Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 153

Θέμα: Στα ΑΜ υπάρχει ακόμη ζωή!!!!!

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PARKER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τον άκουσα τώρα, (γύρω στις 21.05). Πέφτει μαζί με κάποιον ξένο, έρχονται και οι δυο με διάλειψη, στο κενό του ενός ακούγεται ο άλλος και από δίπλα το ξύσιμο από τα Έλατα και ο Νικόλας!!!.
    Το περίεργο είναι ότι δεν ακούω καθόλου σήμερα τα Μάλγαρα στους 792, αντίθετα έρχεται καμπάνα η Κέρκυρα, καλά τα Χανιά και σχετικά καλά η Ζάκυνθος.
    Ναι ακουγοταν
    ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΟ δεκτη να εχει στενο ευρος η μεση συχνοτητα
    Εμενα δεν ξυνει καθολου .Oυτε αυτος που εχω φτειαξει ,γιατι εχει ευρος διελευσης 8 κηζ ,ουτε και ο γκρι που εχει πολλες επιλογες στην μεση

    ΤΟ συρμα του διπολου ειναι πηνιοσυρμα 2mm

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Κοίτα, στον Philips b5x23a (με FM stereo, λαμπάτο ξύλινο, ωραιότατο κομμάτι!!!!) ξύσιμο από τον Νικόλα από τα Έλατα δεν ακούγεται καθόλου, στο μικρό Kchibo KK9913 (κινέζικο με ψηφιακή απεικόνιση συχνότητας) άκουγα μόνο το ξύσιμο στους 1179.
    Κάνω κάποιες μικροαλλαγές στη κεραία (σχεδόν καθημερινά ) με κυριότερη αυτή της αύξησης του ενός τμήματος της κεραίας στα 20 μέτρα κι έτσι τώρα αποτελείται από δύο κάθετα μεταξύ τους τμήματα, ένα 9 m και ένα 20m, η κάθοδος (ψύχα) συνδέεται στο σημείο τομής τους, με ύψος 2m από την επιφάνεια της ταράτσας (σε 6όροφη πολυκατοικία, με ευρύτατη οπτική επαφή)
    Το μπλεντάζ πάει στις μπετόβεργες (για γείωση).
    Η γείωση του ραδιοφώνου πάει στο καλοριφέρ και βοηθάει τα μέγιστα στην εξάλειψη θορύβων.
    Το σύρμα είναι μονόκλωνο τηλεφωνικό καλώδιο (0,50 ή 0,75 mmm δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι).
    Ψάχνω για μονωτήρες πορσελάνης ή κεραμεικούς, βρήκα στο γνωστό μαγαζάκι της πλατείας Αβησσυνίας στο Μοναστηράκι με 3 ευρώ το ένα.
    Προς το παρόν χρησιμοποιώ αυτοσχέδιους από πλαστικό αλλά σκοπεύω να αγοράσω 4 (έστω και με 3 ευρώ τον έναν!!!!)
    Υπάρχει κάποια παρατήρηση - πρόταση για την κεραία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Μια ιδέα για κεραία λήψης είναι η εξής: Βάλε ένα οριζόντιο μέρος με μήκος αρκετά μέτρα (πχ 10-15) και ένα κατακόρυφο (πχ 5-10 μέτρα) το οποίο να ξεκινά από την άκρη του οριζόντιου και να κατεβαίνει πιο πάνω από το επίπεδο της ταράτσας (για να μη μαζεύει πολύ θόρυβο από το ηλεκτρικό πεδίο του κτηρίου). Στο σημείο αυτό σύνδεσε τον κεντρικό αγωγό από καλώδιο δορυφορικής TV που έχει πάρα πολύ καλή θωράκιση. Τη θωράκιση σύνδεσέ την σε μια γείωση εργασίας (πχ κάγκελα, νεροσωλήνα, μπετόβεργα), όπως έχεις ήδη κάνει. Δοκίμασε ότι μπορείς ώστε να πετύχεις χαμηλό θόρυβο. Αυτή η κεραία λαμβάνει κύματα πολωμένα οριζόντια αλλά και κατακόρυφα και δουλεύει καλά για γενική χρήση. Αντικατέστησε το καλώδιο τροφοδοσίας του δέκτη με τριπολικό και φις σούκο για να είναι γειωμένο το σασί. Μια τέτοια κεραία μπορεί να δώσει αρκετή ενέργεια ώστε να κάνεις λήψη ακόμη και με κρυσταλλικό δέκτη (γαληνίτη). Μονωτήρες πορσελάνης δεν χρειάζονται στην κεραία, εκτός ίσως για συναισθηματικούς λόγους. Πάρε πλεξιγκλας πάχους 5-10mm και κόψε μακρόστενα κομμάτια μήκους πχ 10 εκατοστών και άνοιξέ τους τρύπες κατάλληλης διαμέτρου ώστε να περνά το σύρμα της κεραίας. Αυτοί οι μονωτήρες είναι κατάλληλοι ακόμη και για εκπομπή με ισχύ μερικές εκατοντάδες βατ. Εννοείται ότι στο δέκτη το μπλεντάζ του ομοαξονικού θα συνδεθεί στη γείωση (σασί). Να εξασφαλίσεις ότι ο δέκτης δεν παρουσιάζει διαρροές 230 βολτ προς την κεραία. Αυτά προς το παρόν, καλή ακρόαση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 04-10-12 στις 22:11
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  4. #24
    gravis
    Guest

    Προεπιλογή

    που να δειτε και στα βραχεά τι γίνεται, σκετη μαγεία!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    που να δειτε και στα βραχεά τι γίνεται, σκετη μαγεία!
    Τι υπάρχει και που ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ιδέα για κεραία λήψης είναι η εξής: Βάλε ένα οριζόντιο μέρος με μήκος αρκετά μέτρα (πχ 10-15) και ένα κατακόρυφο (πχ 5-10 μέτρα) .
    Για το οριζόντιο τμήμα, έχω γύρω στα 20-22m . Είναι όμως δύσκολο να στήσω το κάθετο.
    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω για τη κεραία όπως είναι τώρα στημένη (Θυμίζω, 20 μέτρα και κάθετα ένα 9 m, οριζόντια και τα δύο, σχηματίζοντας ένα " Γ " με ύψος 2m από την επιφάνεια της ταράτσας) είναι πιό σωστό η λήψη της καθόδου να γίνει από το σημείο τομής των συρμάτων ή σε ένα από τα άκρα της;
    Βέβαια θα μου πείτε αυτά προκύπτουν καλύτερα με πειραματισμό, αλλά περιμένω και καμμιά πιό θεωρητική άποψη!!!
    Θόρυβος δεν υπάρχει, στο μπλεντάζ της καθόδου και τα δύο τμηματά της είναι γειωμένα, της ταράτσας σε μπετόβεργες, και το άλλο στο δέκτη που γειώνεται στο καλοριφέρ. Για μονωτήρες, όπως λες κι εσύ , έχω βάλει πλαστικά (από κουτιά δισκεττών!!!) περίπου 8-10 cm αλλά δε ξέρω πόσο θα αντέξουν από πλευράς καιρικών συνθηκών, μέχρι τώρα πάντως τα πάνε αρκετά καλά, και τους πορσελάνινους ή κεραμεικούς τους σκέφτομαι περισσότερο για συναισθηματικούς λόγους.
    Οι ιστοί που χρησιμοποιώ προς το παρόν είναι, οι δυο μεταλλικοί γύρω στα 2m ο καθένας δεμένοι στα κάγκελα και ο τρίτος σε ένα σκουπόξυλο (ασφαλώς καλύτερο από πλευράς μόνωσης) Σκοπεύω να αντικαταστήσω και τους άλλους δυο με ξύλινα κοντάρια, ή μάλλον να τα προσθέσω πάνω από τα μεταλλικά δίνοντας έτσι και ύψος και καλύτερη μόνωση.
    Εντύπωση πάντως μου προξενεί ότι έρχεται καμπάνα η Κέρκυρα στους 1008 (όταν κλείνει γύρω στις 7μμ ένας τοπικός ερασιτέχνης με απίστευτο σήμα και διαμόρφωση που είναι ακριβώς βραχέα της, γύρω στους 1015-1017).
    Για τα βραχέα, πιάνω "παπάδες" αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμη, προς το παρόν κυνηγάω τα περιφερειακά της ΕΡΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη perithess
    Όνομα
    Περικλής
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Γεια σας παιδιά. Σχετικά με τον 1179 από όσο ξέρω και σε συζήτηση με τεχνικούς της ερτ η κεραία του έχει κατευθυντικότητα την Ευρώπη η τουλάχιστον αυτό μου έχουν πει. Σε σύγκριση με τον 792 εγώ ακούω πιο καλά και σε διαμόρφωση και σε ένταση ισχύ τον 1179 ακόμη και στην Κατερίνη Επίσης η διαμόρφωση του 1179 'σκορπάει' και μέχρι το 1189 και πέρα εδώ που είμαι κοντά αλλά του 792 ξεκινάει απο πιο πριν και φτάνει πιο μετά ομοιόμορφα. Πάντως είναι ωραίο να ακούτε και λίγο μεσαία, όποιον σταθμό και να βάλεις προσφέρει καλύτερη ποιότητα υλικού από τους εμπορικούς των FM. Καλή ακρόαση

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Στα ΑΜ υπάρχει ακόμη ζωή!!!!! .....ναι υπαρχει αλλα μαλλον
    για λιγο ακομη .....για περισσοτερο δεν το πολυβλεπω .....καθοσον
    παλαιοτεροι....φευγουν, ....νεωτεροι δεν,......και επισης πολυ μεγαλο
    ρολο παιζει το οικονομικο, ....ακομα και η οποιαδηπωτε επιβαρυνση
    στη καταναλωση της ΔΕΗ ....ειναι πλεον προβλημα.......

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  9. #29
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη tzeronimo
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Oταν το γουσταρης το χομπυ ουτε ΔΕΗ ουτε τιποτα σε εμποδιζει το να μιλας με φιλους,( συνομιλιες )πλεον γιατι προγραμμα κανεις μονο για φιλους και εραστες των μεσαιων οι οποιοι για καποιο λογο δεν ανοιγουν αλλα ακουνε, ενα παραδειγμα εμενα στο νοικι για τον σταθμο εχω αλλαξει 5 σπιτια μολις εβαζα κεραια με εδιωχναν τωρα εδω και κατι χρονια ειμαι στο δικο μου και βρηκα την υγεια μου
    παντως θα συμφωνησω με τον GREG οι νεοι εχουν αλλα ενδιαφεροντα οπως web radio που ειναι στη μοδα και υπαρχουν χιλιαδες !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΕΡΑΜΑ Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΝΑΥΤΟΣΥΝΗΣ

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ιδέα για κεραία λήψης είναι η εξής: ....
    Αφού δοκίμασα διάφορα σε κεραίες ΑΜ ιδού το αποτέλεσμα
    1. Κεραία "καλώδιο" L ή απλά καλώδιο όσο πάει (6-45μ) καλό για ισχυρούς μακρυνούς αλλά για αδύναμους... αύξανε και ο θόρυβος - ούτε γειώσεις βοηθούσαν ούτε τίποτα. (άσε που... πώς γειώνεις το Kchibo KK-9913?)


    2. Παθητικό loop (όπως το http://homepage.ntlworld.com/henry01...al_antenna.htm) - οι απλές του εμπορίου που πάνε με τα tuner δεν κάνουν πολλά. Έφτιαξα μια συντονιζόμενη όπως στο λινκ πιο πάνω. Αποτέλεσμα: κάποια βελτίωση αλλά δεν εντυπωσιάστηκα.

    3. Η μεγάλη επιτυχία! Πήρα το πηνίο με φερρίτη που χρησιμοποιούσα για τον μικροπομπό ΑΜ κράτησα μόνο τον μεταβλητό πυκνωτή και πλησιάζοντάς το στην κεραία φερρίτη του ράδιου με ταυτόχρονη ρύθμιση του μεταβλητού πυκνωτή είδα πολύ μεγάλη διαφορά (~800-1600 Khz). Επειδή όμως υπήρχαν ακόμα μερικοί σταθμοί που δεν έπιανα όσο καλά ήθελα...
    4. Αγόρασα την ενεργή loop κεραία με ενισχυτή DEGEN DE-31MS – που μάλλον είναι μια συμμαζεμένη εμπορική μορφή του ίδιου κυκλώματος με το 1038 - AM / FM Aerial Amplifier της Smart Kit (http://www.smartkit.gr/catalogsearch/result/?q=1038)
    Πολύ καλά αποτελέσματα. Ένα «παράπονο» δεν έχει την ίδια κατευθυντικότητα με κεραία φερρίτη οπότε δυο σταθμοί που αν και στην ίδια συχνότητα με το φερρίτη ακούγονται ξεχωριστά απλά στρίβωντας το ράδιο, ακούγονται ταυτόχρονα.
    Αυτό το έλυσα με το συνδιασμό:
    5. Ενώ χρησιμοποιώ και συντονίζω το επιθυμητό με την ενεργή κεραία, πλησιάζω και την αυτοσχέδια με το φερρίτη και συντονίζω και εκείνη. Το αποτέλεσμα είναι ότι κάνω λήψεις που ποτέ δεν έκανα! (σταθμό που εκπέμπει με 740w – 350 χιλιόμετρα μακρυά, πρίν τη δύση του ήλιου, αλλά και μικρό 1w από απόσταση 10 χιλ. Που έπιανα μεν πριν αλλά η ακρόαση δεν ήταν ευχάριστη. Μετακινώντας το φερρίτη δίνω και κατευθυντηκότητα στην ενεργή κεραία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον outis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    πετρος647 (22-01-13)

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η ζωή μου όλη ένα... snubber!
    By f_chronis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-15, 20:50
  2. Ακόμη ένα economizer.
    By leosedf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 12:13
  3. Wifi στα 5740 MHz και outpower στα 25 dBm υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
    By giorgosxristou in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 22:22
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 09:38
  5. Το πυρίτιο συναντά τη ζωή
    By gsmaster in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-06, 00:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας