Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 59

Θέμα: Τραγικη η κατασταση με τα Ελληνικα e shop

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Στο ali express ναι μεν ειναι φτηνα αλλα μεσολαβουν διαφορες εταιριες courier ems,dhl,fedex που χρεωνουν πολλα μεταφορικα και
    παντα υπαρχει ο φοβος του τελωνειου μιας και τα περισσοτερα ερχονται απο κινα.

    Οι λυση ειναι το ebay και αυτο με πολλα προβληματα καθυστερησης στο να ερθουν τα υλικα εκει θελει υπομονη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Genti
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Sweden
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paul333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ali express ναι μεν ειναι φτηνα αλλα μεσολαβουν διαφορες εταιριες courier ems,dhl,fedex που χρεωνουν πολλα μεταφορικα και
    παντα υπαρχει ο φοβος του τελωνειου μιας και τα περισσοτερα ερχονται απο κινα.

    Οι λυση ειναι το ebay και αυτο με πολλα προβληματα καθυστερησης στο να ερθουν τα υλικα εκει θελει υπομονη.
    Μεταφορικά δεν υπάρχουν, δεν πληρώνεις εφόσον διαλέγεις [ free shipping ]Το τελωνείο εδώ το έχουν έτσι: Αν περάσεις τα 200 euro αγορά το μηνα τότε εxής τελωνείο, και νομίζω ότι έτσι λειτουργεί σε όλη την Ευρώπη, μπορεί να κάνω λάθος.
    Εμενα μερικές φορες που μου έστειλαν να πληρώσω τελωνείο, αυτά που πλήρωσα ήταν λίγα.
    Πάντως τα προβλήματα υπάρχουν ότι και να πούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Συνηθως αγοραζω απο την Γερμανια (δυστυχως), αλλα αν ειναι για κατι βιαστικο, γιατι να μην παρω απο εδω, να μεινουν και τα χρηματα εντος?

    Αν ειναι βεβαια, ο Ελληνας (Ελληναρας) διανομεας, να μην τα εχει σε στοκ, και να πρεπει να τα παραγγειλει, ε, αυτο ξερω να το κανω κι εγω....

    Στο ebay κυκλοφορουν παρα πολλα μαιμου, και το εχω κοψει. (την τελευταια φορα αγορασα μαιμου φετ απο την κινα, και τα πασαρα μια χαρα σε εναν στην Ινδια).

    Απο την αλλη μερια, χρειαστηκα μερικα MJ21194 για εναν Crown 2χ1000W και η αντιπροσωπεια τα εχει μεν ετοιμοπαραδοτα, αλλα ζηταει-ακουσον ακουσον-25 ευρω το τεμαχιο...

    Σα δεν ντρεπομαστε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    PT2399 chipακια eco. Έφτιαχνα reverb κτλ πεταλάκια. Στο ebay 5 δολάρια τα 10. Όπως όμως λέει και ο Κώστας πολλά μαιμού και τα συγκεκριμένα κλειδώνουν και θέλει κάτι μαγικά να ξαναπάρουν μπρος. Μπορεί πάλι να σου έρθει παρτίδα και να είναι όλα οκ. Σε forum κτλ από αμερική μέψρι ασία το ίδιο έλεγαν, και αν ήθελαν κάτι σίγουρο στην αμερική το έβρισκαν 3 δολάρια το ένα.

    Έτσι λοιπόν λέω ας παώ εδώ στον πατριώτη να ρωτήσω. Λέει δεν το έχουμε αλλά μπορούμε να το παραγ΄γείλουμε. Πράγματι σε 2 ώρες με παίρνουν τηλ.
    "το chip θα κοστίσει 23ΕΥΡΟ το ένα" ....................μου λένε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Από που θα το έφερναν???
    Τι ποιότητας???
    Γιατί μαιμού ή όχι ήθελαν 23ευρο????

    Μήπως χάνουμε την ώρα μας που ασχολούμαστε μαζί τους????

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα κι εγω να δοκιμασω να αγορασω απο Ελληνικα e shop τα υλικα μου.
    Κακως, κακιστα!
    Η κατασταση αυτη που βιωσα ηταν τραγικη, τριτοκοσμικη, νεαντερταλ, που λεει κι ενας φιλος μου.
    Κώστα 5 ημέρες πρίν πήγα σε μεγάλο κατάστημα των Αθηνών αφού είδα πρώτα το site και πήρα τιμές, επικοινώνησα μαζί τους για την διαθεσιμότητα μου την βεβαίωσαν έκανα ενα μικρό ταξιδάκι και όταν πήγα αφού έλειπαν τα μισά στο ταμείο οι τιμές ήταν 25% επάνω!!!
    Σε ερώτηση μου απάντησαν α είδατε το site (που να μην το βλέπατε θα ήθελε να πεί) ναι θα σας κάνουμε την έκπτωση, ποιά έκπτωση ρε παιδιά εδώ περίμενα έκπτωση πέρα απο τις τιμές του site και κοιτάω τα site και πάω για ψώνια και δεν υπάρχει διαφορά τώρα πως προέκειψε σε εσάς...25% επάνω στο κατάστημα και χωρίς έκπτωση?
    ΤΡΑΓΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ...ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΤΑ SITE ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΑΤΕΣ ΜΕ ΜΟΥΣΤΑΚΙΑ ΔΙΠΟΔΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΡΑΞΙΜΟ...
    Α ΡΕ ΚΙΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dovegroup για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Arnoldone (16-10-12)

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    το chip θα κοστίσει 23ΕΥΡΟ το ένα" ....................μου λένε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ειμαι σιγουρος 100% οτι ξερω σε ποιο καταστημα πηγες...........

    Βασικος κανονας για οσους κανουν κατασκευες οι οποιες προοριζονται για εμπορικη χρηση: Δεν αγοραζουμε ΠΟΤΕ εξαρτηματα απο e-bay.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    τι να πω και εγω εδω στην επαρχια -στο παλμο της "κρισης" οι τιμες εχουν παρει φωτια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι σιγουρος 100% οτι ξερω σε ποιο καταστημα πηγες...........

    Βασικος κανονας για οσους κανουν κατασκευες οι οποιες προοριζονται για εμπορικη χρηση: Δεν αγοραζουμε ΠΟΤΕ εξαρτηματα απο e-bay.
    Μάριε δεν με απασχολεί μια και κάνω που και που το χόμπυ μου, αν ήταν για εμπορικές εφαρμογές θα την έψαχνα καλύτερα. Αλλά μια και ξέρεις που ρώτησα, μήπως ξέρεις να μου πεις από που θα το έφερναν και κατά πόσο σώστό θα ήταν? και αν είχε πρόβλημα και το πήγαινα πίσω τι θα μου έλεγαν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλο το Φόρουμ
    Τα τελευταία χρονια παραγγέλνω μονο από τον Aliexpres.http://www.aliexpress.com/
    Δεν ξέρω για την Ελλάδα, αλλα στην χωρα που ζω σε ότι παραγγέλνω από εκεί, σε 7-10 μέρες τα πράγματα μου είναι στην πόρτα μου.
    Είχα κουραστεί να παο στα μαγαζιά επειδή όταν χρειαζόμουν κάποια υλικά για ένα κύκλωμα, [παράδειγμα] είχαν 5 εξαρτήματα και δεν είχαν 20 και δεν μπορούσα να τελειώσω ποτε. Άσε που τα έχουν ένα σορό λεφτά και πάλι τα περνούν από κι που τα περνώ και εγώ.
    Όταν χριαζουμε κάτι, τους στέλνω mail για την τιμή για να δω αν μπορούν να κατεβάσουν κάτι.
    [Παράδειγμα] κάποια transistor που χρειαζόμουν, η τιμή που ηδa στην ελλάδα είναι από 5 - 12 ευρώ το ένα,αλλα και στην υπόλοιπη ευρώπη το ίδιο,ενώ από εκεί επειδή πήρα πολλά, τα πήρα 20 cent το ένα.
    ΜΕΓΑΛΗ διαφορα.
    Αλλα δεν είναι μονο αυτό,μπορείς να βρείς ότι θέλεις, ότι χρειάζεσαι.
    Δεν ξέρω για την Ελλάδα αν είναι τόσο εφχολα.
    Καλό το Κινέζικο E-Bay!!! Θα το διαλύσουν οι Κινέζοι και αυτό το οικονομικό τέρας των Αμερικάνων!!! ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ γιατί έχει ΞΕΦΥΓΕΙ τελευταία το Η-ΠΕΫ !!!

    Του γνωστού Alibaba με ότι αυτό συνεπάγεται... βεβαίως!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    μήπως ξέρεις να μου πεις από που θα το έφερναν
    Μη φανταζεσαι οτι θα ερχοταν απο καποιο ...εξωτικο προορισμο. Ειμαι 100% σιγουρος η παραγγελια θα γινοταν απο γερμανικο καταστημα οπου και η αρχικη τιμη θα ηταν μεγαλυτερη απο αυτη που αναφερεις. Στην τιμη αυτη προστεθηκε 50% κερδος και στην συγκεκριμενη δικη σου περιπτωση το καταστημα αυτο εβαλε στην τιμη και τα μεταφορικα.

    και αν είχε πρόβλημα και το πήγαινα πίσω τι θα μου έλεγαν
    Εδω μαλλον χανεις σιγουρα. Στο συγκεκριμενο καταστημα (αλλα και σε ολα νομιζω) υπαρχει επιγραφη: "Επιστροφες δεν γινονται δεκτες για ΚΑΝΕΝΑ λογο".

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛΛΗΝΙΚΑ REPEATERS
    By aeonios in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-23, 17:46
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-15, 23:07
  3. κατασταση σκληρού δίσκου
    By yianni99 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-13, 11:47
  4. Γραφτε ελληνικα
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-04, 17:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας