Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 41

Θέμα: Εναλλάκτης θερμότητας??????

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    1500ε μου φένονται πολύ για ένα καυστήρα, + οτι δεν προσφαίρει τροφοδοσία,
    με το καθάρισμα τι γίνεται? εγώ νομίζω οτι θα πιάνει πολύ στάχτη ο λέβητας που είναι και βιδομένος και δεν ειναι καθόλου πρακτικό να τον ανοίγεις,

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    1500ε μου φένονται πολύ για ένα καυστήρα, + οτι δεν προσφαίρει τροφοδοσία,
    με το καθάρισμα τι γίνεται? εγώ νομίζω οτι θα πιάνει πολύ στάχτη ο λέβητας που είναι και βιδομένος και δεν ειναι καθόλου πρακτικό να τον ανοίγεις,
    1500+φπα.
    αλλα στελνει και σμσ.
    με αλλα 1500.
    θελει και δεξαμενη -χωνι αποθυκευσης και ενα σωρο αλλα.

    και καλα ολα αυτα.1500 τι ειναι;για ποσα kw ;
    απο χμετρο κανουν μπαμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη ts0gl1s
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    katerini
    Μηνύματα
    485


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    1500ε μου φένονται πολύ για ένα καυστήρα, + οτι δεν προσφαίρει τροφοδοσία,
    με το καθάρισμα τι γίνεται? εγώ νομίζω οτι θα πιάνει πολύ στάχτη ο λέβητας που είναι και βιδομένος και δεν ειναι καθόλου πρακτικό να τον ανοίγεις,
    Αν πάρετε ένα τηλέφωνο θα δείτε οτι στη τιμή των 1500+ΦΠΑ είναι μαζί με τον τροφοδότη και μια δεξαμενή 100~130 κιλών και είναι ισχύος έως 60Kw.
    Η κατασκευή δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές που κοστίζουν 2500 και πλεον ευρώ (και δεν μιλάμε για μηχανάκια της πλάκας τύπου ferroli), συν το ότι ο συγκεκριμένος καυστήρας απλά αντικαθιστά τον καυστήρα πετρελαίου ΧΩΡΙΣ μετατροπές.
    Οσο αφορά το καθάρισμα, αυτό γίνετια ανά 4 έως 10 μέρες και φυσικά υπάρχει μια σχετική δυσκολία επειδή οι πόρτες των λεβήτων πετρελαίου δεν είναι πρακτικές. Αν είναι όμως να γλυτώσεις το 70% του κόστους θέρμανσης, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο. Εχουμε καλομάθει μου φαίνεται. Θέλουμε και οικονομία και τον πωπό μας στον καναπέ.
    Αν έχει κάποιος τζάκι στο σπίτι, εκεί έχει όλη την βρώμα μέσα στο σαλόνι , αλλά δεν τον ενοχλεί, βλέπεις το τζάκι είναι must.

    Δεν κάνω διαφήμιση της εταιρίας, αλλά επειδή έχω ψαχτεί εδώ και δύο χρόνια με το θέμα, πιστεύω οτι έχω ξεχωρίσει αυτόν. Ηδη στο πατρικό μου στο χωριό δουελεύει εδώ και δύο χρόνια. Πέρισυ το κόστος λειτουργίας έπεσε κάτω από 50%, με το πετρέλαιο στο 1€.

    Στο κάτω κάτω είναι 100% ελληνικού σχεδιασμού και κατασκευής, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι υποδεέστερα. Κάθε άλλο. Εχω δεί και Ευρωπαϊκά. Πραγματικά δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε. Μάλλον το αντίθετο.

    Με τις αντλίες θερμότητας λίγο προσοχή. ΔΕΝ κάνουν για μεγάλα κρύα. Με 55°C στην έξοδο του λέβητα, δεν ζεσταίνεσαι με μείον εξωτερική θερμοκρασία. Για αυτό και έχουν έξτρα αντιστάσεις ρεύματος για υποβοήθηση, που αν μπουν στο παιχνίδι, βόηθα Παναγιά.

    Φιλικά Πέτρος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΕΤΡΟΣ Κ. : 03-10-12 στις 10:58

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Η αναφορά:
    ...Πολύ απλά και οικονομιά, σε μία εργάσιμη μέρα μετατρέπουμε το απλό τζάκι σας σε ενεργειακό και το συνδέουμε με τα σώματα του καλοριφέρ,...
    δείχνει ότι οι τύποι δεν είναι ενημερωμένοι, τουλάχιστο όσο αφορά το "ενεργειακό" τζάκι και πουλάνε "μούρη".
    Το "ενεργειακό" δεν έχει σχέση με το αν θα ζεστάνει νερό ή αν θα έχει ανεμιστήρα, αλλά στον έλεγχο της καύσης.
    Θα περίμενα περισσότερη σοβαρότητα στην χρήση των όρων, αν θέλουν να τους πάρω σοβαρά. Ανάλυση λειτουργίας, αναλυτικές προδιαγραφές κλπ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αναφορά:

    δείχνει ότι οι τύποι δεν είναι ενημερωμένοι, τουλάχιστο όσο αφορά το "ενεργειακό" τζάκι και πουλάνε "μούρη".
    Το "ενεργειακό" δεν έχει σχέση με το αν θα ζεστάνει νερό ή αν θα έχει ανεμιστήρα, αλλά στον έλεγχο της καύσης.
    Θα περίμενα περισσότερη σοβαρότητα στην χρήση των όρων, αν θέλουν να τους πάρω σοβαρά. Ανάλυση λειτουργίας, αναλυτικές προδιαγραφές κλπ...
    Εδώ άλλοι λένε οτι θα ζεσταθείς με 10 λεπτά του ευρώ την ώρα (βλ. λέβητα ιόντων), μου παρουσίασαν τον λέβητα ιόντων ή τον επαγωγικό ως αντλία θερμότητας (οτι και καλά καταναλώνει 1 και σου αποδίδει 3) και εσύ κόλλησες στην λέξη "ενεργειακό", αν σημαίνει εξαναγκασμένη/ελεγχόμενη καύση ή περιέχει εναλλάκτη θερμότητας, είτε αέρος-αέρος είτε αέρος νερού??
    Αυτό που αναφέρεις το ξέρει ο κοσμάκης??? ή ξέρει οτι το "ενεργειακό" τζάκι έχει να κάνει με τον συνδυασμό αποδιδόμενης θερμότητας με αερόθερμο ή καλοριφέρ.
    Απ'ότι ξέρω για την συγκεκριμένη περίπτωση, για το κάθε τζάκι του πελάτη, διαφέρουν τόσο οι διαστάσεις όσο και οι αποδόσεις της "κασσέτας" αυτής καθώς και οι προδιαγραφές. Λογικό.
    Είναι μια φθηνή λύση για κάποιον που έχει ήδη τζάκι. Νομίζω το κόστος μετατροπής δεν υπερβαίνει τα 600€. Αλλωστε με ένα τηλέφωνο λύνεται κάθε απορία.
    Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά (δεν έχω τζάκι).

    Δεν θέλω να αλλάξω την γνώμη του καθενός. Πράγματι κυκλοφορούν πολλές ανακρίβιες στο χώρο του marketing, αλλά μην κατηγορούμε κάποιον από ασήμαντες λεπτομέρειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάρετε ένα τηλέφωνο θα δείτε οτι στη τιμή των 1500+ΦΠΑ είναι μαζί με τον τροφοδότη και μια δεξαμενή 100~130 κιλών και είναι ισχύος έως 60Kw.
    Η κατασκευή δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές που κοστίζουν 2500 και πλεον ευρώ (και δεν μιλάμε για μηχανάκια της πλάκας τύπου ferroli), συν το ότι ο συγκεκριμένος καυστήρας απλά αντικαθιστά τον καυστήρα πετρελαίου ΧΩΡΙΣ μετατροπές.
    Οσο αφορά το καθάρισμα, αυτό γίνετια ανά 4 έως 10 μέρες και φυσικά υπάρχει μια σχετική δυσκολία επειδή οι πόρτες των λεβήτων πετρελαίου δεν είναι πρακτικές. Αν είναι όμως να γλυτώσεις το 70% του κόστους θέρμανσης, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο. Εχουμε καλομάθει μου φαίνεται. Θέλουμε και οικονομία και τον πωπό μας στον καναπέ.
    Αν έχει κάποιος τζάκι στο σπίτι, εκεί έχει όλη την βρώμα μέσα στο σαλόνι , αλλά δεν τον ενοχλεί, βλέπεις το τζάκι είναι must.

    Δεν κάνω διαφήμιση της εταιρίας, αλλά επειδή έχω ψαχτεί εδώ και δύο χρόνια με το θέμα, πιστεύω οτι έχω ξεχωρίσει αυτόν. Ηδη στο πατρικό μου στο χωριό δουελεύει εδώ και δύο χρόνια. Πέρισυ το κόστος λειτουργίας έπεσε κάτω από 50%, με το πετρέλαιο στο 1€.

    Στο κάτω κάτω είναι 100% ελληνικού σχεδιασμού και κατασκευής, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι υποδεέστερα. Κάθε άλλο. Εχω δεί και Ευρωπαϊκά. Πραγματικά δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε. Μάλλον το αντίθετο.

    Με τις αντλίες θερμότητας λίγο προσοχή. ΔΕΝ κάνουν για μεγάλα κρύα. Με 55°C στην έξοδο του λέβητα, δεν ζεσταίνεσαι με μείον εξωτερική θερμοκρασία. Για αυτό και έχουν έξτρα αντιστάσεις ρεύματος για υποβοήθηση, που αν μπουν στο παιχνίδι, βόηθα Παναγιά.

    Φιλικά Πέτρος

    φιλε Πετρο

    δεν εχω καννενα λογο να διαφωνησω,αν ειναι καλος,Ελληνικος κλπ.
    Για να το λες θα το εχεις ψαξει.Απλα η σελιδα του δεν δινει τις απαραιτητες πληροφοριες πχ.οτι εχει τον τροφοδοτη,δεξαμενη,ειναι για 60kw(οσο για το ανα αντικαθιστα ολους τους καυστηρες πετρελαιου ,ειναι σχετικο )
    Οι αλλοι καυστηρες εχουν2500???
    αν ,ναι ειναι οντως μεγαλη διαφορα.
    για τις αντλιες που λες θα συμφωνησω μαζι σου μεχρι το σημειο που αναφερεις τις αντιστασεις επειδη αυτο το συστημα ειναι για θερμανση υψηλης θερμοκρασιας (απλα πανελ) και οχι funcoil-ενδοδαπεδια οπου οι θερμοκρασια λειτουργιας τους ειναι ~40 βαθμους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εντάξει αφού δίνει τροφοδότη μαζί καλά είναι τα 1500, αλλά επειδή έχω δει το λέβητα μου(φυρογένης) ,νομίζω οτι είναι μικρός για να χωρέσει στάχτη και να γίνεται σωστή καύση , τώρα τι να πω , μπορεί όντως να δουλεύει

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    εντάξει αφού δίνει τροφοδότη μαζί καλά είναι τα 1500, αλλά επειδή έχω δει το λέβητα μου(φυρογένης) ,νομίζω οτι είναι μικρός για να χωρέσει στάχτη και να γίνεται σωστή καύση , τώρα τι να πω , μπορεί όντως να δουλεύει
    Άδειασε & λίγο τα ΠΜ σου γιατί δεν μπορείς να λάβεις καινούργια πλέον...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε Πετρο

    δεν εχω καννενα λογο να διαφωνησω,αν ειναι καλος,Ελληνικος κλπ.
    Για να το λες θα το εχεις ψαξει.Απλα η σελιδα του δεν δινει τις απαραιτητες πληροφοριες πχ.οτι εχει τον τροφοδοτη,δεξαμενη,ειναι για 60kw(οσο για το ανα αντικαθιστα ολους τους καυστηρες πετρελαιου ,ειναι σχετικο )
    Δεν είναι θέμα διαφωνίας. Συζήτηση κάνουμε. Το έχω ψάξει και πολύ μάλιστα.
    Παρεπιπρόντως τους είπα να δώσουν παραπάνω στοιχεία στο site για τον καυστήρα των 1500€. Εχεις δίκιο, δεν αναφέρει τίποτε.
    Στους περισσότερους κλασικούς χαλύβδινους και μαντεμένιους λέβητες μπαίνει. Η προσαρμογή του είναι άψογη. Αρκεί να έχει ένα θάλαμο καύσης διαμέτρου πάνω από 30 εκατοστά και μήκος πάνω από 50 εκατοστά, για να μπορεί να κάψει σωστά και να έχει κάποιον χώρο για την στάχτη, που τα υπολείματα αυτής είναι κάτω από 1%.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αλλοι καυστηρες εχουν2500???
    αν ,ναι ειναι οντως μεγαλη διαφορα.
    Σε αυτήν την ισχύ έχουν και παραπάνω να μην σου πώ. Ο Suebo που θεωρείται top έχει λιανική 4500+ΦΠΑ και δεν έχει κάτι παραπάνω, ίσα ίσα υπολείπεται χαρακτηριστικών του εν λόγω ελληνικού. Μην μπω σε λεπτομέρειες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τις αντλιες που λες θα συμφωνησω μαζι σου μεχρι το σημειο που αναφερεις τις αντιστασεις επειδη αυτο το συστημα ειναι για θερμανση υψηλης θερμοκρασιας (απλα πανελ) και οχι funcoil-ενδοδαπεδια οπου οι θερμοκρασια λειτουργιας τους ειναι ~40 βαθμους.
    Ετσι είναι, αλλά fancoils και ενδοδαπέδια προϋποθέτει εγκατάσταση θέρμανσης από την αρχή και όχι σε μετατροπές.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εναλλάκτης ρυθμιζόμενης συχνότητας - inverter 100W
    By Spark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-17, 19:18
  2. Πάστα μεταφοράς θερμότητας
    By manosss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 23:10
  3. Κατασκευή κυκλώματος με αισθητήρα θερμότητας
    By tsatsalos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 12:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας