Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: Συνδεση Αισθητηρα κινησης

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kkalokiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας. Καλώς σας βρήκα. Θέλω να συνδέσω τα φώτα του μπαλκονιού με φωτοκυταρο να ανάβει όμως και με τον διακόπτη.
    Υπάρχουν τέτοιοι αισθητήρες και κάπως δυσεύρετοι. το έχω βάλει στο σπίτι στην κουζίνα και λουτρό , έχουν σύμφωνα με τις οδηγίες "εντολή" με διπλό σύντομο "κλίκ" (2 δευτερόλεπτα ) (on - off) από τον διακόπτη όπου ανάβεις το συγκεκριμένο φωτιστικό .
    Το διπλό αυτό "κλίκ" το λαμβάνει ως αλλαγή κατάστασης από φωτοκύτταρο σε On και Off . (Δεν λειτουργεί πλέον το φωτοκύτταρο , αλλά έχεις πλέον μόνο το on - off ) .
    Και με την επανάληψη πάλι από διακόπτη (εντολής διπλού "κλικ" σε σύντομο χρόνο 2 δευτερόλεπτα ) , το επαναφέρει σε λειτουργία μόνο φωτοκύτταρου.
    Το μόνο σπαστικό στην παραπάνω ιστορία είναι ότι με την κάθε αλλαγή στοχευμένης κατάστασης σε ενημέρωνε για την αλλαγή κατάστασης από το ίδιο το φωτιστικό , όπου έκανε αναλαμπές 3 φορές . Προς το παρόν και για περίπου 10 χρόνια δεν μου έκαψε λάμπες και το συνήθισα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 29-07-17 στις 23:34

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (31-07-17)

  3. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν τέτοιοι αισθητήρες και κάπως δυσεύρετοι. το έχω βάλει στο σπίτι στην κουζίνα και λουτρό , έχουν σύμφωνα με τις οδηγίες "εντολή" με διπλό σύντομο "κλίκ" (2 δευτερόλεπτα ) (on - off) από τον διακόπτη όπου ανάβεις το συγκεκριμένο φωτιστικό .
    Το διπλό αυτό "κλίκ" το λαμβάνει ως αλλαγή κατάστασης από φωτοκύτταρο σε On και Off . (Δεν λειτουργεί πλέον το φωτοκύτταρο , αλλά έχεις πλέον μόνο το on - off ) .
    Και με την επανάληψη πάλι από διακόπτη (εντολής διπλού "κλικ" σε σύντομο χρόνο 2 δευτερόλεπτα ) , το επαναφέρει σε λειτουργία μόνο φωτοκύτταρου.
    Το μόνο σπαστικό στην παραπάνω ιστορία είναι ότι με την κάθε αλλαγή στοχευμένης κατάστασης σε ενημέρωνε για την αλλαγή κατάστασης από το ίδιο το φωτιστικό , όπου έκανε αναλαμπές 3 φορές . Προς το παρόν και για περίπου 10 χρόνια δεν μου έκαψε λάμπες και το συνήθισα .
    Γεια σου φίλε μου. Κάποια φώτο του αισθητήρα ή το μοντέλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Καρπενήσι
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Φίλε billtech μπορείς να κανείς κ το εξής,να βάλεις στη θέση του απλού διακόπτη που έχεις για τα έξω φώτα έναν ακραίο αλερετουρ ,θα συνδέσεις την επιστροφή από τα έξω φώτα στο common κ στοις άλλες δυο επαφές θα βάλεις στην μια την φάση μονιμο ρεύμα κ στην άλλη την εντολή από τον ανιχνευτή κίνησης έτσι ώστε η εναλλαγή της πηγής που θα δίνει στα φώτα σου θα την κάνει ο ακραίος


    Sent from my iPad using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobkarpenisi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε billtech μπορείς να κανείς κ το εξής,να βάλεις στη θέση του απλού διακόπτη που έχεις για τα έξω φώτα έναν ακραίο αλερετουρ ,θα συνδέσεις την επιστροφή από τα έξω φώτα στο common κ στοις άλλες δυο επαφές θα βάλεις στην μια την φάση μονιμο ρεύμα κ στην άλλη την εντολή από τον ανιχνευτή κίνησης έτσι ώστε η εναλλαγή της πηγής που θα δίνει στα φώτα σου θα την κάνει ο ακραίος


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Φίλε επειδή ενδιαφέρομαι για το ίδιο πράγμα. Ποια η διαφορά με τον άλλο διακόπτη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Φίλε επειδή ενδιαφέρομαι για το ίδιο πράγμα. Ποια η διαφορά με τον άλλο διακόπτη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kkalokiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φίλε μου. Κάποια φώτο του αισθητήρα ή το μοντέλο;
    Pir 4100 γράφει επάνω . Είναι οροφής στρόγγυλο 360 μοιρών σαν τα παρακάτω
    https://www.google.gr/search?rlz=1C1...k1.nHbgTE_lPe4
    Δυστυχώς δεν ξαναβρίσκω το ίδιο , αλλά ίσως κάποιο από τα παραπάνω να έχουν αυτήν την δυνατότητα .
    Επίσης έχω βάλει και το παρακάτω αλλά δεν είναι οροφής και είναι χωνευτός , δεν έχει 360 μοίρες ανίχνευση, και η απενεργοποίηση γίνεται αλλιώς . (ενώ στο Pir 4100 οροφής η απενεργοποίηση γινόταν από τον φυσικό διακόπτη του χώρου που εποπτεύει ). Φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία
    http://www.e-shop.gr/anixneytis-kini...w-p-PER.991625

    IMG_20170731_093436.jpgIMG_20170731_093908.jpg
    Τελικά το μοντέλο είναι F4100 και έχει 16pin ολοκληρωμένο ( HT 7610A A117K1831 ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 31-07-17 στις 11:34

  8. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παιδιά Καλησπερα. Μπορεί κάποιος να μου εξήγηση την παραπάνω εκδοχή; σχετικά με τον ακραίο αλερετουρ ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-13, 16:41
  2. Επιλογη αισθητηρα κινησης !!
    By christakosxo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-11, 19:24
  3. Προβλημα με αισθητηρα κινησης
    By Στέφανος in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-11, 12:25
  4. Συνδεση ρελε με αισθητηρα κινησης!
    By Mixalis xania in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 15:37
  5. αυτονομος αισθητηρα κινησης
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 15:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας