Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Κατάπνιξη RF για εγκαταστάσεις που έχουν μεγάλο μήκος αγωγών γειώσεως.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή Κατάπνιξη RF για εγκαταστάσεις που έχουν μεγάλο μήκος αγωγών γειώσεως.

    Μια πολύ απλή κατασκευή για να αποφύγετε την ακτινοβολία της RF στο καλώδιο γειώσεως αν είναι μεγάλο το μήκος του.
    Θεωρία και σχέδιο από το πρόγραμμα του συναδέλφου Κώστα sv1byo.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  schematic.jpg Εμφανίσεις:  1384 Μέγεθος:  151,0 KB

    Κατασκευή επιλέξετε RG με καλή θωράκιση , εγώ χρησιμοποίησα ένα RG11 που είχα το οποίο είχε διπλή θωράκιση δεν έχει σημασία που το RG11 είναι 75Ω το μήκος ήταν 2μ όση και η απόσταση του πομποδέκτη από την σωλήνα του καλολιφέρ. Στο άκρο του βραχυκυκλωμένου RG που θα συνδεθεί με την γείωση βάλτε σφικτήρα και όχι σύρμα που έβαλα εγώ για να πειραματιστώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSCN1680.jpg Εμφανίσεις:  1232 Μέγεθος:  142,2 KB

    Τοποθέτηση του πυκνωτή στο άκρο που θα συνδεθεί με την γείωση του πομποδέκτη ο πυκνωτής που χρησιμοποίησα είναι 100nF/3.6KV.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSCN1692.jpg Εμφανίσεις:  961 Μέγεθος:  55,6 KB

    Σύνδεση με τον πομποδέκτη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSCN1696.jpg Εμφανίσεις:  1110 Μέγεθος:  77,4 KB

    73 de sv1hag

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (18-10-12), antonis_p (25-03-13), ikaros1978 (16-10-12), SeAfasia (10-05-14), SV1EDG (16-10-12)

  3. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    βάζοντας αυτή την γείωση πρέπει να αποσυνδεθεί η γείωση της πρίζας? αν δεν αποσυνδέσουμε την γείωση της πρίζας δεν θα έχουμε ένα τμήμα του φαινομένου στην γείωση την παλιά ,δηλαδή την ηλεκτρολογική?

    θεωρώ ότι η σύνδεση που έγινε στο καλοριφέρ είναι για πειραματισμό μέτρηση. αλλιώς δεν θα είχαμε την συνέχεια του φαινομένου στην σωλήνωση, εγκατάσταση του καλοριφέρ πλέον?

    πάντως πολύ έξυπνη ιδέα. ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 15-10-12 στις 15:52
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    τι ειναι παλι αυτο? εγω δεν καταλαβα τι κανεις. επισης το αν εχει καποια αποτελεσματικοτητα. πραγματοποιησες μετρησεις που αποδυκνείουν οτι αυτο που εκανες ειναι σωστο? πως κατεληξες οτι αυτη η κατασκευη δουλευει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    βάζοντας αυτή την γείωση πρέπει να αποσυνδεθεί η γείωση της πρίζας? αν δεν αποσυνδέσουμε την γείωση της πρίζας δεν θα έχουμε ένα τμήμα του φαινομένου στην γείωση την παλιά ,δηλαδή την ηλεκτρολογική?

    θεωρώ ότι η σύνδεση που έγινε στο καλοριφέρ είναι για πειραματισμό μέτρηση. αλλιώς δεν θα είχαμε την συνέχεια του φαινομένου στην σωλήνωση, εγκατάσταση του καλοριφέρ πλέον?

    πάντως πολύ έξυπνη ιδέα. ευχαριστώ.
    Όχι δεν πρέπει να αποσυνδεθεί καμιά γείωση της πρίζας . Η RF θα πάει εκεί που θα βρει την μικρότερη αντίσταση αν τώρα η αντίσταση είναι μικρότερη της ηλεκτρολογικής από την αντίσταση που βλέπεις στην φωτογραφία του καλοριφέρ εννοώ θα πάει στην παλαιά ηλεκτρολογική γείωση που αναφέρεις αλλά αυτό στην πράξη δεν μπορεί να συμβεί , η αντίσταση 2μ καλωδίου συνδεομένου με το καλοριφέρ είναι μικρότερη και εκεί θα πάει. Για το καλοριφέρ έχω άλλη άποψη την θεωρώ την καλύτερη γείωση για RF αρκεί να μην παρεμβάλλονται πλαστικά τμήματα η δικιά μου είναι από χαλκό και κάνει μια χαρά την δουλειά της

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ειναι παλι αυτο? εγω δεν καταλαβα τι κανεις. επισης το αν εχει καποια αποτελεσματικοτητα. πραγματοποιησες μετρησεις που αποδυκνείουν οτι αυτο που εκανες ειναι σωστο? πως κατεληξες οτι αυτη η κατασκευη δουλευει?

    Αυτό είναι μια ιδέα του Αμερικανού ραδιοερασιτέχνη N8SA όπως αναφέρεται στην πρώτη φωτογραφία που είναι από το πρόγραμμα του sv1byo από όπου το διάβασα και το υλοποίησα . Και βέβαια δούλεψε αν δεν δούλευε ποιος ο λόγος να το αναρτήσω .Το πως αποδεικνύεται πανεύκολο και χωρίς όργανα και μαθηματικά αν στον σταθμό σου κατεβαίνει RF και βάλεις ένα απλό σύρμα από την γείωση του πομποδέκτη π.χ. στις σωλήνες του καλοριφέρ και τοποθετήσεις δίπλα του και να ακουμπάει ένα προενισχυμένο μικρόφωνο όχι απλό μικρόφωνο και κάνεις εκπομπή θα ακούσεις το ρέφιασμα του , όταν αυτό το σύρμα το αντικαταστήσεις με το παραπάνω RG και ξανακάνεις το ίδιο δηλαδή εκπομπή με το προενισχυμένο μικρόφωνο δίπλα και να ακουμπάει στο RG δεν θα ακούσεις ρεφιασμό τουλάχιστον αυτό συνέβηκε σε εμένα και απόδειξε σε εμένα ότι η ιδέα του N8SA είναι σωστή δηλαδή η αντικατάσταση του καλωδίου με θωρακισμένου σταματάει η ακτινοβολία της RF που διατρέχει το καλώδιο γείωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1HAG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το καλοριφέρ έχω άλλη άποψη την θεωρώ την καλύτερη γείωση για RF αρκεί να μην παρεμβάλλονται πλαστικά τμήματα η δικιά μου είναι από χαλκό και κάνει μια χαρά την δουλειά της
    Κε γιαννη
    Ολα αυτα ειναι στοιχεια μη υπολογισημα ,αλλα ομως υπαρκτου επιρεασμου

    Εαν μιλαμε για κεραια μαρκονι τοτε ολες οι μεταλικες διακλαδωσεις δεν παυουν να ειναι radials

    Magic RF!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κε γιαννη
    Ολα αυτα ειναι στοιχεια μη υπολογισημα ,αλλα ομως υπαρκτου επιρεασμου

    Εαν μιλαμε για κεραια μαρκονι τοτε ολες οι μεταλικες διακλαδωσεις δεν παυουν να ειναι radials

    Magic RF!!!!!!
    Ναι Παναγιώτη μιλάμε για τύπου Marconi κεραίες χωρίς radial μετρημένα από κάτω της τότε η λύση του καλοριφέρ την θεωρώ καλύτερη με προϋποθέσεις (να μην παρεμβάλλονται πλαστικά τμήματα) και την θεωρώ καλύτερη λόγου ότι υπάρχει τεράστια μεταλλική επιφάνεια αν υπολογίσεις ότι συνδέεται με όλο το δύκτιο του λεκανοπεδίου Αττικής. Οι συμμετρικές κεραίες με ένα balun 1:1 στο σημείο τροφοδοτήσεως δεν δημιουργούν προβλήματα RF άρα και να μην έχεις γειωμένο τον πομποδέκτη δεν υπάρχει πρόβλημα , εγώ προσωπικά όταν δούλευα με συμμετρικές κεραίες ποτέ δεν χρησιμοποιούσα την γείωση του πομποδέκτη απεναντίας τώρα που χρησιμοποιώ ένα μονόπολο για όλες τις πάντες είμαι γειωμένος κανονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη koskos
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κοζανη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Γιάννη μπορώ να χρησιμοποιήσω της αναμονές (τα σίδερα από της κολόνες )στην ταράτσα για γείωση ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    εγω παλι εχω αλληγ αποψη. η γειωση πρεπει να εχει την χαμηλοτερη ωμικη αντισταση και να εχει τον συντομοτερο δρομο οδευσης με την γη. επίσης να εχει ικανης διαμετρου αγωγο. αν πληρουνται αυτες οι προδιαγραφες τοτε δεν εχεις προβλημα. ολα τα αλλα τα βρισκω περιττα εως αμφιβολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koskos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη μπορώ να χρησιμοποιήσω της αναμονές (τα σίδερα από της κολόνες )στην ταράτσα για γείωση ?
    Γεια σου Κώστα,
    εξαρτάται τι κεραία έχεις αν έχεις δίπολα , G5RV ,Beam κ.λ.π. αυτές δεν χρειάζεται να βάλεις επιπλέον γείωση γιατί διαθέτουν το αντίβαρο τους (radial) , αν παίζεις σε μια συχνότητα μόνο και έχεις ένα μονόπολο (Long wire) ή κάθετο το οποίο έχει μήκος ίσο με το ½ μήκος κύματος πάλι δεν χρειάζεσαι να μπαίνεις στο κόπο να γειώνεις κάγκελα και αναμονές από τις κολόνες . Αν τώρα έχεις μια κάθετη κεραία ή ένα οριζόντιο μονόπολο το οποίο δεν έχει μήκος λ/2 για τις συχνότητες που δουλεύεις δηλαδή είναι λ/4 ή 5/8λ ή τυχαίο αλλά σε καμιά περίπτωση λ/2 τότε για να παίξει η κεραία και να ακτινοβολήσει καλά θέλει γη , η καλύτερη λύση είναι τα αντίβαρα δηλαδή στο σημείο τροφοδοτήσεως συνδέουμε αντίβαρα (Radials) μήκους λ/2 για καλύτερη απόδοση και στην χειρότερη λ/4 σύμφωνα με τις μοντελοποιήσεις που έχω κάνει με το πρόγραμμα 4nec2 και τα αντίβαρα πάνω από το έδαφος σύμφωνα με μια μελέτη ενός Αμερικανού αποδίδουν καλύτερα από τι να είναι μέσα στην γη με αυτήν κατασκευή θα παίρνει και gain (κέρδος) η κεραία στην κατεύθυνση που κοιτάζει το αντίβαρο. Τώρα στην περίπτωση που δεν έχεις βάλει αντίβαρα θα βάλεις οποιαδήποτε μεταλλική επιφάνεια για γείωση όπως κάγκελα , αναμονές κολόνων , ηλιακούς θερμοσίφωνες εδώ δεν μπαίνει περιορισμός όπου βρεις γειώνεις γιατί δεν μπορεί να γνωρίζεις ποια από όλες είναι καλή γείωση και επαρκής. Πιστεύω να σου έλυσα την απορία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (18-10-12)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-14, 12:02
  2. Transistor που δεν υπάρχουν!
    By mminas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 18:42
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-11, 21:43
  4. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι γάτες...
    By Ulysses in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-10, 22:56
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-06, 13:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας