Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ερώτηση για φωτοβολταϊκά πάνελ Renesola

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    lez
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Ερώτηση για φωτοβολταϊκά πάνελ Renesola

    Καλημέρα στο forum.
    Επειδή ενδιαφέρομαι να κάνω μια εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε στέγη θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα φωτοβολταϊκά της εταιρείας Renesolα και αν είναι ευχαριστημένος από την απόδοσή τους; Αν τα έχει δοκιμάσει κάποιος ή έστω αν έχει κάποια εμπειρία πάνω σε αυτά. Ευχαριστώ.

    ΥΓ: αv δεν είμαι στη σωστή ενότητα του forum ας το αλλάξει ο διαχειριστής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Ναι, έχω ένα Virtus 255W στην ταράτσα και το μετακομίζω. Από απόδοση δεν μπορώ να πω και πολλά. Πάντως μέσα στο καλοκαίρι, τέλος Ιουλίου με καύσωνα, μου έβγαλε 193W που πιστεύω είναι αρκετά καλά, δεδομένης της ζέστης, και πολύ κοντά στο ακριβό Yingli Panta 260W. Τώρα από μηχανική αντοχή δεν είναι και ότι καλύτερο, μάλλον είναι τυπική για ένα κινέζικο πάνελ όπως τα Upsolar και Yingli. Σε σύγκριση με ένα παλιό Sovelo που έπιασα στα χέρια μου, καμία σχέση. Αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος για αυτό. Μου φαίνεται ότι από εδώ και πέρα έτσι θα κατασκευάζονται τα περισσότερα πάνελ για να κατέβει το κόστος. Στην τελική εγώ αυτό θα επέλεγα λόγο πολύ καλής σχέσης ευρό/watt, και του σχετικά καλού θερμοκρασιακού συντελεστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    lez
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση και εγώ πάντως νομίζω αξίζει να τα βάλω γιατί μια προσφορά για να βάλω σε κάτι πιο ποιοτικό θα βγει περίπου 4000e παραπάνω και με την σημερινές τιμές στην ΚWh είναι περίπου ένας χρόνος παραπάνω για την απόσβεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση στην στέγη το έψαξα το θέμα και κάποιος γνωστός (που βάζει φωτοβολταικα) μου είπε ότι η τιμή αυτή την στιγμή είναι στα 25 λεπτά η Kwh και μέχρι το Μάρτιο εκεί θα είναι.
    Περίμενε μέχρι τον Ιανουάριο Φεβρουάριο κάνουμε την αίτηση τότε για να διασφαλίσουμε την τιμή και βάζουμε τα πάνελ κατά τον Μάρτιο και αυτό γιατί τώρα με την αλλαγή τιμής (από 50 λεπτά στα 25) δεν βάζει κάνεις οπότε ψιθυρίζετε μεγάλη πτώση τιμών .
    Ούτος η άλλως το καταχείμωνο δεν πρόκριτε να έχεις και καμία σοβαρή απόδοση για να μην περιμένεις 2-3 μήνες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    lez
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Εγώ από την άλλη έχω ακούσει ότι μέχρι τέλους του χρόνου η τιμή θα είναι 25 λεπτά και μετά θα πέσει στα 13 και για αυτό έλεγα να βρω κάτι σχετικά φτηνό και αξιοπρεπές και μου πρότειναν τα renesola με inverter solaredge.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Malvino
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά ενός ή δύο πάνελ όχι για να πουλήσω στη ΔΕΗ αλλά περισσότερο για πειραματικό σκοπό. Έτσι ψάχνοντας για τα πιο φτηνά κατέληξα και εγώ στα Renesola. Η καλύτερη τιμή που βρήκα (για παράδειγμα στο JC240M-24BB) είναι 0,941€/Wp. Στην εγκατάσταση που θα κάνετε ποιο μοντέλο επιλέχθηκε και ποιο είναι το κόστος του ανά Wp;

    Άλλες δυο ερωτήσεις:
    Αν κατάλαβα καλά, κάποιοι λένε ότι η τιμή πώλησης της Kwh προς τη ΔΕΗ θα μειωθεί. Είναι απόλυτο ότι θα γίνει ή είναι φήμη με σκοπό να αυξήσουν τις πωλήσεις τους οι εγκαταστάτες;
    Επίσης αναφέρετε ότι με τη μείωση της Kwh θα μειωθούν και οι τιμές στα πάνελ. Έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο; Αυτό το ρωτάω γιατί απ’ όσο ξέρω οι εταιρείες όταν δεν πουλάνε το προϊόν τους συνήθως ανεβάζουν τις τιμές αντί να τις μειώνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από le.z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στο forum.
    Επειδή ενδιαφέρομαι να κάνω μια εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε στέγη θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα φωτοβολταϊκά της εταιρείας Renesolα και αν είναι ευχαριστημένος από την απόδοσή τους; Αν τα έχει δοκιμάσει κάποιος ή έστω αν έχει κάποια εμπειρία πάνω σε αυτά. Ευχαριστώ.

    ΥΓ: αv δεν είμαι στη σωστή ενότητα του forum ας το αλλάξει ο διαχειριστής.
    Εχω αρχίσει και γω και το σκεύτομαι να βάλω πάνελ στη στέγη,
    εχω ψάξει διάφορες εταιρίες, απο πολους εχω ακούσει για αυτην εδω
    http://www.cocoon.gr/
    αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω ας μας πεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    προχθές που ρώτησα η τιμή είχε πέσει στα 12000€

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα σε μηχάνημα ηλεκτρικής περίφραξης για ζώα με φωτοβολταϊκό πάνελ
    By vassdrak in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-16, 20:11
  2. Φόρτιση μπαταρίας αυτοκινήτου με φωτοβολταϊκό πάνελ.
    By mits in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-13, 13:25
  3. Φωτοβολταϊκό πάνελ 5,5v 1.2A (6W)
    By antonis in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 20:35
  4. Βάση περιστροφής για φωτοβολταϊκά πάνελ
    By hardcode in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-12, 21:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας