Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 41

Θέμα: Εναλλάκτης θερμότητας??????

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Αρχικό μήνυμα από JOUN
    Αυτο λεω οτι ΔΕΝ ειναι γεωθερμια..


    όλες οι μορφές εκμετάλευσης της θερμότητας της γής λέγονται γεωθερμία αγαπητέ JOUN ,
    μήν το παίζεις εξυπνος με πράγματα που δέν τα γνωρίζεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tsimpidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (26-09-12)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Το σιγουρο ειναι οτι δεν το παιζω εξυπνος γιατι πραγματι γνωριζω ελαχιστα για το θεμα..Δειξε μου που το λεει αυτο που υποστηριζεις σε καποιο εγκυρο λινκ και θα παραδεχτω το λαθος μου..
    Απο Wiki:Γεωθερμία ή Γεωθερμική ενέργεια ονομάζουμε τη φυσική θερμική ενέργεια της Γης που διαρρέει από το θερμό εσωτερικό του πλανήτη προς την επιφάνεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 25-09-12 στις 22:48
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το ξέρω, αλλά κοστίζει πολύ, μία λύση είναι κλιματιστικά στα δωμάτια και σόμπα πέλετ ή κλιματιστικό inverter στο υπόλοιπο σπίτι αλλά θέλει σκέψη.

    αν σε ενδιαφερει το θεμα μεχρι περσι το επιδοτουσαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σιγουρο ειναι οτι δεν το παιζω εξυπνος γιατι πραγματι γνωριζω ελαχιστα για το θεμα..Δειξε μου που το λεει αυτο που υποστηριζεις σε καποιο εγκυρο λινκ και θα παραδεχτω το λαθος μου..
    Απο Wiki:Γεωθερμία ή Γεωθερμική ενέργεια ονομάζουμε τη φυσική θερμική ενέργεια της Γης που διαρρέει από το θερμό εσωτερικό του πλανήτη προς την επιφάνεια.


    Τι είναι η γεωθερμία

    κλικ εδώ για να δείτε τη νέα σελίδα μας

    O ακάλυπτος χώρος του σπιτιού σας έχει το δυναμικό ώστε να αποτελεί μια πηγή ενέργειας για θέρμανση και ψύξη.
    Η εξωτερική θερμοκρασία του αέρα παρουσιάζει διακυμάνσεις στη διάρκεια του έτους και με την εναλλαγή των καιρικών συνθηκών και των εποχών. Αντίθετα, η θερμοκρασία του εδάφους, σε βάθος από 1 έως 2 μέτρα παραμένει σταθερή σε ένα μέσο επίπεδο 16-17o C, όλο το χρόνο.
    Αυτό συμβαίνει επειδή η Γη απορροφά το 47% του συνόλου της θερμικής ενέργειας που φθάνει στην επιφάνεια της από τον ήλιο.
    Ένα γεωθερμικό σύστημα "συλλέγει" αυτή τη θερμοκρασία μέσω ενός θαμμένου γεωεναλλάκτη και την κυκλοφορεί σε ένα διάλυμα με βάση το νερό , μέχρι το σπίτι σας.
    Μία μόνο συσκευή έχει τη δυνατότητα να θερμάνει και να δροσίσει το σπίτι σας, παρέχοντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα για ζεστό νερό. Ένα γεωθερμικό σύστημα μπορεί να σας εξοικονομήσει το 30% έως 70% των μηνιαίων λογαρισμών σας.


    απο εδω :http://energeialtd.com/index.php?opt...rmhy&Itemid=96

    φανταζομαι ομως και οποιαδηποτε ενεργεια με θερμοτητα (απο τον ορο γεωΘΕΡΜΙΑ) εκμεταλευεσαι απο την γη,ακομα και ενα βαθμο,θεωρειται γεωθερμια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (26-09-12), marfa (02-10-12)

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Δηλαδη μεταξυ του Wiki το οποιο εχει διασταυρωθει απο χιλιαδες ατομα και του σαιτ μιας ελληνικης εταιριας που μπορει να γραφει οποιος θελει,(δεν λεω οτι ισχυει για την εταιρια γενικα μιλαω )οτι θελει εσυ βλεπεις ποιο εγκυρη την εταιρια ετσι;

    Ξαναλεω:Δειξτε μου ενα λινκ αντιστοιχης εγκυροτητας με τα δικα μου που να συμφωνει με τα λεγομενα σας και θα δεχτω το λαθος μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη μεταξυ του Wiki το οποιο εχει διασταυρωθει απο χιλιαδες ατομα και του σαιτ μιας ελληνικης εταιριας που μπορει να γραφει οποιος θελει,(δεν λεω οτι ισχυει για την εταιρια γενικα μιλαω )οτι θελει εσυ βλεπεις ποιο εγκυρη την εταιρια ετσι;

    Ξαναλεω:Δειξτε μου ενα λινκ αντιστοιχης εγκυροτητας με τα δικα μου που να συμφωνει με τα λεγομενα σας και θα δεχτω το λαθος μου.

    Ασχετο με το θεμα αλλα:
    Γιωργο νομιζω πως εισαι λαθος σχετικα με το wiki...
    Δεν νομιζω να ειναι και τοσο εγκυρη πηγη....
    Αποτι ξερω γραφουν εκετομυρια αθρωποι εκει μεσα...
    Πολες φορες υπαρχουν παραπληροφοριες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Συμφωνω απολυτα Φανη οσον αφορα το Wiki.Δεν το δεχομαι σαν ευαγγελιο αλλα επειδη γραφουν εκατομμυρια ανθρωποι μεσα το καθετι περναει απο ελεγχο απο ολα αυτα τα εκατομμυρια.Οπως εγραψα παραπανω δειξτε μου ενα εγκυρο λινκ(οχι καποιο σαιτ εταιριας) που να γραφει οτι κανω λαθος..

    To Discovery κανει;
    Geothermal energy can be explained simply by its name, which derives from the Greek words "geo," meaning Earth, and "therme," meaning heat. The heat is directly below the Earth's surface, making it a universal resource. The most active geothermal spots are found near fault lines and volcanoes but also occur where there are hot springs, geysers and geothermal reservoirs. It can be harnessed cleanly and efficiently.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω απολυτα Φανη οσον αφορα το Wiki.Δεν το δεχομαι σαν ευαγγελιο αλλα επειδη γραφουν εκατομμυρια ανθρωποι μεσα το καθετι περναει απο ελεγχο απο ολα αυτα τα εκατομμυρια.Οπως εγραψα παραπανω δειξτε μου ενα εγκυρο λινκ(οχι καποιο σαιτ εταιριας) που να γραφει οτι κανω λαθος..

    To Discovery κανει;
    Geothermal energy can be explained simply by its name, which derives from the Greek words "geo," meaning Earth, and "therme," meaning heat. The heat is directly below the Earth's surface, making it a universal resource. The most active geothermal spots are found near fault lines and volcanoes but also occur where there are hot springs, geysers and geothermal reservoirs. It can be harnessed cleanly and efficiently.

    γεωθερμία η [jeoθermνa] Ο25 : η θερμότητα που υπάρχει στο εσωτερικό της γης. || η μελέτη των μεταβολών της θερμοκρασίας της γης, η μελέτη των θερμικών φαινομένων που έχουν ως έδρα το εσωτερικό της γης.

    εδω http://www.cres.gr/kape/energeia_pol...geothermal.htm

    αναφερει χρησεις της γεωθερμιας ακομα και για 15 βαθμους.ΑΥτα που αναφερεις τα αναφερει σαν γεωθερμικα πεδια

    Εκτός από τα γεωθερμικά πεδία, η σημερινή τεχνολογία επιτρέπει την εκμετάλλευση της θερμότητας πετρωμάτων μικρού βάθους, καθώς και υπόγειων ή και επιφανειακών υδάτων χαμηλής θερμοκρασίας για θέρμανση και κλιματισμό. Η τεχνολογία αυτή περιλαμβάνει σωλήνα μεγάλου μήκους και μικρής διαμέτρου τοποθετημένης εντός του εδάφους, είτε εντός γεωτρήσεων και η οποία αποτελεί τον υπόγειο εναλλάκτη θερμότητας, σε συνδυασμό με υδρόψυκτη αντλία θερμότητας η οποία παρέχει θέρμανση ή ψύξη στο κτήριο. Οι γεωθερμικές αντλίες θερμότητας καταναλώνουν το 1/4 του ηλεκτρικού ρεύματος από μια ηλεκτρική αντίσταση και το ½ από ένα κλιματιστικό. Εάν υπολογιστεί το κόστος ενέργειας καθόλη τη διάρκεια ζωής του συστήματος, οι γεωθερμικές αντλίες θερμότητας στοιχίζουν λιγότερο από ένα σύστημα που καταναλώνει πετρέλαιο ή φυσικό αέριο.


    Κεντρο Ανανεωσιμων Πηγων Ενεργειας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    λάθρος μου αυτός είναι ο ηλεκτρικός λέβητας, τα λεφτά τα βρίσκω , το θέμα ειναι γιατί λέει οτι είναι εναλλάκτης θερμότητας
    Γιατί στην ουσία όλα είναι εναλλάκτες θερμότητας. Λέβητες, ατμολέβητες, θερμοσίφωνες (ηλιακοί & ηλεκτρικοί), θερμαντικά σώματα, συμπυκνωτές & εξατμιστές ψυκτικών & κλιματιστικών μονάδων, ακόμη & τα μάτια της ηλεκτρικής κουζίνας σε συνδυασμό με τα κατσαρολικά-ταψιά είναι εναλλάκτες θερμότητας κατά κάποιο τρόπο. Σε οποιοδήποτε σύστημα-μηχάνημα γίνεται εναλλαγή θερμότητας είτε μέσω ρευστών είτε μέσω στερεών με αγωγή θερμότητας από ένα μέσο προς κάποιο άλλο, αποτελεί στην ουσία εναλλάκτη θερμότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα , να δουλεύει 4-6 ώρες τη μέρα ακόμα και με νυχτερινό τιμολόγιο δεν συμφαίρει καθόλου, το πέλετ το απέριψα γιατί δεν κάνει για το σχετικά μεγάλο σπίτι , βλέπω τη τιμή του να παίρνει την ανηφόρα,
    οι λέβητες πέλετ θέλουν καλής ποιότητας και με τη ζήτηση που έχει προβλέπω να βάζουν μέσα στο πέλετ ότι βρίσκουν οι παραγωγοί!
    Μάλλον το πάω για μεγάλο κλιματιστικό inverter που θα ζεστάνει τον ενιαίο χώρο , και στα υπνοδωμάτια υπάρχει είδη,
    τουλάχιστον με το κλιματιστικό είσαι με cop 3, σκέφτομαι να βάλω και μια κασέτα στο τζάκι για να το κάνω ενεργειακό.
    Αν έχεις μονοκατοικία με κλασιkό λέβητα πετρελαίου, δες εδώ www.topfire.gr
    Η κατασκευή είναι 100% ελληνική με μεγάλες αποδόσεις έως και 180Kw
    Είναι η πιο φθηνή λύση μετατροπής σε θέρμανση με pellet και είναι δοκιμασμένη εδώ και δύο χρόνια, σε γνωστούς μου που το έχουν εγκαταστήσει.
    Είναι πολύ ευχαυαριστημένοι.
    Η ποιότητα του pellet ήταν χάλια πέρισυ που ο κόσμος δεν ήξερε. Αυτήν την στιγμή κυκλοφορεί pellet παρα πολύ καλό.
    Αν δε σε πειράζει το εβδομαδιαίο καθάρισμα του λέβητα, τότε είναι μιά οικονομική λύση του κόστους λειτουργίας της τάξεως του 70%

    Οπως και να το κάνουμε το κλιματιστικό δεν είναι η πιο ενδεδειγμένη μορφή θέρμανσης, ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά στο σπίτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εναλλάκτης ρυθμιζόμενης συχνότητας - inverter 100W
    By Spark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-17, 19:18
  2. Πάστα μεταφοράς θερμότητας
    By manosss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 23:10
  3. Κατασκευή κυκλώματος με αισθητήρα θερμότητας
    By tsatsalos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 12:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας