Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: κολλητήρι για PCB

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή κολλητήρι για PCB

    Καλησπέρα,
    είπα να αγοράσω ένα κολλητήρι και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας.
    Ξέρω ότι έχουν γίνει πολλές συζητήσεις (έχω διαβάσει πολλές) αλλά θέλω την άποψή σας για συγκεκριμένα προϊόντα.
    Μέχρι τώρα αγόραζα κολλητήρια από €1 έως €10 Ευρώ. Οι μύτες μαυρίζουν αμέσως και είναι για πέταμα.
    Τα χρησιμοποιώ για ερασιτεχνική χρήση και μόνο για να κολλάω καλώδια, προφανώς χαλάνε λόγω απειρίας. (για να σας προλάβω...ναι τα βουτούσα στη σολντερίνη)
    Έφτιαξα το πρώτο μου PCB οπότε το κολλητήρι που θα πάρω θέλω να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κολλήσεις σε πλακέτα, αλλά όχι μόνο.

    Από ψάξιμο στο forum είδα ότι οι εταιρίες που προτιμώνται είναι οι Weler, Antex, Ersa.
    Αν πάρω κάποιο από αυτά θα στραφώ σίγουρα στα φθηνά τους μοντέλα γιατί δεν θέλω να διαθέσω μεγάλο ποσό. (η χρήση του θα παραμείνει ερασιτεχνική)
    Απ' ότι διάβασα το Weler SP25L αν και επώνυμο έχει πολύ κακές κριτικές.
    Πολλοί προτίνετε τα Antex. Η γνώμη σας για το Antex XS-25;
    Διάβασα πολύ καλά σχόλια και τα Ersa αλλά οι τιμές τους ξεφεύγουν από το budget μου. Έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα;
    Τα Goot που βλέπω εδώ με €11 είναι καλά; Ποιοτικά έχουν μεγάλη διαφορά από τα προηγούμενα;
    Τι θα παίρνατε εσείς; (Είπαμε ερασιτεχνικής χρήσης αλλά όχι μιας χρήσης)

    Θα βρίσκω εύκολα ανταλλακτικές μύτες; Για παράδειγμα η μύτη του Antex μου φαίνονται διαφορετικές από των άλλων. Πού θα βρίσκω ανταλλακτικές;

    Αυτό το σύρμα είναι καλό; Κάνει για πλακέτες; Σε τι βοηθούν αυτά που έχουν τρύπα στη μέση; Για πλακέτες τι συγκεκριμένο πρέπει να έχει το σύρμα;


    Και τέλος κάτι ποιο γενικό. Ο καθαρισμός πρέπει να γίνεται μόνο με το υγρό σφουγγαράκι; Αυτό το συρματάκι το χρησιμοποιείτε; Μπορεί να κάνει ζημιά στη μύτη; Τι διαφορά έχει από ένα συρματάκι που καθαρίζουμε τις κατσαρόλες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    sargeid
    Guest

    Προεπιλογή

    Το Antex XS-25 το πήρα πριν κανα τρίμηνο από Φανό... εξαιρετικό κολλητήρι κατά την γνώμη μου. 30€ και βρίσκεις εύκολα μύτες γύρω στα 6-8€. Αυτά

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    http://www.katoumas.gr/products/deta.../1866?sef=hcfp 40E αλλα ειναι κορυφή!!!! η μύτη δεν μου εχει χαλασει ποτε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sargeid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Antex XS-25 το πήρα πριν κανα τρίμηνο από Φανό... εξαιρετικό κολλητήρι κατά την γνώμη μου. 30€ και βρίσκεις εύκολα μύτες γύρω στα 6-8€. Αυτά
    Συμφωνώ απόλυτα! Αν και έχω ένα μικρό σταθμό της ersa, το κολλητήρι που χρησιμοποιώ της περισσότερες φορές είναι το Antex XS-25.

    Το είχα πάρει κι'εγώ από Φανό και έχει ότι ανταλλακτικό θέλεις, εγώ καθαρίζω της μύτες μόνο με σφουγγαράκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Κι εγω σου προτεινω ANTEX η ERSA. Η WELLER ειναι κορυφαια σε αλλες ακριβοτερες κατηγοριες (σταθμοι κολλησης) αλλα σε απλα κολλητηρια δεν ειναι κι οτι καλυτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
    Το θέμα είναι αν αυτή η "φαλτσαριστή" μύτη του Antex μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πλακέτες. (δεν έχω εμπειρία με πλακέτες)
    Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός που να λέει ποια μύτη είναι για κάθε τύπο κόλλησης;

    Σχετικά με το καλάι, αυτό είναι καλό; Σε συνδυασμό με το Antex με την "φαλτσαριστή" μύτη θα μπορώ να κολλήσω εξαρτήματα σε πλακέτα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Τελικά παρήγγειλα το Antex XS25 μιας και μπορώ να βρω σχετικά εύκολα ανταλλακτικές μύτες και έχω διαβάσει μόνο θετικά σχόλια για το συγκεκριμένο κολλητήρι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dikos
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνδυασμό με το Antex με την "φαλτσαριστή" μύτη του θα μπορώ να κολλήσω εξαρτήματα σε πλακέτα;
    Antex με κλειστά μάτια, η "φαλτσαριστή" μύτη του Antex σήμα κατατεθέν στις κολλήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΥΛΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ
    http://www.GRobot.gr

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dikos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Επειδή ξέχασα να παραγγείλω σφουγγαράκι καθαρισμού για τη μύτη,
    μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα κοινό σφουγγαράκι για τα πιάτα
    ή αυτά που πουλάν στα καταστήματα ηλεκτρονικών είναι ειδικά για κολλητήρια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του κολλητηριού θα σου πρότεινα να πάρεις και μια θήκη μεταλλική με "ελατήρια" για να το βάζεις μέσα όταν εργάζεσαι και να ψύχεται κιόλας από την επαφή με τα ελατήρια. Για σφουγγαράκι όταν χρησιμοποιώ έχω της weller αλλά κατά καιρούς έχει τύχει να βάλω και σφουγγαράκι κουζίνας. Απλά μην ξεχνάς να το βρέχεις κι όταν τελειώνεις με τη δουλειά σου να αφήνεις κόλληση πάνω στη μύτη για να μην οξειδώνεται από τον ατμοσφαιρικό αέρα.
    Για καθάρισμα μύτης χρησιμοποιώ κυρίως μια πατέντα: μέσα σε μικρό κουτάκι nescafe έχω βάλει χοντρό σύρμα για πιάτα (όχι αυτό με τις λεπτές τρίχες) και σολντερίνη. Βουτώντας το κολλητήρι μέσα στο τενεκεδάκι με το σύρμα η μύτη στην κυριολεξία γυαλίζει! Δεν ξέρω ακόμη τι επιπτώσεις έχει στο χρόνο ζωής της μύτης αυτό αλλά εδώ και 1 χρόνο ακόμη δεν την έχω χαλάσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτείνετε κολλητήρι για εξάσκηση!
    By Στέφανος19 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 12:18
  2. Ερώτηση για κολλητήρι Weller
    By Neurotic in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-12, 15:10
  3. Αναζήτηση για κολλητήρι
    By ConX. in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-11, 21:39
  4. Κολλητήρι, ερώτηση για watt.
    By georgz in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-10, 21:00
  5. Μύτες για κολλητήρι JBC
    By aeonios in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-07, 18:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας