφωση audio σήμα και "κόψεις" οτιδήποτε πάνω από 6kHz να εξαλειφθεί το πρόβλημα, π.χ. με ένα equalizer που μπορεί να επέμβει +/-20db τουλάχιστον.
    Όχι, χρησιμοποιώ το από απλούστατο 1-τρανζίστορ πομπουδάκι. Αυτό θέλω να βελτιώσω, ίσως με έναν μετασχηματιστή διαμόρφωσης. Νομίζω κι ένας απλός μετασχηματιστής από χαλασμένο ανταπτορ θα κάνει.
    Το PLL είναι πολύ καλό αλλά είναι "πολύ" για τη δουλειά που το χρημιμοποιώ (σπιτική αναμετάδοση για ακρόαση mp3/youtube κτλ από παλιά ραδιόφωνα (με λάμπες ή τρανζίστορ (1959-1989)
    Το equalizer είνα καλή ιδέα, ευχαριστώ.
    Το κύκλωμα:

    1 Not allowed! Not allowed!

  16. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση ότι παρά είναι "σπαρτιάτικο" το κύκλωμα για να έχει ικανή γραμμικότητα και να διαμορφώσει με αποδεκτή ποιότητα.
    Ίσως να πειραματιζόσουν με κάτι σαν αυτό https://www.circuitstoday.com/am-transmitter-circuit

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  17. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (12-02-24), outis (18-02-24)

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λήψη με θόρυβο στα μεσαία.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 14:09
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-11, 12:10
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-08, 17:45
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-07, 14:59
  5. Διπολική, καλή για εκπομπή στα fm?
    By fkdpbpar in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-07, 16:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας