Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: αυτοματος απο τρακτερ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    ναυπακτος
    Μηνύματα
    125

    Post αυτοματος απο τρακτερ

    καλησπερα παιδια. εχω ενα iseki ts1910 και προσφατα ειχα αλλαξει ολη την καλωδιωση. ειχα προβλημα με την φορτηση της μπαταριας. μετα την αντικατασταση δουλευε σωστα. εδω και μερικες μερες ομως παλι εχω το ιδιο προβλημα. μου ειπε ενας φιλος να κοιταξω τον δυναμο αν βγαζει ρευμα. το κοιταξα και δεν φερνει ρευμα καθολου. αλλαξα δυναμο μιας και ειχα εναν προχειρο αλλα και παλι δεν κανει τπτ. πλεον στρεφομαι στον αυτοματο αλλα δεν ξερω πως ειναι. πρεπει να ειναι κατω απο το τιμονι.εχει 3 καλωδια και με μια φυσα συνδεεται πανω στον δυναμο(ειναι εξωτερικος) με το πολυμετρο που μετραω οταν ειναι αναμενο το τρακτερ εχει ενδειξη 0.μηπως θελει καποια ειδικη μετρηση? μηπως πρεπει να κανω καμια ρυθμιση στο πολυμετρο εκτος απο 20 volt dc που το βαζω???
    μπορει καποιος να βρει στο νετ εναν αυτοματο γιατι δεν μπορω να βρω πουθενα. να δω εστω πως ειναι?

    ευχαριστω εκ των πρωτερων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Ένας αυτόματος που πιθανό να φοράει είναι αυτός:



    άλλη περίπτωση είναι κάτι τέτοιο:


    Συνημμένο το σχηματικό της καλωδίωσης.

    Σε κάθε περίπτωση, η άποψή μου είναι να καταργήσεις το ζευγάρι δυναμό-αυτόματος (regulator) και να βάλεις 1 altrernator. (το έχω κάνει σε δικό μου. οι αυτόματοι είναι ηλεκτρομηχανικές διατάξεις που δεν τους αρέσουν οι κραδασμοί και η σκόνη...τα τρακτέρ όμως ....)
    Απλά βγάζεις το δυναμό, πας σε παλιατζή αυτοκινήτων και ψάχνεις να βρεις κάτι που να ταιριάζει στην στήριξη περίπου και στην τροχαλία.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Καλησπερα...Μιχαλη δες τι alternator φοραει ..και αν μπορεις τραβα καμια φωτο απο την πισω πλευρα του ...αυτα συνηθως εχουν κινητηρα mitsubishi η yanmar οποτε δεν εχει δυναμο Κωστα απλα εχει τον αυτοματο του εξω...Αναβει το λαμπακι φορτισης Μιχαλη και σβηνει οταν μπει σε λειτουργια ?Αν δεις πισω απο την φισα πρεπει να εχει αναγλυφα D+ Df και το -- απο το σωμα....η πανω στο alternator...το σχεδιο που ανεβασε ο Κωστας σε βοηθαει νομιζω πολυ....μετρα τασεις στα σημεια αυτα και τα λεμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    ναυπακτος
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή

    οταν ειναι σβιστο το λαμπακι ειναι εντονο κοκκινο οπως οφειλει να ειναι . οταν μπει μπροστα το λαμπακι χανει δυναμη και αν δεν βγαλω την μπαταρια τελειως τοτε το λαμπακι συνεχιζει να δουλευει μεχρι η μπαταρια να αποφορτιστη τελειως. σε λιγο που θα πας κατω θα βγαλω φοτο και θα τις ανεβασω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    ναυπακτος
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή

    εδω οι φοτο που εβγαλα.
    IMG_20121002_095034.jpgIMG_20121002_095043.jpgIMG_20121002_095055.jpg
    η τριτη φοτο ειναι ο γενικος που εχουν παρακαμψει για ακομα μια φορα. οπως ειδα τωρα οτι καλωδιο ειχε φτιαξει το εκαναν οπως πριν παρακαμπτωντας αρκετα πραγματα
    IMG_20121002_095102.jpgIMG_20121002_095330.jpg
    ενα απο αυτα τα 2 πιστευω οτι ειναι ο αυτοματος. πιο πολυ ο πρωτος.το μεσημερι θα λυσω την λαμαρινα στο τιμονι για να εχω καλυτερη προσβαση και καλυτερες φοτο.το δευτερο μου κανει περισσοτερο για ασφαλεια που δεν ξερω τον λογο αλλα την εχουν αποσυνδεσει απο καπου. πρεπει παλι να φτιαξω μερικα καλωδια μιας και εκει κατω οτι καλωδια δεν τους αρεσουν τα κοβουν.αρα πρεπει να το κλειδωνω στην αποθηκη να εχω το κεφαλι μου ισυχο.
    ειναι καποιο απο αυτα? η να κοιταξω αλλου? στον δυναμο ποιο καλωδιο πιστευεται οτι παει στον αυτοματο?
    πηγα την μπαταρια για να την φορτισει ωστε να το βαλω μπροστα. αν ειναι αυτος ο αυτοματος τι ταση πρεπει να δωσει? μπορω με πολυμετρο η θελει κατι αλλο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    μου φαινεται καινουργιο δυναμο για να μην εχει ενσωματωμενο τον αυτοματα.
    βγαλε μια φωτο απο πισω του, δωσε και τα στοιχεια του.
    τα καλωδια που εχει ξερεις που πανε;
    ειναι 3 και το θετικο της μπαταριας;διευκρινησε λιγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    καλησπερα..Μιχάλη η πρωτη φωτο δειχνει alternator τυπου bosch με εξωτερικο ρυθμιστη ,την ασπρη φισα πρεπει να βρεις που καταληγει,(πρεπει να εχει σε διαταξη τριγωνου τρεις ακροδεκτες)...αυτο με την μπαταρια που αναφερεις δεν καταλαβα ..με μπαταρια καλη πανω για πες το λαμπακι τι κανει?εκει σε χανω λιγο...βασικο ομως για δουμε τι φταιει...Bασιλη ειναι παλιο σχετικα 1ης γενιας..αλλα με λιγη εμπειρια..και φυσικα γνωση περνεις ενα παρομοιο να ταιριαζει η βαση και η τροχαλια..και το μηχανημα ειναι οκ..γενικος διακοπτης...στην φωτο 3 κ 4 ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Notios38 : 02-10-12 στις 21:21

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    ναυπακτος
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή

    μιας και τωρα διαβασα τις απαντησεις αυριο θα βγαλω περισσοτερες φοτο για λεπτομερειες.απο οτι ειδα ο θετικος της ματαριας δεν ειναι στον δυναμο αλλα σε ενα στρογγυλο πανω απο την μιζα. το δυναμο εχει μια μια φυσα και 2 βιδες. στην μια ειναι δυο καλωδια και στην αλλη κανενα.ο γενικος ειναι στην 3 φοτο .ειχε ενα πλαστικο κλειδι και ειχε σπασει μεσα και δεν εβγαινε.καποιος τοτε πηγε εκει και αντι να τον αλλαξει τον απομονωσε. και αυτο με τα λαμπακια ειναι η ενδηξη για το αν η μπαταρια ειναι φορτησμενη. αν βαλω καινουρια μπαταρια στο τρακτερ τοτε το λαμπακι ειναι εντονο κοκκινο που σημενει οτι ειναι φορτισμενη. οταν μπει μπροστα το μοτερ τοτε το λαμπακι αρχιζει και χανει την δυναμη του και αν το σβησω δεν ξαναπαιρνει μπροστα. αυριο παντως θα εχω περισσοτερες λεπτομεριες σχετικα με τις φοτο και θα βγαλω τα παντα φοτο.οτι ειναι ενωμενο και μη μηπως βρουμε μια ακρη. πηγα σε ηλεκτρολογους και ο ολοι μου ειπαν οτι δεν ασχολουνται με τρακτερ εκτος απο εναν που λεει οτι μονο για να το κοιταξει θελει νταβατζιλικι 100 ευρω. χωρις την ζημια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Δεν νομιζω οτι δεν ασχολουνται με τρακτερ..ισα-ισα απο κει βγαινει δουλεια..φυσικα η εποχη των 100 σταρικων εχει περασει..αλλα ψαχνοντας θα βρεις καποιο σωστο...Αυτο με το λαμπακι που λες εχει να κανει με την αρχικη διεγερση που στην συνεχεια αναλαμβανει ο αυτοματος...με μπαταρια καλη -μετρια αν η μηχανη παρει..εμπρος και με λιγες στροφες στο γκαζι παραπανω απο το ρελαντι πρεπει να σβησει...απο την 1 φωτο φαινεται οτι το εχουν ανοιξει..και δεν το εχουν κλεισει σωστα....η βιδα που ενωνει τα καπακια δεν ειναι μεσα στην χαραγη του στατορα...
    Το θετικο του παει πανω στον πολο του διακοπτη της μιζας οποτε μενει να βρεις την φισα..το μπλε πρεπει να το πηγαινει στο στροφομετρο...σε καποια φωτο νομιζω οτι εχει διακοπτη ασφαλειας για το νεκρο στο κιβωτιο ταχυτητων..η το στοπ απο τα φρενα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    ναυπακτος
    Μηνύματα
    125

    Προεπιλογή

    λοιπον παιδια εκατσα και ελυσα ολο το ταμπλο και ειδα ολα τα καλωδι. λοιπον εχουμε και λεμε

    ο αυτοματος δεν εινια καθολου συνδεμενος.το καλωδιο που παει προς τον γενικο διακοπτη ειναι στον αερα. ο γενικος διακοπτης ειαι απομονομενος. πιγενει 1 κιτρικο καλωδιο απο την μιζα και ενα μαυρο καλωδιο.
    IMG_20121003_122720.jpgIMG_20121003_122736.jpgIMG_20121003_122740.jpgIMG_20121003_122746.jpg

    απο την μιζα παλι γευγει ενα καλωδιο κιτρινο-πρασινο το οποιο συνδεεται στην προθερμανση (και απο εκει παιρνει και μπροστα το μοτερ).
    IMG_20121003_095116.jpgIMG_20121003_095120.jpg

    ο αυτοματος εχει ανα μπλε καλωδιο που παει σε μια φισα. εχει ακομα ενα μαθρο κιτρινο σαν αυτο που ειναι ενωμενο με το τιν μιζα το οποιο ηταν αποσυνδεμενο με μια ματια απο τα σχεδια αυτο παει στον γενικο και μιας και δεν υπαρχει γενικος το συνδεσα κατευθειαν σε αυτο τις μιζας μιας και οι κονεκτορεσ ταιριαζαν.

    εβαλα την μπαταρια και πηρε κονονικα μπρος.ο αυτοματος εχε μια ταση 12.76 volt οπως μετρησα με το πολυμετρο εβγαλα την μπαταρια εντελως, εδωσα στροφες και πετρισα τα καλωδια τις μπαταριας που εδειχνε 0.τι λετε να εγεινε? εκανα μια τρυπα στο νερο η οι συνδεσεις ειναι καλες και φταιει καποιο εκ των δυναμο-αυτοματος?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μοτερ τρακτερ για γεννητρια
    By ΠΑΠΑΡΓΥΡΙΟΥ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 18:04
  2. δυναμο ή αυτοματος?
    By gsxr_k7 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 13:32
  3. προβλημα σε τρακτερ
    By vellamos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-14, 03:17
  4. δυναμο αυτοματος
    By takis3653 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-12, 11:19
  5. Ωρομετρητης 12 βολτ για τρακτερ χλοοκοπτικο
    By daman in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 03:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας