Σελίδα 1 από 16 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 153

Θέμα: Στα ΑΜ υπάρχει ακόμη ζωή!!!!!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή Στα ΑΜ υπάρχει ακόμη ζωή!!!!!

    Ύστερα από τους πειραματισμούς με FM και εκπομπές, και αφού ασχολήθηκα με λαμπάτους δέκτες, άρχισα τους πειραματισμούς με λήψη στα ΑΜ.
    Σε έναν από τους πρόσφατα αποκτηθέντες δέκτες (Philips b5x23a) αλλά και στον μικρό Β3χ90u, βάζοντας αρχικά ένα κομμάτι σύρμα μερικών μέτρων, άρχισαν να παίρνουν ζωή!!!!
    Μη τα πολυλογώ, έβαλα στη ταράτσα της 6όροφης πολυκατοικίας που μένω μια κεραία (οριζόντιο πολύκλωνο καλώδιο ) περίπου 9 μέτρα στηριγμένη σε δύο μικρούς περίπου δύο μέτρα από την επιφάνεια της ταράτσας.
    Εντυπωσιάστηκα από τη λήψη, πληθώρα σταθμών γέμισε στο ραδιόφωνο και ειδικά τις απογευματινές - βραδυνές ώρες, από σταθμούς του εξωτερικού, ερασιτέχνες Αθήνας αλλά και επαρχίας, καθώς επίσης και από περιφεριακούς της ΕΡΑ. Από τους πρώτους που άκουσα ήταν στους 1512 Χανιά και 1494 Ρόδος.
    Μετά έβαλα άλλο ένα κομμάτι 9 μέτρα (μονόκλωνο καλώδιο τηλεφώνου) κάθετα στο πρώτο με κάθοδο από το το σημείο τομής τους και άκουσα προχθές 792 Θεσσαλονίκη (Μάλγαρα), 927 Ζάκυνθο και 1008 Κέρκυρα. Τους τρεις τελευταίους δεν τους ακούω πάντα λόγω ισχυρότατων παρεμβολών από τοπικούς (Αθηναικούς) σταθμούς, με εκπληκτική διαμόρφωση και σήμα σε επίπεδα ΈΡΑ Σπορ!!! (Ενόπλων που λέγαμε παλιά...)

    Η κεραία κατεβαίνει στο ραδιόφωνο με ομοαξονικό, στο οποίο η θωράκιση στη πλευρά της ταράτσας πάει στις μπετόβεργες (για γείωση) και το άλλο άκρο στη γείωση του ραδιοφώνου. Επίσης υπάρχει και γείωση στο καλοριφέρ, μειώνοντας έτσι κατά πολύ τους θορύβους)
    Είμαι σε αναζήτηση και άλλων περιφεριακών σταθμών, εμποδίζεται όμως η λήψη από τους τοπικούς ερασιτέχνες. Η ώρες που ασχολούμαι είναι γύρω στις 7 έως 8 (μμ) και το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά, γύρω στις 7 -7,30 (Αλήθεια, ήθελα να ήξερα εκείνη την ώρα, 7 το πρωί ποιός ακούει ερασιτέχνες; )
    Για νεώτερες λήψεις θα σας ενημερώνω...)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PARKER : 28-09-12 στις 15:22 Αιτία: Διόρθωση

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον PARKER για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    corfu (09-10-15), πετρος647 (22-01-13)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    νικος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Φιλτατε parker απορεις ποιοι ειναι αυτοι που ακουνε ερασιτεχνες στις 7 το πρωι;Ειναι οι ιδιοι που τους ακουνε και ολο το υπολοιπο 24ωρο.Και ποιοι μπορει να ειναι αυτοι;Ειναι προφανως ολοι αυτοι που βαρεθηκαν,κουραστηκαν,αηδιασαν κλπ απο ολα αυτα που επι 20 και πλεον χρονια ακουνε στα "μη ερασιτεχνικα"ραδιοφωνα.Μετα μην ξεχνας οτι το ραδιοφωνο "ακουγεται" και με κλειστα ματια σε αντιθεση με την τηλεοραση που πρεπει να εχεις τα ματια σου ορθανοιχτα.Τωρα γιατι ακουνε ερασιτεχνες υπαρχει και αλλος λογος.Ειδικα στα μεσαια το ρεπερτοριο που θα ακουσεις σε αυτους δυσκολα θα το ακουσεις ,για να μην πω δεν θα το ακουσεις,σε "αλλα" ραδιοφωνα.Και προ παντως χωρις αυτο το ακατασχετο μπουρ-μπουρ πρωινιατικα.Μουσικη και μονο μουσικη αντε και καμμια αφιερωσουλα.Αλλωστε "διαφημισακηδες και οικοπεδοφαγοι" δεν υπαρχουν πια.Αυτα τα ολιγα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον silver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnnkast (29-09-12), SRF (28-09-12)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Φιλε σταθη εμενα το ραδιο ειναι μονιμα εκει ,στο εργαστηρι μου
    Γινεται ωραιο παιχνια και με τους dxαδες στους 1.6χχ

    Χαθηκαν και πολλοι ,οπως το δευτερο προγραμμα 1386 ,νομιζω και ο πυργος και η τριπολη στους 1314

    Νοσταλγικες συχνοτητες.

    Υγ
    Παραλειψες την Σαλονικη μας 1044 ...που ακουγεται μεχρι την Γερμανια το βραδυ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 28-09-12 στις 17:39

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Σταθη το βραδυ μετα τη μια κατσε και κανε ακουστηρι να παθειs πλακα ειδικα εσειs απο την Αθηνα ακουτε και ΒΟΡΡΑ+ΝΟΤΟ παντα για DX 1600KHZ+

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη perithess
    Όνομα
    Περικλής
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υγ
    Παραλειψες την Σαλονικη μας 1044 ...που ακουγεται μεχρι την Γερμανια το βραδυ.
    Να διορθώσω γιατί έχουν γίνει μερικές αλλαγές. Ο 1044 έχει κλείσει με τις αλλαγές που έγιναν στα σημεία εκπομπής της ερτ. Πλέον από Θεσσαλονίκη υπάρχει ο 792 και ο 1179 όπου και ακούγεται πολύ μακριά καθώς επίσης και πολλοί dxers στις γνωστές συχνότητες. Αλλά γενικά υπάρχει αρκετή κινητικότητα στα ΑΜ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Ειναι γεματα τα ΑΜ απο ραδιοπειρατες, ειδικα επαρχια παιζουν σε ολη την Ελλαδα το λιγοτερο 3 κιλοβατ και ειναι πολυ παθιασμενοι με τις κατασκευες τους.
    Δεν ακουω πολυ ΑΜ αλλα οποτε ακουω το βραδυ ειναι παντα εκει και δινουν κοντρολ ο ενας στον αλλο.

    Δειτε και αυτο για οσους ξυνιζουν τα μουτρα τους στο αν υπαρχει "ζωη" η οχι στα μεσαια.

    http://kotisivu.dnainternet.net/harriku/greeks.htm

    και αυτο για να δειτε οτι εχουν φανατικους ακροατες και στο εξωτερικο.

    http://www.harriku.com/larissa.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Giovanni22 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    perithess (28-09-12)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Αρκετά βράδια τώρα πια μόνο ακούω με ένα μικρό Eton, χωρίς εξωτερική κεραία για να θυμάμαι τα παλιά καλά χρόνια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Έχω ένα Grundig YB400 καθώς και το ραδιοερασιτεχνικό μου πομποδέκτη (που όμως είναι παροπλισμένος) αλλά ακρόαση κάνω με ευχαρίστηση στα μεσαία με ένα Philips B3X16A που το έχω συντονίσει μέχρι τους 1650. Κεραία ανάλογη του Parker με κάθοδο RG58 γειωμένη στη σωλήνα του ηλιακού θερμοσίφωνα. Ο δέκτης εχει και δική του κεραία φερίτη. Επίσης υπάρχει και ένα B3X16A δανεικό που λαμβάνει και μακρά αλλά και τη ζώνη από 1600 και πάνω. Αν και δεν είμαι εραστής της παρανομίας, παρόλα αυτά απολαμβάνω με ευχαρίστηση κάποια προγράμματα στα οποία ακούγοντια όμορφα τραγούδια. Και στους δυο δέκτες έχω αυξήσει την απόκριση συχνότητας αφαιρώντας ένα πυκνωτή που είναι συνδεδεμένος παράλληλα με το μετασχηματιστή εξόδου. Ο ήχος είναι απαραμόρφωτος και καθόλου κουραστικός, αντίθετα με τα FM. Αυτή τη στιγμή στους 1035kHz έπαιξαν δυο υπέροχα τραγούδια, αφιερωμένα εξαιρετικά για την παρέα, όπως έλεγαν κάποτε...


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 28-09-12 στις 23:08
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  12. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Bard (29-09-12), πετρος647 (22-01-13), jimk (08-10-12)

  13. #9
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Και το δεύτερο, πάλι από το Sergio Endrigo:


    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  14. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Bard (29-09-12), jimk (08-10-12)

  15. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Φίλε μου silver ασφαλώς και δεν δεν έχω κάτι εναντίον των ερσιτεχνών, τουναντίον μάλιστα, το ερώτημά μου σχετικά με το ποιός ακούει ερασιτέχνες στις 7 το πρωί τις καθημερινές, ήταν κατά κάποιο τρόπο φιλολογικό, απλώς το έθεσα γιατί με εμπόδιζαν να ακούσω την Ζάκυνθο και την Κέρκυρα!!! (Τώρα όμως που είναι κλειστοί ακούω μια χαρά Ζάκυνθο την Κέρκυρα)
    Άλλωστε, και εγώ κατά τα τέλη του '70 που έβγαινα στα μεσαία γύρω στις 8 ξεκίναγα!!! Βέβαια τότε άλλες εποχές, αλλά πιστεύω ότι κατ αρχάς αυτός που εκπέμπει το πρωί πρωτίστος το κάνει για το δικό του κέφι, έστω κι αν ξέρει ότι δεν τον ακούει κανείς. Κι εγω ακόμη και πολύ πρόσφατα τις δοκιμές που έκανα στα FM τέτοια ώρα τις ξεκίναγα (7-9 Σαββατοκύριακα και έπαιρνα το αμάξι να πώ να δω που ακουγόμουνα).
    Πάντως, βγαίνουν αρκετοί με θαυμάσια ποιότητα και ισχυρότατο σήμα με ότι μουσική θέλεις!!!
    Το θέμα είναι ότι επειδή τους δεκτες τους έχω στο σαλόνι δύσκολα μπορώ να κάτσω το βράδυ να ακούσω.
    Παναγιώτη και εγώ με το ραδιόφωνο έχω μια τρέλα, και προσπαθώ στο σπιτι να μη παίζει συνέχεια η τηλεόραση, αλλά να ακούγεται και λίγο ραδιόφωνο, παρά τις αρχικές αντιρρήσεις γυναίκας και παιδιών!!!
    Κώστα πράγματι είμαστε στη μέση, γιαυτό και ακούω και τη Ρόδο και Χανιά αλλά και τη Θεσσαλονίκη, καθώς και ερασιτέχνες από παντού.
    Περικλή τη Θεσσ/κη στους 1179 δεν τηνέχω ακούσει ακόμη, σε αντίθσεη με τους 792 (από Μάλγαρα) που ακούω καλά.
    Ξέρια κανείς αν η Κομοτηνή (100 Kw στους 1404) βγαίνει ακόμη;
    Ο Πύργος και η Τρίπολη; Σύμφωνα με το site της ΕΡΑ βγαίνουν, αλλά δεν ξέρω αν όντως οι πομποί στα μεσαία εκπέμπουν ακόμη, παραθέτω και τον πίνακα από το site της ΕΡΑ
    765 Κ.Ε. Ιωαννίνων 10 Kw
    927 Ζάκυνθος 50 Kw
    945 Λάρισα 5 Kw
    1008 Κέρκυρα 50 Kw
    1080 Ορεστιάδα 10 Kw
    1278 Φλώρινα 10 Kw
    1314 Τρίπολη 10 Kw
    1350 Πύργος 3 Kw
    1404 Κομοτηνή 100 Kw
    1485 Βόλος 1 Kw
    1494 Ρόδος 100 Kw
    1512 Σούδα 100 Kw
    1584 Σέρρες 1 Kw
    1602 Καβάλα 1 Kw
    1602 Κοζάνη 1 Kw


    Γιάννη πράγματι, μιλάμε για πολλά κιλά!!! Είχα πριν καιρό πάρει τηλ. κάποιον από Πτολεμαίδα και έβγαινε με φαράκια γύρω στα 3Kw.
    Νίκο και Δημήτρη πέρα από τους λαμπάτους δέκτες, έχω και ένα κινέζικο της πλάκας (Kchibo KK9913, 20 ευρώ), αλλά με βοηθάει να εντοπίζω ακριβώς τις συχνότητες στους λαμπάτους που γράφουν τα μέτρα και όχι Khz.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 16 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η ζωή μου όλη ένα... snubber!
    By f_chronis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-15, 20:50
  2. Ακόμη ένα economizer.
    By leosedf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 12:13
  3. Wifi στα 5740 MHz και outpower στα 25 dBm υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
    By giorgosxristou in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 22:22
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 09:38
  5. Το πυρίτιο συναντά τη ζωή
    By gsmaster in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-06, 00:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας